plakát seriálu

Luther

(Luther)

Názory uživatelů

What if your worst enemy was your own conscience?

Luther nepatrí medzi dnešné kriminálky, ktorých je slušná kopa a ktoré sa po čase na seba podobajú ako vajce vajcu. Luther je akoby niečo iné, nové.

Nemáme tu policajta,ktorý je správny. Ktorý vždy koná v medziach zákona, chytá padúchov a na konci má vždy pokojné svedomie. Nie to nie Luther. John Luther je človek s city a vlastnými vnútornými démonmi. Nie je špinavým či skorumpovaným policajtom. To nie. Je to človek z mäsa a kostí, ktorí svojej práci obetoval všetko až možno zabudol kde je tá pomyselná hranica. Mohol kontrolovať svoje činy ale nie následky. Jeho konanie či už priamo alebo nepriamo ovplyvňovalo aj ľudí okolo neho. Snažil sa ich ochrániť no nie vždy sa to darilo.

Ani prípady nie sú rovnaké ako vidíme v každej druhej kriminálke. Tieto sú tak skutočné, tak reálne či temné až drastické. Pri ich vyriešení na konci nečaká pokoj uspokojenia "chytili sme vraha". Ale dôvody prečo ich ľudia vykonávali vychádzali z ich vnútra a odhaľovali najtemnejšie stránky. Počas prvej série sme tu mali viacero prípadov. V druhej a tretej došlo k zmene a sériu tak tvorili dva samostatné prípady. Každou sériou sa tiahne aj jeden veľký príbeh od, ktorého sa veci pomaly a postupne odvíjajú až nadobudnú jasné obrysy.

Luther teda nepatrí medzi tie klasické kriminálky, s dokonalým a bezchybným hrdinom a určite stojí za zhliadnutie.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

The mind is its own place, and in itself, can make a heaven of hell, a hell of heaven.

Všechno to klišé, co čekáte od kriminálky u Luthera nenajdete. Luther je jiný snad ve všech ohledech, na které si jen můžu vzpomenout. Je to nevyrovnaný detektiv, u kterého se rozhodně nedá říct, že by měl černobílý charakter. Navíc nebere ohledy na zákony a jedná výhradně podle sebe. U tohoto seriálu se taky musíte smířit s tím, že ne vždycky přijde happy end tak, jak jej u kriminálky čekáte. Prostě se vykašlete na všechno, co jste viděli v Kriminálce Miami. Všechno tohle a mnohem víc mě polapilo do své sítě, zrovna tak jako temný, ale úžasný a charismatický John Luther a zákeřná psychopatka Alice. K srdci mi sice více přirostl Good Cop, ale Luther je těsně za ním. A mimochodem, ta znělka a celkově soundtrack? Nevídaný, originální, božský!

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Luther

Je to nesmírně originální (a to se v tomhle žánru cení), má to vynikající atmosféru, prvotřídní scénář, vynikající herecké výkony, skvělé případy, prvotřídní soundtrack a vysoce propracované postavy. Navíc to vymysleli v Anglii u BBC, takže nám logicky vychází dokonalé dílo - úplně na sto procent to ale není, i když jen tak tak. U Lutherovi jsem slyšel už dřív, ale nijak zvlášť jsem se po něm nepídil. Byl jsem ovšem nadšen, když se tenhle seriál dostal i na naše obrazovky. Teď už vím, že jsem o dost přišel, jelikož je to fantastické. Originální detektivka, neokoukané případy, vše je skvělo natočeno, Luther je parádní drsňák, jeho metody jsou skvělé a Alici z celého srdce nesnáším. Idris Elba do toho dal všechno, je to fantastický herec v ještě lepším seriálu. Potěšil mě i osmý Doctor, ale jak už to tak bývá, celé obsazení, i nejmenší role, jsou obsazené vynikajícími herci. Ten seriál má ohromný koule, skvělou atmosféru, nejlepší hudební doprovod za posledních pár let a navíc se mi líbí, jak Luthera ten život strašně hlodá, jak jsou ty postavy propracované, jak řeší pocity hrdinů a vrahů a jak je to celé krásně psychologické. Neskutečnej adrenalin, BBC se zase překonává (je to neuvěřitelné, ale jak je vidět, nejspíš to pořád jde.)

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

So, now what?

Konečně jsem se dokopal k jedné z dalších velkých postav ze stáje BBC a musím říct, že to pro mě přineslo relativní zklamání. Samozřejmě, Idris Elba tahá celý seriál neskutečným způsobem, ale mě doslova vadilo, jak seriál odbýval některé postavy (vývoj Iana Reeda?) a detektivní zápletky. Především to "Columbovské" vedení případů, kdy hlavní hrdinové odhalili identitu vraha jakousi nadpřirozenou silou na mě působilo dost úsměvně. Samozřejmě chápu, že celé to bylo jen pozadí pro zobrazení postavy Luthera, ale pořád to považuji za poměrně důležitou výplň epizod, která když vázla, učinila epizodu poměrně nezáživnou. Přesto musím uznat, že některé momenty byly opravdu mrazivé, hudba parádní a závěrečná hláška každé série neskutečně chytlavá. Jen škoda, že tu Alice jsem si pořádně oblíbil až ve druhé sérii.

Oblíbené díly: 1x06

70 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Hodný, zlý a..

..ošklivý. Nicméně tak trochu špatní jsou v tomhle případě všichni. Velmi realistické pojetí situace v jaké se Londýn nachází. Řekl bych, že hlavním "vzkazem" je něco o tom, že když obyvatelstvo zbavíte všech možností se bránit, vyrobíte spoustu ovcí vhodných k poražení.

Hlavní hrdina neustále se pohybující sice na pomezí zákona, ale se skvělým morálním kompasem je opravdu dobře napsaná postava. Stejně tak jeho dočasný protivník v podobě Alice, bez které by byl tento seriál poloviční. Škoda jen, že se později vyskytuje už jen sporadicky. Postava přísně logické, geniální a přesto emocionální vražedkyně je opravdu dost unikátní nápad.

Abych to zkrátil, tohle je seriál pro lidi co chtějí něco trošku odlišného, ne černo-bílého a ne hloupého. I když spíše než seriál je to jeden velmi dlouhý film..

90 %
88 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 8 lidí

Luther

Kriminálek je v poslední době opravdu hodně, ale ne všechny dokáží přijít s něčím novým. U Luthera je to ale něco jiného, tam je prostě charismatický Idris Elba, který nehraje žádného vzorného poldu, ale člověk se srdcem a city. Prostě famózní podívaná. První řada byla podle mého názoru o dost zajímavější díky postavě Alice, ale druhá řada i tak drží velký náskok před všemi konkurenty.

100 %
83 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Pan Luther

Měl jsem ze začátku problém si na Luthera v podání Idrise Elby zvyknout. Ale nakonec sympatie převládly, a já děkuji BBC za další velice zdařilou kriminální minisérii s obzvláště vyjímečnými posledními dvěma díly. Ruth Wilson, jako chladnokrevný zabiják sympatizující s hlavním hrdinou, je zde vynikající, doufám, že někdy v budoucnu si střihne i nějakou další větší roli. 1. serie 6 dílů, 2. serie 4 díly a dokonale vychytaní protivníci

90 %
80 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Luther

Na doporučení 5+1 jsem si zařadila do watchlistu Luthera, protože - ač detektivky ráda - mě zcela a úplně minul a to, jak jsem zjistila, by byla obrovská škoda.
Skvělé obsazení, inteligentní detektivka, zkrátka BBC opět ve formě a plné slávě.
Za mě 100%.

100 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Atmosféra....paradní

Kriminálky mě moc neberou. Abych byl přesnější moc se na ně nedívám. Luther je ale něco docela jiného. Atmosféru, kterou má jsem dlouho nikde neviděl. Jako ve skutečném životě.
Některé události se odehrají tak rychle, že pak chvíli rozdýcháváte co se vlastně přihodilo.

Chování postav? A že netušíte přesný motiv, proč se daná postava tak chová? Je to jako v reálu, také se domýšlíme proč, zařazujeme do kategorií, které se nám na lidi hodí. Ale doopravdy netušíme...
Za tohle dílko jsem opravdu rád.

90 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Originální kriminálka

Hned v prvních minutách seriálu mně zaujala úvodní skladba, která je naproti ostatním skladeb z kriminálních seriálů rozhodně originálnější.
A stejně je to i s hlavním protagonistou. Idris Elba hraje perfektně. John Luther není klasický detektiv, jako z většiny kriminálek. Sice se pohybuje na hraně zákona, ale vždy když je to pod zákonem, Luther se z toho dokáže vytáhnout.
Dále je tu Alice. Logicky myslící vražedkyně, která nemá slitování a přesto s city. Není přecitlivělá, ale city má. Bez ní by byl tento seriál špatný. Ona je opravdu dobrá a naštěstí se v těch prvních čtyřech dílech co jsem viděl, vyskytuje často. Tahle postava si mě opravdu získala.
Seriál Luther, je napínavý a odlišný seriál od spousty amerických kriminálek, které se mnohdy liší jen herci. Pro mě je to takový odpočinek od všude nacpaných kriminálek typu Miami a New York. A Luther si mě získal.

90 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Love is like a sin, my love...

Sakra to bylo něco. Tak jako první série tady, mě naposledy zaujal snad Sherlock. DCI John Luther je opravdu velice zajímá postava, která píše neméně stejně zajímavý příběh. Idris Elba mě zaujal už v The Wire, ale tady vysloveně řádí a jeho postava mě opravdu dostává. Trochu vychýlený morální kompas a Alice Morgan jsou další dva body, které v první řadě vyčnívají. Jednotlivé díly jsou všechny super, nelze říct, že by mě nějaký nebavil. Navíc jsem rád, že jsem se tady v jednom případu (taxikář) dočkal něčeho co se běžně v seriálech neděje až mě to samotného překvapilo. Na konci série se rozehrává nebezpečný boj, který končí neskutečně zajímavě. Jsem rád, že jsem Luthera objevil až nyní a nemusím tedy prožívat tu dlouhou pauzu před spuštěním dalšího dílu.

Pokračování jak má být. Další díly a další případy se mi opět velice líbily, možná snad ještě víc než ty předchozí. Jediná škoda je, že nebylo tolik Alice Morgan a místo toho tam přišel jiný osobní problém, který mě tolik nezaujal. Vážně jsem zvědavej na poslední sérii, doufám, že se opět dočkám víc Alice. Její rozhovory s Lutherem mi vážně bavily. DCI John Luther se boří stále hlouběji a hlouběji do svých problémů a jsem zvědav jaká/jestli vůbec bude cesta ven. Tak a vzhůru na závěrečnou sérii.

Závěr jak má být, vrátí se Alice, přijde velká oběť, takže z tohoto hlediska jsem spokojený. Zakončení mi taky přišlo dostatečný, ale rozhodně bych se nezlobil, kdyby ještě bylo nějaké pokračování, třeba ve formě filmu. Není nic překvapivého, že případy jsou zajímavé, i když je faktem, že poslední záporák mě naštval. Nejen tím, že nás připravil o jednu z postav, ale hlavně tím, že vlastně zničil svoje ideály.

Zatímco čtvrtá série přinesla hlavně návrat Johna Luthera z ústraní zpět do ulic Londýna, tak pátá zašla ještě mnohem dál a přivedla zpět i Alice. A možná právě Alice byla to, co minulému návratu chybělo. I proto se mi mnohem více zamlouvala pátá řada, která skončila tak, že prostě musíme dostat ještě další pokračování. John Luther se neomrzí a obzvláště pokud mu dáte zajímavý případ k vyšetřování a zároveň mu zavaříte v osobním životě.

90 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Luther

Musím se přiznat, že tento seriál jsem začala sledovat jen kvůli úvodnímu obrázku, na kterém mě velice zaujal atraktivní Idris Elba. Kriminálky moc nesleduji, ale tahle se mi zalíbila už na začátku.
Luther dělá vše po svém a neřídí se danými pravidly a předpisy.
Taky se mi líbila postava psycho-geniální Alice. Škoda, že v 2. řadě se objevila už velmi málo, ale i přesto byla druhá série kvalitní.

90 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Brak v podání BBC

John Luther je člověk, který to vždycky myslí dobře. Vždycky mu jde o nalezení vraha, pokud možno dřív, než umřou další lidé. Není neomylný a navíc se mu už od prvních scén seriálu lepí smůla na paty. Takže vlastně není úplně překvapivé, že se dříve nebo později vždycky dostane do situace, ve které už není dobré řešení, jen špatné anebo ještě horší. Což se pochopitelně podepisuje i na jeho pracovní pověsti, i když to není úplně spravedlivé.

Tohle je hodně velké zklamání. V seriálu je několik hlavních postav. Jenže autoři se neobtěžovali ani naznačovat motivy jednání většiny z nich. Ve výsledku to hodně kazí dojem z celého seriálu. Strašně moc příběhů, celá vztahová linie, spoléhá na existenci promyšlených vedlejších postav. Přinejmenším Ian Reed, Justin Ripley a Alice Morganová by si zasloužili o poznání víc pozornosti. Protože se v seriálu objevuje poměrně dost zvratů, které kvůli nedostatku prostoru pro vedlejší postavy nikdy nemohly být vysvětlené ani podprůměrně. A to ten seriál fakt sráží. Úplně nejočividnější je to v první řadě a nejodbytější postavou je jednoznačně Alice.

Druhá řada je o poznání lepší, ale taky jsou tu docela zvláštní věci. Za prvé: jednomu pár vyděračů probije dlaň hřebíkem. Dá si na to obvaz a v pohodě pokračuje v práci, nikdo z kolegů to nekomentuje. Večer si na to dá náplast. Za druhé: co udělá zraněná postava, která uteče ze zajetí? Bez ošetření pokračuje v práci. Asi adrenalin.

Třetí řada je ve srovnání s ostatními nejlepší. Vlastně tvůrci moc pěkně navázali na děj druhé řady. Ale nedivím se, že se na první díl třetí řady dívalo o poznání míň lidí. Kdybych se na první dvě řady dívala už při prvním vysílání, taky bych se opravdu hodně rozmýšlela, jestli mi stojí za to dívat se dál.

Co by lehce prošlo americkým seriálům, to rozhodně neodpustím něčemu od BBC. Ve srovnání se zbylými dramaty je tohle jedním slovem brak. Ovšem brak na téhle stanici pořád ještě znamená dost pěkný a poměrně kvalitní seriál. Padesát procent dávám mimo jiné i za to, že po podívání to působí moc pěkně. Jenom nesmíte začínat přemýšlet nad motivacemi postav. Protože pak zjistíte, že není nad čím a ten pěkný pocit vás dost rychle přejde.

50 %
57 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
14 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Drsný Elba

V mých očích lepší než oslavovaný seriálový Sherlock. Idris Elba je v roli Luthera skvostný. Druhá série je o něco slabší, ale Lutherův vpodstatě osamělý hrdina to utáhne.

80 %
56 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
78 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 9 lidí

Alice

Luther je dôkaz, že ani britská produkcia v ničom nezaostáva. Skvelé herecké osadenstvo, zaujímavá atmosféra a prípady. Len ešte to nebolo úplne ono, konanie niektorých osôb v určitých situáciach mi prišlo trošku nelogické, ale páčilo sa mi to určite viac ako väčšina amerických krimináliek, čo bežia v tv. Uvidíme čo ponúknu ďalšie série.

80 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Elba

Idris Elba asi v životní roli

90 %
29 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
29 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

London calling

Nevím co je na tom všem nejlepší. Hlavní postavy, vedlejší postavy, zápletky, řešené případy? Tento seriál mne fakt naprosto dostal svojí komplexností, nejednoznačností hrdinů, dialogy a samozřejmě dvojicí John a Alice. V záplavě ostatních kriminálek tento seriál opravdu vyčnívá.

100 %
25 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé