Zaklínač

Zaklínač (Wiedzmin) — 1. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter
Avatar uživatele
Seraphine313

20. února 2012

86 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Zaklínač

Knihy jsem přečetl. Dvakrát. Mimo Pána Prstenů je to snad jediné opravdové fantasy.

Jak ale dopadl seriál? Řekněme.. jak byste dokázali zfilmovat dílo, které je mimochodem veledílo, které přeskakuje od jedné události k druhé?

Je veliká škoda, že ze všech sedmi knih o Zaklínači byly zfilmovány jen jedna a půl - docela by mne zajímalo, jak by to vypadalo kompletní. Séga o Zaklínači je totiž jen počátek - seznámení se zaklínačským světem - je to prequel k sáze o Ciri.

Jenže jak to tak vypadá, režisér se v knihách ztratil. Nakonec z toho vzniklo něco, co jsou víceméně příběhy (což samozřejmě je kniha taky sama o sobě, ale má aspoň nějakou linku). Seriál ne. Pouze dva nebo tři díly by se daly zařadit do té kategorie "nevatových".

Co seriálu určitě škodí, je malý rozpočet. I když se jedná o původní polské dílo, a Poláci jsou na svou národní kulturu patřičně hrdí (viz např. kolikrát byl zfilmován Sienkiewicz, Mickiewicz aj.), ale bohužel, zde je nedostatek peněz znát. Natáčeno bylo v původních polských lokacích, kdo byl v Polsku, určitě pozná Wawel a i další.

Seriál končí po třinácti epizodách, tak trochu utnutě, protože osudy zaklínače v knize pokračují dál. Doufal jsem, že seriál bude pokračovat další řadou nebo bude ukončen filmem, ale nestalo se.

Co na seriálu oceňuji, to je výkon hlavního představitele Michala Źebrowského. A dále příjemná hudba, která diváka přenáší spíše do světa RPG her.

Co se mi na seriálu nelíbilo, ale zjistil jsem to až po čase, byla postava Marigolda. V seriálu byl zahrán skvěle, ale v knize vystupuje úplně jinak, dokonce i jinak vypadá.

Samotná kniha nabízí mnoho motivů, mnoho tváří "zaklínačského" světa, bohužel, ne všechny byly využity.

Celkově seriál ale není špatný, a po odsledování posledního dílu vám bude zaklínač chybět. Bohužel ale seriál nechytne natolik, abyste si jej pustili naplno znova. Napodruhé už budete přeskakovat.

Subjektivně hodnotím 80 %. Kdybych tak nehodnotil, byl bych asi o 10 % níže.

Avatar uživatele
64871

5. června 2012

67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Oh. Your. God.

Knihy Andrzeje Sapkowského, a ty o Geraltovi z Rivie obzvlášť, jsou od mých deseti let tou nejlepší fantasy, kterou jsem poznal. Když jsem tedy na ČT 2 před lety zahlédl v programu vysílání "Zaklínač", zkrátka jsem se musel podívat.
Chyba.
Zebrowski nehraje špatně, jen podle špatného, špatného scénáře.
Zamachowski je také skvělý herec (viz. Tři Barvy: Bílá), jen není skvělým hercem pro roli Marigolda.
Po první epizodě jsem si říkal, že další díl bude lepší.
Kupodivu - další chyba.
Zaklínač není nezfilmovatelným dílem, ale musí se jej ujmout dobrý režisér, dobrý scénárista a potřebuje dobře vybrané herce pro role, které mají v knihách velice výrazný charakter a nejde je proto ořezat a jinak ošulit.
Snad se takového zpracování dožiju.
10% za Zebrowskiho a hezké meče zaklínačů.

Avatar uživatele
Anavienne

2. dubna 2008

60 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
60 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

smutný osud úžasné knihy

Zaklínač je snad nejlepší fantasy, co jsem kdy četla. Jak pentalogie, tak povídky, ale seriál je bohužel docela nemastný, neslaný - od Geralta až po vedlejší postavy objevující se v povídkách.
Škoda, tahle úžasná knižní série by si zasloužila více.

Avatar uživatele
venalce

18. prosince 2015

50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Znásilněná předloha

Opravdu jsem tomu chtěla přijít na chuť, ale ten seriál na mě působí lacině. A tím nemyslím použité triky, to opravdu nehraje roli. Člověk by prostě čekal, že Poláci budou svému Sapkowskému rozumět, ale bohužel. Pokud od seriálu čekáte aspoň trochu věrnou adaptaci předlohy, tvrdě narazíte. Tvůrci použili jména postav a jejich vzezření, byť mnohdy ani to ne (viz třeba takový Marigold), z povídek vzali, co se jim líbilo, a zbytek překroutili v cosi, co je tak říkajíc úplně mimo mísu. Nemluvě o základním Geraltově příběhu (který pro tvůrce asi nebyl dost dramatický) a celkovém vyznění. Prostě vzali nadprůměrnou fantasy předlohu, vykuchali ji a vycpali klišovitým bahnem s nádavkem podbízivosti (Geralt má neuvěřitelný sexappeal, stačí mu, aby někam vešel nebo třeba i jen ležel v bezvědomí a veškeré ženské osazenstvo ze sebe začne strhávat šaty).

Předloha by si prostě zasloužila lepší zpracování, takové, které by ji ctilo. Ono i s omezeným rozpočtem by to šlo natočit daleko lépe.

Avatar uživatele
Tetišeri

6. února 2015

50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Na knihu se v nejbližší době chystám,

takže nejsem zatížená očekáváními. (Ostatně, v úvodních titulkách, vyvedených v barvě tepenného krvácení, se objevuje " na MOTYWACH opowiadań ze zbiórow Miecz przeznaczienia a Ostatnie źyczenie.)
Výprava je minimalistická, ale jedna z nejhezčích a nejpravdivějších. Hudba, ač také minimalistická, dokonale vyjadřuje atmosféru. S chválou nemohu šetřit ani na kostýmy a masky. Herci to pojali drobátko divadelně, ale většinou to nerušilo.
Geraltova opuštěnost, hledání sama sebe, místa ve světě, snaha být člověkem v tom lepším slova smyslu, to ani moc fantazy není. Touhle fází si v životě projde každý a kdo už má tenhle dáreček přírody za sebou, možná porozumí Zaklínačovu trápení lépe. A více mu přeje nalezení přátel, Ciri a snad klidu v duši.
Mé hodnocení je naprosto neobjektivní, neboť Zaklínač si v mém srdci vydobyl trvalé místo.

Knihy jsem přelouskala a musím konstatovat, že seriál je sice o něčem drobátko jiném, ale nikterak neměním hodnocení, které jsem napsala před časem. prostě se mi líbili Zaklínačové oba dva..

Avatar uživatele
apolenkakrasna

3. února 2014

43 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
71 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

zaklínač

musím říct,že pokud bych měla porovnávat knihu a seriál,určitě by vyhrála knižní podoba,ale i fantasy televizní zpracování mě potěšilo na duši

Avatar uživatele
justynajohnson

3. února 2014

43 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
29 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

:)

Geralt byl naprosto úchvatný,celý seriál jsem sledovala se zatajeným dechem a moc se mi líbilo jak byl zpracovaný,navíc celé fantasy prostředí mě omráčilo,bohužel nemohu porovnat s knižní podobou,ale i tak jsem byla moc a moc spokojená

Avatar uživatele
Airasza

30. dubna 2013

20 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
20 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Skvělá kniha, špatný seriál

Ságy o Zaklínači jsem četla mnohokrát. Bohužel jsem udělala tu chybu, že jsem shlédla i tento seriál.
Je pravda, že není jednoduché zfilmovat dílo, kde se prolíná spousta dějových linií a "skáče" se tam z místa na místo. Ale ani v těch nejhorších snech bych nečekala, že to dopadne takto.
Seriál mě vůbec nezaujal, spíš naopak, dokonale se mi znechutil po druhé epizodě. Postavy jsou nemají šťávu a děj se v místech podivně táhne, stejně jako žvýkačka přilepená na botu, která se ne a ne odlepit.
Tohle brilantní dílo by si zasloužilo víc než tenhle nevydařený seriál.

Avatar uživatele
Firefly

17. března 2011

0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
10 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 10 lidí

Prý ne

Tenhle seriál jsem neviděla. Záměrně jsem si ho nechala utéct v TV .. a těším se že se na něj podívám on-line. Bohužel je s dabingem, ale snad to zkousnu. Podle recenzí se nemám moc těšit, seriál nebyl zrovna nejlépe hodnocen a jediné co kritici vyzdvihovali byl herecký výkon hlavní postavy - zaklínače Geralta.