plakát seriálu

Newsroom

(The Newsroom)

Názory uživatelů

Every story needs a final word.

Co k tomu říct? Zamilovala jsem se. Ne do nějakého hezounka, kterých se zde také pár najde, ale do celého seriálu, a také do HBO, která seriál odvysílala a umožnila mi zhlédnout jedno z nejlepších seriálových dramat v historii.

S Aaronem Sorkinem jsem měla tu čest před pár lety, kdy jsem sledovala Studio 60. Tenkrát jsem jeho talent ještě ocenit nedokázala, ovšem po Newsroomu přemýšlím, že bych dala šanci jeho největšímu úspěchu, politickému dramatu The West Wing.

Moc se mi líbí, jak seriál dokáže pracovat s různými úrovněmi příběhu a žánrovým prolínáním. V první řadě se jedná o novinařinu, samozřejmě s velmi silným politickým nádechem. První série se v každé epizodě zabývá zpravodajským zprostředkováním významných světových událostí posledních let včetně dopadení a zabití teroristy Usáma Bin Ládena. Druhá série je koncipována jinak. Jeden příběh je rozdělen do celé řady, na začátku vidíme výsledek a retrospektivně se vracíme do minulosti a objevujeme, jak se k němu došlo. Třetí řada je podobná sérii druhé, ovšem na začátku nevíme, jak celá záležitost dopadne. Je také více soustředěná na osudy hrdinů než na samotné zprávy.

Kromě toho ovšem nechybí ani osobní dramata a milostné lovestory. Jsou však do příběhu zasazeny tak nenuceně/přirozeně, že vám v žádném případě nepřijdou klišovité nebo nehodící se. Dokonce i Willova žádost o ruku, ačkoliv kdekoliv jinde by vypadala neuvěřitelně klišovitě, se sem hodila a vehnala mi slzy do očí.

Nejlepším aspektem seriálu je hudba. Hlavně v první sérii jsou písničky voleny v širokém spektru všemožných žánrů od orchestrálních kompozic až po popové hity. Všechny se však k příběhu hodí, vyvolávají v divákovi emoce, které vyvolávat mají. Právě díky hudbě jsem se do děje zažrala na sto procent, připadalo mi, že jsem v místnosti s nimi a vidím vše, co se děje při vzniku zpráv, z první ruky.

Finále seriálu mě dostalo do kolen. Posledních deset minut jsem regulérně probrečela, neskutečně emotivní epizoda. Moc se mi líbilo, jak lehce si díl pohrával s divákovými emocemi, jedním dialogem ho dojak a vzápětí přišla Willova cynická poznámka nebo rychlá výměna dialogů mezi ním a Mac nebo Sloan a hned jsem se smála víc než u mnohých sitcomů... Tato hodina byl perfektní způsob, jak vzdát hold Charliemu, ale také celému seriálu a poděkovat divákům za jejich podporu. Flashbacky do minulosti se perfektně hodily, návrat Neala je jedna z nejlepších scén v televizní historii a hudební scéna v garáži byla tak mocná, že si troufám říct, že na ni dlouho nezapomenu. Poslední záběr pak byl přesně to, co od seriálu, který hodnotím plným počtem, očekávám.

Aaron Sorkin se nechal slyšet, že po skončení Newsroom s televizní tvorbou končí, protože dle jeho slov dokázal uspět pouze s jedním pokusem (The West Wing). Dovolte mi nesouhlasit. Ačkoliv Newsroom nedosahuje slávy Game of Thrones nebo třeba ani True Detective, jedná se o dílo, které zaujme nejen fanoušky kvalitní zábavy nebo vystudované žurnalisty. Jsem přesvědčená o tom, že každý seriálový divák si zde najde kousek, který ho vtáhne dovnitř, ať už jde o nastínění politické scény, chytré dynamické dialogy, skvělé herecké výkony, impozantní hudbu, geniální působení na lidské emoce prostřednictvím autentických událostí nebo lovestory v pozadí.

Sbohem, News Night. Newsroom je seriál, který by si zasloužil mnohem více epizod i sérií. Musíme se ale spokojit s tím, co máme, a být vděční, že podobně kvalitní díla stále ještě mají místo mezi záplavou podprůměrných sitcomů a emočně prázdných dramat, které plní programy televizních stanic.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
90 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 10 lidí

láska na první pohled

Seriál jsem objevila náhodou - při vyhledávání významných projevů zachycených kamerou. A tak mě YT seznámil s prvními cca 10 minutami pilotního dílu.
A těch 10 minut mi doslova vyrazilo dech. "Spontánní" a řekněme střídmě vášnivý projev o tom, proč Amerika není nejlepší zemí na světě je napsaná velmi silným perem zkušeného autora.
Obsah řeči samotné mi nebyl úplně neznámý, jeho obdobu jsem již slyšela z úst Billa Mahera (nevím zda by záznam datován před nebo po seriálu). Způsob jakým však text Aarona Sorkina prezentuje Jeff Daniels je odzbrojující a dodává mu dle mého nevídanou hloubku a sílu.

Hned mi bylo jasné, že se bude jednat o netypické drama. Ale netušila jsem jak moc mě tahle prezentace reálných událostí skrze fiktivní novináře a jejich TV show zaujme a vtáhne. Navíc střih seriálu je svižný, scény nejsou zbytečně natahované, prostředí je uvěřitelné a doprovodná hudba seriálu je fantastická.

Co je ale skutečným pokladem seriálu je herecké obsazení.
Jeff Daniels, ztvárňující ústřední postavu News Night, svým výzorem většině divaček hlavu nezamotá...pojďme si přiznat že je mu 60, ale nelze si ho nezamilovat pro způsob jeho ztvárnění Willa McAvoye jako morálního kompasu a pilíře celé redakce, se svými neokázalými vlastnostmi kladného hrdiny. Jeff je ostřílený herec, a to tady rozhodně dokazuje.
Intenzivní herecký výkon předvádí i Emily Mortimer. Její postava, Mackenzie MacHale, je jedna ze složitějších charakterů v Newsroom. Emily to naštěstí s emocemi moc nepřehání - vzhledem k situaci - a tím dělá Mackenzie daleko uvěřitelnější.
John Gallagher Jr. jako nejmladší z těch, které chci vyzdvihnout, není ve světě herectví úplně neznámý (hlavně díky jeho působení na broadwayi). Na něj se prostě dobře kouká - jemu ta loajalita a profesionalita kouká z očí a díky tomu je jeho Jim Harper více opravdový.
Nebudu to natahovat, protože by to stejně nikdo nečetl. Ostatní obsazení Newsroomu samozřejmě důstojně "sekunduje" takže je skutečně na co se dívat.

Myslím, že už sem vychválila co se dalo, ačkoli bych samozřejmě mohla pokračovat. Tomuto seriálu se již svou první sérií podařilo popíchnout tvůrce některých TV show (formátu podobného fiktivní News Night) a v rozhovorech - hlavně s Aaronem či s Jeffem - je to mnohdy hodně znatelné. Nejen proto je velká škoda, že jsme se s ním museli rozloučit tak brzo. Nejvíce tím utrpěly poslední díly v nichž docházelo ke snaze rychle uzavřít příběhy hlavních postav. Neremcám, jsem za to vděčná. Nejhorší je nezakončený seriál. Jen si myslím, že si to The Newsroom nezasloužil.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

V zákulisí televizních zpráv

Aaron Sorkin - na jeho "poslední" seriál jsem se těšil a to z prostého důvodu. Minule (Studio 60) mě dokázal nejen zaujmout, ale i téměř nadchnout. Takže seriál ze zákulisí zpravodajské stanice bylo tedy určitě něco, co má mojí pozornost. Obsazení je skvělé, Jeff Daniels v hlavní roli úžasnej (nevzpomenete si na Blbý a blbější) a zbytek štábu si mi taky zamlouval. Kromě hlavní hvězdy (Will) nemůže chybět ani nadřízený (Charlie), podřízená (MacKenzie) nebo všehoschopný (Jim). Najdeme tady samozřejmě jak krasavici (Sloan), tak i obyčejnou holku (Maggie) nebo snaživce (Neal) či machýrka (Don). Všechno je namícháno tak akorát a kromě samotného zpravodajství se náležitě rozvíjejí i vztahy mezi kolegy. První série mě bavila a chytila, velkým plusem bylo zakomponování skutečných událostí. I když na mě samozřejmě některé části (Usama) nepůsobily tak, jako na americké publikum, tak si myslím, že se prostě zadařilo. Za sledování to rozhodně stojí a těším se na zbytek seriálu.

Druhá série přichází trochu s jiným konceptem. V úvodu se dozvíme, že se něco stalo a v průběhu série postupně odkrýváme, co to bylo a proč se to stalo. Série je tak jiná, ale nedá se říct jestli horší nebo lepší. Největší proměnou mezi postavami projde Maggie, která se z příjemné holky od vedle stává poměrně nesympatickou megerou, aby si na konci napravila reputaci. Závěr série funguje líp než v první řadě a určitě by mohl sloužit i jako "úplný" závěr. Naštěstí byla nadělena ještě jedna šestidílná série a můžeme tak zůstat se štábem News Night ještě o něco déle.

Závěrečná třetí série opět přinesla jeden hlavní příběh, který se táhl přes celou sérii a rozhodně byl dostatečně silný na to, aby ji utáhl. Kromě toho se totiž stále vysílalo zpravodajství a tentokrát se i bojovalo o vládu ve společnosti. A samozřejmě nesmím zapomenout na "uzavírání" romantických linek. Seriál rozhodně neztratil ani trochu na své kvalitě a v závěrečných chvílích poslední epizod přišlo několik emotivní scén, které bylo jen těžké vydýchat. Seriál byl zakončen skvěle, myslím tím celou epizodu, nejen dokonalou závěrečnou scénu a jsem rád, že jsem štáb News Night mohl poznat a bylo mi v jejich společnosti příjemně.

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Seriál, na který se jen tak nezapomíná

Seriál, který mě chytil za srdce. Je to první seriál, u kterého jsem odkládala jednotlivé epizody, abych je nedokoukala moc brzy (když je jich tak málo!). A u kterého jsem si po dokončení posledního dílu okamžitě pustila znovu první.
Jednotlivé složky se tady pojí do jedinečného celku - znělka (obě verze se mi moc líbily), atraktivní prostředí (proces vzniku zpravodajství a otázky novinářské etiky mě fascinovaly, velkým plusem bylo využití skutečných událostí), jiskřivé dialogy s kulometnou kadencí a prošpikované ironickými a sarkastickými hláškami (takže divák musí zůstat ve střehu, aby mu nic neuniklo), výborně vybrané obsazení (navíc během těch tří sérií nikdo neodešel, to vždycky ocením), promyšlené a vyvíjející se různorodé charaktery (jen je trošku zvláštní, že až na Charlieho a Garyho byli snad všichni svobodní), vyváženost mezi profesním a soukromým životem postav (bez sirupovitosti)...
Hercům i postavám bezpochyby vévodí Jeff Daniels v roli Willa a jeho přerod ze sebestředného arogantního chlápka, který vše podřizuje sledovanosti, v morální autoritu a duši zpravodajského štábu. I další postavy ale procházejí zajímavým vývojem (nejvíce asi Don a Maggie).
Mnohé epizody obsahují dechberoucí, silně emocionální scény (namátkou pilot, finále první i druhé řady, poslední tři díly) a zvláště poslední díl byl více než důstojným zakončením. Potěšilo mě, že se vrátili zpět po vlastních stopách, takže jsem získala celistvější obrázek a mohla popřemýšlet, co se kam za tu dobu posunulo.
Pokud je to jen trochu možné, doporučila bych verzi s titulky, dabing v tomhle případě pozměňuje vyznění celého seriálu a nejvíce ubližuje Mackenzie. Slyšet originální hlasy je v tomhle případě k nezaplacení.
Možná pro mě některé momenty byly přece jen příliš americky patriotské, možná bych chtěla vědět, jak to vlastně s tím Nealovým sólokaprem dopadlo, nemůžu ale jinak, než dát plné hodnocení. Škoda, že nejsou titulky ke všem Sorkinovým seriálům (a velké díky překladatelům za tyhle, musela to být neskutečná fuška).

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Sorkin a zpravodajství

Tak vtahující pilot, jako přineslo Newsroom, jsem už delší dobu neviděl. A paradoxně , nezůstalo jen u něj. "Vztahové" pasáže" sice jedou většinu času podle typického nastaveného schématu a mohou místy působit až otravně, naštěstí jsou však rozloženy mezi poměrně atraktivní zpravodajské scény.

Asi nejlépe se to pak promítne během druhé série. Ta také přináší příběhově nejzajímavější linku a hlavně prokáže, že načrtnuté charaktery jsou poměrně funkční a především i zábavné. Danielsův Will samozřejmě strhává hodně pozornosti, ale osobně se mi docela líbila práce s postavou Dona a jeho přerod v ryze sympatickou postavu.

Třetí řada je pak takový uspěchaný dovětek, který se trochu ztrácí a některé postavy se spíš stávají vlastními karikaturami (bohužel hlavně Sloan Sabbith). Závěrečná rozlučka má však něco do sebe a vlastně si uvědomíte, že vám stejně všechny ty postavy nakonec budou chybět

Nejzajímavější epizody: 1x04 - I'll Try To Fix You, 2x05 - News Night With Will McAvoy, 2x08/09 - Election Night, 3x01 - Boston

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Morálka a odpovědnost v televizním zpravodajství

Na Newsroom jsem se těšil, před začátkem seriálu jsem očekával, že se mi bude líbit. Nakonec nemám pocit, že by byl bez výhrad, určitě si ale myslím, že stojí za to jej sledovat.

Často se řeší odpovědnost a morálka, v situacích o kterých mne jako diváka baví přemýšlet. Někomu to možná přijde zdlouhavé, já byl ale spokojený. Postavy vidíme jen minimálně v konfliktu s lidmi zvenku, víme ale, že vedení televize se nový přístup nelíbí a divácký ohlas také není potěšující. Ke změně tónu a náplně zpravodajské relace došlo celkem bezbolestně a obecně většinu konfliktů, které na obrazovce vidíme, prožívají postavy sami v sobě. Výsledkem může být možná trošku snobský dojem, kdy hlavní postavy a potažmo seriál samotný působí dojmem, že si o sobě myslí, že jsou lepší než ve skutečnosti jsou, že mají pravdu bez ohledu na to, co si myslí ostatní, že chtějí ostatní poučovat nebo vychovávat. Pod povrchem je to ale složitější, máme myslím dost příležitosti postavy a jejich starosti a smýšlení poznat. Milostné zápletky mi přišly trochu otravné a klidně bych je vypustil, ale budiž, aspoň si hlava trochu odpočine :)

Casting je obecně výborný. Jeff Daniels v hlavní roli vynikající, Emily Mortimer a Sam Waterston také podávají skvělé výkony. Dev Patel funguje víc jako komická vložka, což je možná škoda, ale asi je to ok. V malých rolích potěší třeba Jane Fonda, Terry Crews nebo David Krumholtz. Určitě je při sledování seriálu užitečné znát globální a americké údalosti, které jsou ústředními tématy jednotlivých dílů, ale myslím, že to pro sledování seriálu není úplně zásadní. V nejhorším se právě během Newsroomu dozvíte něco nového :)

Nepochybuji o tom, že někoho může Newsroom unudit k smrti nebo otrávit svými názory na "aktuální" dění, pokud vás ale podobně zaměřené profesní seriály zajímají, neměli byste být zklamáni. Já osobně bych rád viděl víc, jak se k dalším kauzám Will McAvoy a Mackenzie MacHale postaví a jakou to vyvolá odezvu, a těším se na další sezonu, věřím že bude ještě lepší.

80 %
80 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 10 lidí

Together they stay alone

Tak takéto správy áno. Newsroom predstavilo kvalitný seriál zo zaujímavého a atraktívneho prostredia. Prvá časť zaujala a rovnako aj tie ďalšie. Postavy v seriály boli napísané dobre a kvalitne. Herecké obsadenie viac než dobré. Jeff Daniels ako Will bol dokonalý.
Keďže veľká časť deja sa odohrávala najme v prostredí TV väčšina konfliktov, ktoré postavy mali sa odohrávali tam, sem tam sme ich mohli ale zazrieť aj mimo tohto ich sveta.
Dej mal rýchly spád, dialógy boli niekedy rýchle, až mal čo človek robiť aby stíhal o čom hovoria. Plus má u mňa seriál aj v tom, že správy, ktoré prinášali neboli nejako moc vymyslené, ale svojím spôsobom reagovali to čo sa stalo. Aj keď sa niektorým môže zdať, že časti sú občas zbytočne naťahované alebo nudné a možno to tak trochu je, ale má to svoju úlohu.

2.séria:
Druhá séria potvrdila svoje kvality a mala rovnako vysokú úroveň ako ta prvá,ak nie väčšiu. Tentoraz sa sériou tiahli najme dva veľké témy,ktorých rozsah bol postupne odkrývaný a my sme tak mali možnosť sledovať ich dopad na postavy. Okrem toho si postavy prechádzali vlastnými problémami,ktoré ich ovplyvňovali a formovali.
Postavy sa nesprávali umelo alebo neprirodzene. Pôsobili reálne a skutočne.Dokazovali,že nie sú len bezduché charaktery bez city a myslenia,ale práve naopak.

3.séria:
Tretia séria mala byť tou poslednou, čo bola škoda. Pretože Newsroom nešlo neobľúbiť si. Ten seriál v sebe miešal mnoho vecí. Cez kvalitne napísaný a podaný príbeh, prelínanie medzi osobnou ale aj pracovnou rovinou, postavy (ktoré si vás získajú hneď na začiatku) až po hudbu, ktorá všetko dokonale dokresľuje.
Tretia séria v ničom nezaostávala za tými dvoma predchádzajúcimi a ponúkla rovnako kvalitný príbeh. Štýlom rozprávania sa priblížila skôr v druhej sérii a tak sme postupne odhaľovali jeho jednotlivé časti.

V poslednej časti sa všetko pekne krásne uzavrelo a každý sa svojím spôsobom dočkal svojho šťastného konca. Posledná časť bola aj akousi spomienkovou cestou na to ako to všetko začalo. Boli nám pripomenuté isté dôležité momenty, ktoré to všetko tvarovali a ovplyvnili. Ale aby to nepôsobilo všetko priveľmi nostalgicky, tak to bolo popretkávané istými sarkastickými poznámkami, vtipnými vsuvkami čo z nej tvorilo naozaj skvelé a dôstojné zakončenie seriálu.

100 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 8 lidí

zprávy

Ze začátku jsem nevěřila,že mě takový žánr zaujme,ale stalo se a já si užila každou minutu.
Skvělé herecké obsazení,dobré téma a neobvyklé pojetí,alespon pro mě ano.
Sledovat zákulisí televize a vědět,že příběhy se opravdu staly...to mě bavilo nejvíc.

90 %
60 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
60 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

zprávy, na které se těším

Newsroom jsem objevila naprostou náhodou, až když byla odvysílaná celá první série. Pak jsem ji zvládla na jeden zátah.
Nejsem si jistá, který herecký výkon mě potěšil víc. Emily Mortimerová jako Mackenzie a Jeff Daniels jako Will září. Přesto by bez vedlejších postav nebyl Newsroom tím stejným seriálem. Don, který by pro zprávy udělal cokoliv, v těsném závěsu za ním Meggie a Jim. Asi nejvíc se mi však z vedlejších postav líbí Sloan, geniální ekonomická analytička, která vypadá jako modelka z titulní stránky se prostě tvůrcům povedla.
Samozřejmě že jako každý jiný seriál některé potěší, nadchne, jiní se u něj budou nudit. Některá z témat mi přišla příliš americká.
A pokud by podobné zprávy existovaly u nás. Hodinku bych jim ráda věnovala. Na zprávy bych se dívala pravidelně a s velkou chutí.

90 %
57 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
86 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Zprávy jaké bych je chtěla mít

HBO připravilo výbornou dramatickou podívanou plnou skvělých dialogů a vtipných hlášek. A pro mě osobně i dobrou náplast na zklamání z adaptace druhé série Game of Thrones. Nemůžu jinak, než dát plné hodnocení. I přes občas přehnaný americký patriotismus. A navzdory nadměrným výlevům emocí, které jinde tak nesnáším.

100 %
56 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 9 lidí

Uvedomil jsem si svoje limity...

pri sledovani skvelyho Danielse, ale vlastne prakticky vsech hercu a herecek, dokonale napsany dialogy, takhle ukecanej serial neni bezna zalezitost, jestli me nekdo nesednul, zapomnel jsem na nej.
Jeden z mala serialu u kteryho me ukonceni zamrzelo (myslim ze by to klidne utahli jeste 1-2 serie), ale po jamovani v garazi v poslednim dilu jsem to hodil za hlavu.
Newsroom je urcite v moji TOP10, 100% nedavam, ale 95% s radosti.

A jako obvykle podekovani vsem prekladatelum.

90 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Nečekané překvápko

Musím uznat, že když jsem slyšela o tomto seriálu, tak mě nijak nenadchl. Čekala jsem, že to bude typický americký seriál, ve kterém se ve skutečnosti nic neděje a jen se tak "táhne". Jsem velice ráda, že jsem neměla pravdu. Je velice realistický, nepřemrštěný a hlavně intelektuálně stimulující. Což je v této době v seriálu ojedinělé. Příjemná změna. Každým dílem je čím dál lepší.

90 %
40 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Bomba

Super seriál, kontroverzní témata, zkrátka žádná klasická seriálová oblbovačka. Každej díl je stejně chytlavej a kvalita zatím nijak neklesla. Ze začátku jsem k tomuto seriálu byla trochu skeptická, ale po pár dílech mě totálně nadchnul.

100 %
29 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
57 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Nechytám se

Kvalitně zpracovaný seriál z novinářského prostředí. Co taky jiného čekat od HBO, to přece nejsou žádní žabaři. Nicméně nechytám se a pak tápu. Nespočet jmen a tolik informací během jedné minuty, že mám pocit, že mi snad praskne hlava. Než si stihnu uvědomit, co se to právě teď stalo, utečemí dalších x věcí, které ač se nezdají jsou pak klíčovým prvkem děje.
Možná je to moje vina, možná by to chtělo trochu zvolnit tempo seriálu. Každopádně, pokud tohle zvádáte, tak je Newsroom pro vás to pravé.

50 %
29 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
14 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Pozérský seriál

První díl mě překvapil, protože vypadal originálně. Další díly vypadají jako lepší telenovela a ačkoli se seriál zdá být jako, že není pro-americký, pravdou je, že tím, jak ukazuje ryzí charaktery lidí v jedné zpravodajské stanici, vlastně pro-americký je. Pro mě velké zklamání. Nenaplněný velmi zajímavý námět.

60 %
25 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
25 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 8 lidí