plakát seriálu

Temný případ

(True Detective)

Názory uživatelů

Existencionální detektivka

Na tento HBO počin jsem se těšila dlouho dopředu, to není vždy ideální, protože o to větší bývá mé zklamání, ale True Detective jsem si zamilovala hned v prvním dílu a těšila se každý týden nedočkavě na pokračování, což se mi u novinky nestalo už hodně dlouho. Hltala jsem všechny roviny seriálu - rodinné i existencionální drama, výtečnou detektivku, nezměrnou zvrácenost, ale i smutek lidské duše, temnotu i skrytý jemný humor a často mi bylo těžko u srdce, to proto, že tady nejsou oběti jen neosobním prostředkem k vzrušujícímu vyšetřování zločinu, tady je jasné, že jsou to lidé, kteří většinou žili bezútěšný život spodiny společnosti a potom se jim staly opravdu hnusné věci. Akceptovala jsem také to vražedně pomalé tempo vyprávění, protože je to daň té jedinečné atmosféře s velkým A, obdivovala herecké výkony Woodyho i Matthewa, jejichž požitkářský, dobrácký Marty i inteligentní nihilista Rusty se mi zavrtali pořádně hluboko pod kůži a litovala, že už nejsou k mání pro případnou druhou sérii i když vím, že se to dalo čekat. Přesto si jí nenechám ujít a budu jen doufat, že to bude stejná lahůdka, jakou je pro mě úvodní řada.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
92 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 12 lidí

Man is the cruelest animal

Kriminálok je v dnešnej dobe veľa a preto prísť s niečím novým a zaujať je ťažké, no HBO s jeho True Detective sa to podarilo. TD je zvláštnym a jedinečným dielom. Či už to je vďaka miestami až mrazivej atmosfére, dokonale premyslenému príbehu alebo hereckým výkonom, podávanými Harrelsonom a McConagheyom.

V prípade True Detective nejde určite nejde o jednu z tých klasických kriminálok, ktorých je veľa. Jeden príbeh, prípad je rozložený a rozpracovaný na celú sériu, no nuda v tomto prípade nehrozí ani na okamih TD vtiahne hneď po pár minútach a drží po celých osem častí, počas ktorých sa príbeh odohráva. Od začiatku akoby sme sledovali dve roviny prípadu a príbehu. Jednu položenú v minulosti, ktorá je postupne odhaľovaná tou druhou pri výpovediach v budúcnosti. A nakoniec ich spojenie a dotiahnutie do konca. TD po celý čas dýcha tou ťažkou až dusivou atmosférou, kde nič nie je ružové a dokonalé. Jedna stopa síce k tej ďalšej, no nájdenie správneho smeru nemusí byť vždy také ľahké. Prostredie Lousiany so zábermi na krajinu, pomáha svojím spôsobom dotvárať vo veľkom celkovú atmosféru seriálu a dáva mu tak niečo zvláštne, až možno magické či mrazivé a príhodne celému námetu.

Rovnako ako príbeh sa pod kožu dostanú človeku aj postavy Rustyho a Martina, ktorí predstavujú dva úplne protichodné charaktery. Charaktery, ktoré sú prepracované a dotiahnuté do najmenších detailov. Na jednej strane detektív, ktorého jeho minulosť nie je svetlá a vo veľkom ho ovplyvňuje. A na druhej ten, ktorý sa snaží hrať na toho správneho, usporiadaného, no v konečnom dôsledku je aj on tým, ktorý má svojich vnútorných démonov a musí s nimi bojovať. Medzi tými dvoma je niečo čo funguje od začiatku. Sú dvoma rozdielnymi charaktermi, ktoré spolu fungujú, bojujú až dôjde k ich zrážke a rozdeleniu.

Nesledujeme čisto len riešenie prípadu ale jeho dopad na postavy, ich osudy a vlastné príbehy, odohrávané na pozadí a tvorené jeho veľkú a dôležitú časť. Jednotlivé zvraty na konci častí a postupne odkrývanie prípadu a vraha núti človeka pozerať ďalej a ďalej až kým nepríde finále, ktoré je vystupňované a poskladané k dokonalosti, ktorou seriál disponuje po celý čas.

Pre milovníkov seriálov s ťažkou atmosférou, hrdinami so zložitými charaktermi a príbehov, ktoré sú kruté a mrazivé, je True Detective tou správnou voľbou.

1.Season: 100%
2.Season: 80%

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

True do morku kostí

U seriálu tohoto konceptu (uzavřený příběh v několika málo epizodách) se mi vždy vyplatilo počkat na odvysílání všech a pak to teprve zkusit, případně "zhtnout" během několika hodin, pokud to stojí za to. A toto stálo rozhodně za to.
Jde o dost temný příběh vyprávěný netradiční metodou a je tu odvedena skvělá práce. Propracovaný do posledního detailu. Nemá to chybu, téměr lze říct, že v celkovém pohledu ani jedna věta není nazmar.
Celý děj vás zasáhne vyprávěním o nejhorším zlu, jaké si snad dovedete představit, a přitom občas odhaluje střípky naděje v dobro, které příběh osvěžují, i když jen proto, aby vám ukázaly zase jen hrůzu, jenž se nenachází ve snech, ale bohužel v každodenních životech lidí. Jakýchkoliv lidí. Nebo bytostí, které už ani nejsou lidmi?
Dávám 100%, nejlepší true seriál od Band of brothers,oba od stejné firmy :)

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
83 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Detektivové

První co jsem k seriálu potkal byl ten zvláštní plakát. Ten mě navnadil dostatečně k tomu, abych si o seriálu ještě před startem něco přečetl a přečtení mě zase naladilo na to, abych se na seriál těšil. Přeci jen hlavně obsazení vypadalo slibně.

Úplný začátek seriálu mi nijak extra neokouzlil, zlomilo se to pro mě až zhruba někdy v polovině. Pomalé tempo mi obyčejně docela vadí, ale tady je tak nějak zabaleno, že jsem ho akceptoval bez problému. Atmosféra je temná a depresivní. Postavy jsou opravdu zajímavé a herečtí představitelé se vážně předvádějí. Woodyho mám rád už delší dobu a Matthew konečně předvádí, že není jen tím týpkem, co si v každé roli musí sundat tričko. Navíc není žádné tajemství, že HBO má skvělá intra, a i tentokrát se rozhodně dá označit za povedené. A i když nejsem ze seriálu úplně odvařen jako spousta dalších, tak uznávám, že rozhodně má svojí kvalitu a stojí za podívání.

Jsem zvědav, jak bude vypadat druhá série, protože laťka je nastavena vysoko, minimálně herecky hodně vysoko.

Nová řada, nové prostředí, noví herci, nový "temný" případ a zatraceně těžká situace v očích diváků. Poté, co byla první série doslova přehypovaná se očekávání ke druhé sérii stala neskutečně vysoká a od již od prvního dílu bylo jasno, že tentokrát se bude na True Detective hlavně nadávat. Jenže proč? Opět tady máme pomalý, temný a zamotaný příběh, opět tady máme skvělé obsazení v čele s Farrellem a McAdams a opět se dočkáme scén, které si budeme pamatovat. Ba dokonce samotné finále je intenzivnější a má mnohem větší dopad na postavy než tomu bylo v řadě minulé. Mě sledování bavilo, o postavy jsem se bál a doufal jsem, že to zvládnou a o to jde především, ne? Samozřejmě, některé věci se změnily, například tentokrát nejsou dvě časové roviny a osobně jsem rád, že odpadly ty filokecy z první série, ale upřímně doufám, že se bude pokračovat i třetí sérií. Nic Pizzolatto mě přesvědčil, že zvládne navázat a na další temný případ bych se tak taky díval. Možná bude mé hodnocení kacířské, ale pro mě druhá série byla stejné úrovni jako ta první a rozhodně si nezasloužila tolik kritiky.

Po dlouhém čekání přeci jen přišla třetí řada a co se týče hereckého obsazení, tak se s těmi předchozími může klidně a bez ostychu měřit. Přeci jen se tvůrcům podařilo přesvědčit, aby si hlavní roli zahrál Mahershala Ali a to je momentálně nemalé lákadlo. Příběh i tentokrát přichází z trochu pozměněnou formou a dočkáváme se hned tří časových linek. Zpočátku možná není příběh tolik strhující, ale postupně graduje a závěrečné vyústění stojí za sledování. I když musím uznat, že mě to nevtáhlo tolik jako předchozí dva případy.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Seriálová bomba roku 2014?

Temnému případu jsem se jako každý správný seriálový fanoušek nemohl vyhnout. Moje motivace byla navíc zvýšena vlnou euforie z hereckých výkonů M. McConaugheyho v roce 2013, které mu přihrály Oscara i Zlatý glóbus. Ve své herecké krasojízdě pokračuje i v tomto televizním počinu. HBO opět překvapilo a nabídlo divákům nový seriál - temné krimi, u nějž divák musí dávat bedlivý pozor na všechna jména a události a u nějž je velmi dobře propracovaná psychologie ústředních postav. Svezl jsem se na vlně všeobecné mánie, ale nepatřím k těm, kteří by seriál vynášeli do nebes. Je to rozhodně kvalitní, zajímavý počin s výtečnými hereckými výkony a tíživou atmosférou, avšak jako příznivce klasických krimi a detektivek bych očekával od posledního dílu a závěrečného rozuzlení něco jiného, propracovanějšího a šokujícího. Nepopírám, že to mohl být záměr tvůrců. Ale u mě to více než osmdesát procent zkrátka být nemůže.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
40 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Nejlepší seriál svého druhu (1.série)

True Detective vás chytne a nepustí. Zapeklitý případ z kterého se vám budou ježit chloupky na krku a neuvěřitelné obsazení vás budou stále šokovat a překvapovat. Taky je velmi zajímavé jak se seriál hodně zmaěřuje na zvtah a život dvou hlavních hrdinů. Navíc sledovat Matthewa jak se z něj stává neuvěřitelně výborný herec z protagonisty dívčích komedií je opravdu zážitek.
Jediné co bych vytkla - je to trochu paradox protože utahanost seriálům normálně vytýkám. Ale myslím, že seriál mohli aspoň o dvě epizody natáhnout. Ne proto aby byl zaplácaný fillery ale proto, že vytvořili skvělý svět a případ a mohli nám z něj ještě trochu víc ukázat. Nicméně to není chyba, jen poznámka a proto i tak 100%

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Případ který není pro každého...

Já sám jsem si k němu našel cestu až u třetího dílu ale do konce osmého jsem se už jenom vezl na vlně vynikající temné atmosféry a napětí. Temný případ je podle mě postaven více než na samotném detektivním případu, na osudech detektivů a hlavně vynikajících hereckých výkonech obou hlavních představitelů. Zajména Matthew McConaughey by si rozhodně Zlatý Globus zasloužil, to co předvedl na konci osmého dílu je prostě neuvěřitelné. Je to už více něž tři týdny co jsem seriál jedním dechem zhltnul a pořád mi leží v hlavě. Rozhodně se k němu v budoucnu nejednou vrátím a myslím si že určitě objevím něco čeho jsem si při prvním sledování nevšiml. Na závěr bych chtěl ještě pochválit kvalitní český dabing, zejména Jakub Saic podle mě perfektně vystihl onu temnou atmosféru.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Hodně náročné na sledování, ale stojí to za to.

Tak tohle je něco. HBO si pro jeden z nejlepších seriálů vybralo podruhé prostředí Louisiany a opět, tedy jak jinak, se tvůrcům podařilo natočit něco naprosto neuvěřitelného. I když píšu komentář po shlédnutí první série, protože druhá se odehrává jinde a s první pravděpodobně nesouvisí.

Woody Harrelson kdysi někde řekl, že si pečlivě vybírá role podle nějakého svého instinktu a nehrál by jen tak v něčem. Nevím, jestli je to pořád tak, ale rozhodně tenhle seriál tomu určitě odpovídá. Nejen jeho herecký výkon byl samozřejmě v tomto seriálu naprosto perfektní.

O příběhu se tu rozepisovat nechci, protože to se ani moc nedá a každý se na to prostě musí podívat sám. Každopádně jsem si myslel, že to vemu jako jiné seriály a sjedu to za jeden den, přeci to má 8 epizod po 60 minutách. Chyba, to se prostě opravdu nedá. Je to tak temný a tak hustý a to i včerně soundtracku, že prostě jsem si po dvou max třech dílech musel dávat alespoň den pauzu.

Každopádně doporučuji všem, kdo chtějí vidět opravdu kvalitní seriál a zajímá je i něco jiného neřž jen akiční komiksovky, které mám také rád, ale tohle je prostě něco naprosto odlišného a skvělého.

Už se těším, až se podívám na druhou sezónu, ale na to si dám chvíli odstup.


No a na druhou řadu jsem se tedy konečně podíval a musím říct, že moc nevím, co si o tom mam myslet. Na jednu stranu je ta řada o dost dynamičtější, utahaná je jen ze začátku, ale potom se to pěkně rozjete a zase jsem to zhltnul za jeden den. Nadruhou stranu je tahle řada o dost víc nefér ke svým hlavním hrdinům a to skoro ke všem. Nebo spíš úplně ke všem, ale alespoň jeden z nich z toho jakžtakž vybruslí. Ale je to tak trochu, jako kdybych se díval na jiný seriál. On to vlastně asi i jiný seriál je. Ne horší a ani ne lepší, prostě jiný. Nevím přesně, do které postavy bych se tu vcítil, protože každá z nich měla v sobě dobro, zlo, určité zmatení a každá si svým způsobem dala život taknějak dohromady. Každopádně určitě všem doporučuju obě řady zkouknout. Není čeho litovat.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Temné

True Detective by som asi nazval najlepším novým seriálom za poslednú sezónu, ktorý som mal možnosť vidieť. Parádna hustá atmosféra temna a neistoty pohlcuje do morku kostí a herecké obsadenie netreba ani predstavovať, McConaughey si strihol hádam svoju najlepšiu rolu kariéry, ale ani ostatný herci za ním v ničom nezaostávajú, príbeh je síce tuctov, no skvelo natočený a záhadný, možno mnoho ľudí čakalo viac prekombinované finále, no mne True Detective ponúkol všetko, čo od kvalitného seriálu očakávam a teším sa na druhú sériu.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Neskutečná bomba

Tenhle případ je skutečně temný a deprwsivní, jak celá atmosféra celýho toho fascinujícího dramatu, dokonalého a působivého. Vynikající, propracované, geniální titulky a fantastické herecké výkony Woodyho Harrelsona a Matthewa McConaugheyho (proklaté pády!). Jeho Rust je fantastická postava, pojal ho naprosto výborně a bylo vidět, jak se do té role vžil. To Harrelson mu těsně plive na záda, ale přesto nepřekonává. Propracované do detailu, skvěle natočené, napínavé, vynikající hudební doprovod... HBO prostě ví, jak dělat seriály a čím víc jich točí, tím jsou lepší. Geniální osmidílná kriminálka obohacená o nějaké ty mezilidské vztahy, ani chvíli to nenudí, děj plyne jako voda a mezi současnými seriály explodující bomba. Mcconaughey už asi nedostane lepší roli, hlavně ve scénách ze současnosti vypadá působivě a jsem zvědavej na druhou řadu, ale myslím, že tenhle fascinující klenot už máloco překoná. Mimochodem, A.Daddario je moc pěkná....Shrnuto jedním slovem, strhující. Hit sezóny, opravdu nejlepší věc, co jsem za poslední rok viděl!!! A to mluví za vše.

O rok později, pár dnů po konci 2.série: Temný případ číslo dvě byl úplně, ale naprosto jiný, než ten první, ale bohužel ho nijak chválit nemůžu. Sledování mi přivádělo újmu, hodinu a půl dlouhé finále bylo brutálně nesvižné a utahané, příběh o ničem, scénář po celých 8 dílů naprosto nezajímavý a těch pár povedených záchranných prvků stejně ničemu moc nepomůže. Znělka byla dobrá, ale bohužel úvodní song se tam absolutně ani trochu nenudil, což mě naštěstí hned přivedlo na vizi, že to nebude taková pecka jako loni. A tak bohužel, to jediné, co opravdu můžu pochválit a co si bezpochyby zaslouží alespoň nějaké to ocenění, to je hlavní trojice: strhující Vaughn a vynikající dvojka Farrel a McAdams, Kitch bohužel nic moc. Na McConaugheyho (asi, nevím jak se to skloňuje) sice nemá ani jeden z nich, ale v první řádě už dávno nejsme. Bohužel. Třetí série za dejme tomu 60%, ale vzhledem k první sérii nechám ale procenta všechny a tentokrát po nějakém případu číslo tři zas tolik netoužím, ale šanci samozřejmě dám. A hlavně si dám už dopředu sakra pozor, jak to bude vypadat, protože po tomhle už je možné všechno.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

I had to leave my life behind

1. série - 80% - Stát blízko souboje světla s temnotou se nemusí vyplatit, v případě některých klání to ale neplatí. Ve světě lesa, vidin, parohů, prapodivných obyvatel a Rustyho zabíhavých monologů mi totiž i přes počáteční problémy s naskočením na danou trať bylo moc dobře. To, že si věčně nasupený Harrelson i v nejlepším slova smyslu jetý McConaughey kradou celý Případ pro sebe, je asi jasné každému, kdo o tenhle profil zavadil. Každá promluva či (ne)shoda je dohrána do extratřídy a je to právě pouto hlavní dvojky, díky kterému zůstává po prvním příběhu v hlavě tak pozitivní dozvuk. Čím déle se znají, tím více se odlišují a paradoxně čím rozdílnější jsou, tím jsou navzájem provázanější. Bohužel ve chvílích, kdy se oba naplno věnují vyšetřování vraždy, unikala moje pozornost i vzhledem k pozvolnému tempu všemi směry a nezbývalo než si přát zaslechnout nějakou další neprůhlednou metaforu. Až ve dvou finálních dílech jsem konečně onomu hledání stop přišel na chuť, ale tím spíš bych se na začátku obešel bez poněkud vynuceného střídání časových rovin. Přistála nám tu zkrátka audiovizuální a herecká bomba, u které zvěsti o výjimečné události z větší části nelhaly. Důvody pro nenadálé zatracování televizní tvorby mimo HBO pro mě ale zůstávají větší záhadou, než jakou byla pro hlavní nesourodou dvojici identita ústředního vraha.

2. série - 80% - Na příběh Martyho a Rusta začal padat prach, který pomohl ukázat, že se sice jednoznačně jednalo o atmosférickou podívanou, ale o přelomový okamžik seriálové historie určitě ne. Proto je dobře, že se začíná ve zcela odlišném prostředí urbanistického Vinci. Politici i policie tu rádi dostávají občasný dolar bokem, řetězec erotických služeb vesele bují a vůbec tu na každém kroku něco smrdí. Až smrt jednoho z místních hlavounů spustí řetězec událostí, na jehož konci zůstane pár mrtvých – a možná i něco navíc. A řetězec je to zajímavý, takže o to víc mrzí, že stejně jako minule nechybí hlubokomyslně cílené dialogy, které ale bez McConaugheyho specifického charakteru (a hlasového projevu) postrádají smysl a působí jako špatný vtip. Navíc akční scéna v závěru čtvrté epizody nutí přemýšlet, jestli je přítomna vážně jen kvůli tomu, aby překonala legendární přestřelku ze stejného dílu řady minulé. Co je ale naštěstí obráceně, to je gradace. První sezóna začala ve velkém stylu, aby ve finiši trochu vyšuměla. Kalifornská anabáze místo toho klame tělem, kdy se pět hodin zdánlivě nic neděje a pak, ve chvíli, kdy netrpělivější diváci celé snažení dávno vzdali, nasadí smrtící atmosféru tepajícího nepřátelského prostředí a skrz dokonale fungující finále ospravedlní i úvodní rozvláčnost. Poté, co každý ještě nedávno hrnul na McConaugheyho veškerá herecká ocenění, zaráží mě, že je ticho po pěšině po výkonech proti typu obsazené Rachel i bezchybného ztroskotance Farrella, který si s cigaretou a panákem během pár vět uzmul životní roli. Zkrátka a dobře je Detective příběhem i seriálem plným rozporů. Zatímco po osmi dílech to vypadalo, že je pro každého, po šestnácti už proti sobě štve několik táborů. Pro mě je ale zárukou (specifické, ale nezpochybnitelné) kvality.

3. série - 70% - Snaha o co nejširší záběr se trochu míjí účinkem. Zprvu vítané osvěžení v podobě vietnamských dozvuků vyvane ve chvíli, kdy se Wayne o válce baví snad s každou mužskou postavou, stejně tak linka zkoušeného manželství nikdy nedosáhne uspokojivé katarze a většinu konfliktů jen nesměle přetřese. Přestože bych tak případ z West Finger zařadil za dva jeho předchůdce, nebylo by to o moc. Ali a Dorff totiž se sveřepým výrazem s přehledem utáhnou celé vyšetřování (jakkoli je Pizzolatto i tentokrát vysazený na odhalování point z trochu nefér dějových směrů) a i potřetí, byť jakkoli na samé hraně, nechává zahrát koncept detektiva, který desítky a desítky minut bloudí, hledá, nahlíží a pak teprve možná něco nachází, nedejbože odhaluje. Trpělivost mi ani tentokrát neodešla, přesto už bych dál štěstí nepokoušel.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Každému co jeho jest...

...po zhlédnutí jedničky jsem čekal od dvojky naprosto něco jiného než jsem dostal. Co vytknout? Problém je, že asi nic. Dvojka má grády a skvělé herecké obsazení. Seriál odsýpá a bavilo mě na něj koukat. Na další díly jsem se těšil, ale zklamání přišlo v rozuzlení. Zdá se mi, jakoby scénáři v závěru docházel dech a docela se dalo předjímat, jak vše skončí. To mě asi zamrzelo nejvíce. Žádné překvapení. Vše dopadlo tak, jak muselo. Včetně všech těch amerických romantických slátanin které bych si klidně odpustil. Nemám s tím velký problém. Autoři to tak chtěli, režisér to tak udělal, herci skvěle zahráli. K tomu má oblíbenkyně Rachel McAdams. Ne, jsem rozpolcený. Druhá série byla fajn, ale já čekal méně akce a více překvapení.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Nejlepší seriál s nejhorším koncem

Hned jak začalo úvodní intro, věděla jsem, že tohle bude něco. A také že ano! Matthew a Woody si diváka získají hned na začátku a o jejich hereckém umění se nedá absolutně pochybovat. Seriál mě zaujal hlavně kvůli Woodymu, kterého miluju, ale Matthew McConaughey ho na plné čáře zastínil, a já jsem ho tak teprve nyní jako herce pořádně dokázala ocenit. Neříkám, že hrál kdy předtím špatně, ale já mu prostě poprvé začala plně věnovat pozornost.

Ze začátku se seriál poměrně "táhl". Myslím, že právě tohle od něj hodně lidí dokáže okamžitě odradit. Mně naštěstí ne. Právě tohle jsem na TD shledávala sympatickým. Příběh se nehnal jenom za dopadením vraha, ale diváci měli možnost nahlédnout do života Martyho a Rusta (kterého si dovoluju označovat jako jednu z nejzajímavějších seriálových postav za posledních pár let). Opravdový spád a akci začal mít děj až někdy po čtvrtém díle.

Celý seriál jsem v příběhu vnímala mystickou atmosféru a čekala jsem, že za tím vším je něco víc. Tvůrci nám pořád házeli nějaká vodítka, na internetu kolovaly různé teorie o celém "Temném přípdu". Na tohle "něco" jsem čekala až do poslední minuty posledního dílu. Jenže to nepřišlo. Rozuzlení mě zklamalo. A to tedy pořádně. Byla jsem vážně rozhodnutá označit seriál jako za jeden z nejlepších vůbec, ale nakonec je pro mě jenom vysoce nadprůměrný. Jsem už natěšená na druhou sérii a doufám, že v ní se nezapomenutelného finále vážně dočkám.

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Pravý detektiv by nesouhlasil...

Všechna chvála, která byla o tomto seriálu dosud napsána, je pravdou a ráda se pod ni podepíšu. Přece jen ale existuje něco, co mě při sledování trochu zaráželo. Na jednu stranu se True Detective řadí k realistickým, skoro až reportážním dramatům, na druhé straně divákovi předhazuje do-očí-bijící a nepravděpodobné zvraty v doprovodu nelogického jednání postav. Absence mobilního signálu v momentu jeho nejvyšší potřeby nebo odnášení mrtvol z místa činu či vyjmutí nože z rány v břiše vypadá sice na obrazovce děsně cool, ale zároveň to v rámci profesionálního, reportážního ducha celého seriálu působí trochu hloupě. První díly diváka navnadí na "existenciální nudu" která je ale v dalších dílech podryta "americkou akcí." Těžko říct, jestli tento dojem jen důsledkem nadměrného očekávání nebo jsem zhýčkaná britskou seriálovou tvorbou. Tak jako tak tato "drobnost" vrhá jen pramálo stínu na jinak dokonalé a originální dílo, která si v budoucnu ráda pustím znovu.

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Světlo proti tmě

Dlouho jsem přemýšlela, zda mám věnovat čas tomuto oceňovanému seriálu. Oba dva herce mám ráda, detektivkám se nevyhýbám a HBO je důkaz nějaké té garance kvality.
Zkusila jsem to a musím říct, že to byl jeden z nejlepších počinů seriálové tvorby, co jsem měla možnost vidět. Nesmím zapomenou na onu úvodní píseň s titulky, která předvídala nádherně tíživou atmosféru a propracování postav do hloubky je zde unikátní (stále ale nevíte, čeho se od nich nakonec dočkáte).
Ono to není jen o vyřešení toho temného případu. Všechno k tomu ale směřuje a vy se jen necháváte stahovat spolu s hlavními protagonisty do děje a sledujete, co vše jsou schopni obětovat. Marty a Rust. Dvojice, která neměla nic společného. Nakonec si ale našli vzájemnou důvěru a já jen mohla obdivovat tu proměnu všech postav skrze dlouhé časové období (nejen z úhlu maskérek). Ten závěr... Já jsem čekala všechno, jen ne optimismus od Rustyho.

V tomto seriálu se řeší pohled na svět, na život, na nechutnost spáchaného zločinu a na víru v Boha. A nenudí to!
100%, v původním znění.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

True...

Tohle je přesně to, co jsem hledala. Je to realistické a je to temné a je to hlavně promakané do detailu. Ani nevím s jakým seriálem bych tenhle počin měla srovnat. Zážitek z tohoto seriálu je pro mě podobný jako první shlédnutí filmu Sedm (ke kterému se ráda vracím). TD je to seriál, který si nejspíš pustím znovu, hned jak budou venku všechny epizody...Ze seriálů se pro srovnání nabízí Hannibal, ale ani ten rozhodně nedosahuje kvality tohoto seriálu. Hannibala jsem prostě zkoukla a těším se na další sérii, ale TD se mi prostě zaryl pod kůži. (Pokud se něco na mém názoru změní po shlédnutí celého seriálu, své hodnocení upravím - po 6/8 zatím zasloužených 100%)

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

True Detective

Na tento seriál jsem narazila docela náhodou, na internetu jsem uviděla plakát a pod ním obsazení, které mě ihned zaujalo a tak jsem si zjistila více. Na oba účinkující herce jsem se moc těšila, protože vidět je oba spolu a ještě ke všemu v jednom z mých oblíbených žánrů (detektivní) byl tou dobou můj splněný sen. Moc jsem od toho radši dopředu nečekala a a asi právě první díl mě dost oslovil svou náladou a hned mě vtáhl do děje. Další díly jsem zhltla jedním dechem a bylo mi líto, že už je konec. Celkově se mi moc líbil příběh a atmosféra byla velice dobře naladěná a mě sedla. Propojení a zároveň protichůdnost obou hlavních charakterů byla zajímavá, líbilo se mi to osobní zobrazení a to že svět není jen cukrová vata. Oba herci zahráli role dobře a podle mě se Matthew na Rusta hodil, vždyť si o tu roli nakonec sám zažádal. A také krajina a místa udělali svoje. Celkově jeden z mých nejoblíbenějších seriálů a opravdu kvalitní detektivní drama, které doporučuju určitě shlédnout. Jen dodávám, že toto hodnocení se týká pouze první série.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Dala bych i 120%...

Stát Louisiana je sám o sobě temný dost, v americkém žebříčku - počtu vražd na osobu - jednoznačně vede. V celosvětovém žebříčku vede v držení (vazba, vězení) skoro 1,5% dospělé populace.
A když si k tomu představíte neskutečně ponuré prostředí bažinných lesů, táhnoucích se deltou kolem Mississippi, největší americké řeky, jsou vraždy a mizení lidí lehce uvěřitelné.
Vše je skvěle vymyšleno a natočeno. Dva vyšetřovatelé jsou, nezávazně na sobě, vyslýcháni a příběh vlastně vypráví.
Jsem z hereckých výkonů nadšená. Matthew McConaughey, kterého jsem registrovala převážně v romantických komediích, kde sváděl jednu ženu za druhou, je téměř k nepoznání. Jeho vizáž a vůbec do detailu vymakané psychologické rozpravy jsou prostě brilantní. Zde musím vypíchnout i náš úžasný dabing, který do celé temnoty velmi zapadá. Někoho může nudit pomalé tempo, kterým se celý příběh táhne, ale každý detail, jméno, místo.. je důležité a temnota Vámi prostupuje pomalu, s jistotou a neskutečnou gradací. A nejtemnější je na tom ten fakt, že se jedná o nevinné dětské oběti. Viděla jsem všechny díly v kuse a mohu jen doporučit....
Z druhé série jsem nebyla zklamaná, příběh je úplně jiný, jiné prostředí, jiní herci. Rozhodně je akčnější, ale je také skvěle zpracovaný. Prostě radost a parádní zážitek po všech stránkách. Rozhodně stojí za shlédnutí. Stoprocentně si to celé pustím znova, ale udělám si čas, abych mohla intenzivně vnímat vše, co mi tím neskutečným "hltáním" poprvé uniklo.......
Opět plných 100% a dala bych i 120%, kdybych mohla..

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Temná přitažlivost

Že HBO dělá velice kvalitní minisérie, to není žádná novinka. Jenže tentokrát dostáváme něco vysoko nad průměrem běžné HBO produkce - není to komorní drama, není to ultramoderní kriminálka, kde vidíte, jak se střepina z kulky odrazila ode zdi a utrhla s sebou kousek vrahovy košile, není to ani životopisná oslava skvělých policistů. Je to hrůzunahánějící příběh, kterého se nebojíme proto, že se zabývá stopováním sériového vraha, ale proto, že se zabývá nejtemnějšími zákoutími lidské mysli. Zákoutími, jejichž existenci se u sebe samých snažíme tak silně popřít, ale stejně je máme všichni, byť někde hluboko v sobě.
Co je tedy důležitější? Objasnění sériových vražd, smyslu života, manželství, lásky, nebo našich motivů k nim? A čeho se víc bojíme? Díky tomuto podtextu je True Detective tak "temný" - samozřejmě k tomu přispívají i velice přesvědčivé herecké výkony Harrelsona a McConaugheyho, minimalistický hudební doprovod nebo skvělá kamera a režie, díky nimž máte pocit, že se opravdu nacházíte na zadním sedadle Chrysleru, který se pohání po prašných cestách na dusném pobřeží Lousiany. Jenom nevíte, jestli se bojíte víc sebe nebo vraha, který pobíhá někde tam venku. A protože nevím, jestli ve mně kdy jaké audio/vizuální dílo něco takového vzbudilo, dávám plný počet.

Po druhé sérii a zprůměrování deset procent z celkového hodnocení seriálu srážím, protože jedna geniální série nemůže utáhnout všechny pokulhávající následovnice. Na druhou stranu - mají to setsakra těžké. Jsem ale vděčný i za příběh z Vice City - totiž pardon, Vinci - v němž exceluje Vince Vaughn. Bohužel v něm exceluje sám.

90 %
93 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
86 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 14 lidí

Atmosférická nuda

Atmosféra na jedničku (takhle mě naposled mrazilo u "Sedmičky"), tzn. hudba, výprava, kamera... všecko perfektní. Herci dokonalí, ale... No prostě se tam kurňa totálně nic neděje - nechápejte mě špatně, já mám rád seriály, kde se nic neděje (mezi mou topku patří The Wire i House of Cards, kde to akcí nepřetéká :) , ale jak tu píše třebas efvendy, scénáristé něco nakousnou a než to rozvinou, tak to opustí aby pak ve finále vše završili totálně klasickým a tuctovým závěrem jak z béčkového akčňáku. TEenhle seriál je prostě dokonale natočená detektivka o ničem...

70 %
88 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
38 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 8 lidí

True Quality

Musím říct, že kriminálky všeho druhu mě nepřipadají tak zajmávé jako ostatní populaci planety. Přesto par dílu NCiS, CIS……, Bons nebo Hanibala jsem skousnul. Dokázala tahle detektivní dvojice rozproudit dost ospalé vody kriminálního žánru? Svým způsobem Ano. Přestože jsem po zhlédnutí úvodního dílu měl pocit přiložit si k hlavě zbraň a zmáčknout spoušť pistole. Nebojte, myslím to obrazně. Tady se na dobrou náladu nehraje. Atmosféra je tak ponurá a depresívní že si říkáte, že už to snad horší být nemůže. Osobně nevím, zda to myslet pozitivně. Kdo se chce cítit depresivně? Ovšem nedá se upřít, že něco podobné v televizi zatraceně chybělo. Normální život není jenom o dvojitých duhách a skákajících pokémonech. Je i o hnusných věcech, které si necháváme raději pro sebe. Seriál tak ukazuje život takový jaký je. Ústřední dvojku se podařilo dokonale odlišit. Tvůrci nám tedy přichystali taťku od rodiny, který si jen škudlí na své poslední prázdniny. Jeho parťák je zas cynický chytrolín. Tu to osobu by sté v blízkosti tlačítka, co může zničit zemí, zrovna vidět nechtěli. Herecké výkony jsou samozřejmě na špici televizního ledovce a ani sebevětší vánek je nerozhodí z role. Dialogy jsou vybroušené do poslední samohlásky, tady stupiditu nečekejte. Scény jsou natočeny s citem pro detail. HBO zas jednou jede na plné obrátky. Samotný bratranec Hanibala to sice v hlavě v pořádku nemá ale naaranžovat mrtvolu do zajmavé formy umí dobře. Sice nic překvapivého ani vražedně šokujícího se nekoná. Seriál posouvá krimi žánr v televizi na jinou dospělejší uroněn. Všechny prvky všech možných kriminálek dokázal vybrousit k dokonalosti. Není to však revoluce spíše evoluce. Pro mě zatím nejzajmavější kriminální seriál současnosti a předvedení kvalitní práce.

90 %
83 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
83 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 12 lidí

"Life is just a flat circle"

Po pěti dílech a pěti hodinách temna se dá s klidem říct, že se nám tu objevil seriál roku 2014. Seriál tak temnej a psychologizující, že Hannibala strčí s klidem do kapsy. Srovnání s Madsovým Hannibalem je nasnadě a to nejen díky využití paroží k zmršení těla oběti, ale i snaze o zaujetí náročného, filozoficky založeného diváka se sklony k závislosti. True detective se to daří asi tak dvakrát víc. Zatímco Hannibala jsem dokoukával vlastně jen z povinnosti a znát vyvrcholení první série nebylo tak vysoko položeným cílem jako u tohohle, tak u tohohle s napětím očekávám každý další díl a vychutnaní si další porce hutné a přemýšlivé Lousianské atmosféry.
V čele s šestiminutovým, fantastickým, najednuklapkunatočeným záběrem u mě zatím vede čtvrtý díl. Ale kdo ví, co můžem čekat od těch dalších.
Sto procent zasloužených jako u ničeho jiného.

100 %
80 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Tahle detektivka není pro každýho

Opravdu neobvyklý zástupce hodně tradičního žánru. A o tom to celé je. Většina lidí (co to dokouká!) se bude ještě měsíc po skončení vznášet na obláčku jedinečného televizního zážitku. Ten zbytek (z těch, co to dokouká) jsem asi já, která nerada opouští rozkoukanou věc, třebaže si je od druhého dílu téměř jistá, že tohle není pro mě.
Celý ten jeden případ mě moc nebavil, hl. hrdinové mi nebyli nijak zvlášť sympatičtí, abych jim aspoň fandila, a vedlejších postav a linek tak maloučko, že se ani člověk nemohl zaměřit na něco jiného, aby si ukrátil čas z té dlouhé hodiny každé epizody.
A když po osmi temných dílech přišel konec, do něhož jsem vkládala velké (temné) naděje, tak mě zklamal i ten...

Ale abych jen nereptala, přeci jenom se zde našlo i několik velkých pozitiv: především představitelé dvou detektivů (obzvláště se vytáhl M.M.), vždycky ráda sleduju filmové herce v seriálu. A pak jednoznačně nádherně zachycené prostředí Louisiany, která mi mnohými záběry vrací vzpomínky na "Interview s upírem".
Přesto všechno chápu, že právě to, co se mně nelíbí (Rustovy "divné" průpovídky a šílené pomalé tempo) mnohým vyhovovat bude, takže klidně směle do toho :) Každopádně ale, pokud vás seriál nechytne aspoň po druhém dílu, tak to dál ani nezkoušejte.

Hodnocení S1: 50%
Na závěr jen dodám, že vzhledem k formátu seriálu (antologie) si nechávám hodnocení "otevřené" a přeci jenom nějaký ten díl z druhé série taky zkusím.

60 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
25 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Hello darkness,

my old friend! Tohle mi vytanulo na mysli po shlédnutí dvou, tří dílů této minisérie. A zůstalo to tam až do finále.
Hodinová stopáž je na mne moc, už mne to trápilo u Leftovers, nicméně Matthew je příčina i následek, proč u tohoto seriálu vydržet a on je tím, který seriál činí tak jedinečným. Každou větu, každý úšklebek, úsměv mu věřím a stojím za ním. Herecký koncert, který rozehrál v prvním díle, završil v díle osmém a na své cestě neubral ani špíček.
Woody sekunduje více než zdárně, jeho postava je taková víc lidská, přístupnější, přesto je detektiv Cohle ten, kterého si budu dlouho pamatovat.
Jsem prostě hotový z výkonu, který Matthew předvedl a možná i proto seriál hodnotím tak vysokým číslem...(ne, že by seriál postrádal ostatní náležitosti, to vůbec ne, ale Matthew prostě vyčnívá)

90 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Cielený útok na sošku

Mám rada seriály, ktoré vybočujú. TD vybočuje rozhodne - príbeh, na ktorý by stačil dvojhodinový film, rozťahuje do ôsmych dielov a pridáva do bodky premyslenú psychológiu postáv a existenciálnu rozpravu o živote, smrti a ľudskej povahe. McConaughey potvrdzuje životnú formu a nebadanú schopnosť vcítiť sa do postavy a urobiť ju svojou, Harrelson hrá nemenej prirodzene a nemenej výborne. Remeselne sa jedná o špičku, ktorá si zaslúži byť hodnotená tak, ako hodnotená je. Dýchal z toho cielený útok na sošku, ktorý zrejme stál za celým seriálom, ale proti takej motivácii nič nemám. Pretože HBO opäť raz prišlo s tak excelentným scenárom, obsadením, atmosférou a spracovaním, že či s cenou alebo nie, True Detective nasadil na pole chytrých, temných detektívnych príbehov novú laťku. Nemusíte byť fanúšik žánru, no ak ste aspoň trochu náročný divák, tento seriál musíte oceniť.

100 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

A true HBO production

Po prvních dvou dílech jsem velice mile překvapená. Ač Matthew není jedním z mých oblíbených herců, tady válí a skvěle se na něj dívá (všimněte si například rozdílů v mluvě mezi lety '95 a '12), Woody s parukou působí trochu vtipně ale jeho detektiv má něco do sebe. Atmosféra pobožné Louisiany plné močálů, polí, prostitutek a dědků požvykujících tabák podtržená dlouhými záběry a skvěle vybranou hudbou vás vtáhne a nepustí.
Jsem velice zvědavá, co se z toho vyklube a zatím můžu jen doporučit!
Title sequence taky stojí za zmínku - zajímavá a promakaná, jako je u HBO ostatně zvykem!

Po celé první sérii: zvyšuju na 100% protože jestli si to nějaký seriál zaslouží, tak je to tenhle. Mrazivá atmosféra i uprostřed tropických veder, které v Luisianě vládnou, skvělé výkoný naprosto všech herců, výborná hudba, kvalitnní scénáře... 100%.

Po celé druhé sérii: bych ráda snížila, protože tou jsem tak nadšená nebyla, ale první sérii to prostě nemůžu udělat. Jako dva naprosto odlišné seriály... Škoda.

100 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Two man show

Temný případ je v první řadě ukázkou toho, na jak vysoký level se v posledních letech zahraniční seriálová tvorba vyšplhala. Po první epizodě se mi ani nechtělo věřit, že se jedná o televizní show a návykový potenciál tohoto thrilleru mě donutil shlédnout celou sérii na dva zátahy. Mírně psychedelické dílo si v ničem nezadá s atmosférou Fincherova Sedm, Demmeova Mlčení jehňátek nebo Lynchova Twin Peaks. Skvělé herecké výkony Matthewa McConaugheye a Woodyho Harrelsona, jejichž postavy nepostrádají hloubku a vývoj, jsou podtrženy inteligentním a kreativním scénářem, výbornou režií, krásnou kamerou obzvláště se vyjímající na pozadí specifického bažinatého prostředí jižanské Louisiany a konečně i původní hudbou a soundtrackem (už úvodní skladba Far From Any Road je skvěle zvolená). Drobným negativem seriálu pro mě bylo poměrně pomalé plynutí děje, možná i zbytečně zdlouhavé metafyzické monology detektiva Cohlea.

70 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Temný případ

Nic moc jsem od toho nečekal a bylo to příjemné překvapení, hlavně McCounaghey jako vyžilá polotroska byl opravdu výbornej, k němu kupodivu přirozeně doplňující dvojici Harrelson. Nemohl jsem se odtrhnout, i když i tak jsou tam místy trochu zdlouhavé pasáže.

80 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Praví detektivové

Seriál jsem dlouho odkládal, protože mě docela odrazoval ten hype, který se kolem něj vytvořil. Dnes, po zhlédnutí celé první řady, musím uznat, že se jedná opravdu o velmi kvalitní seriál. Po stránce herecké, scenáristické, hudení nebo kterékoli další je takřka bezchybný. Přesto však nejdu na plné hodnocení. Seriál je dobrý, ale má až příliš pomalý spád. Na jednu stranu je to dobře, ale tady mi to přijde až příliš zahnané do extrému. Možná kdyby jednotlivé epizody byly o něco kratší a tedy koncentrovanější, byl bych spokojen úplně. Přesto se ale těším na druhou řadu. Série 1 - 82 %
Druhou řadu je těžké hodnotit. Na jednu stranu je to opět perfektní po technické stránce, herecké výkony (hlavně Farrell) jsou na výborné a má to dokonalou hudbu. Problém nastává se scénářem, potažmo příběhem. Všechno se totiž děje ještě pozvolněji než v první sérii. Vlastně jediný díl, kde se toho odehrálo relativně dost je finále. Tady pak nevím, jestli je chyba na mé straně (i když za úplného idiota se nepovažuji, ale vejška mi už mohla odvařit mozek), nebo na straně tvůrců, ale občas je opravdu problém se v ději orientovat. Ač mě to mrzí, tak druhá řada pouze za 60 %

70 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Dokonalost

Dokonalost ve všech směrech. Skvělý příběh, zpracování a především perfektní herecké výkony. Matthew McConaughey si zde vysloužil můj obdiv, jak svým hraním, tak i proměnou v rámci jedné role. Teď už si jen přát, aby byla druhá série stejně povedená a přišla s něčím originálním.

100 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Kdepak tak takhle ne-e

Nerozumím jedné věci, britský seriál Whitechapel, který má neskutečně silnou a mrazivou atmosféru s úžasnými hereckými výkony a skvělou lokací je evropský skvost, který pro sledovanost byl zrušen. Temný případ s tím co se zde píše v popisu a ze tří dílů, které mám za sebou, tomu nesahá ani po kotníky, ale protože je to Amerika, tak se z toho všichni asi musí posadit na zadek. Ač jsou oba ústřední detektivové skvělí herci, snažící se sebevíc, je to opravdu nuda neskutečná, nechápu to, asi jsem sledoval jiný seriál, než většina lidí zde. O dopadení vraha jsem ztratil zájem po prvním díle a rozpytvávat vztah obou herců s občasnými výslechy divnolidiček mě také nebere. Škoda

30 %
64 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
43 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 14 lidí

Temný případ - Louisiana plná vražd

Temný případ 1

Když HBO uvádí nějaký seriál po celém světě současně, znamená to, že mu věří. Že se blíží velký hit. A nová krimisérie Temný případ, v angličtině True Detective, opravdu vykazuje známky potencionálního úspěchu široko daleko, třebaže o ní před premiérou koloval jen velmi nicotný zlomek informací.

Jejím tvůrcem je sice možná neznámý Nic Pizzolatto, ovšem v režisérském křesle najdeme velmi známé jméno. Direktorským průvodcem přinejmenším první série projektu se stal Cary Fukunaga, na festivalech zbožňovaný tvůrce Jany Eyrové, ale hlavně drsného dramatu Sin Nombre z prostředí mexického zločineckého gangu Mara Salvatrucha. Navíc má k ruce velmi hvězdnou dvojici v hlavních rolích - Matthewa McConaugheyho a Woodyho Harrelsona.

A seriál nejenže opět vytěží ponuré prostředí louisianských blat, které tolik pomohlo při budování atmosféry v True Blood: Pravé krvi, ale zároveň v sobě spojí současnou oblibu kriminálních retrodramat s moderním psychologickým thrillerem. Jeho vyprávění by se totiž mělo odehrávat v několika časových rovinách, od roku 1995 až do současnosti, přesně v souladu s neúspěchy centrálního detektivního dua při vyšetřování tajemné rituální vraždy. A když je případ téměř po dvaceti letech znovu otevřen, objevují se zároveň hluboké šrámy, které tato kauza na obou vyšetřovatelích zanechala. Ovšem to je jen počátek. V depresivní krajině, kde se to nebezpečím jen hemží, se totiž stále skrývá vrah a detektivové Rust Cohle a Martin Hart mají za povinnost jej dopadnout.

I kdyby je to mělo stát vlastní rozum nebo život. A pokud si při sledování Temného případu vzpomenete na seriálového Hannibala s Madsem Mikkelsenem, jenom dobře. Vše totiž nasvědčuje tomu, že právě tyto dva seriály otevřely novou kapitolu zahraniční televizní tvorby. Éru, kdy už seriály dokonale splynuly s filmovou produkcí a začaly natvrdo útočit skrze strach a nátlak na dušičku, podobně jako kdysi David Fincher ve snímku Sedm.

Temný případ 2

Žádná mysteria, žádná ponurá blata. V druhé řadě jednoho z nejzajímavějších seriálů loňské sezóny začínáme znovu. Nový zločin si žádá nové policisty i nové viníky. A přesto vše nasvědčuje tomu, že nám z Temného případu opět nebude dobře po těle.

Vaughn, Farell a kalifornská špína

Úspěch první osmidílné sezóny Temného případu byl fenomenální a Niku Pizzolattovi, tvůrci tohoto seriálu, nelze než vyseknout poklonu. Tolik dobrot naráz k nám přes obrazovky už dlouho nikdo nenahrnul. Skvělé obsazení pod patronací Matthewa McConaugheyho a Woodyho Harrelsona, drtivě napínavý příběh, časové skoky, perfektní výprava, podmanivé exteriéry, absence obvyklých žánrových klišé, z toho všeho namíchal americký scénárista a producent dokonalý koktejl. Třebaže měl do roku 2014 se scénáristkou vlastně jen minimální zkušenosti a do té doby primárně pracoval jako spisovatel.

Temný případ byl zkrátka zásah. A to staví Pizzolatta tváří v tvář druhé sezóně, jež bude opět jeho dílem, do obtížné situace. Očekávání jsou maximální, všichni jsou připraveni srovnávat. Takže svým způsobem tvůrci vlastně nezbylo než začít znovu, úplně z jiné startovní čáry. S novými tvářemi, s novým bizarním zločinem a v novém prostředí. Jedno se ale určitě nezměnilo. Z hereckého hlediska náš čeká opět koncert. Stačí zmínit dvě jména. Colin Farrell a Vince Vaughn.

Z bláta do písku

Detektivové Rusty Cohle a Marty zůstali v Louisianě a už o nich nepadne ani zmínka. Následující příběh s nimi nebude mít vůbec nic společného. Ostatně kamery se nám přesunuly úplně jinam. Královstvím druhého Temného případu už nebudou žádné pekelné mokřady, nýbrž vyprahlé pláně a rozpálená města státu Kalifornie. Co ovšem zůstalo zachováno, je truchlivá pravda, že i zde dostala spravedlnost v minulosti pořádně zabrat a že i tady je až příliš mnoho mužů a žen v uniformách, kteří si stačili ušpinit ruce. A také zdejší vrahové dokážou při své práci vykazovat až nepříjemnou míru kreativity. Ostatně i z toho důvodu se v městečku Vinci poblíž Los Angeles, prolezlém korupcí, nyní musí na jednom místě činu sejít hned několik zvláštních "vyšetřovatelů", policistů i zločinců, kteří budou jen těžko nalézat společnou řeč.

Tři policajti a kmotr

Zabitým mužem je tu Ben Casper, manažer, který se zjevně zapletl se špatnými lidmi. Nakročeno ke špatnému konci měl ostatně už delší dobu. Liboval si v poměrně nebezpečných sexuálních praktikách, možná byl ve spojení s jakýmsi kultem, spousta důvodů, proč ho nepojistit. Nyní se ale připletl do příliš vysoké hry. Měl být jedním z vyjednavačů v monstrózním projektu, jenž měl změnit dopravní situaci v celém státě, a to ho nakonec stálo život.

A že byl na místo činu povolán zrovna detektiv dálniční policie Ray Velcoro v podání kníratého Colina Farrella, není náhoda. Ne snad že by na tohohle chlapa bylo spolehnutí. Má problémy s kokainem, neovládá svůj vztek a navíc se neumí moc chovat k ženám. Dosvědčit to může jak jeho bývalá manželka, s níž se nyní soudí o syna, tak dívka, kterou obtěžoval v práci, což ho následně stálo frčky. Nikterak příkladný typ. A může být i hůř.

Velcoro je totiž permanentně na výplatnici dříve gangstera a nyní byznysmena Franka Semyona, kterého hraje Vaughn. A Semyon je jedním z těch, kterým leží v dopravním byznysu v Kalifornii hodně peněz. Právě on a náhoda se postarali o to, aby případ dostal na starost Velcoro. Stejně tak je zde ovšem ještě detektiv z šerifova oddělení z okresu Ventura Ani Bezzeridesová, žena s nepěkným dětstvím a se závislostí na alkoholu a gamblerka. Tu hraje Rachel McAdams a skupinku uzavírá válečný veterán Paul Woodrugh, motoristický hlídkař, který za život viděl už spoustu zla a bohužel musel tentokrát najít tělo zavražděného. Tihle všichni budou muset spojit síly. Alespoň zdánlivě. Respektive tito všichni budou mít stejný cíl. A všem půjde stejně o život, ať venku v písku anebo ve zšeřelých klubech a barech pro vybranou klientelu. Protože jakmile dojde na korupci v nejvyšších sférách, na miliardové zakázky, na únosy lidí a na zabíjení, není z temného případu cesty ven. I tentokrát se o to postará silná režisérská sestava, v níž nesmějí chybět mistři stříbrného plátna, "rychlý a zběsilý" Justin Lin a "vymítač ďábla" William Friedkin.

50 %
40 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
20 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Velmi neakční

Seriál mě vlastně docela bavil (i když mu doma přezdíváme "nuda") :) ale musím příznat, že na mě byl už hodně pomalý a proto také nižší hodnocení. Kvalita herců, režie, kamery, příběhu, ... je nespochybnitelná a názory Rustyho jsou absolutně úžasné - kdyby založil své "náboženství", byla bych hned jeho prvni následovník, ale jinak bych seriál ocenila víc, kdyby obsahoval méně mluvení, méně "zbytečných" záběrů a více akčnějších pasáží.

60 %
38 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
38 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 8 lidí

Temný případ

Temné jako blázen, s dokonalou úvodní znělkou a hlavně opravdu úchylně-strašidelnými exteriéry.............Tahle dvojka fízlů prochází neuvěřitelnými proměnami a nebýt přemrštělých filozofických keců, bylo by to opravdu dokonalé.

80 %
33 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

100 bodů

Říká se, řekni mi co čteš a já Ti povím jaký jsi.Sleduješ TD? Řekni mi svůj názor a já Ti povím,jaké máš IQ. TD je plnohodnotná filosofie o absurditě života. Excelentní. Bojím se,že opravdu velmi dlouho,budeme čekat na nějaký jiný seriál,který TD překoná!!!!

100 %
27 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
18 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 11 lidí

Excelentní!

I. série:
Mohla bych seriál označit jediným slovem a vypovědět přitom téměř všechno.
Vypracovaný, dynamický příběh, v každé epizodě je nám záměrně podsouván, mnohdy zavádějící, příběh, abychom ho vzápětí v dalším díle opustili kvůli něčemu dalšímu, ještě většímu, temnějšímu a napínavějšímu.
Dvojka představitelů hlavních postav předvádí vzrušující herecký koncert a nasadila laťku tak vysoko, takže si jen stěží dokážu představit, že by jejich následovníci z 2. série byli stejně dobří nebo dokonce ještě lepší.

100 %
20 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
20 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

dark souls

miluju pomaly filmy/serialy.
dlouhe zabery do krajiny, dialogy v aute, myslenky, muzika.
ackoliv v dnesni dobe vetsina chce akci, ja ne.
po ctyrech dilech stale 100prc.

100 %
18 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
45 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 11 lidí

Deja vu

Na tenhle seriál jsem se koukla hlavně kvůli vysokému hodnocení, ale zklamal. Všichni tady píšou jak je to úžasné, ale mě to tak nepřijde. Seriál mi připomíná takové to deja vu. Hlavně mi to hodně připomíná The Fall, protože i tam se vůbec nic nedělo a nic se tam nestalo, jediný rozdíl u tohohle je, že se víc řeší osobní věci detektivů a i to je hodně nudné. Detektiv s rodinou mi přišel nezajímavý, ale když se na to kouknu z perspektivy tak je tak dva krát tak zajímavější než detektiv, co se během dílu opil. Jeho kecy byly nesmyslné, až to bučí a ten druhý detektiv jak ho chce umlčet říká taky nesmysly. Ten detektiv bez rodiny je takový nezajímavý, i když jsem slyšela, že je hustý nebo něco takového, ale no ták, tak si tam kreslí prdele "No big deal". Musím říct, že seriál není špatný, ale nechápu hodnocení takového průměrného seriálu, ve kterém se nijak zvlášť nic neděje. Ale seriál je lepší než The Fall a proto ho hodnotím jako průměrný.

50 %
13 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
13 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 15 lidí

Druhá série

Tak nevím... druhá série rozhodně (zatím 6 dílů) stojí za shlédnutí, ale první, podle mého názoru, nemá.

70 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
29 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Škoda

První série mě bavila neuvěřitelně, druhá vůbec a po 3 dílech jsem skončila. Nesmírná škoda!

50 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé