Facebook Twitter E-mail
20. prosince 2015

Slyšte, slyšte: Firefly

Před Vánoci se koukneme na unikátní znělku k seriálu Firefly. Proč je unikátní, proč byste si ji měli poslechnout, a proč ji kritici zavrhují, ale řada diváků na ni stejně jako na seriál nedá dopustit?

Tentokrát si vezmeme pod lupu znělku vesmírné kovbojky Firefly. Tento seriál se jako jeden z mála může pyšnit tím, že má znělku nejen melodickou, ale obohacenou i o text a hlas umělce, a zároveň se přitom jedná o ryze původní dílo vytvořené přímo pro seriál a jinde nezačleněné. A právě to tuto firefláckou znělku činí tak specifickou.

Vytvořit znělku pro seriál tak, aby upoutala diváka, je složité. O tom jsme psali už mnohokrát. Ale s textem je to ještě složitější. Už jen proto, že musíte najít někoho, kdo se vám postará o duchaplný! text vystihující podstatu a myšlenku seriálu, a někoho, kdo se zhostí role interpreta tohoto textu. V podstatě tvoříte normální hit se vším všudy, což musíte uznat, že je spousta práce. V současnosti se textu v populární hudbě nevěnuje až tolik pozornosti. Na rozdíl od dob hudebních skupin Queen a The Beatles se dnes klade důraz spíše na chytlavou a prostou melodii než na text či rovnováhu mezi těmito dvěma složkami. I tak se ale na tvorbě textu mnohdy podílejí celé týmy lidí. Další tým skladatelů se pak stará o hudbu. Výsledkem je pak právě hit. A nebo jste prostě Joss Whedon (ano, ten Joss Whedon) a zvládnete scénář, režii seriálu, hudbu i text znělky úplně sami, za pár hodin, a s geniálním outcomem.

Pojďme se na ni tedy podívat.

Firefly
autor pořadu: Joss Whedon.
o čem to je: Vesmírný dramathriller vypráví příběh vesmírné lodi Serenity v čele s kapitánem Malcolmem Reynoldsem (Nathan Fillion), která brázdí vody vesmíru v daleké budoucnosti a přežívá od kšeftu ke kšeftu, když se snaží drobnými nelegálními obchody udržet svou milovanou loď Serenity ve vzduchu a vydělat si na živobytí. Posádku tvoří hlavně psanci, kteří se pohybují na hraně zákona, a kteří neustále prchají před spravedlností. Společně tak zažívají nejrůznější příhody, které mnohdy končí hodně komicky. Seriál navíc přesně ztvárňuje slovní spojení „vesmírní kovbojové“, jelikož míchá prvky vesmírného dramatu a westernu. Prostě pecka, která by vám neměla uniknout!
popis znělky: Možná typická pro kovbojky, ale i tak jedinečná. Jedna z těch, na které jen tak lehce nezapomenete, a pokaždé, když ji uslyšíte, okamžitě se vám vybaví logo Firefly. Jelikož se jedná o regulérní skladbu, nese název „The Ballad of Serenity“ („Balada o Serenity“) a pod stejnojmenným názvem vyšla na oficiálním OST.

Jako pravá kovbojská skladba je tato znělka převážně strunová, tj. základ hudební stránky tvoří kytara, banjo a housle. Pro rytmiku a lepší orientaci je pak v pozadí slyšet lehká stopa bicích. Divoký západ jak vyšitý. Tahavé housle, které oddělují jednotlivé sloky a vytvářejí melodický můstek, dodávají písni nádech lehkosti a smyslnosti, kterou balada tolik potřebuje. Kytara použitá jako podkres pak není zbytečně výrazná a násilná a nestrhává pozornost na sebe. Díky ní píseň doslova protéká ušima pomalým tempem a vy se můžete připravit na skvělý seriálový zážitek. Aby toho nebylo málo, tohle všechno je doprovázeno banjem, které tomu dává konečný efekt á la kovbojka ze 70. let.

Kovbojskou atmosféru dál dokresluje příjemný hlas bluesového zpěváka Sonnyho Rhodese, a text, který dokonale vystihuje podstatu seriálu. Slova jako „Take my love, take my land, take me where I cannot stand, I don't care, I'm still free, you can't take the sky from me“ („Vemte mi lásku, vemte mi zem, vemte mě tam, kde zle je jen. Je mi to fuk, stále volný jsem, oblohu vzít mi nemůžete.“), se vám prostě musí vrýt pod kůži a donutí vás zamyslet se alespoň na chvilku nad tím, jaképak to je tam nahoře, a jak úžasné by bylo sednout si ke kormidlu a proletět se po galaxii. Text tak absolutně skvěle dotváří atmosféru seriálu.

A to vše je dílem Josse Whedona. Hudbu i text zkomponoval sám během několika málo hodin. Už od mala měl totiž v hlavě melodii, kterou toužil někde uplatnit, a jelikož se mu hudební studia vysmála a něco takového, co jim tam přednesl, nehodlala dál rozpracovat a podepsat se pod to, napsal si to sám. Geniální. Text pak stojí na myšlenkách jako velikášství vesmíru, jeho majestátnost a obdiv k němu.

Po vizuální stránce se však nejedná o nic převratného, dalo by se říct, že je to typická otvírací sekvence, jakých je teď většina. Co by se dalo vyzvednout, je font a efekty při představování názvu seriálu. Lehce ohnivé písmo a podsvícení, až vám z toho oči přecházejí, fungují kupodivu skvěle. Všechno je pak doprovázeno záběry ze seriálu.
tvůrci znělky: Joss Whedon (* 23. června 1964) – Tohoto muže není třeba dvakrát představovat. Proč? Protože Marvel. Coby režisér, scénárista a autor stojí za seriálovými počiny jako Buffy the Vampire Slayer (Buffy, přemožitelka upírů), Angel nebo Agents of S.H.I.E.L.D. (Agenti S.H.I.E.L.D.). Většina ho ale zná díky úspěšným filmům Avengers. Joss je držitelem několika prestižních filmařských cen, od Emmy až po sci-fi trofej Hugo Award.

Sonny Rhodes (* 3. listopadu 1940) – Sonny, rodným jménem Clarence Edward Smith, je americký bluesový zpěvák a hráč na lapsteel kytaru. Již šestnáctkrát byl nominován na cenu Blues Music, kterou dvakrát získal. Na střední škole si založil skupinu Clarence Smith and the Daylighters, se kterou hrál po bluesových klubech v okolí Austinu. Svůj první singl „I'll Never Let You Go When Something Is Wrong“ nahrál v roce 1958. V dalších letech hrál jako baskytarista s Freddiem Kingem a Albertem Collinsem.


Naše znělka s vizuálem, textem i originální dlouhou verzí skladby:

Vyjádření poroty z lidu

lukascoolarik: Nic moc. Znělka mě nezaujala, ani nějak nenavnadila na zatím neviděný seriál. Mohlo to být i lepší, osobně mi zvolená hudba není moc sympatická.

Winnie 2.0: Tak vychází to tak nějak zvláště, stejně jako se chci podívat na Doctora, se chci podívat i na Firefly. A stejně tak, jako se mi nelíbí znělka u Doctora, se mi nelíbí ani zde. Opět představovaní postav pomocí fotografií (což není špatně, to bych potom mohl být kritický k většině znělek) doplněné sice tématickou, ale pro mě absolutně ničím zajímavou hudbou, která mě nutí spíš spát, než pokračovat ve sledování (nekamenovat :-)).

ševča: Country není fakt můj styl. Dělám výjimku pro snad každý žánr, udělala jsem ji i pro tenhle, ale znělka k Firefly ve mně tuhle potřebu zdaleka nevzbuzuje. Trošku se mi až nechce věřit, že o tomhle rozhodl člověk, co se podílel na písničkách v Buffy, které jsou na muzikál fakt dobré.

Umbaros: Country znělka, jé! K tomu není co dodat, člověka, co je zatížený na kovboje a divoký západ tohle pohladí po duši vždycky.

I když naše „porota z lidu“ znělku celkem ztrhala, posuďte sami, do jaké míry mají pravdu. Firefly je totiž jedním z těch seriálů, které si na rozdíl od srdcí kritiků dokázaly získat srdce diváka. Ale platí to i o znělce? Co vy na to?

Další díly seriálu

Slyšte, slyšte: Hudba v seriálech (8. 2. 2015)
Slyšte, slyšte: The Mentalist (6. 3. 2015)
Slyšte, slyšte: Game Of Thrones (Hra o Trůny) (12. 4. 2015)

... odkryj další díly seriálu

Slyšte, slyšte: Fringe (Hranice nemožného) (30. 4. 2015)
Slyšte, slyšte: The Simpsons (Simpsonovi) (17. 6. 2015)
Slyšte, slyšte: The Last Ship (9. 7. 2015)
Slyšte, Slyšte: Pokémon (13. 8. 2015)
Slyšte, slyšte: Fargo (18. 9. 2015)
Slyšte, slyšte: American Horror Story (11. 10. 2015)
Slyšte, slyšte: Nejvýznamnější mise NASA (22. 11. 2015)
Slyšte, slyšte: Firefly (právě čteš)
Slyšte, slyšte: Vikings (29. 1. 2016)
Slyšte, slyšte: The X Files (21. 2. 2016)
Slyšte, slyšte: Bylo nás pět (20. 3. 2016)
Slyšte, slyšte: Daredevil (17. 4. 2016)
Slyšte, slyšte: Sons of Anarchy (13. 6. 2016)
Slyšte, slyšte: Penny Dreadful (21. 7. 2016)
Slyšte, slyšte: Futurama (18. 8. 2016)
Slyšte, slyšte: Banshee (11. 10. 2016)
Slyšte, slyšte: Castle (21. 11. 2016)
Slyšte, slyšte: The Leftovers (15. 12. 2016)
Slyšte, slyšte: Person of Interest (15. 1. 2017)
Slyšte, slyšte: Black Sails (10. 2. 2017)
Slyšte, slyšte: Stranger Things (24. 3. 2017)
Slyšte, slyšte: House M.D. (14. 4. 2017)
Slyšte, slyšte: Grey's Anatomy (Chirurgové) (8. 5. 2017)
Slyšte, slyšte: Westworld (18. 6. 2017)
Slyšte, slyšte: Supernatural (Lovci duchů) (10. 8. 2017)
Slyšte, slyšte: Friends (Přátelé) (2. 10. 2017)
Slyšte, slyšte: Doctor Who (Pán času) (19. 11. 2017)
Slyšte, slyšte: The Walking Dead (Živí mrtví) (15. 12. 2017)
Slyšte, slyšte: Xena: Warrior Princess (Xena) (23. 1. 2018)
Slyšte, slyšte: Narcos (21. 2. 2018)

Slyšte, slyšte: Carnivàle (22. 3. 2018)
Slyšte, slyšte: Unbreakable Kimmy Schmidt (14. 4. 2018)
Slyšte, slyšte: Cold Case (Odložené případy) (11. 6. 2018)
Slyšte, slyšte: MacGyver (18. 8. 2018)
Slyšte, slyšte: Torchwood (21. 10. 2018)
Slyšte, slyšte: True Detective (Temný případ) (25. 11. 2018)
Slyšte, slyšte: A Discovery Of Witches (Čas čarodějnic) (15. 12. 2018)

Líbilo se? Za každej like dostane autor bonbón!
phoboska
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Liborias
před 164 týdny
Seriál byl splněným snem každého, kdo má rád westerny a vesmírné lodě. A znělka...
phoboska
před 164 týdny
Amen, presne moje slová :) A súhlasím aj s Hero of Canton, tá pieseň je...
Felinae
před 162 týdny
Dnes jsem tuhle znělku slyšela poprvé a naprosto mě okouzlila, dokonce natolik,...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY