20. 7. 2015

Televizní tvůrci: Alan Ball

Televizní tvůrci: Alan Ball

Vítáme vás zpět u nové rubriky, jejímž cílem je představit vám osobnosti, které v seriálovém světě hrají důležitou roli. Jejich jména mnoha fanouškům nemusí nic říkat, ale přesto znají a obdivují jejich práci. Jde o tvůrce seriálů a právě na ně se bude nová rubrika zaměřovat.

Alan Ball je americký scenárista, producent, ale také režisér. Jeho tvorbu můžeme sledovat jak na televizních obrazovkách, tak i na filmových plátnech. Je jedním z mála televizních tvůrců, kteří se mohou pochlubit ziskem nejprestižnější filmové ceny, tedy Oscara. Právě dnes nastal čas podívat se blíže na jeho tvorbu.

Alan E. Ball se narodil 13. května 1957 v Atlantě, Georgii, ve Spojených státech amerických. Jeho otec Frank byl letovým inspektorem a jeho matka Mary byla v domácnosti. Střední školu navštěvoval v městečku Marietta a poté studoval na University of Georgia a Florida State University, kde absolvoval v roce 1980 a získal titul v oboru divadelních umění. Po studiích začal pracovat v General Nonsense Theater Company se sídlem v Sarasotě na Floridě. Se svou televizní prací začal pod taktovkou jiného seriálového velikána, kterého jsme si nedávno představili a tím byl Chuck Lorre. V roce 1994 se připojil ke tvůrčímu týmu seriálu Grace Under Fire (Grace v jednom kole) a je podepsán pod čtyřmi epizodami seriálu. O rok později patřil do týmu, který tvořil seriál Cybill a celkem se podílel na 13 epizodách. Na vlastní seriál a na velký úspěch musel počkat až do roku 1999.

Oh, Grow Up (1999)

Jak už bylo řečeno, tak v roce 1999 se dočkal vlastního seriálu a také velkého úspěchu. Bohužel tyto dvě věci nebyly propojeny. Velký úspěchem je bezesporu oscarový film Americká krása, ale my se nyní blíže podíváme na jeho první seriál. Ten se jmenoval Oh, Grow Up a dočkal se pouhých 13 epizod. Představili se v něm herci Stephen Dunham, David Alan Basche, John Ducey, Rena Sofer a Niesha Trout.

Seriál se zaměřuje na tři mládence, Huntera, Norrise a Forda, kteří jsou přáteli už od vysoké školy a život, který si užívali na ní, ani po letech neopustili. Společně obývají dům a jejich staromládenecké eskapády neberou konce. Vše se ale obrátí ve chvíli, kdy Ford, který je jinak právník, oznámí, že je gay (a jeho manželka se kvůli tomu s ním rozvede) a Hunter, stavební dělník a miláček žen, zjistí, že má téměř dospělou dceru Chloe. Seriál byl sice ukončen po jedné sérii, ale i tak si stihl získat své publikum a dokonce byl nominován na cenu GLAAD Media Awards v kategorii komedie.

Six Feet Under (Odpočívej v pokoji) (2001–2005)

O dva roky později, tedy v roce 2001 se však už dostal velký úspěch i na televizní obrazovce. Na HBO totiž odstartovala temná dramedy Six Feet Under. V centru příběhu tohoto originálního seriálu z produkce HBO je rodina Fisherových z Los Angeles, která provozuje nezávislý pohřební ústav. Tedy neustálými výčitkami stižená matka Ruth, bodrý otec Nathaniel, který sice v pilotním dílu zahyne pod koly autobusu, ale v dalších částech se vrací jako duch-vypravěč. Starší syn Nate, vracející se k rodině po letech bezstarostného flákání, mladší syn David, typický pečlivý funebrák, který se stydí za svoji homosexualitu, a konečně nejmladší dcera Claire, která si jediná uvědomuje, že něco s jejím životem není v pořádku. Do života rodiny ještě významně zasahují další tři postavy – černý policista Keith, který je Davidovým milencem, Brenda, svobodomyslná přítelkyně Natea a zaměstnanec jejich ústavu Rico.

V hlavních rolích se představili Peter Krause, David C. Hall, Frances Conroy, Lauren Ambrose, Matthew St. Patrick, Freddy Rodriguez nebo Rachel Griffits. Seriál se dočkal 5 sérií a bylo odvysíláno celkem 63 epizod. Za tu dobu seriál posbíral 53 televizních cen a byl nominován na dalších 139. Nejprestiž­nější jsou jistě tři vítězství na Zlatých Glóbech (1× Frances Conroy, 1× Rachel Griffiths a 1× samotný seriál) a dalších pět neproměněných nominací (2× seriál, 2× Peter Krause, 1× Rachel Griffiths).

True Blood (Pravá krev) (2008–2014)

Po ukončení Six Feet Under se věnoval svému novému filmu (Důvěrnosti) a k seriálům se vrátil až v roce 2008. Vrátil se znovu na HBO a po minulém úspěchu byla očekávání vysoká. Tentokrát představil seriál založený na knižní sérii „The Southern Vampires Mysteries“ od americké spisovatelky Charlaine Harris, která popisuje svět, jenž zná upíry díky syntetické krvi „TruBlood“ vytvořenou japonskými vědci. Setkáme se s barmankou Sookie Stackhouse, která ovládá telepatické schopnosti – ví, co si lidé myslí – a snaží se je udržet v tajnosti. Ji a jejího bratra Jasona vychovala babička po náhlé ztrátě jejich rodičů. Jednou však do baru v malém městě v Louisianě, kde pracuje, přijde upír Bill Compton a Sookie se zamiluje…

V hlavních rolích se představili Anna Paquin, Stephen Moyer, Alexander Skarsgard, Sam Trammell, Ryan Kwanten, Rutina Wesley, Nelsan Ellis, Carrie Preston či Deborah Ann Woll. Nutno říct, že si rozhodně ostudu neudělal. Seriál se vysílal 7 sérií a dočkal se celkem 80 epizod, v tom svého předchůdce překonal. A co se týče televizních cen, tak zůstal pozadu jen malinko. Celkem si připsal 33 vítězství a 118 nominací. To nejcennější si připsala Anna Paquin v roce 2009, kdy získal Zlatý Glóbus, seriál má na kontě také tři další neproměněné nominace na Zlatý Glóbus (2× seriál, 1× Anna Paquin).

Banshee (2013-?)

Zatím posledním seriálem, u kterého najdeme jméno Alana Balla je Banshee. Je pravdou, že zda působí „pouze“ v roli výkonného producenta, ale bez tohoto seriálu by výčet jistě nebyl kompletní. Seriál vypráví o muži jménem Lucas Hood, bývalém zločinci a mistrovi bojových umění, který převezme identitu zavražděného šerifa v malém pensylvánském městečku Banshee. Zde sice částečně bude hájit spravedlnost, ale také se bude starat o to, aby spravedlnost přihrávala jemu a jeho kriminálním plánům.

Seriál má za sebou tři úspěšné série a celkem bylo odvysíláno 30 epizod. (Čtvrtá série o 8 epizodách již byla objednána). Banshee sice nesbírá tolik ocenění a nominací, ale i tak se může pochlubit pozitivními ohlasy kritiky a na svém kontě má i jedno vítězství na cenách Emmy, které získal v roce 2013 za speciální efekty. V hlavních rolích zde vystupují Antony Starr, Ivana Milicevic, Ulrich Thomsen, Frankie Faison, Hoon Lee, Matt Servitto nebo Lili Simmons.

Pár zajímavostí na závěr:

 • Alan je otevřeně gay a jeho práce často zahrnuje homosexuální problematiku a gay postavy (David Fisher v Six Feet Under nebo Lafayette Reynolds v True Blood).
 • Jeho partnerem je herec Peter Macdissi, který se také objevil v Six Feet Under a společně patří mezi producenty seriálu Banshee.
 • Měl starší sestru, která zahynula při autonehodě, když mu bylo 13. Tato zkušenost se projevuje v jeho tvorbě, protože jeho postavy se často musí potýkat se smrtí.
 • V roce 2000 získal za film Americká krása Oskara, Zlatý Glóbus i Writers Guild of America Award a také byl nominován na britské ceny BAFTA.
 • Za svou práci na seriálu Six Feet Under získal v roce 2002 Emmy Award for Outstanding Directing in a Drama Series a Directors Guild of America Award a v roce 2004 Producers Guild of America Award.
 • Připsal si i několik dalších nominací: 2× Directors Guild of America Award for Outstanding Directorial Achievement (2002, 2004), Emmy Award for Outstanding Directing in a Drama Series (2006), Emmy Award for Outstanding Writing in a Drama Series (2006), Writers Guild of America Award for Best Dramatic Series (2006) – vše za seriál Six Feet Under. Dále byl nominovaný na Writers Guild of America Award for Best New Series (2009) a Producers Guild of America Award for Dramatic Series (2010), obojí za seriál True Blood.
 • V roce 2007 napsal a zrežíroval film Důvěrnosti.
 • V roce 2007 se premiéry dočkala také divadelní hra „All That I Will Ever Be“, kterou vytvořil.
 • V roce 2010 začal pracovat na televizní adaptaci kriminálního noir románu „The Mystic Arts of Erasing All Signs of Death“ od Charlieho Hustona, která byla pojmenována All Signs of Death. V prosince 2010 byla po několika měsících výroba stanicí HBO zastavena.
 • Ball se aktivně podílí v komunitě LGBT a v roce 2008 ho časopis Out zařadil mezi 100 nejpůsobi­vějších gayů.
 • V několika rozhovorem uvedl, že jeho buddhistická víra ovlivnila jeho tvorbu a jako příklad často zmiňuje ikonickou scénu s igelitovým pytlíkem v Americké kráse.
 • V lednu 2015 bylo oznámeno, že bude spolupracovat s Eltonem Johnem na hudebním dramatu Virtuoso.

Znáte Alana Balla? Sledovali jste či sledujete jeho seriály? A který je váš nejoblíbenější? Nebo máte raději jeho filmovou tvorbu?

Miluješ seriály a SerialZone? Chceš být součástí rozrůstajícího se týmu redaktorů, kteří přispívají ke každodennímu chodu webu? Máš zájem o psaní článků? Nebo by tě bavilo doplňovat obsahy epizod? Láká tě třeba kontrola, korekce a schvalování seriálových zajímavostí a zajímavostí k osobnostem? Pokud umíš výborně česky (u psaní článků nutná také pokročilejší znalost angličtiny) a máš zájem o kredity navíc, napiš na redakce@serialzone.cz a řekni nám, pod jakou přezdívkou na SZ vystupuješ a na čem se chceš podílet!

Další díly seriálu
Prstíčkem škrábeme, hezky koukáme, po liku toužíme. 
Pajky

Pajky

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře10zobraz všech 10 příspěvků
Pajky

Pajky

To slíbit nemůžu, protože na mém seznamu jsou tvůrci momentálně aktivní. Nicméně, pokud chceš představit...
před 258 týdny
ragelly

ragelly

Viděla jsem komplet Six Feet Under a True Blood. Six Feet mi nepřišel extra výjimečný, až na poslední díl,...
před 258 týdny
Seraphine313

Seraphine313

Když bude čas, tak jo. Zatím není, dělám na jiný rubrice :)
před 249 týdny
Další články k tématu