plakát seriálu

Batesův motel

(Bates Motel)

Názory uživatelů

Blood is thicker

Musím sa na začiatok priznať, že o filme viem, že je a to je všetko. Takému typu filmov sa ja skôr vyhýbam a preto som do sledovania Bates motel pristupovala veľmi opatrne. No po pár častiach som zistila, že sa nebolo čoho báť a ja som príbeh mladého Normana sledovala s napätím a očakávaním do čoho to všetko vyústi.

Bates motel vyniká dokonalou atmosférou, ktorá je plná napätia, záhad, postupnej gradácie deja a odhalení. Nič nie je také ako sa môže zdať na začiatku a každý má svoje malé tajomstvo. BM sa v rozprávaní príbehu mladého Normana nikam neponáhľa a dej plynie skôr pomaly, čo skôr vyhovuje celkovej atmosfére a seriálu. Udalosti pôsobia spočiatku chaoticky a nesúvisle, no spojitosť medzi nimi je, len sa treba lepšie pozerať a človek ju nájde tam aj kde nehľadá. Seriál sa po celý čas akoby pohybuje v dvoch rovinách. V tej kriminálnej a v tej psychologickej. Obidve roviny tvoria podstatnú časť seriálu, navzájom súvisia. zmena v jednej z nich ovplyvní aj udalosti v tej druhej. Obidve sú rovnako výrazne a obe rovnako ovplyvňujú celkové udalosti .

Postupne sledujeme aj prerod Normana z milého, starostlivého a citlivého chlapca na niekoho úplne iného. Niekoho naproste psychicky chladného, nestabilného až chladného. Freddie podáva neskutočný výkon, z ktorého začnú až behať zimomriavky. Dokazuje, že už nie je tým sladkým Charliem, ktorý ide do továrne na čokoládu ale že sa v ňom skrýva aj druhá a nová stránka, ktorá je úplne iná. Rovnako skvelo mu sekunduje aj Vera Farmiga v role starostlivej matky, ktorá má silný vzťah k svojmu synovi a ktorý občas možno až prekračuje niektoré hranice.
Aj keď oni dvaja ako ústredná dvojica podávajú dokonalé výkony ani ostatné postavy za nimi nezaostávajú a nestoja v ich tieni. A to najme Max Thierot ako Dylan, ktorý si ide po celý čas svoje a sem tam si ukradne nejakú scénu pre seba. Tou druhou postavou je Emma, ktorá sa svojím charakterom medzi nimi určite ani na chvíľu nestratí.

Bates Motel sa určite oplatí zhliadnuť. Či už kvôli hereckým výkonom, správne dávkovanej atmosfére či zmyselnému pohrávaniu sa s napätím. Určite má toho ešte veľa ponúknuť. Človeka na začiatku chytí a drží ho až do konca.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
88 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 8 lidí

First You Dream, Then You Die

Na tento seriál slýchávám pozitivní ohlasy ze všech stran. Že prý je to ''hororový'' seriál, který se vyrovná i klasikům jako Hannibal nebo American Horror Story. Já s tím ale ani za mák nesouhlasím.
Když jsem viděl první epizodu Bates Motelu ''First You Dream, Then You Die'' myslel jsem si, že jsem našel úžasný seriál. A i zpětně vidím, že Bates Motel měl obrovský potenciál jakožto prequel legendárního Psycha. Mohl se zkoumat vztah matky a syna (což je jediná věc která se skutečně v seriálu odehrála), mohly se využít zápletky použité v neúspěšný sequelech Psycha, mohlo se držet knižní a filmové předlohy a hlavně to mohlo být hororové.
Hned ve druhé epizodě, ale šli všechny mé naděje k šípku. Měl jsem sice na Bates Motel nároky jako na dobrý seriál, což splnil, ale dokonalost, jenž jsem očekávalm se rozhodně nekonala. Já nejsem fanouškem Carltona Cuse a to do čeho se Bates Motel vyklubal se nepodobá mé vizi hororové PSYCHOlogické série.
Tvůrci na to nemají. Když dělají psychologický seriál možná by se měli trochu řídit podle toho jak by se asi lidé skutečně chovali. Jeden z velkyých problémů, které jsem u Bates Motelu měl, bylo to že postavy se neustále měnili. Mám pocit, že každou sérii dělal jiný štáb, protože postavu, kterou jsem měl rád v první řadě jsem nenáviděl v poslední a naopak. Tvůrci se sice soustředili na pscyhologii Normana a Normy, ale zapomínali na ostatní postavy. Možná si řeknete, že ten vztah Normy a Normana byl pak precizní. No vlastně ani ne. Sice jsem tomu rozuměl, ale nemyslím si, že tak by se chovali normální lidé nebo postavy od Blocha a Hitchcoca.
Další problém, který se seriálem mám je to, že jsem si Bates Motel představoval jako krátkou sérii, kterou bude předcházet Psychu. Čeho jsem se dočkal? Nastavované kaše a naprosto zbytečné omáčky okolo, která se každou sérii mění, která se soustředí na nezajímavé postavy jako Dylana Massetta nebo Caleba. 50 dílů naprosto o ničem. Proč to prostě neuspořádat do pár dílů? Ale ne, to by tvůrci museli být profesionální.
Celou dobu Bates Motel kritizuji, ale měl bych zmínit také pozitiva. V seriálu se velmi často objevují sympatické postavy a vzhledem k tomu, že jsou to i dvě hlavní postavy, nemám námitek. Velmi pozitivně také hodnotím herecké výkony Very Farmigy a Freddieho Highmora. Ty jsou profesionální!
Dalším plusem, který doslova zachránil tento seriál, je 4.série. Ta byla naprosto luxusní a sice ne podle mého gusta, ale rozhodně byla vynikající a dala seriálu tu správnou atmosféru, kterou postrádala. Pokud něco tvůrci umějí pak je to udržet diváka u obrazovky. Sice jsem se k 5.sérii velmi často nutil, ale celý seriál jsem dokoukal až do úplného konce a vytvořil jsem si s Bates Motelem pouto. Proto je mé hodnocení spíše pozitivní než negativní. Čímž Bates Motelu poněkud nadržuji, ale koukatelný ten seriál rozhodně je. A proto je mé hodnocení vyšší.

1.série-80%
2.série-60%
3.série-50%
4.série-90%
5.série-75%

Nejlepší Postavy: Madeline Loomis, Norma Louise Batesová, Norman Bates, Remo, Emma Decodyová (pouze v prvních třech sériích), Bradley, Alex Romero (pouze ve 4.sérii)
Nejlepší Herci: Vera Farmiga, Freddie Highmore
Nejlepší Série: 4.série, 1.série
Nejlepší Epizody: Forever, First You Dream, Then You Die, Dark Paradise, Midnight, Norma Louise

70 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Povedené....

Tak nám skončila závěrečná pátá řada seriálu a je čas se ohlédnout za tím,co nám bylo nabídnuto.
Předlohou byl vynikající horor Psycho,který byl postaven na reálném základě a tady jsme čekali,co tato předloha ve verzi seriálu přinese.Rozhodně nezklamal,protože děj i když v moderních podmínkách zůstal zachován a volba hlavních představitelů byla skutečně trefou do černého.Vera Farmiga jako Norma,matka Normana(Freddie Highmore) předvedla opravdu vynikající výkon a to v hlavně ve chvílích,kdy na Normana přišly jeho schizofrenní stavy a on se stával čím dál tím více Normou.
Tuto dvojici skvěle doplňovali i další protagonisté jako šerif Romero(Nestor Carbonel),spolužačka Emma Decody(Olivia Cooke),jeho bratr Dylan(Max Thieriot) a další.
Když jsem se o seriálu dozvěděl,tak jsem měl obavy,že půjde o napodobeninu něčeho co znám a díky seriálu se děj roztáhne a nic nového nepřinese.Opak byl pravdou,protože toto zpracování mně nutilo očekávat další a další díl,protože děj byl skutečně napínavý a rozhodně nelituji času stráveného při jeho sledování.....

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Vynikající postavy

Alfredovo Psycho jsem neviděla, ale možná tím lépe,poněvadž díky tomuto je člověk stále překvapený a plný očekávání co se stane příště. Jsou zde naprosto dokonale propracované postavy. Vera (Norma) ukázala svůj talent v plné parádě. Ovšem její syn Norman to s ní rozhodně nemá lehké, protože opičí láska, kterou mu věnuje mu působí trošku ujmu na zdravém rozumu. Tento mladý herec rovněž předvádí neskutečný herecký výkon. Působí tajemně, mile, ale zároveň má trošičku vražedné sklony :P Velice jsem si oblíbila jeho bratra, protože narozdíl od Normana není maminčin mazánek a stále má čím překvapit.

Hotel působí rovněž tajemně a pochmurně,což seriálu dodává tu správnou atmosféru.

Celkově je seriál nápaditý a občas i děsivý. Nemůžu se dočkat druhé řady, která nám nabídne možná víc než samotná první série.

90 %
89 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
89 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 9 lidí

Psycho

Tento seriál jsem si zamilovala už od prvního dílu.
Oceňuji návaznost děje, úžasné herecké výkony i celkovou atmosféru seriálu. Nenapadá mě snad žádná kritika. Chvílemi seriál neočekávaně překvapí a chvílemi si říkám: "Ne, Normane! Nedělej to!" Každá postava, je tak dokonale psychologicky propracovaná, že ani neočekávám, že by mohla v daných situacích zareagovat jinak, prostě taková je.

Později jsem se koukla i na film, ale musím přiznat, že zážitek ze seriálu je lepší, když film neznáte. Normanovi problémy se totiž dost vyvíjí. Takže pokud se chcete podívat na film doporučuji vám ho, tak po zhlédnutí 3. série, protože je tam už trochu vidět, co se s Normanem děje. Film, přestože je černobílý, stojí zato.
Nenapadá mě moment, který bych v seriálu změnila. Nevzpomínám si, že bych se jen na chviličku nudila a to jsem tento seriál viděla dvakrát. Každému Bates motel doporučuji, protože si myslím, že se na něj může dívat každý v rozumném věku a ze silným žaludkem. Například moje babička ta si Normana naprosto oblíbila, doporučuje ho také každému.
Mimo to zbožňuji ty účesy, ten módní styl, už jenom proto že je v mém prostředí dost rozšířený.

100 %
88 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
88 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 8 lidí

Psycho Motel

Na začátku musím přiznat, že samotný film Psycho jsem nikdy neviděla, teď jsem docela i ráda, protože nevím, jestli bych se seriálem vůbec začínala, kdybych věděla jak celý příběh zkončí. Ne, že bych neměla tušení, ale ráda se nechám překvapit.

Tento počin si mě získal hned po první epizodě. V seriálu nechybí napětí, akce a hlavně záhady, těmi se to jen hemží. Děj je vcelku velice napínavý a nedá se od něj odtrhnout.

Postavy v seriálu jsou velmi dobře napsané. Je zajímavé sledovat psychicky narušeného Normana, který umí být normální, starostlivý, citlivý mladík, který se v okamžiku dokáže změnit v nemilosrdného vraha.
Na jeho chování má bez pochyb velký podíl jeho matka Norma, která mi neskutečně leze na nervy, její chování k Normanovy, posedlost ním překračuje opravdu všechny meze. Další postavy jako Dylan nebo Emma mi do příběhu skvěle zapadají, doufám, že v seriálu vydrží co nejdéle, protože v hororovém žánru se může stát cokoliv komukoliv a hlavně kdykoliv.

Při sledování pilotního dílu jsem si myslela, že seriál se odehrává v 60. letech. Domy, oblečení, auta tomu z počátku nasvědčovali, ale v okamžiku, kdy jsem uviděla iPhone hlavního hrdiny, mi došlo, že to asi šedesátá léta nebudou, když se to tak vezme, je to zajímavé zpestření děje.

Bates Motel za shlédnutí určitě stojí, já u něj velice ráda zustanu, budu se těšit na nové díly a záhady, kterých je v seriálu opravdu hodně, jsem zvědává, jak se tento příběh bude postupně vyvíjet.

90 %
83 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
83 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 18 lidí

BM

"Abych netrhala partu", i já se zmíním o tom, že jsem si zezačátku myslela, že je seriál točen z prostředí 60. let a také že jsem o filmu věděla, ale nikdy jej neviděla. Ale připadá mi, že jen Batesovi tak nějak uvízli v šedesátkách, jinak se mi to zdá vcelku moderní.

Na seriál jsem se už dlouho chystala podívat, ale vždycky jsem došla k tomu, že by mě to stejně nezaujalo. Jenže opak se stal pravdou ve chvíly, kdy už při prvních scénkách mi seriál padl tzv. do oka. Můžou za to především herecké výkony, které jsou dostatečně přesvědčivé a úchvatné a i přesto, že se jedná o vskutku hororový seriál, ke všemu psychologický, na mě hned zapůsobil sympatickým a milým dojmem.

BM je opravdu velmi dobrý seriál, který to - zatím - s pořádnou psychikou a hororovými scénami nepřehání... vše je ve skvělé zlaté střední cestě a obdivuji, že se i přes tu Normaninu (Vera jí hraje přímo fantasticky!) opičí lásku dokáží v seriálu naskytnout i hezké syno-matkovské scénky.

K Normandovi se netřeba vyjadřovat. Dokonalý a hrozivý zároveň. Nemůžu se jej nabažit, stejně jako samotného seriálu! 100%!

100 %
83 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Co bylo před Psychem

Po prvním díle se nebojím dát pět hvězd (klidně se to ještě může časem změnit, ale prozatím prostě tak). Pilotní díl má vše, co má správný moderní seriál mít. Herce: mezi Freddiem a Verou Farmigou to parádně jiskří, obzvlášť Norma je ztvárněná naprosto dokonale, dlouho jsem neviděl lépe zahranou seriálovou postavu. Karlíkovi budoucího psychopata věřím a dost možná je i to způsobeno právě Verou. Psychologie postav je výborná, děj to má parádní, atmošku ucházející, nezbývá než počítat oběti... v prvním díle s tím chlapem naložili parádně, uvidíme, co se vyklube z těch policajtů. Otázek je spoustu, zvědavost velká, tahle podoba Psycha se mi moc líbí, snad až jenom na ty iPhony, ale nevadí... Zatím 90%, ale to je čistě rezervní opatření, kdyby se to náhodou zlepšovalo.

90 %
83 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
83 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Freddie je pašák

Na tento seriál jsem se moc těšila. Předlohou je skvělý film, přišlo mi zajímavé, že seriál zasadí do moderní doby, nevěděla jsem co od toho čekat. Trošku jsem se obávala, že to dopadne špatně, ale naopak, bylo to skvělé. Herecké obsazení je úžasné.. to jak Freddie hraje je až neuvěřitelné, naprosto hledím, co dokáže.
Hodně oceňuji rozhodnutí ukončit seriál včas, aby další série neubírali na kvalitě, moc seriálů to v dnešní době neumí.

100 %
80 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Bates Motel

Pro mne zcela bezkonkurenčně nejlépe zpracovaný seriál současnosti. Po shlédnutí druhé série budu netrpělivě očekávat pokračování, Norman se zřejmě již ocitl na hraně, ze které nebude návratu. Přehnané ochraňování jeho matky je sice v tomto případě pochopitelné, ale nutí Normana si volit mezi láskou k ní a jeho svědomím, což nedopadne dobře. Na každý pád oceňuji herecké výkony hlavních představitelů.

100 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
88 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 8 lidí

Dajte tomu chlapcovi Oscara

Priznám sa, prvé dve série ma tak nenadchli ale potom sa to len stupňovalo k väčšej a väčšej obľúbenosti.

Toto jak to zahral tento chalanisko, neskutočné. Fakt som mu to verila. Neskutočné. Klobúk dole. A samozrejme Norma to isté.

Z obyčajného seriálu sa stala troška závislosť.

A konečne som sa dočkala poriadneho koncu seriálu.

Som dojatá ;)

90 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Hitchcock by se nemusel stydět

Seriál Bates motel je vlastně takový prequel k Hitchcockově Psychu, který má za úkol diváku přiblížit, jak se z Normana vraždící maniak stal...

Už na začátku je jasné, že tento počin bude samotnému filmu buď dělat ostudu, nebo se to prostě neskutečně vydaří. Pro Motel to naštěstí dopadlo podle té druhé možnosti a jednomu z nejlepších režisérů rozhodně ostudu nedělá.

Seriál drží hlavně skvělé herecké výkony Freddiho a Very, obzvlášť Freddiho Highmora, který dokazuje, že to prostě není jenom Karlík nebo roztomilý klučina z Hledání Země Nezemě. Norman mu prostě sedí, zahrál ho bravurně a já si ho v jiné roli už prostě jenom těžko přestavím. Vera také odvádí skvělou práci, ale na rozdíl od Highmorovo Normana si mě Norma tolik nezískala a kolikrát jsem se přistihla, jak u seriálu přemýšlím, jestli mám Normu vlastně ráda nebo jí nesnáším. To ale samozřejmě není vina herečky, jako spíš její role.

První série si mě už po prvních dílech získala svojí jedinečností a uměním překvapovat. Prvních dest dílů jsem dala v kuse, protože od BM se vážně nedalo odtrhnout. Týhle šílený rodince nejde nefandit. Jejich sousedka bych ale být nechtěla :D

K seriálu mám jenom menší výtku, a to je to, že děj se odehrává v dnešní době. Tvůrci možná sázeli na modernost, ale jak už jsem zmiňovala, Bates motel je prequel a tak by tam časovou linii mohli dodržet, seriálu by to rozhodně slušelo o trochu víc, ale to je můj názor a někomu tahle menší změna právě naopak vyhovuje.

80 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Skvělý seriál

Zbožňuju Psycho od Alfreda Hitchcocka a docela jsem se obával, jak tento seriál bude vypadat, ale moje obavy byly zcela zbytečné, protože jde o výborný seriálový prequel k původnímu filmu, který má napínavý příběh a opravdu skvělé herecké obsazení! Doporučuji všem, kteří to ještě neviděli!

100 %
70 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 10 lidí

Bates Motel

Velmi zajímavý prequel známého Psycha. Obsazení je velice sympatické a samotný Norman působí opravdu hodně nesměle, možná místy až moc, každopádně závěrečný díl slibuje, že druhá řada bude stát za to, a že ten kluk, který se zatím jeví jako „andílek“ se umí pořádně „rozparádit“.

80 %
69 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
69 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 13 lidí

Precizní

Pilotní díl má vše, co má správný moderní seriál mít. Herce: mezi Freddiem a Verou Farmigou to parádně jiskří, obzvlášť Norma je ztvárněná naprosto dokonale, dlouho jsem neviděl lépe zahranou seriálovou postavu. Karlíkovi budoucího psychopata věřím a dost možná je i to způsobeno právě Verou. Psychologie postav je výborná, děj to má parádní, atmošku ucházející, nezbývá než počítat oběti... v prvním díle s tím chlapem naložili parádně, uvidíme, co se vyklube z těch policajtů.

90 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
83 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Maminko neboj se, opravdu jsem v pořádku.

Dojmy po prvním shlédnutí Bates Motel, myšleno první sérii, jsem v koutku duše tušil, že tento výtvor tu s námi pobude nějaký ten pátek. Přeci jen, seriál zakládající se na pravdivých faktech má určitou budoucnost zajištěnou už jen tímto tvrzením.
Sice jsem Psycho nikdy neviděl, ale samozřejmě o jeho existenci jsem věděl už před tímto pilotem.

Herecký výkon je zde nejvíce patrný, podle mě hlavně jeden. Řeč je o Normě Batesové. Kolik filmů já s ní jen viděl. Napadá mne hned jako první V zajetí démonů, hned poté Sirotek, dále Lítám v tom, Chlapec v pruhovaném pyžamu, Soudce a v blízké budoucnosti pokračování The Conjuring. To vše a mnohé další její výkony mě jasně utvrdily, že tento seriál stojí především a jen na ní.

Je pravda, že teoreticky by hlavní pozornost měla být soustředěna na pomalý, ale velice jistý vývoj v psychopata v podání Freddieho Highmora, ale co čert nechtěl, ten kluk se mi tak příčí skoro vším, od mluvy až po vzhled, že bych ho nejradši přeobsadil.
Klidně za jeho bratra Maxe Thieriota, ten má určité charisma. Rozhodně zajímavější herec se sympatičtějším vzezřením.

Věrná pomocnice Olivia Cooke je také trošku navíc, ale pro zmírnění rychlého přerodu ve vraha je asi fajn mít takovou holku poblíž, co vás uklidní v tom, že vám ještě úplně nepřeskočilo.
Mě osobně potěšila účast Nestora Carbonella, který si mě jasně získal Richardem z Lost.
Ostatně jakýkoli herec z Lost má u mě vyhráno.

Druhá a třetí řada je o poznání ve vývoji mnohem motivovanější a více soustředěná na samotnou problematiku nastíněnou v počátcích vysílání.
Byl jsem rád za dvojnásobné prodloužení, protože v takto opravdu krátkých sezónách, které nabízí Bates Motel, toho moc říci nestihnete.

Jsem velký fanoušek temných žánrů, takže s motivem tohoto seriálu jsem více jak spokojen. I když vím, že méně Normana by uškodilo celému tématu, mě by potěšili. Jeho máma vydá za oba.

"Batesův Motel. Filmová legenda ožívá v seriálu."

Motelů jsme ve filmech potkali nepočítaně. Ale jen jeden se stal legendou. Zabíjelo se v něm, vycpávalo a navíc je součástí snímku Psycho, jednoho z nejslavnějších filmů světa. A teď motel Normana Batese ožil v seriálové podobě.

V současném zámořském televizním éteru se objevuje další zajímavý trend. Prvním krokem bylo, že věhlasní filmaři a herecké persony si uvědomili, že hrát v seriálu vlastně není hanba. A za těmito celebritami nyní přišly i slavné filmy. Proč taky vymýšlet stále nové náměty a neotřelá prostředí, když zde máme ty, které se osvědčily na stříbrném plátně? Přesně tak, nyní začínají frčet seriály, které jsou nějakým způsobem svázané s již existujícími filmovými trháky. A buď předcházejí ději těchto snímků, anebo ho rozšiřují.

Jednou ze štik, které v tomto rybníku seriálové tvorby uspěly v předešlých letech, je i Batesův motel. A znalci už při vyslovení tohoto sousloví začínají tušit a tetelí se zájmem. Ono těch slavných filmových Batesů totiž není moc. Respektive s ubytovacími službami byl zapleten pouze jeden, zato extrémně slavný. Přestože to může znít zvláštně, je to tak. Tento multižánrový seriál z roku 2013, ve kterém se mísí thriller s rodinným a psychologickým dramatem, vychází z klasického snímku Alfreda Hitchcocka Psycho. A to přes fakt, že se vlastně odehrává v současnosti.

Synek, matka a potíže

Ačkoli seriál sám stojí tak trochu mimo čas a pokřivená barabizna za motelem v městečku White Pine Bay působí ze všeho nejvíc archaicky, v tomhle seriálu fungují mobily a spousta moderních vymožeností. Zde popisovaný svět je dnešní. Přesto ovšem Psychu víceméně předchází, protože hlavním cílem Batesova motelu je přiblížit, jak se z Normana Batese stal vlastně nejslavnější psychopat v dějinách. Za touto proměnou je nutné hledat jeho matku. A přitom ne že by ona sama byla blázen. Alespoň ne úplně. Stejně jako byl Norman na počátku normální. Coby sedmnáctiletý středoškolák s tváří Freddieho Highmorea, kterého si pamatujeme z Burtonova Karlíka a továrny na čokoládu, se mladý Norman se svou matkou Normou stěhuje do nového bydliště. Po smrti Normanova otce zde Norma za peníze z pojistky koupila menší motýlek u cesty, kde oba chtějí začít nový život. Už na první pohled je ale zjevné, jak moc je Normanova matka na svého syna fixovaná, zatímco druhého potomka v podstatě ignoruje. Nicméně ani tak se nesnaží dostat se do problémů. Ty si ovšem zjevně vyhlédly ji. Již v první epizodě tato zvláštní žena v podání hvězdné Very Farmigy z Lítám v tom nebo Sirotka donutí svého syna, aby jí pomohl zbavit se mrtvého těla. A tím to celé začne. Prvních deset dílů mrazivého a znepokojivého seriálu započne svou temnou cestu.

Zrození krvavé legendy

V seriálu Batesův motel zjistíte, jak přišel na svět hrdina kultovního Psycha a muž, jenž světu ukázal, že sprchování může být životu nebezpečné. Psycho, asi nejslavnější dílo Alfreda Hitchcocka, slaví desítky let od uvedení do kin. Příběh podivínského majitele motelu Normana Batese, jenž má velmi nezdravý vztah se svou maminkou a občas v jeho podniku někdo přijde o kejhák, však dokáže pořádně vyděsit i dnes. Jestliže vás někdy zajímalo, jak se vlastně z uťáplého recepčního stal jeden z nejslavnějších filmových vrahů, seriál Batesův motel vám na to odpoví. Pokud máte odvahu poslouchat. Tvůrci se totiž rozhodli podívat do minulosti. Tedy tak napůl, Batesův motel se totiž odehrává před filmovým Psychem, ale jeho děj se přesunul do současnosti. Každopádně Normanovi tu je sedmnáct let a spolu s maminkou Normou se přistěhoval do ospalého amerického zapadákova, kde oba chtějí začít nový život. Norman nastoupí do místní školy a brzy si najde nové přátele, Norma se zase sblíží s místním šerifem a jeho zástupcem. Zkrátka to vypadá na idylku, opak je ovšem pravdou. V tomhle městečku má skoro každý nějaké to nepříjemné tajemství a noví obyvatelé mezi místní podivíny rychle zapadnou. Vztah mezi mladým hrdinou a jeho matkou je totiž poměrně komplikovaný a ve městě se náhle začínají objevovat první mrtví. Seriál, jenž za mořem slaví úspěch a už se chystá jeho pátá řada, zachycuje proměnu obyčejného dospívajícího kluka v nebezpečného šílence. Vera Farmiga zde odvedla skvělou práci i v televizi, dokazuje nominace na cenu Emmy, kterou za seriál dostala. S touhle rodinou by se zkrátka měli seznámit všichni fandové filmové a televizní hrůzy.

Původní Norman Bates

Americký filmový institut umístil hrdinu Psycha na druhé místo největších filmových padouchů všech dob. Vymyslel ho spisovatel Robert Bloch v roce 1959, proslavil ho však hlavně Hitchcockův film. Anthony Perkins ho zahrál tak dokonale, že od té doby měl problém s jinými rolemi. Pro diváky byl zkrátka vždycky Bates. Po třiadvaceti letech se nakonec nechal přemluvit k pokračování a objevil se i v dalších dvou filmech, žádný z nich však nebyl zdaleka tak dobrý jako první Psycho a fandové se vysmáli i remaku z roku 1998, kde ho hrál Vince Vaughn. Inspirací pro Normana Batese byl skutečný sériový vrah Ed Gein.

70 %
60 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
60 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

The New Hitchcock presents..

Když jsem si pustila pilotní díl, netušila jsem (protože jsem se nepídila příliš po tom, co mě čeká), co očekávat. Motel z prostředí od Hitchcocka? Díl jsem dokoukala a pátrala. Že by moderní "předverze" Psycha? Ať už s tím každý fanoušek souhlasí nebo ne, já rozhodně žádným odvysílaným dílem neopovrhnu a s velkým zájmem sleduju nové a nové díly. Norma i Norman se mi dostali pod kůži. Budu s nimi prožívat nové situace, trable i radosti až do úplného konce!

90 %
57 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
71 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 14 lidí

Psycho v moderní verzi

Již několik let jsem se odhodlávala k filmu psycho. a ikdyž staré černobílé filmy mám ráda, tady jsem se prostě ne a ne odhodlat. A pak jsem narazila na tento seriál ! Děkuji bože, že jsi mě vyslyšel.

Ikdyž je to prequel v moderní verzi nějak mě nepohoršuje a moc mě baví. Zběžně příběh znám, a můžu říct, že moderní zpracování mě fakt baví.

Co se týká Freddieho je naprosto úžasný a myslím, že právě role zamindrákovanýho asociála, fixovanýho až příliš na svou "máti" mu nastartuje hvězdnou kariéru. Postava Normana splňuje moje očekávání, je promyšlená, pěkně rozpolcená, přesně tak aby člověka donutilo přemýšlet.

Ikdyž v první sérii šel spád tak trochu nudně, od 2. série je to párádní napínavý i děsivý zážitek. A přesně to jsem od toho čekala.

Nedočkavě vyhlížím další sérii a na každý díl se moc těším.

100 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Mom, I became a killer...

Úžasné drama, které mě chytlo ihned při první epizodě a nepustilo po celou sérii. Bohužel po první epizodě druhé série se něco ztratilo. Řekněme si upřímně...podle tohoto seriálu je v každém sebemenším městečku v Americe mafie a každý má na krku alespoň jednu vraždu. A kdo nikoho nezbil, ten bude zabit.

Je to úžasné předdoplnění filmu Psycho od Hitchcocka, obsazení je naprosto perfektní (nevím jaký jiný herec než Freddie dokáže být v jedné vteřině perfektní syn a ve druhé vyšinutý psychopat) a Vera Farmiga vlastně taky ujde. Pokud nepobíhá po domě a nekřičí na celé město "NORMAN!".

Po zklamání se ve druhé sérii jsem, ale bohužel nemohla pokračovat a dokoukat...

60 %
40 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
20 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Zajímavé

Velice zajímavý seriál. Můžu jen doporučit. Jediná podivná věc je, že se lidé oblékají jako v 60. letech a jezdí v nejnovějších BMW, ale asi je to záměr tvůrců. :)

100 %
35 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
70 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 20 lidí

Norma a Norman

Budu mi chýbať,kvalitný seriál.

90 %
17 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Psycho...

Do seriálu jsem nešel s úplně nejlepším očekáváním, ale naprosto mi změnil názor. Skvělé postavy, prostředí a děj, který nebyl přeplácaný a stále bavil. Zkoumání psychiku a duševní poruchy je velmi plodné prostředí, i když zrovna u Normana mě štve, že mu často prošlo více věcí, než mělo, nebo se choval tak, že to bylo otravné a neměl žádnou šanci na změnu.

Když už mluvíme o skvělých postavách, kromě samotného Normana, kterému prostě někdy fandíte a někdy ho nenávidíte, zahrála úžasnou roli Vera Farmiga. Celkově se mi líbil vývoj její a i dalších postav, hlavně osamostatňování Normy, a že byl Dylan nakonec good guy. Horší to bylo s Emmou, která jako nemocná měla lepší dynamiku než po transplantaci, což byla škoda, protože v poslední sérii to byla totální puťka. Chápu, že poslední série musela věci uzavřít, ale byla pro mě už celkově slabší - Norma jako halucinace se mi nelíbila tak jako živá Norma. Romero už byl taky v háji a jeho epizodní výskyty byly spíš zoufalé. Nicméně finále bylo krásné, to se povedlo a je škoda, že to muselo takhle dopadnout, nicméně to k tomu nevyhnutelně směřovalo vlastně už od začátku. Postavy mi budou chybět, zvykl jsem si.

Každý díl mi utekl nějak podivně rychle, překvapivě i po pěti sériích měl seriál stále co nabídnout, i když po smrti Normy už to prostě muselo skončit. Původní Psycho jsem neviděl, ale vystačím si s touhle verzí.

80 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 0 lidí