plakát seriálu

Oz

(Oz)

Názory uživatelů

Tak a je to tady...

...poslední dobou mě nějak trefovali seriály z vězeňského prostředí. Říkal jsem si, že je to fajn a že se na to koukat dá. Trochu náhodou jsem se dostal i k "zemi" OZ a najednou jsem pochopil, že je to naprosto jiná dimenze seriálů z vězení. Opravdu syrové, surové drama, více než dvacet let staré. Netvrdím že jsem unešen, ale baví mě to. Nevím do jaké míry je to uvěřitelný, ale je to velmi zajímavá jízda. Pokud tedy jste v poslední době tak jako já zařadili na svůj watchlist něco z vězení a tohle jste opomněli, tak je to hrubá chyba a zkuste to. Myslím že budete překvapeni. Skoro mi to připadá, že tenhle seriál není až tak politicky korektní a proto by nic podobného dnes nikdo točit nechtěl. Neřeší se tady otázka dobré nebo špatné víry. Neřeší se tady zda je někdo běloch či černoch. Je jedno kdo je vrah z afektu nebo přesvědčení. A hlavně...nikdo vám tady nepodstrkuje kdo je správnej a kdo ne. A slovy dnešních patolízalů z Bruselu...tady jsou prostě všichni "vyšinutí jedinci" neb každej hraje sám za sebe. A schovává se za tlupu, gang, partu. Říkejte si co chcete. Za mě fakt dobrej kousek. 1.

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

OZ

Dlouho jsem přemýšlela co o tomhle seriálu napsat.Tak teda - úplně mě dostal a zcela mě pohltil.Je fakt moc dobrý a zcela reálný,teda aspon si myslím.Postavy jsou skvělé, dobře napsané i zahrané.V každém díle vás něčím překvapí,at už je to něčí nečekaná smrt,nebo snaha vězně který udělá opravdu vše jen aby přežil.Je velice zajímavé sledovat osudy těchto lidí a i když jsou to většinou vrazi a násilníci je mi jich ve finále líto.Snad až na 2,to jsem byla ráda,že už skončili.
Dávám 100% i když poslední série už byla vlastně jen opakování předešlého.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

For some it's the beginning. For others, the end.

Chvíli mi trvalo, než jsem přišla tomuto seriálu na chuť. Jedná se již o starší kousek a jde to znát nejen na kvalitě videa. Po prvních několika epizodách jsem však začala objevovat i tu lepší stránku Oswaldského nápravného zařízení.

Oz pochází z dílny HBO, jedná se o jeden z prvních seriálů, které se nebojí otevřeně ukazovat nahotu, sex, násilí a sprostou mluvu, to vše v jednom zamašličkovaném balíčku. Každá epizoda má opravdu všechny tyto vlastnosti. K tomu je na denním pořádku brutalita a vraždy. To se mi na Ozovi líbilo nejvíce. Nikdo nikdy nebyl v bezpečí a z obliga před možnou smrtí. Kdykoliv jste si na někoho zvykli, jako zákonem schválnosti jste o něj ihned přišli. Nezáleží na tom, jestli se jedná o hostující hvězdy, vedlejší nebo hlavní postavy, nikdo nebyl ušetřený, a to od prvního do posledního dílu.

Nějakým zvráceným způsobem mi ale ničí smrt nevadila. Všichni, kteří v Ozovi odpykávají své tresty, jsou více či méně šílení magoři, u kterých vás prostě nemůže zaskočit nebo i mrzet, že se smrti v Ozovi dočkali, ať už jakýmkoliv způsobem. Vlastně veškeré zlo, které se v seriálu odehrává, je pro diváka částečně uspokojující, od smrtí po škrábání očí nebo znásilňování. Na jednu stranu tu existuje jakési pohoršení nad podmínkami, ve kterých tito vězni musí žít, na druhou stranu si ale uvědomujete, že před kamerou nejsou žádní svatoušci, v Ozovi jsou kvůli svým hříchům a jistý trest si bezesporu zaslouží.

Mou nejoblíbenější postavou byl Toby. Bylo až neuvěřitelné, jakým vývojem si některé postavy prošly, s Tobiasem v čele. Když se v první epizodě dostal do vězení, byl z něho vyjukaný zajíček. Po tom teroru, kterým si během prvních epizod prošel, se mi hrozně moc líbilo, jak se pochlapil, trošku zbláznil a pomstil se Schillingerovi, jejich role se potom úplně otočily. Od té doby byl Toby respektován. Jeho vztah s Kellerem byl vrcholem celého seriálu. Konečně se jednou jednalo o reálný děj, kdy není vše růžové a najednou útrum, ale že láska jen tak nezmizí, ať už si účastníci procházejí peklem, snaží se vzájemně odpustit zradu a pomáhat si. Něco už ale odpustit nejde, když žárlivost zvítězí nad láskou. Konec jejich vztahu by vhodněji zvolen být nemohl.

První série byly především o různých diversitách, spojenectvích a podrazech. Postupně se objevila i náboženská dějová linie, která mě, ač jsem ateista, hodně zaujala. Začala jsem se do světa Oze ponořovat stále hlouběji. Výborná byla také jediná žena, odsouzená k trestu smrti. Dobře šílená ženská, to se musí nechat. A opět, jakkoliv kuku byla, její reakce před popravou byla tak věrohodná, až člověka zamrazilo.

Obecně trest smrti byl výbornou vsuvkou v tomto seriálu. Nejpůsobivější scénou bylo chystání popravy Cyrila. Ryanova láska k bratrovi, způsob, jakým ho na poslední hodiny připravoval, skrývání pravého osudu, jen aby se Cyril netrápil, a až pohádková záchrana za pět dvanáct, vše do sebe perfektně zapadlo a poprvé (a naposledy) mi seriál vehnal slzy do očí.

Oz je seriál, který bohatě stačí vidět jednou. Nicméně jsem moc ráda, že jsem se k němu dokopala, i když není nejmladší. I když ze zpracování cítíte, že se jedná o starší kousek, mnohá ze zmiňovacích témat se dají bez problémů adaptovat na současnou společnost. Pokud jste fanoušky odvážných seriálů typu The Wire, The Shield a většiny projektů od HBO, určitě Oze zkuste. Jen si nepouštějte k tělu žádnou postavu, protože nikdy nevíte, co se v temném koutku může stát... ;)

70 %
78 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
78 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 9 lidí

Oz

Jeden z nejlepších seriálů z vězeňského prostředí,který je velmi reálný.Jsem fanoušek HBO a tohle je naprostá pecka.Neuvěřitelné postavy,které mě bavily a mohl jsem se s některými ztotožnit nebo s nějakými situacemi.Všechny jsem hltal.Scénář je také perfektně propracovaný.Těžko říct,jestli seriál ještě někdy zopáknu,protože to byl fascinující a velmi silný zážitek.

80 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Co víc říct než OZ

Oz je skvělý seriál, který je u nás bohužel tak docela neznámý. Oproti (jediný vězenský seriál co znám) Prison Breaku má prvky reality. Kruté vězeňské reality. Příběh se točí okolo věznů, které se často kvůli úmrtí střídají. Je zajímavé sledovat původní obsazení jak řídne a řídne a z našich oblíbených postav se stávají homosexuálové, mrtvoly, agresoři a nebo i vzorní vězni. Rozhodně si tento seriál nenechte ujít, protože se jedná o u nás opomenuté dílo. Také mě seriál nadchl ve sledování počinů gangů různých komunit (muslimové, hispánci, taliáni) a to jak pracují spolu a proti sobě a celkové strategické plány k eliminaci nepříjemných věznů a dohody, které se mezi nimi uzavírají. Ještě jedna poznámka pro ženy. Každý kdo v tomto seriálu hraje se objeví bez oblečení a s tím co seriál ukazuje, nemá vůbec žádné problémy. Oblíbenci : Beecher, Said, McManus :) 90%

90 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Tam, kde nám zavřou oči

Tam, kde končí záporáci z vašich oblíbených seriálů, tam začíná Oz. Na místě, kde mezi vašimi spoluvězni nenajdete čistě kladnou postavu a kde vám osud rád hází pořádné klacky pod nohy. A kde pro rozzářený happyend není a nebude místo. Každá postava je vláčena svými démony a jen trochu zúčastněný divák je tím bahnem vláčen okamžitě taky. V Emerald City tak není místo ani pro citlivější povahy a to je i ten důvod, proč se pátá hvězda i přes vysokou kvalitu ani po šesti sériích nepřikulila. Přestože co se týče nejspodnějších hlubin lidské psychiky budete jen těžko hledat rovného, tohle je pro mě po emocionální stránce až příliš náročné divácké peklo. Pro příznivce těch nejdramatičtějších zkoušek lidským osudem ale jednoznačně číslo jedna. Nejoblíbenější postavy: Ryan O'Reily, Tobias Beecher, Tim McManus.

70 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 0 lidí