plakát seriálu

Caprica

(Caprica)

Názory uživatelů

VYŠŠÍ KVALITATIVNÍ LEVEL

Pokud si pod pojmem Sci-Fi představujete akční vesmírnou střílečku, plnou technoblábolů a patosu, tak budete zklamaní. Caprica je sice prequel Battlestar Galacticy, ale naštěstí se lacinou cestou tvůrci nevydali. Zaplatili za to ovšem cenu, která se obvykle platí po opuštění výnosných vod mainstreamu - seriál ztratil sledovanost a byl předčasně ukončený - diváci chtěli další Galacticu.

Navíc se nižší rozpočet se projevil na úrovni triků, což nesou nelibě "polykači formy" - tedy ti, kteří považují za základ všeho hezké obrázky a dokonalé všudypřítomné animace. Jenže v tom kvalita díla není.

Scénáristé Capricy zvolili pomalejší tempo (pokud čekáte napínavý a přitom inteligentní seriál, tak sledování určitě nevzdávejte po prvních dílech) a hlavně odvážně sáhli do společenské problematiky. Starověké náboženství, postupně přecházející k monotheismu jako jeden z faktorů, nejsilněji ovlivňujících společnost (včetně náboženského fanatismu), která se neumí vyrovnat s nástupem nových technologií, terorismem a xenofobií (když jste z Tauronu, tak jste dirt-eaters)...

Seriál sahá na temné a depresivní struny života, všechny postavy (skvěle psychologicky zpracované) jsou něčím deptány, štěstí je méně, než šafránu.

Scénáristé (k jejich škodě) předpokládali inteligentní diváky a odvedli skvělou práci, režie donutila herce, aby podali nadprůměrné výkony. Příběhové linie, které jsou svázány s BSG, se uzavírají do logických celků bez chyb - což musí pozorného diváka nadchnout. Prequel svou kvalitou řádově překonal seriál, ke kterému se vztahuje. Vznikla nová forma - nazval bych ji sociálním (v nejširším slova smyslu) hard-core Sci-Fi dramatem. Finále serie (Apotheosis) je natolik obstojně vygradované, že téměř nahrazuje konec seriálu. Doporučuji sledovat v maratonu :-)

Podotýkám, že 70% je u mě velmi slušné hodnocení.

70 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
89 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 9 lidí

Danieli, Danieli...

Počátek Cylonů, který byl natočen "zpětně" jsem viděla až po zhlédnutí BSG-2004. Vůbec mi to nevadilo, ač normálně bych asi raději zvolila chronologické pořadí sledování téhle lahůdky, kterou svět BSG bezpochyby je. Tím, že už znám BSG, jsem si u Capricy mohla vychutnat i úplné drobnosti, které by mi jinak nic neřekly.

Caprica je hodně hodně jiná oproti BSG, největší rozdíl pocítíte asi v tom, že tady byste vesmírnou loď hledali málem lupou. Někomu to vadit bude, někomu ne a někomu se to bude líbit mnohem víc. Neřeší se žádná Země a přežití lidstva (pochopitelně), Caprica je spíš o vztazích a člověku jako jednotlivci. A velkou část příběhu zaujímá náboženství.

Vzpomínám si, jak jsem se u BSG divila, kolik je tam vidět "zastaralosti" (např. W.Adama v brýlích - tak nějak jsem v budoucnosti čekala, že brýle už nebude nikdo potřebovat) :D Tady na vás to retro bude vyloženě stříkat z obrazovky... a víte co? Je to dokonalost! Brilantní vizuální spojení minulosti, jak ji známe a budoucnosti, o které nemůžeme říct, jak bude vypadat. Mou oblíbenou částí byly scény odehrávající se v temném V-worldu, který byl proveden ve stylu noir, oh-la-la!

Na co jsem se těšila nejvíc, byl ten počátek Cylonů, a nezklamali, náboženství jsem se trochu bála, ale i to bylo zajímavé sledovat. Moc mě nebavila Amandina linka někde uprostřed seriálu, ale bez ní by to taky nešlo. Jinak jsem se těšila na každý díl. A závěrečný díl, už jen kvůli němu nelituju ani jediné minuty strávené u Capricy. A i díky skvělému zakončení nelituju toho, že seriál nemá víc sérií.

A v neposlední řadě jsem moc ráda, že o hudbu se opět postaral Bear McCreary :)

80 %
80 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Caprica

1.serie - 70%
Spin-off BSG se odehrává v ponurém a temném duchu na Caprice, té nejslavnější a nejbohatší kolonii. Sledujeme tu zrod Cylonů a osudy rodiny Adamových a tvůrců Cylonů Graystonových.
Caprica je seriál, který mnoha divákům nesedl vzhledem k tomu jak moc je odlišný od BSG, a proto byl nakonec zrušen a televizí Syfy vláčen všemožnými kalužemi. I když je to seriál temný, pochmurný, a méně akční, stále je to velice kvalitní sci-fi. I když se tak v půlce první (a už stoprocentně jediné) serie dostavilo hluché místo s díly o ničem, nakonec si Caprica našla cestu k dechberoucímu finiši a podobně jako BSG dospěla k fantastickému zakončení, které bylo od tvůrců opravdu dárkem pro všechny diváky, kteří vydrželi, a i když věděli že Caprica končí, tak zůstali věrní.
Caprica je jedním z velmi malého počtu serálů, který schytal všechnu možnou smůlu kterou schytat šlo. Seriál byl několikrát na hodně dlouho přerušován, diváci neabsorbovali předem hlášenou odlišnost od BSG a nepochopili inteligentnost a složitost (bohužel občas také překombinovanost) projektu Caprica, a ten tak televize Syfy ubila natolik, že dvd s první serií vyšlo dřív než se stihla serie v USA dovysílat.
Absence druhé serie ale nikdo litovat nemusí, vzhledem k tomu, že podobně jako v BSG, i zde jsme se dočkali skvělého series finale (a to dokonce tvůrci v té době ani nevěděli že 2. řada nebude).
Každopádně i v Caprice byly chyby v podobě některých až nudných dílů někde v půlce řady a občasných až směšných konverzací s vševědoucí Matkou monoteistů.
Efekty byly celkem bohaté a Capricu ukazovaly do všech detailů, i když byla vidět jejich velká počítačovost.
Celkově byla Caprica rozhodně potěšením pro každého BSG fanouška, krásně doplnila již známé universum, a teď už nezbývá než se těšit na nový spin-off Blood and Chrome.

70 %
80 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Caprica, které něco chybělo

Caprica se od původní BSG zásadně liší, žádné vesmírné bitvy, rychlá akce, přestřelky a podobně. Už námět přirozeně vedl k tomu, aby byl seriál klidnější a zaměřený na postavy. Což bylo naprosto v pořádku, ale tvůrcům se bohužel nepodařilo do seriálu dostat to čím se BSG především odlišovala a to napětím, důrazem na postavy a jejich vývoj a kontroverzní a těžká rozhodnutí, které musely postavy Galactiky činit a svižností děje, který vás nutí pustit si seriál najednou a v žádném případě tím nemyslím vesmírné bitvy a podobně. Podařilo se aspoň dostat do seriálu velice dobré herce, kteří příběh ovšem sami spasit nemohli. Naštěstí se seriál podařilo smysluplně zakončit. Přesto ve zpětném pohledu, by podle mě obsahu více vyhovovala minisérie o 6-8 dílech, do kterých by se vešlo to hlavní a nejlepší z Capricy.

70 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
25 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Cylon, který nebyl

Neskutečně opojné. Setkání nefalšovaných kmotrů z Tauronu s vyšší společenskou třídou Capricy je plné emocí, zvratů, ztrát a cylonské atmosféry v každém kroku. A promyšlených, uvěřitelných a plných hlavních postav. Nejlepšími vedlejšími aspekty byli zprvu Vojáci jednoho (v čele s famózním Barnabasem v dokonalém podání Jamese Marsterse) a komplexní New Cap City, ve kterém by alespoň jedno odpoledne chtěl strávit snad každý. Postupem času ale hlavní slovo definitivně přebral nejkomplexnější hrdina seriálu Daniel Graystone. Nakonec i původně silně nestravitelná sestra Clarice získala svoji pevnou roli a její intriky se staly atraktivním pojítkem děje. Proto je obrovská škoda, že jsme nemohli vidět více. Závěrečná pětiminutovka uzavírá a zároveň naznačuje hodně. K dokonalému propojení s BSG chyběla jedna sezóna.

80 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Jak to bylo na začátku

Jak to bylo před BSG, kde se vzali Cyloni a vůbec jak universum BSG funguje? Na tohle všechno Caaprica dá odpovědi.
Kvalitně natočené, kvalitně zahrané (hlavní hrdinka vyzařuje jakousi magii, prostě žádná tuctovka).

Celkově splnilo moje očekávání a přidalo ledacos jako bonus.

90 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Počátek cylonů.

Skvělý prequel BSG. Přestože byl seriál uťat hned první sezonou, autoři aspoň dobře ukončili děj a tak mi až tak moc nevadí že skončil i když je to škoda. Co ještě více dodat, kdo shlédl celé BSG tak by si měl najít trochu času a shlédnout tento spin-off, aby si doplnil zbývající části skládanky děje.

90 %
33 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
83 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí