plakát seriálu

Merlin

(Merlin)

Názory uživatelů

Přece to nemůže být TAK špatné...

V létě neuškodí odreagovat se něčím lehčím, a protože čekání na titulky k The Living and the Dead je dlouhé a druhá série Humans není v dohledu, rozhodla jsem se proti svému nejlepšímu vědomí a svědomí dát šanci Merlinovi. Jsem v polovině první řady a zatím mohu jen s politováním říct, že se potvrdily mé nejhorší obavy. To, že zmasakrovali artušovskou legendu k nepoznání a prostředí ze všeho nejvíc připomíná pohádkový svět Once upon a Time, bych ještě unesla, ale ta nebetyčná prostoduchost je příšerná. Např. takový Uther je tam očividně jen proto, aby byl v každé epizodě osinou v zadku. Jiný rozměr ta postava nemá, každou epizodu doufám, že už ho někdo konečně odpraví. Ostatní postavy se chovají podle klišoidního očekávání, nějaký vývoj nebo dokonce logika se mohou jít klouzat.
Jsem nesmírně ráda, že jsem Colina Morgana poznala díky Doctoru Who a Humans a Bradleyho Jamese v iZombie, protože tohle bych hochům zřejmě neodpustila.

Těch 70% je HODNĚ nadnesených, protože doufám, že kvalita půjde se sériemi nahoru a za pár epizod budu psát omluvný komentář.

70 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Mladí hrdinové

Filmových zpracování legendy o Artušovi a Merlinovi existuje nespočet, ale vždy se zaměřují na čaroděje s dlouhým bílým vousem, který mladého krále usměrňuje a učí ho dobře vládnout své zemi. Ale stejně staří hlavní hrdinové jsou netypičtí. A když k tomu musí Merlin své schopnosti skrývat a dohlížet na Artuše tím, že se stane jeho sluhou, je o zábavu postaráno. Můžeme krásně sledovat vývoj postav. Z hodné princezny Morgany se stala zlá, zapšklá kouzelnice, z ťulpase Merlina se vycvičil zdatný čaroděj a z rozmařilého floutka Artuše vyrostl moudrý panovník. Dalšími postavami seriálu jsou Gaius- Merlinův mentor, velmi moudrý králův lékař, díky kterému se Merlin naučí ovládat svou moc. A dívka Gwen, která tedy mně osobně vadila, protože nebyla hezká, zpočátku se chovala velmi naivně, a taky se zamilovala do každého muže, jež se na ni usmál. Ale jinak patří Merlin k mým srdcovým záležitostem, skvělý počin od BBC, který legendu přiblížil i mladému publiku.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

"She is the darkness to your light, the hatred to your love."

Zapomeňte na legendu, seriál z ní čerpá snad jen jména a názvy. Nečekejte kvalitu, britskej Sherlock to opravdu není. Přistupte k tomu s otevřenou myslí, nemějte přehnané nároky a zaručuju vám, že si užijete vtipnou podívanou napříč královstvím Kamelotu.
Celý seriál staví na ústřední dvojici v podání Colin Morgan a Bradley James, jejichž vztah je v podstatě definicí slova "bro-mance". Tvůrcům se zde casting nadmíru povedl, chemie mezi nimi je až neuvěřitelná a jejich vtipné scény a hlášky dělají z průměrného seriálu silně nadprůměrný. Velký podíl na tom nese i Katie McGrath, která postavu Morgany ztvárňuje tak dokonale, že vám občas běhá i mráz po zádech. V seriálu si projde největší změnou a její přerod od dobra ke zlu je podle mě nejsilnější dějovou linkou. Skvěle byly obsazené i vedlejší postavy - vševědoucí Gaius, nemilosrdný Uther Pendragon a věrní rytíři Kamelotu. Přes co se ale nedokážu přenést, je Gwen. Herečka se podle mě do té role vůbec nehodí a po většinu času mi tato postava přišla nadmíru otravná. (Po Merlin-maratonu tři roky od skončení seriálu už mi Gwen tolik nevadí, přesto si ale stále myslím, že je nejslabším článkem obsazení)
Při sledování máte občas pocit, že vedlejší dějové linky se lehce opakují, struktura dílů je většinou velmi podobná, avšak seriálu to nijak neškodí. 1. až 3.série se nesou hodně v komediálním duchu, 4.série trochu přiostřuje a 5. už je velmi temná. Velké plus je pro mě, že si tvůrci příliš nehráli s milostnými linkami. Zakončení pro mě bylo uspokojivé; patřím do té skupiny, které se konec líbil. Myslím, že to právě tak mělo být..


"In a land of myth, and a time of magic, the destiny of a great kingdom rests on the shoulders of a young boy. His name... Merlin."

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Begining of myth...

Pokud čekáte jakési zpracování staré legendy tak rovnou jděte o dům dál. Merlin není žádný moudrý starý čaroděj a Artuš není vyzrálí všemi oblíbený král. A to je na tomhle seriálu největší plus.

Merlin jako mladý nezkušený čaroděj přichází na Camelot, kde je magie zakázaná a naráží zde na povýšené princátko Atruše. Ironií je že právě díky magii se Merlin stává sluhou Artuše, kterého nemůže vystát. Ale ejhle ono to nějak začne fungovat, stejně jako seriál který se stal oblíbený díky této dvojici hlavně. Z dalších postav musím vyzdvihnout Katie McGraht jako Morganu. Z rytířu jsem si zamilovala Gwaina v podání Eoina Mackena.

Nečekejte nic moc světoborného a i ty historické nepřesnosti je třeba skousnout, nemluvě o klišé kterých je tam požehnaně. ALE pobavíte se při spoustě vtipných situací.

70 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Young Warlock

1. série - 80% - Protože už tu artušovská legenda byla ve všech možných zpracováních jako temná fantasy či historická podívaná s minimem magie, je verze, kterou nám předložila BBC, nápadem takřka bezchybným. Útočí na nás nenáročné kouzlení, dračí mentor, nenápadné náznaky budoucích vztahů i mytologických zápletek a hlavně spousta průběžných vtípků v čele s Merlinovým neodolatelně nablblým úsměvem nebo Gaiusovým obočím, které povětšinou vystřeluje až na úroveň strážních věží. A když mého oblíbence prince Artuše hraje Bradley James jako dokonale sebevědomého troubu se srdcem na pravém místě, rád odpustím i občasnou podobnost jednotlivých zápletek.

2.série - 90% - Jakkoli se k sousloví "guilty pleasure" většinou stavím odmítavě, tady po něm musím sáhnout. Vidím onu občasnou dětinskost, slabiny jednotlivých scénářů a určitě i schématičnost průběžného dění. Ať se stane cokoli, tak Uther zahlásí, že za to může magie a ať proti nám stojí jakýkoli nepřítel, většinou jeho plány dopadnou tak, že je někdo z hlavních postav unesen, zraněn či nedobrovolně zamilován. Dokud ale těmto překážkám bude čelit hlavní hrdina s bezelstným výrazem Colina Morgana a ustěpačnými poznámkami jeho pána, nebudu schopný se na tuhle partu zlobit.

3. série - 90% - Zápletky sympaticky bobtnají, Artušova zodpovědnost stoupá a úsměv mi z tváře ne a ne slézt. Spoustu epizod sice usilovně kazí černající Morgana, ale ani fakt, že je Katie McGrath všechno, jen ne mistr zlého úsměvu, mě nepřinutí být přísnější. Na tomhle hradě jsem totiž pořád upřímně rád a dokud si scénáře budou z ústřední legendy vybírat atraktivní témata právě ve chvílích, kdy to nečekám, nejsem schopen jim odolat.

4. série - 100% - Přichází zlaté časy Camelotu i celého Albionu. Čirou esenci krásného dobrodružství totiž nenaruší ani slizký Agravaine, ani další Morganina více či méně předvídatelná spojenectví. Ne dokud v podhradí kouzlí Merlin, po obloze létá drak a o trůn se hraje hra zákeřnější než kdy předtím. Čtvrtá sezóna dělá z britské (a stále ještě rodinné) fantasy definitivně nezapomenutelnou stálici, jejíž vypravěčský duch nemá v seriálovém světě obdoby. Působí totiž jako z dvacet let starého programu a zároveň si přesným střídáním humoru, akce i dojemnějších momentů nic nezadá s daleko věhlasnějšími konkurenty. Dveře do poslední komnaty proto otevírám značně napjatý.

5. série - 90% - Nečekaně temnější duch vyprávění, překvapivé zvraty a těžký balvan v břiše při čekání na konec legendy. Merlinova dobrodružství se ani v poslední sezóně nevyvarovala určité repetitivnosti či jednoduchosti při řešení epizodických zápletek, ale ta nerozbitná herecká chemie a síla nesmrtelného přátelství všechno přebíjí víc než kdy předtím. Takže i přes fakt, že mi delší příběh kolem Gwen přišel lehce přehnaný a závěrečný dvojdíl mě v určitých chvílích zaskočil dost nepřipraveného, nikdy na tuhle fantasy nezapomenu. Měla pár chyb a druhé zhlédnutí by jí pravděpodobně trochu uškodilo, ale hrdinství, čest, láska a odvaha jsou tu přítomny v míře více než velké. A na to já zkrátka slyším. Takže Merline, Artuši, Guinevere, Morgano, Uthere, Gaiusi, Leone, Gwaine, Percivale, Elyane, Lancelote, Mordrede i draku Kilgarrahu, u mě v srdci budete mít jedno velmi specifické místo schované.

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

The Prat & The Idiot

I pro mě je těžké uvěřit, že jsem tomuto seriálu dala 80%. Je to jen takové průměrné fantasy, plné klišé, s docela pěkně digitálním drakem a Anthony Headem v roli krále. Žádné veledílo, jen taková odpočinková výplň času.
Pomiňme ty „drobné“ odchylky od pověsti, koneckonců je to „fantasy“ a to si může dovolit o trochu víc (i když tolik lidí tmavé pleti v Camelotu a okolí…). Soustřeďme na ty největší.
Merlin není žádný bělovlasý moudrý stařec ve špičatém klobouku?! Artuš není ten legendární, všemi milovaný král?!
Ne, nejsou, a je to sakra dobře! Merlin je sympaticky přidrzlý vrstevník královsky rozmazleného prince Artuše, který se za „odměnu“ (po tom, co Artušovi zachrání život – poprvé a ne naposledy) stane jeho panošem (spíš otrokem). Všichni, kdo viděli alespoň pár dílů, mi jistě dají zapravdu, že herecké obsazení ústřední dvojce, bylo trefou do černého. Ti dva jsou prostě úplně zlatí, chemie mezi nimi je výborná, slovní bitky vtipně napsané a dobře zahrané – bromance jak poleno… Tihle dva jsou v postatě jediný pádný důvod, proč seriál sledovat. Jediný důvod, proč jsem mu dala 80%. Ale tento důvod stojí za to.

80 %
94 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
63 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 16 lidí

Origin of Merlin

Takový název by seriál vystihoval daleko lépe. Nečekejte krále Artuše a jeho hrdiné rytíře kulatého stolu. Nečekejte ani moudrého starého čaroděje Merlina. Merlin je seriál o tom, jak se Artuš a Merlin stali námětem na legendu. Jistě je zde plno nesrovnalostí, ale přece jen motivem seriálu je pouhá legenda, ne knižní dílo.

Hned v první díle se seznamujeme s vyzáblým mládencem, který je na cestě na hrad Kamelot. Jojo, ač se tomu nechce věřit, tak právě tento mladík je budoucí legendou Merlinem. Ale to není všechno. Kde je Merlin, tam je magie, to by jinak nešlo, ale v království Uthera Pendragona, Artušova otce, je magie zakázána pod trestem smrti. Co se dá dělat Merlin se musí skrývat. Moc mu to nejde, během prvních chvil na Kamelotu narazí na arogantního namyšleného frajírka... přesně tak řeč je o dobrém a moudrém králi Artuši, tedy teď jde spíš o rozmazlené princátko Artuše. A aby toho nebylo málo, tak v podzemní jeskyni pod hradem je uvezněn poslední drak, který Merlinovi sdělí otřesnou zprávu - to namachrované princátko a on sám mají společnou budoucnost a povedou svou zemi ke slávě a blahobytu. V tu chvíli by tomu uvěřil jen málokdo. A tak sledujeme příběhy drzého a nemotorného čaroděje v utajení a divokého a namyšleného prince a budoucího krále.

Jistě zápletka až béčková, ale příběhy, které jednotlivé epizody vyprávějí jsou na vysoké úrovni a také všudypřítomné provokace ve vztahu princ Artuš - jeho panoš Merlin dodávají správnou dávku humoru, který nepřekáží, naopak dokresluje situaci.

90 %
92 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
83 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 12 lidí

Zapomeňte na legendu a užijte si příjemný seriál :)

Nevím, co přesně je na tomhle seriálu tak magického. Efekty nejsou jako z Avataru, zápletky nejsou dechberoucí jako jinde, všude jsou poházená klišé. Není to veledílo, ale i přesto si mě tento seriál stoprocentně získal.
Ano, liší se to od legendy a to je na něm možná to zajímá. Máme tu nové zpracování a s novým (omylem jsem napsala snovým, což se též hodí)mladým Merlinem, který otevírá zcela nové možnosti.
Merlin je sympatický, nněkdy sarkastický, hlýášky trousícíc sluha krále Artuše.
Ten taky není muž v nejlepších letech, který vládne moudře a spravedlivě. Spíše namachrovaný princátko, které ještě neví, co vlastně chce a co od života čeká.
Gwen, nejprve milá chudá dívka, která byla trošičku zakoukaná do Merlina, dokud si ji nevyvolil sám Arthur.
Morgana, která prošla snad největší změnou ze všech. Od dobra ke zlu.
Král Uther, dobře napsaná postava, která doplňuje zmíněné kvarteto.
Herci výkony ne vždy oslní, ale i tak je to povětšinou nadprůměr a já mám také slabost pro britský přízvuk, takže asi tak.
Pokud zapomenete na originální legendu a jak to vlastně bylo, věřím, že si tuto rodinou zábavu užijete a zasmějete se :)

100 %
90 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
90 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 10 lidí

"Můj" Merlin

je to jednoznačně moje další srdcovka. Narazila jsem na něj náhodou a díky němu se ze mě stal seriálový nadšenec. Miluju fantasy, legendy, kouzla a britský humor.

Neobvyklé zpracování se mi líbí a pro mě to má prostě kouzlo. Mladý Merlin bez vousů tající svou velkou moc jako obyčejný sluha na hradě, Artuš žádný pořádný chlap, ale namistrované princátko, které postupně dospívá v muže. To neustálé pošťuchování mezi A a M je roztomilé. To jsou takoví dva miláčci :-) Morgana je mrcha mrch a Katie jí dává pořádnou šťávu. Ze začátku mi trošičku neseděla Angel v roli Gwen, ale člověk si časem zvykl.

Kdo si chce krásně odpočinout, pobavit se a má rád fantasy, měl by Merlina zkusit. Jen jestli můžu dát nějakou radu, dívejte se na originál. Pár dílů jsem zhlédla s dabingem a úplně jsem se lekla. Hlasy k postavám vůbec nesedí, např. padesáti-kilový Merlin mluví mužněji než "kus chlapa" Artuš.

100 %
88 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 8 lidí

In a land of myth and a time of magic....

Podle mě stačí jediný pohled na Colina Morgana (Merlina) a už nejde odolat. Ten jeho kukuč no a pak ten jeho přízvuk (v originále)
Český dabing tomu ubírá, ale tu jednu sérii v češtině jsem s klidem skousla :) a pak jsem si ty zbylý 4 série náramně užila.

Celý seriál jsem zkoukla jedním dechem. Bromance mezi Artušem a Merlinem je k nezaplacení. Miluju jak si Merlin nebere žádný servítky a chová se k Artušovi jako ke komukoliv jinému - jako k bráchovi.

Tenhle seriál vřele doporučuju. Člověk se u něj zasměje, je jsou tu napínavý i romantický díly. No a sledovat Artuše a Merlina, jak bez sebe v podstatě nedají ani ránu a jeden pro druhýho by udělali cokoliv stojí za to. A hlavně to, jak se navzájem popichujou :D

*
Štve mě jen ten konec :( Artuš mohl vědět o Merlinově magii o pár dílů déle a taky to nemuseli všechno narvat do 2 posledních dílů.

100 %
85 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
85 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 13 lidí

No young man, no matter how great can know his destiny...

Merlina jsem si zamilovala hned od první epizody, nejspíš v tom okamžiku, kdy se Merlin poprvé setkává s Artušem. Jen jsem si říkala, že Artuš je hrozný spratek a jak z něho vůbec někdy může být ten velký král Camelotu... A tak to všechno začalo. A právě Merlin a Artuš jsou důvod, proč jsem si Merlina tak oblíbila. Tihle dva mi vždycky dokázali zvednout náladu a za to vše můžou jejich představitelé pánové Colin Morgan a Bradley James, chemie mezi nimi je totiž prostě neskutečná a snad je ani nejde nemilovat. Bavilo mě sledovat, jak se pomalu naplňuje jejich osud a jak se vyvíjí vztah mezi nimi.
Nikdy mě nemrzelo víc, že nějaký seriál skončil a asi jsem nikdy ani žádný seriál tolik neobrečela :). Merlin mi prostě přirostl k srdci.
Long live the King!

100 %
83 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
83 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 12 lidí

Magic is his destiny

Anglicko je bohaté tak ako aj na históriu, tak aj na rôzne historické či mytologické legendy. A jednou takou je aj legenda o Artušovi a Merlinovi. Vidieť sme ju mohli už v mnohých filmových ale aj televíznych spracovaniach. So svojou verziou prišla aj BBC. A síce nám podala tak trochu iný, možno zvláštny pohľad na túto legendu, no aj tak jej to vyšlo.

Artuša a Merlina pozná asi každý. Artuš bol veľký kráľ a Merlin veľký čarodejník. BBC sa z obidvoch rozhodla spraviť mladíkov, ktorý ešte dospievajú a mi tak môžeme postupne sledovať ich prerod, formovanie osobností z nevinných chalanov, na tie veľké a slávne osobnosti, ktorými sa majú stať. Legendy sa drží dej asi len okrajovo, ale čo tam potom (najme v tomto prípade). Dej sa prakticky počas piatych sérii točí okolo toho istého. Teda okolo Merlina a Artuša. Ich vzťahu a priateľstva. Merlin má v sebe všetko. Štipku fantasy, mágiu, tajomstvo, mytológie, lásku, dobrodružstvo, akciu či napätie. To všetko nás sprevádza celých päť sérií a je to navzájom popretkávané. Dej nie je nijak zložitý či komplikovaný, je skôr jednoduchý a nikde zadrháva, nič nie je umelo naťahované. Každá zo sérií ma svojú hlavnú zápletku, ktorá sa ňou celé ťahá. Časti majú skôr epizódny charakter, no vďaka drobným detailom na seba nadväzujú a súvisia spolu. Nechýbajú ani zvraty či odhalenia, ktoré sú dávkované postupne. Vďaka tomu všetkému (vyššie spomenutému) má Merlin zvláštnu, svojskú ale aj neuveriteľnú atmosféru. Mágia na vás dýcha z každej časti. Triky v seriály nepatria občas medzi tie naj, ale aj tak si ich užívate naplno. Dôležitou časťou seriálu a deja je Merlinovo tajomstvo, vďaka ktorému vznikajú častokrát úsmevné ale aj vážne situácie. Možno by stálo za poskus, odhaliť ho skôr, možno by to dodalo seriálu inú dynamiku a spád.

Hlavnou vecou, na ktorej seriál stojí je vzťah Merlina a Artuša. A ten vzťah, ich priateľstvo je naozaj krásne. Tí dvaja nie sú len sluhom a pánom. Ale aj veľkými priateľmi. Artuš to si to spočiatku možno ani nechcel priznať, ale na Merlinovi mu záležalo. A to isté platí aj u Merlina o Artušovi. Colin aj Bradley sa na svoje úlohy hodili dokonale. Medzi nimi bola tá chémia, to puto, navzájom si sadli a bolo to vidieť v každom spoločnom zábere.

Postavy si zamilujete. Každú jednu (jednu viac, inú menej). Budeme im držať palce, ich úspechy a neúspechy prežívať s nimi. Síce seriál stojí na hlavnej dvojici, ostatné postavy za nimi nezaostávajú a nestoja v ich tieni. Každá z postáv má svoj priestor a využíva ho naplno. Za zmienku stojí napr. taký Gauis, bez ktorého by bol občas Merlin v keli. Či Gwen, ktorá stála pri Artušovi tak ako aj slúžka tak ako aj kráľovná. Len žiaľ ako kráľovná dostala o niečo menej priestoru a v piatej sérii aj nezmyselnú dejovú linku.

Postupne máme možnosť vidieť ich meniť sa pod vplyvom rôznych vecí, ktoré budujú ich charakter. Z Artuša sa z namysleného a nafúkaného princa stane panovník, ktorému záleží na svojich podaných a svojich blízkych. Na panovníka, ktorý dá na ich radu. Z Merlina, chlapca, ktorý prišiel do Camelotu z veľkými očakávaniami, ktorý nevedel čo ho čaká sa stal ten veľký čarodej, ktorým mal byť.
Správny hrdina potrebuje aj správnu nemesis. A tou bola pre Merlina (ako inak) Morgana. Prerod jej osoby bol z veľkej časti ovplyvnený najmä Utherom či zákazom mágie, no aj tak mu bola v konečnom dôsledku podobná viacej ako chcela. Morgana sa síce snažila pôsobiť tvrdo či nebezpečne, no občas to pôsobilo skôr úsmevne ako vážne. Na chuť som jej nedokázala prísť a vždy sa u mňa radila skôr k tým postavám, ktoré som nemala rada.

Počas piatich sérií sa Merlin točí síce okolo toho istého (ako som už spomínala), no to vôbec ale vôbec nevadí. Kvalita občas klesne, no o pár časti sa zase zdvihne. Záver seriálu bol taký horko sladký, úsmevne smutný. Niektoré veci mohli byť uzavreté asi inak. Najme Merlinovo tajomstvo (určite by to ponúklo množstvo ďalších možnosti). Možno by sa na seriály našli nejaké chybičky, no aj tak si vás dokáže získať a stane sa vaším guilty-pleasure.

80 %
83 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Přátelství

Merlin je typickým příkladem globálního guilty-pleasure. Seriál je svou konstrukcí, scénáři a vizuálem spíš něco jako váš nejlepší přítel - plně si uvědomujete jeho nedokonalosti, zpochybňujete jeho úsudky, možná i jeho zevnějšek a jste unavení z toho, že dělá pořád-ty-samé-chyby, ale nakonec si uvědomíte, že přesně takhle ho vlastně máte rádi a že byste ho za nic na světě nevyměnili. Nikdo jiný totiž nedisponuje takovou kombinací vtipu a osudovosti, nikdo nemá takový smysl pro oběť a vytrvalost v dobrém a neexistuje nikdo, kdo by vás dokázal takhle povzbudit a motivovat v těžkostech a stereotypu běžného života.
Škoda jen, že to přátelství nemělo delšího trvání. I tak jde ale o výjimečný počin, který se mi zaryl hluboko do duše a i po letech vzbuzuje příjemné vzpomínky a láká na opakované zhlédnutí. Nejlepší seriál svého druhu.

100 %
83 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Magická jízda

Naprosto fantastický seriál, BBC mě zase dostala do kolen, protože společně s obnoveným Doctorem je to asi jejich nejlepší seriál za posledních několik let. Klasickou legendu to sice víceméně (spíš více) ignoruje, ale vem to čert, vždyť by to jinak nebyla taková pekelná sranda. A že tenhle Merlin funguje dokonale, to vám teda povím. Především jsou hlavními tahouny seriálu herci a postavy - chemie mezi Merlinem a Artušem je naprosto perfektní, ti dva se skvěle doplňují, sednou si a je radost je sledovat, Colin Morgan i Bradley James jsou pro tyto role vynikající volby, obzvlášť se mi líbí Artušova postupna proměna z nafoukance na chlapíka tak, jak ho známe. Skvělým zpestřením je také můj čím dál oblíbenější Anthony Head jako Pendragon (díky bohu zrovna za něj, Giles nikdy nezklame) a i postava Gaiuse je výborná. Vedlejší postavy jako Mordred, Lancelot nebo ten fantastický Drak také nezklamaly. Vše výborně funguje, vůbec nevadí že Guinevere je tmavá (a pěkná) a seriál je (jak už to tak u britských seriálů bývá) díl od dílu lepší a po dvou sériích, které mám zatím za sebou, je opravdu strašně vidět ten kvalitativní posun strašně moc nahoru (hlavně dvojdíl Kráska a zvíře stojí za pozornost). Jsem nadšen zápletkami, hudbou (ta je opravdu návyková) a mix fantasy, dobrodružství, akce a komedie funguje tak dobře, jako snad nikde jinde. Čím víc dílů mám za sebou, tím je to lepší, ale to mi nebrání dát po dvou úchvatných sériích plný počet, neboť pochybuju, že to začne klesat, spíš naopak, klube se mi nová a velice silná závislost a jestli to takhle půjde dál, asi si zase přerovnám topku. Za 100%. Nejlepší "zpracování Artušovské legendy" byť je tato věta velmi zavádějící.

100 %
83 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

V zemi mýtů a za časů kouzel...

Tenhle seriál se stal během prvních několika málo dílů mojí srdeční záležitostí. Naprosto mě ohromil a hltal jsem díl za dílem. Užíval si každou minutu každého dílu a nemohl jsem se dočkat, až si budu moct pustit další díl.

Seriál je podle mého od základu dokonale propracovaný a není snad jediná věc, co bych mu mohl vytknout, i když je pravda, že asi přehlížím pár detailů, které jsou ale pro seriál jako celek naprosto nepodstatné.

Už od prvního dílu na vás dýchne úžasné prostředí Camelotského hradu a od první minuty si prostě musíte oblíbit Merlina a jeho představitele Colina Morgena, který svojí roli ztvárnil naprosto dokonale a dodal jí něco, co by asi nikdo jiný nedokázal. Nedokážu přesně říct co to je, ale ta role byla prostě přímo pro něj a neumím si představit nikoho jiného, kdo by tu postavu dokázal ztvárnit lépe.
Ale ne jen Merlinova postava, ale všechny ostatní hlavní postavy jsou dokonale dotažené. A ne jen postavy hlavní, v celém seriálu je snad jediná chyba v obsazení a to je u postavy Mordreda, Alexander mi sem vůbec nesedí, ale naštěstí se neobjevuje v seriálu tak často a jeho postavu stejně nemám rád, takže to přežiju.

No a ještě by to možná chtělo nějaké to slovo k ději. Pokud se na seriál teprve chystáte, nepočítejte s tím, že vychází přímo z legendy o Artušovy, klasických rytířů kulatého stolu se tu nedočkáte. A s historickými nepřesnostmi musíte počítat už předem. Ale když na tohle zapomenete a budete jen sledovat příběh seriálu tak se vám nemůže nelíbit. A možná mu propadnete tak jako já.

Jen škoda toho konce, to si seriál nezasloužil, scénáristé byli asi po nějakém nepovedeném flámu, když ho psali.

100 %
83 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Facky by jen lítaly...

Fandit tomuhle seriálu je něco jako být vegetariánem u stolu se spoustou masa, salámů a dvěma bezmasými pokrmy... Je to prostě svým způsobem z nouze ctnost. V době, kdy obrazovky zaplavily sterilní kriminálky a tupé telenovely je zákonitě každý fantasy seriál cennost. Merlin je navíc žánrově primárně historické shakespearovské ´drama´ na motivy Artušovských legend a fantasy je až na druhé koleji. Tento fakt se bohužel krutě projeví zejména při samotném vyvrcholení příběhu, ale to bych nechtěně spoilerovala... Přes to všechno se opět ukázala síla BBC, která prostě snad ani neumí vyprodukovat špatný seriál, a v kombinaci s perfektním castingem a geniální hudbou je na celém Merlinovi paradoxně největším kouzlem fakt, že dokáže tak urputně chytnout a nepustit. Ano, stejně starý Artuš a Merlin je očividná úlitba pro teen-fans. Ano, některé příběhy by se hodily spíš do Animáčku než do jakékoliv verze legend Albionu... A ano, postavit celý seriál na tom, že Merlin musí svou magii tajit nebylo šťastné, hlavně z pohledu toho kam to vedlo (ale to bych už zase spoilerovala...). Ale přes to všechno je Merlin dokonale návykový a už po pár dávkách mu odpustíte téměř vše, jen abyste měli další.... Jediné, co mu nikdy neodpustím já, je přímo vyfackování scénáristů hodné finále. Ale cesta k němu zato stála...

90 %
83 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Legenda? Kdepak!

Jestli se někdo vrhne na seriál Merlin s očekáváním, že shlédne seriál pojednávající o starém Merlinovi, který se stará o prince a později krále Artuše. Seriál, který bude přesně podle legendy, tak ten se pořádně mýlí.

Merlin je fantasy seriál, který vypráví o mladém Merlinovi, který je panošem Artuše. Nenajdeme zde mnoho společných povahových rysů s postavami z legendy, a to je na tomto seriálu skvělé. Malý věkový rozdíl, drzost Merlina, panovačnost Artuše, to vše je dobrým základním kamenem pro vytvoření dobrého seriálu.

Dialogy mazi Artušem a Merlinem jsou vtipné, stejně jako zápletky jednotlivých částí. Vždy se těším na nové epizody, na to, co zase Merlin vyvede.

Vřele doporučuju všem, kteří se chtějí ponořit do světa fantasy, vtipu a zábavy v jednom (možná ve dvou, když počítáme Merlina i Artuše ;)).

100 %
82 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
82 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 11 lidí

Proč ne?

Příběh Artuše a Merlina každý zná. Tak proč by neměl být natočen seriál, který ten příběh bere uplně z jiné strany, a trochu (dobře, tak trochu né, ale hodně) ho přemění. Do příběhu jsem se zamilovala hned od začátku. Merlin vypadající jako idiot? Artuš jako nafoukaný fracek? Guinevera jako služka? Já říkám proč ne. Líbí se mi to, sedí to. Navíc seriál má skvělé obsazení, a nádhernou výpravu. Pokud si někdo stěžuje na to jak je tahle legenda předělaná a jak nesedí historické prvky, tak bych mu řekla, ať se na to nedívá, protože o tomto seriál není, není to dokument, je to rodinný seriál, u kterého by se měla rodina sednou, vypnout a užít si ho. A to se tomuto seriálu taky daří.

100 %
82 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
64 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 11 lidí

Merlin

Tohle je seriál, který dokáže pobavit a zároveň navodit temnou atmosféru. Merlin se jako kouzelník stává s každou sérií čím dál tím víc moudřejší. Což je pochopitelné, když vezmeme do úvahy kolikrát zachraňoval Albion a Artuše, který mu život rozhodně neulehčuje. Merlin se s Artušem v každém dalším díle o něco víc sbližuje. Momentálně jsou nejlepší přátelé (4. série)- tohle by ani jeden z nich nepřiznal. Artuš má Merlina za drzého hlupáka a Merlin Artuše za arogantního člověka co se ani sám nedokáže obléct. Postupem času se, ale Artuš mění a to nejen v opasku. Artuš s Merlinem jsou nepostradatelná dvojka co dokáže pobavit snad každého. Nesmíme zapomenout ani na krásnou Katie, která hraje nejdůležitější hlavní ženskou roli a to Morganu. Morgana se v seriálu jako postava změnila ze všech nejvíc. Ze začátku byla "hodná", tvrdohlavá později vystrašená - zjistila, že je čarodějka. Momentálně jí zžírá nenávist. Ne jednou se pokusila získat trůn násilím - to se jí vymstilo.

100 %
80 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 10 lidí

His name...MERLIN

Trvalo mi přesně rok, než jsem všech pět sérií Merlina shlédla. Což je zvláštní, protože normálně jsem schopná shlédnout tak tři série za týden. A myslím, že za tohle tempo může styl seriálu, jakým je natočený.
Než jsem se do Merlina vůbec pustila, čekala jsem něco trošku jiného. Z první série jsem byla naprosto nadšená, ale díl za díl moje nadšení klesalo. Přeci jenom byl každý díl dělaný na úplně stejném principu. Něco se stane, Artuš se snaží všechno zachránit, ale nakonec je to vždycky Merlin, který zachrání jak Camelot, tak Artuše. Fajn, jenže když se na to díváte 10x po sobě, začíná to být trochu nudné. Musím se přiznat, že s některými díly jsem měla dokonce i problém je dokoukat. Některé mě ale naopak bavily a hodně jsem se u nich zasmála.
Takhle to možná vypadá, jako když je Merlin hrozný seroš, ale tak to vůbec není. I přes všechny ty nedokonalosti je Merlin naprosto skvělá věc pro odreagování. Když se člověk nudí a nemá čas na nějaký superinteligentní vážný seriál, je Merlin ta pravá volba. Komu nevadí až moc pohádková atmosféra, také si přijde na své. Navíc duo Merlin a Artuš je prostě něco úžasného, každý jejich dialog je naprostá perla a k tomu jim skvěle sekundují Gaius a Morgana. Navíc nápad udělat Merlina a krále Artuše stejně starými bylo
geniální.
Jsem vážně moc ráda, že jsem měla šanci tenhle seriál poznat a dokoukat. Konec mě neskutečně dojal (ale zároveň i trochu zklamal). Na Merlina jako na postavu i seriál budu vždycky moc ráda vzpomínat. Dám mu 70%, protože na víc bohužel nemá, ale míň si nezaslouží.

70 %
80 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Merlin

Príbehovo to nieje nič výnimočné,je tam plno nesmyslov a nad debilitov postáv sa mi občas až rozum zastavuje,napriek tomu všetkému je tento seriál úžasný.Herci sú vybraný skvele a rozhovory medzi Arthurom a Merlinom sú asi to najlepšie (najvtipnejšie) z celého seriálu.Asi by som dala len 80% ale velké veľmi velké plus je za posledný dvojdiel,tvorcom sa totiž podarilo niečo čo sa okrem nich podarilo len Doomsday v Doctorovi a to rozplakať ma.Nemyslým len také mierne slzičky (Doomsday) ale riadny rev zo všetkým tým nechutným čo k tomu patrí a to je veľmi dobre,znamená to že postavy sú tak úžasne napísane aj zahrané že som k nim priľnula natoľko že som revala ako batoľa ktorému kradnú hračku.Myslím že sa tým finále snažili vykompezovať to že celý seriál má taký klišoidný rozprávkový nádych.

100 %
80 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
40 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Král a chuďas

Aneb kvůli "romantice" mezi Gwen a Artušem se na seriál nekoukejte. Člověk by řekl, že kvůli nim je seriál brilantní, když jsou to skoro nejhlavnější postavy atd. No, bohužel tady tomu tak není a i když mi Gwen po třetí sérii začala být o něco sympatičtější, stejně jsem si jí nijak extrémně nezamilovala.

Ale koho opravdu nejde nemít rád je Merlin. Trochu drzý, občas panovačný a pěkně prohnaný kouzelník ve světě, kde král (Artušův otec) zakázal kouzla. Zní to dobře, že?
Byla jsem opravdu ráda, že Artuš není hned ze začátku králem a že Merlin není žádným starochem a bylo zábavné pozorovat, jak to později vymyslel, aby ho nepřátelé nepoznali.

Prostě - příběh o Artušovi a jeho věrném čaroději zná snad úplně každý. Ale v téhle formě, kde se kromě reality skrývají i kouzla a tajemná proroctví starého draka, je příběh přeci jen o něco lepší.
A taky je hezké pozorovat rýsující se přátelství mezi Artušem a Merlinem. Artuš se sice tváří, že mu je Merlin úplně ukradený, ale není. Nejlepší ale je, že jeden po druhým chtějí, aby se jim ten druhý svěřoval ve chvíli, kdy o to ten druhý absolutně nestojí.

Ale jeden zádrhel to má. Merlin je čaroděj. A Artuš má čaroděje chytat a zabíjet. Proto se o tom Artuš nesmí dozvědět.
Celých pět sérií mě užíralo, kdy to Merlin KONEČNĚ Artušovi řekne. Říkala jsem si, jestli to jejich vztah úplně zničí nebo naopak upevní.
No... nebudu spoilerovat.

To je jeden z minusů. Taky tu je to, že dost často je děj tak trochu úchylný a neuvěřitelný. Někteří jejich "nepřátelé" vypadají naprosto příšerně a některé věci, které Merlin se svým učitelem řeší jsou... příšerné. Ale je zajímavé, že právě po jeho učiteli jdou ženy častěji než po Merlinovi.

Každopádně příběh stojí za to. A radím vám - nenechte se ošálit. Nic není tak, jak se zdá a všechno má nějaký svůj důvod. Mrtví nezůstávají dlouho mrtví a živý nezůstávají dlouho naživu.

80 %
80 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
60 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Nádherný príbeh :)

To že Merlin nebol presne podľa legendy, majú pripísané k dobru. Seriálu to ani trochu neubralo na kráse.
Merlin a Artuš boli spolu neskutočné zohratí, a vždy som sa tešila na scény s nimi. Herci vedeli dokonalé zahrať postavy a preto som aj nenávidela Morganu a Uthera . Dokonca aj Guinevere, keď bola pod vplyvom Morgany. Seriál je vtipný ale aj temný, s dobrým výberom hercov aj prostredia s dobrými kostýmami. Najhoršie pre mňa bolo čakanie, kedy to Merlin povie Artušovi, neskôr som už ani nečakala že to vôbec príde. Je to nádherný príbeh plný magie a zakázanej lásky.
Merlin patrí medzi moje najobľúbenejšie a to z toho dôvodu, že ma nadchol a potešil, a zostalo mi to aj keď seriál skončil. Nikdy na tento seriál nezabudnem ♥

100 %
80 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
60 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

No young man, no matter how great, can know his destiny

Upřímně, nevěděla jsem, co od tohoto seriálu čekat. Bránila jsem se mu zuby nehty, nakonec se však dostal i ke mně. A co se stalo? Jistěže mě (děkuji BBC!) okouzlil svou roztomilou naivitou a netradičním pojetím. Herci, v té době víceméně neznámí, byli vybráni skvěle. Za finále bych scénáristy nejradši kopla (ale nebudu zde spoilerovat), na druhou stranu si ale neumím představit lepší ukončení.

Na soundtracku se mimo jiné podílela česká filharmonie a máme být na koho pyšní. :) Jediné, co se našim Čecháčkům opravdu nepovedlo, je dabing. Možná si troufám říci, že dabing v DVD verzi je o něco kvalitnější než AXN, ale to je zkrátka věc názoru, můžete-li, jděte do originálu.

Zkrátka, Merlina mohu doporučit každému, kdo se nebrání rodinnému, historickému pohádkovému a naivnímu fantasy. Rozhodně nečekejte nějaká jatka jako například ve Hrách o Trůny.

Mimochodem, i fanoušci Slashe si při sledování mohou mnout prsty.

100 %
78 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 9 lidí

Long Live the Queen!

Je až kupodivu, co tento seriál se mnou provedl. Je jednoduchý, naivní, ale je prostě britský! Nejedná se o žádný vyjímečný hrdinský epos s milionovými efekty a přesto je to pro mě jeden ze srdcových seriálů. Né dějem, ale celkovým pojetím a hlavně nadhledem a vtipem. Být opět malý, nechtěl bych být kosmonautem - chtěl bych být Merlinem!

100 %
78 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
78 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 9 lidí

??

Na Merlina jsem narazila opravdu náhodou, ale nějakých záhadným způsobem mě dostal.
Ústřední dějová linka se motá kolem Artuše a Merlina. Všechno stojí na vztahu, který mezi sebou mají. Artuš je namachrované princátko, které má své slabé chvilky a Merlina považuje za naprosto neschopnou nulu. O jeho magii nemá ani ponětí.

Jejich vztah se postupně vyvíjí až se dostane na úroveň jakéhosi podivného přátelství. Ale Artuš stále nic neví :D
Hlášky jsou skvělé, herecké výkony překvapivě na úrovni. Collina i Bradleyho jsem si zamilovala.

Ale pokud hledáte něco historického, tak se zase hned otočte a zkuste to jinde. Merlin má s historii asi tolik společného jako slepice s výbuchem sopky. Občas se objeví nějaký historický šplech, alá zapíchnutí Excalibru do šutru...ale to je tak jednou za sezónu.
Fakt, že Guinevere je tmavější pleti a ještě navíc služka jsem pár dílů rozdýchávala :-)

Ale pokud máte rádi komedii, draky, další magické potvory, boj proti temnu a jste schopni překousnout "pár" historických nepřesností, tak Merlin je seriál pro vás

90 %
78 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
78 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 9 lidí

Dva týdny s Merlinem

Tvůrci přišli, překopali legendu, a obsadili do dvou hlavních rolí dva dokonalé herce. Takhle by se to v podstatě dalo shrnout. Merlina jsem hltala celé dva týdny, než se mi povedlo ho dokoukat, a musím říct, že jsem se od toho nedokázala odtrhnout. Ano, občas tam bylo pár absurdních momentů - třeba když Merlin už dávno věděl, že je Morgana zlá, a v každém díle se hrozně divili, že to ,,byla Morgana, panebože opravdu?" - ale nic není dokonalé.
Každý díl má svůj vlastní uzavřený děj, někdy je nápad horší, někdy lepší, ale od začátku druhé série tam bylo také dost vtipných momentů. Hlavně pak v sérii třetí, kdy se Merlin začal převlékat za Emryse :-).
Moje nejoblíbenější postava byla Gwaine, a nejneoblíbenější Gwen. Že je Gwen tmavší pleti a služka jsem dlouho nemohla rozdejchat, a lezla mi na nervy hlavně v páté sérii, kdy se jí každým dílem zvětšovala prsa. Opravdu už tam nedělala nic jiného, než že ukazovala své přednosti, a když se stala zlou, tak jsem jí to vůbec nevěřila. Ne tak jako Morganě, kterou její herečka ztvárnila opravdu dokonale. Obrovskou změnou také prošel Artuš, který se z nevychovaného fracka stal skoro nejlepší postavou seriálu :-)
Největším zklamáním pro mě bylo finále, které mi přišlo nedotažené. Zabití Morgany jsem si představovala stokrát jinak a propracovaněji, a to samé smrt Artuše. Opravdu musel Merlin toho draka zavolat až po jeho smrti? Ale to je jen chybička na okraj, za mě jasných 100% :-)

100 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 8 lidí

Nothing is hidden from the Dolma!

Není to tolik geniální jako další seriály z produkce BBC typu Doctor Who a Sherlock a už vůbec ne tolik promyšlené a už vůbec se to neřídí podle původní legendy, ale to nikomu nevadí! Děj i zápletky občas zadrhávají, ale herci to hodně táhnou nahoru.
Merlin, takový mladý ušák, čaroděj, o kterém to v jeho okolí ví pouze tři lidé, z nichž jedne už je mrtvý, musí své čarodějnictví stále skrývat před Artušem a zároveň mu pomáhat mnohdy i přežít.
Artuš, zpočátku namyšlený chlapec, později však schopný král, se nakonec s mladým čarodějem spřátelí, i když to jejich přátelství je občas velmi zvláštní.
Celkově to do sebe krásně zapadá a já mám tenhle seriál ráda.
Mimochodem, Merlin jako starý čaroděj či žena, to jsou zkrátka scény k nezapomenutí.

90 %
71 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
71 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Príjemné spracovanie legendy

O Camelote a kráľovi Artušovi toho bolo natočené už veľa. Nemôžem povedať, že by som sa hrnula do tohto seriálu, pretože táto téma je už tak trochu klišé. Avšak vedela som že BBC robí dobré seriály a tak som jednoducho neodolala.
Spočiatku sa mi veľmi nepáčilo, že Gwen je slúžka (o tom že je mulatka radšej ani nepremýšľam), ale na druhej strane to vysvetľuje, že si dokáže vážiť ľudí a jedná s nimi s úctou. Taká by mala byť každá kráľovná, no nie? Trochu ma prekvapil narcistický a rozmaznaný princ, ale na druhej strane, čo môžme očakávať od človeka ktorý je od malička rozmaznávaný? Najviac sa mi však páči postava Merlina, hoci je to mladík a nevyzerá na to, že by mohol niesť váhu celého Camelotu na svojích pleciach, ale chlapec to zvláda:D.
Celkovo tento seriál hodnotím ako príjemnú oddychovku, len si na ňu človek musí trochu zvyknúť.

90 %
71 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
71 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Mě se líbí

Mě se tenhle seriál líbí a těším se, až bude další série. Merlin je úplně jiný než ostatní seriály. Je takový odpočinkový, zábavný. Nemusíte u něj dávat pozor na každý detail (jako u BSG), smrt a vraždění je redukováno na minimum (ne jako třeba v SN nebo na konci TW) a na rozdíl od Legend of the Seeker jsou tam pěkné efekty (animace legendárních zvířat sice pokulhávají, ale není to problém). Pro něoho, kdo sleduje hodně náročných seriálů je to ideální seriál na relax. Je sice pravda, že se to trochu vymyká legendě, ale myslím, že role postav nakonec budou zachovány. Vůbec mi nevadí, že jsou Merlin a Arthur stejně staří. Kdyby nebyli asi by to bylo méně zábavné a temnější.

90 %
69 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
77 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 13 lidí

Příjemná podívaná

Pro mě příjemná oddychovka, která ničím nepřekvapí, ale rozhodně nenudí. Řekl bych, že právě onen humor je to co drží seriál nad vodou. (Jak už tu někdo zmínil hlášky mezi Artušem a Merlinem nemají chybu) Když se daří, tak i příběh dokáže zaujmout - Zejméne od druhé série dále.

Nicméně rozhodně nečekejte jakoukoli výraznější podobnost s předlohou, jelikož seriál si z ní bere jen to "nejprofláknutější". :-)

60 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 9 lidí

Skvělý :D

Na Merlina jsem se chtěla podívat už delší dobu, ale dokopala jsem se k tomu až letos :) a zamilovala jsem se do něj hned od první epizody. Nejlepší byly samozřejmě všechny ty vtipné scény mezi Artušem a Merlinem, protože nikdo nedokáže z prince/krále udělat většího blbce než jeho vlastní sluha!
Merlin je neskutečně charismatickou postavou a herecký výkon Colina byl opravdu nezapomenutelný, utkví mi v paměti na hodně dlouho dobu.
A pokud jde o Morganu, tak ta mi první dvě série neskutečně lezla na nervy! Hlavně mě deptala její rtěnka (házím špínu na vizážisty :D) a unikal mi význam její existence. Ale ke konci už to bylo lepší, celá tak nějak zkrásněla a stala se plnohodnotnou postavou celého seriálu. Nerada to přiznávám, ale nakonec jsem si jí i oblíbila.
Docela mě mrzí, že se nedočkáme už žádné další série, protože ten konec byl poněkud useknutý a čekala jsem od něj víc, hlavně od Merlina!
Ale seriál je to hodně povedený a určitě se na něj kouknu někdy znova :)

100 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Young Merlin.

Podle toho, jak dostává pověst i historie na frak, jsem myslel, že to natočili amíci. Guinever (dle pověsti urozeného původu) je dcera kováře a služka Morgany a má tmavou pleť(!?), Merlin je přibližně ve stejném věku jako Artuš (dle pověsti Merlin sloužil už Utherovi, dokonce na něj seslal kouzlo, které změnilo jeho zevnějšek, aby mohl splodit Artuše se vdanou Igraine). O historických nesrovnalostech se snad již ani nebudu zmiňovat, Artušova legenda spadá do cca 5.-6. století n.l., ale seriál vypadá jakoby zasazený do 14. století. Přímo čekám, kdy tam vytáhnou kuše. Merlin sám spíš vypadá se svýma koženýma botama a šátkem kolem krku jako nějakej kovboj bez klobouku :). Nicméně herec hrající titulní roli byl dozajista trefou do černého, dokáže být příjemně bezprostřední...
Triky jsou příjemné, i když je vidět jejich "seriálovost". EDIT Po 5. dílu - Gwen mi začíná jít docela na nervy, ta herečka není pěkná. Děj jednotlivých epizod šel podle mě taky trochu dolů. No a souboj Arthurovy gardy s Gryfem byl doslova k popukání. Na zabití letecké nestvůry si vemou meče a krátké kopí? A je jich jenom osum? LOL. Čím dál víc to vypadá jako rozprávka pro děti do 12 let.

50 %
64 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
45 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 11 lidí

No to snáď nie!

Ja sa snažím, vážne. Ale nejde to. Sledujem Merlina a po pár dieloch si vždy musím pustiť iný seriál, ktorý mám rada, aby som to prežila.
Zbožňujem legendy o Artušovi, Moogane, Merlinovi. A poväčšinou som mala rada Guinevere, ale táto je snáď najškaredšia na svete (a to myslím tú herečku), romanca medzi ňou a Artušom, chcelo sa mi zvracať. Obrazne aj doslova.
Merlin -> kapitola sama o sebe, to keď začnem, ani neprestanem.
Artuš -nie, nie, nie...
Morgana - snáď jedna z najobľubenejších postáv. Ale mala by zlepšiť svoje schopnosti pri poste na Utera,Artuša (a keď chce zničiť Gwen, tak nech ju kľudne zabije, však to dievča nežije na hrade,ale v chatrči bez stráži)
Tažke takých 30 percent, dala by som aj 50, ale Gwen a tá akože romanca a naivita Merlina znižuje kvalitu serialu.

30 %
57 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
43 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Merlin

Seriál mě překvapil, humor napětí akce zlo i dobro. Postavy mají pěkně propracované příběhy a pletence s ostatními postavami a strhujicí konec který mi opravdu vzal dech. I když už seriál dávno skončil dívám se na něj dodneška. Ovšem jediné - je náš český dabing naprostá šílenost, a doporučuju všem koukat v originále.

80 %
57 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
43 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

pohodový seriál

Je pravda, že co se mytologického obsahu týče, seriál ho zrovna dvakrát nenaplňuje. Musím říct, že Guinever jako služka mě docela překvapila (ani herečku nevybrali zrovna nejlépe). Jinak si ale myslím, že je to pohodový seriál, u kterého si člověk může odpočinout a zasmát se.

80 %
56 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 9 lidí

Novodobý Merlin

Merlin je z britské tvorby podle mě jeden z nejlepších seriálů poslední doby. Vždy se těším dívat na tenhle seriál když mám chvíli volna.Seriál si mě získal svým precizním zpracováním jednotlivých dílů a zakončení každé sérii

100 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
70 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 10 lidí

Legenda stále žije

Merlin je určitě legendou, proto jsem se obával tohoto britského seriálu. A kupodivu mě to překvapilo. Herci, až na vyjímky, výborní. Humor mezi Merlinem a Artušem je skvělý.

Jen tak dál.

90 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
70 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 10 lidí

Merlin

Na tento seriál jsem se musela koukat vlastně nadvakrát. V prvním díle jsem prostě nemohla přenést přes srdce, jak strašně má Merlin odstáté uši. Nějak mi to tam nepatřilo.
Ale rozhodně jsem ráda, že jsem tomu seriálu dala šanci. Stojí za to.

Jednak neobvyklým pojetím legendy, báječným hereckým obsazením a vtipem. Kouzlo toho seriálu pro mě bylo v jeho vtipnosti. To, jak Merlin dokázal usadit toho nadutého prince Artuše, no a následný Artušův pohled, prostě stál za to.
Celé čtyři série jsem Merlina hltala od začátku do konce. Příběhy byly příjemně vyvážené akcí, vtipem, trochou romantiky a kouzly.

Pátá série mě zklamala. Nedodělané. Přišlo mi, že v každém díle jde o něco jiného. Vztah Gwen a Artuše byl nudný a bez jikry, což byl rapidní posun k horšímu oproti ostatním sériím.

No a co se týče srovnání legendy a seriálu? Kulatý stůl - ano. Gwen, Lancelot, Artuš - ano. Drak - ano. Ale prostě meč ne! Pár minut, ani ne, což je škoda.

Musím také pozitivně ocenit prostředí, které k natáčení zvolili. S tématem legendy si sedlo. A kostyméři také odvedli dobře svoji práci.

Inu škoda té páté série.

80 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí
narg
21. července 2009

souhlas

bohuzel, musim souhlasit, "kulisove" a "postavove" je serial uplne mimo, o nejake logicnosti scenare lze take pochybovat, ze zacatku jsem si take myslel, ze je to americky..

ale trikove je to celkem (na serial) na urovni, hlavne drak ;)

imho si ale myslim, ze hlavne mi starsi na to nahlizime ve srovnani serii filmu s Connerim jako Artusem, tomu tohle proste nesaha ani po kotniky, ale z pohledu dnesnich 10-15 je celkem nadprumerne fantasy (ikdyz ja v 15 taky strasne zral xenu s herculem :D)

uplne samo se nabizi srovnani s Legend of seeker, kterezto mi pride vice "pohadkove" a i z duvodu, ze vychazi z mene znameho sveta i vice "uveritelne" nez merlin/artus, kterezto dobre zname a mame zmaklou i mytologii..

60 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

"It is lonely to be special"

Moje srdcovka, vždy jsem zbožňoval všechny legendy o Artušovi, Morganě a Merlinovi. Tento seriál byl pro mne, jako splněný sen. Magie, draci, boj dobra se zlem, kdy občas nikdo neví, kdo je vlastně padouch a kdo "dobrák". Zároveň i směska humoru a tajemna. Super podívaná. Moje oblíbená postava je rozhodně Morgana. Líbí se mi, jak zpracovali v tomto seriálu její cestu na stranu temné magie. Celý příběh je moderně pojatý a obsazení postav je dokonalé.

100 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
25 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Shut up, Merlin!

Nápad vytvořit seriál podle celosvětově známé legendy? Proč ne? Trochu poupravíme detaily, omladíme hlavní postavy a dáme ději šťávu... tohle si asi říkali tvůrci Merlina před jeho vznikem a dle mého názoru jim to opravdu svěle vyšlo... kouzelníci přeci nemusí být jen staří dědečci s plnovousem...:) Jediný kaz celého seriálu jsou efekty... ztvárnění nadpřirozených bytostí v záběrech s herci je místy spíš rušivé... ale abych nekončila špatně, výkony herců, děj a zápletky vše dorovnávají, nemluvě o humorných scénách, u kterých jsem se mnohdy popadala za břicho...:)

90 %
44 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
44 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 9 lidí

Poslední vzpomínka

S Merlinem jsem žila pět let a naše rozloučení u 5.série se neobešlo bez pláče. Seriál je celkově jeden z nejlepších, který jsem sledovala, a tak ho teď shlížím celej od začátku.
Artuš se neustále dohaduje s Merlinem, kterej je chudák nedoceněnej, ale snáší to s humorem...vlastně oba dva.
K tomuto seriálu snad nemám žádnou výtku, takže jen hasta la vista, Merlin.

100 %
40 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
70 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 10 lidí

Je až k nevíře...

Na seriál jsem narazila v Listopadu. Byl dokonalý vtipný a fantasty žánr přesně pro mě. Na Merlinovi bylo vidět jak postupně se dovyvíjí a jsem ráda, že tvůrci nechali prostor také tak zajímavé postavě Morgany. I když mě občas už lezlo na nervy, že ani jeden díl nebyl bez toho, aby se tam nemihla. U seriálu jsem prožila všechny emoce. Smích radost smutek pláč. Od poslední epizody kdy se stalo to, co se stalo, nebudu spoilerovat. Jsem brečela a poznamenalo mě to. Od té doby jsem na Merlina nekoukla. A je k nevíře, že to bude skoro rok.
Seriál si mi líbí. Mohl být sice zpracovaný o trochu lépe ale tak každý má jinou fantazii a představivost. Seriálu dávám 70 %

70 %
40 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
40 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Nice Serial

Kámoš mě řekl že se dívá na serial Merlin tak jsem se zeptal co to vůbec je jsem myslel že náka kravina tak jsem zhlédl první díl a strašně mě to ohromilo dokoukal jsem až k poslední serii a fakt musím říct Bomba! Ten konec mě trošku zklamal, ale jednou to prostě skončit muselo doporučuji.

90 %
33 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
89 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 9 lidí

The Adventures of Merlin

Seriál jsem začal sledovat každé ráno v 6:00 na AXN. Moc se mi líbil, pak to skončilo s třetí řadou a čtvrtá už se na AXN nevysílala. Jednou se na to musím dokoukat. 10% přidávám za úžasný Camelot a dalších 10% za Merlina a Artuše. Správná dvojka....No, a možná dalších za Roxanu...Je hrozně hezká, HCBP :)

80 %
33 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Nevyužitý potenciál

Nebudu zde předstírat, že mi nevadí teenagrovské pojetí Artušovské legendy, protože vadí a již kvůli tomu, jsem byl vůči Merlinovy poněkud zaujatý. Merlin by podle mě měl Artuše vychovávat a ne jím být šikanován (následně se spřátelit a provádět vylomeniny). Co mě ale nejvíc mrzí je, že seriál tím zavrhl Merlinovo mládí tak, jak je popsáno v legendě. Přitom Merlin proži velmi bouřlivé dětství, během nějž několikrát zasáhl do osudu celé Anglie. Toto zklamání, pak nemůže být vyváženo relativně dobrým hereckými výkony ústřední dvojce, navíc mi speciální efekty příjdou poněkud mdlé.

Celkově se mi Merlin jevý jako lehce nadprůměrný teenagerovský seriál, který ale podle mě nevyužívá potenciál, který mu legenda dává. Proto dávám jen 40 procent.

40 %
31 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
31 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 16 lidí

Miluji Merlin seriál

Nevím pořádně čím začít . Miluji scény a herce a celé pojetí Merlina. Někteří se pozastavují na tím že to není podle legendy ale pravda je kde ? Podle mého nikdy nevíme jaká je minulost. Viděla jsme dost typů pojetí Merlin jak filmy. A vždy to bylo jiné.
Ale tohle se mi rozhodně víc líbí . právě protože jsou hlavní představitelé mladí a jejich přátelství každou sezonou roste. A že je to milá pohádka pro mě. Pořád mě mrzí že to má skončit. Proto kdo to neviděl doporučuji :-D
Hlavně pro tu zábavu . Dala bych klidně 150% :-D

100 %
30 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 10 lidí

Originální

podle mě je tento seriál opravdu skvěly. Ne jen tím že ve hlavní roli jsou dva výborní herci a serial je velmi vtipně udělaný, ale i tím že je to něco nového ne další starý dědek s kloboukem a král.

Co se týka zábavnosti seriálu určitě 100% u některých konverzací mezi merlinem a artušem se opravdu valím po zemi.

sice musím uznat , že s legendou o merlinovi to moc blízko nemá a o to je to možná lepší :)

100 %
25 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
63 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 8 lidí

Merline!

Tento seriál jsem našla zcela náhodně. Už po prvním dílu jsem se do něj zamilovala. Akorát mě celkem dost překvapil konec a dlouho jsem nemohla uvěřit, že to tak opravdu zkončilo. Kdo má rád vtip a fantasy, tak tento seriál plně doporučuji. :)

100 %
25 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Merlin

Neuškodí, dokonca miestami pobaví, ale sú lepšie seriály a filmy na túto tému.

60 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
13 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 8 lidí

merlin

naprosto kouzelný serial, jen škoda že se nedá táhnout na flešku krasní herci super daberstvi, jsem nadšena,

100 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Merlin v pubertě

Viděl jsem jen pár dílů ale už další ani vidět nechci. Náctiletý Merlin to je opravdu divné. Možná je to dobrý seriál. Až nebude nic lepšího...

40 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
25 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Kouzelník

Super seriál opět z dílny BBC který nás provází událostmi o postavách Artuše,Merlina,Morgany a všech dalších,kteří k těmto legendám patří. Místy hodně napínavé ačkoli po shlédnutí pár dílů přijdete na to,jak dopadne každý z dobrodružství ještě než se dostanete do půlky daného dílu, nicméně mě jako fanouška fantasy a kouzel to neodradí.

90 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Artuš pro mládež

No, co k tomu napsat. Dobově a stran reálií úplně mimo, ale do toho jsem s tím víceméně šel, takže jestli něco, tak tohle mi vlastně nevadí. Většina herců mi taky nevadí, Morgana samozřejmě úžasná, duo Artuš-Merlin v pohodě a když už je to dějově v háji, tak spolu alespoň špičkujou a semtam se člověk i zasměje a pobaví. Stejně tak Uther nebo Gaius úplně v pohodě. Na seriál ani efekty nebyly špatné, drak byl prostě super.

No a tím to tak hasne. Nevím, kde vyhrabali Gwen, ale ta herečka je prostě škaredá (pomíjím barvu kůže a sociální původ, což jde mimo legendu), je nepříjemná a ani hrát moc neumí. To platí i pro některé rytíře. A některé souboje a situace jsou neskutečně směšné. Z nikoho krev neteče, někdo dostane ránu a je tuhej, jinej je přes drátěnou košili propíchlej mečem krz žaludek a nekrvavě chodí a komunikuje. A tak dále a tak dále. Amíkům bych to odpustil, ale že to vzniklo za kanálem, z toho je mi až smutno.

Pocitově to první série nebylo zlé, vesměs jen epizodní děj, Artuš s Merlinem do sebe šili, Marlin semtam zachránil království/Artušovi řivot/odvrátil válku atd. a dalo se v klidu sledovat. Od čtvrté série mě to prostě nebavilo, ikdyž jsem se snažil a doválčil do finále, tak jsem často epizody hodnotil jako "pitomé". A vlastní finále radši komentovat nebudu, to bych mohl pochválit jen ve smyslu, že to bylo konečně fakt finále.

Shlédnutí nelituju, ale určitě to není nic, co bych si pustil znovu nebo na to přepnul, pokud by to šlo v televizi.

60 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 0 lidí