22. 12. 2015

Televizní tvůrci: Jason Katims

Televizní tvůrci: Jason Katims

Vítáme vás zpět u naší rubriky, jejímž cílem je představit vám osobnosti, které v seriálovém světě hrají důležitou roli. Jejich jména mnoha fanouškům nemusí nic říkat, ale přesto znají a obdivují jejich práci. Jde o tvůrce seriálů a právě na ně se nová rubrika zaměřuje.

Jason Katims je americký scénárista, producent, ale také režisér. Pro někoho možná naprosto neznámé jméno, ale za svou práci získal i televizní cenu Emmy a to se nepoštěstí každému. V zámoří ho mají v oblibě ti, kteří si potrpí na rodinná dramata. Tak se pojďme podívat, co jeho tvorba skrývá.

Jason Katims se narodil 30. listopadu 1960 v Newyorském Brooklynu. Jeho otec se živil jako prodejce, ale také jako herec a jeho matka má titul z angličtiny a filozofie a jak sám Jason říká, tak „občas dělala nějaké to učení“. Má staršího bratra a sestru. Navštěvoval New Yorskou Queens College. Jeho první televizní zkušenost je z roku 1994, kdy se podílel na několika epizodách seriálu My So-Called Life (Tak tohle je můj život). V roce 1996 se pak podílel na seriálu s názvem Relativity, který však byl zrušen velmi rychle.

Roswell High (Roswell) (1999–2002)

A tak první povedený seriál přišel až v roce 1999, kdy představil Roswell. Hrdinům tohoto amerického seriálu je sedmnáct. Na první pohled se může zdát, že to jsou obyčejní teenageři, kteří řeší problémy se školou či láskou. Ovšem někteří z nich řeší větší problém – jak před veřejností utajit, že nejsou z tohoto světa.

Seriál se dočkal tří sérií a celkově 61 epizod. V obsazení se sešlo hned několik zajímavých jmen, které později v seriálovém svět naplno prorazili. V hlavních rolích se představili Shiri Appleby, Katherine Heigl, Jason Behr, Brendan Fehr, Majandra Delfino, Nick Wechsler či William Sadler, ale třeba také Colin Hanks nebo Emilie de Ravin. Seriál nikdy nepatřil mezi sběratele ocenění, ale svou fanouškovskou základnu si našel.

Boston Public (Bostonská střední) (2000–2004)

Ještě v průběhu seriálu Roswell začal pracovat na novince jménem Bostonská střední. Ta odstartovala na podzim 2000 a sleduje osudy několika učitelů na státní střední škole v Bostonu, Massachusetts, kteří se denně musí postavit před hordu středoškoláků, udržet jejich vášně na uzdě a neztratit svou důstojnost a respekt. Zároveň sledujeme i jejich osobní život mimo školní lavice.

Seriál vydržel na televizních obrazovkách čtyři série a celkem bylo odvysíláno 81 epizod. Co se týče televizních cen, tak tady se učitelům z Bostonu dařilo mnohem více než teenagerům z Roswellu. Na kontě má i tři nominace na vedlejší ceny Emmy a jedno vítězství, v kategorii Outstanding Art Direction for a Single Camera Series. I tady se představilo několik herců, kteří mají v seriálovém světě známé jméno. Namátkou například Chi McBride, Antony Heald, Loretta Devine, Sharon Leal, Jeri Ryan, Michael Rapaport nebo Jessalyn Gilsig.

Friday Night Lights (2006–2010)

Už jeho předchozí seriál patřil mezi úspěšná dramata, ale teprve tento mu vybudoval opravdu silnou pozici v tomto žánru. Seriál sleduje obyvatele malého městečka Dillon v Texasu, pro které je páteční noc vším. V pátek se totiž hrají utkání v americkém fotbale a středoškolský tým Panterů je pýchou města. Seriál ukazuje, jak velký tlak vyvíjí město na fotbalové hráče, neboť do nich vkládají velké naděje.

5 sérií a celkem 76 odvysílaných epizod, taková jsou čísla seriálu Friday Night Lights. Ještě lépe se dařilo u televizních kritiků, protože seriál za dobu vysílání získal hned 13 nominací na Emmy a 3 nominace proměnil ve vítězství (1× za obsazení, 1× Kyle Chandler a 1× sám Jason Katims). V hlavních rolích se představili Kyle Chandler, Connie Britton, Aimee Teegarden, Taylor Kitsch, Jesse Plemons, Zach Gilford, Minka Kelly, Adrianne Palicki nebo Gaius Charles.

Parenthood (Famílie) (2010–2015)

Ještě než Friday Night Lights skončilo a než začal další hit, tak se Katims podílel také na seriálech Wedding Bells a Pepper Dennis. Jenže ani jeden z nich se úspěchem nestal a oba nepřežili déle než jednu sérii.

Seriál vychází ze stejnojmenného filmu, který byl natočen v roce 1989 a pokud o něm toužíte vědět víc, tak osobně doporučuji přečíst si rozlučkový článek, který u nás byl vydán po velmi emotivním finále. Seriál zachycuje životní radosti a strasti opravdu rozvětvené rodiny Bravermanových.

U kritiků si seriál vedl poměrně dobře a oceňovali jeho zachycení ohledně Aspergerova syndromu, ale nominace získával jen zřídka. Tu nejcennější si během poslední série odnesla Monica Potter, když byla nominována na Zlatý glóbus za vedlejší roli. V hlavních rolích se představili Craig T. Nelson, Peter Krause, Lauren Graham, Dax Shepard, Erika Christensen, Sam Jaeger, Monica Potter, Joy Bryant, Max Burkholder nebo Mae Whitman.

About a Boy (2014–2015)

Stanice NBC byla očividně spokojena s Katimsovou prací na Parenthoodu a tak si u něho objednala další seriál. Což je komedie o vztahu dětinského starého mládence a kluka, který se přestěhuje do vedlejšího bytu se svojí trhlou svobodnou matkou. Příběh, který původně napsal britský spisovatel Nick Hornby, byl v roce 2002 také zfilmován a hlavní roli si v něm zahrál Hugh Grant.

Oproti tomu v seriálu se hlavních rolí ujala trojice David Walton, Minnie Driver a Benjamin Stockham. Tentokrát však bylo přijetí kritiků i fanoušků víceméně chladné. Seriál se dožil druhé řady, ale poté byl ukončen a v kolonce epizod mu tak navždy zůstane svítit číslo 33.

The Path (2016-?)

Posledním seriálem v našem výčtu tak bude chystaná novinka, kterou v roce 2016 uveden streamovací společnost Hulu. Nese název The Path (dříve The Way) a vypráví příběh rodiny, která se nachází v centru kontroverzního hnutí, které vychází z víry. Každá epizoda přináší hluboký pohled na to, co to znamená volit si mezi životem, který žijeme, a životem, který chceme.

Zatím je kolem seriálu vcelku tajemno, ale bylo oznámeno, že v hlavních rolích se můžeme těšit například na Aarona Paula (Breaking Bad), Rockmonda Dunbara (Sons of Anarchy), Michelle Monaghan (True Detective), Hugha Dancyho (Hannibal), Sarah Jones (Alcatraz) nebo Minku Kelly (Friday Night Lights). Minimálně herecké obsazení tedy slibuje solidní podívanou a na jaře se dozvíme, jestli se z toho vyklube nový hit.

Pár zajímavostí na závěr:

 • Původně pracoval u divadla až do té doby než ho oslovil Ed Zwick a zeptal se ho zda nechce pracovat u filmu a televize.
 • Napsal divadelní hru The Man Who Couldn't Dance.
 • V roce 1994 napsal scénář k filmu The Pallbearer (Smuteční host), kde si hlavní role zahráli David Schwimmer a Gwyneth Paltrow.
 • V roce 1996 pracoval na seriálu Relativity, který byl časopisem Time zvolen na 9. místo v „Best of Television 1996“, přesto skončil po první sérii.
 • Robert Katims, Jasonův otec, se objevil v několika jeho projektech, například The Pallbearer, Boston Public, Roswell nebo Relativity.
 • Pilot seriálu Roswell byl nejlépe hodnocený pilot 20th Century FOX, přesto byl ze stanice nakonec odsunut a našel nový domov na stanici WB. Té se pilot tolik nelíbil a některé části nechala přetočit.
 • Většina hlavních herců seriálu Roswell se ucházela v castingu o více rolí, až později bylo rozhodnuto, kdo bude hrát koho. A mimochodem, o roli Maxe se ucházel i Heath Ledger.
 • V roce 2011 získal cenu Emmy za seriál Friday Night Lights a konkrétně za epizodu Always, která byla zároveň finále seriálu.
 • „Clear Eyes, Full Hearts, Can't Lose“ je motivační fráze používaná týmem ve Friday Night Lights, o její oblibě v USA svědčí i fakt, že ji použil prezidentský kandidát Mitt Romney při své kampani v roce 2012. Což však tvůrce, v čele s Peterem Bergem, pobouřilo a obvinili ho z plagiátorství. Berg mu dokonce napsal otevřený dopis, který uzavřel větou „prosím, vymyslete si vlastní slogan“.
 • V roce 2012 napsal scénář k filmu The Wow (Navždy spolu), kde si hlavní role zahráli Channing Tatum a Rachel McAdams.
 • U seriálu Parenthood čerpal z vlastních zkušeností, jedním z hlavních motivů je Aspergerův syndrom a jeho vlastní syn trpí stejným postižením.
 • Díky postavě Daxe Sheparda vytvořil i malé crossovery mezi seriály Parenthood a About a Boy. Crosby (Shepard) a Will (Walton) jsou kamarádi, co se navštěvují.
 • Patří mezi tvůrce, co rádi obsazují stejné herce. Jeho favoritkou je Minka Kelly, která hrála hlavní postavu ve Friday Night Lights, později se objevila jako vedlejší postava v Parenthoodu a nyní by se měla objevit v seriálu The Path. Celkově se však hodně herců ze seriálu Friday Night Lights objevilo ve větších či menších rolích i v Parenthoodu.
 • Byl 2× nominován na Emmy (1× vítězství v roce 2011), 3× získal Humanitas Prize a 5× byl nominován na Writers Guild of America.

Znáte Jasona Katimse? Sledovali jste, sledujete či se chystáte sledovat jeho seriály? A který je váš nejoblíbenější?

Další díly seriálu
Líbilo se? Tak šiř tuto zprávu do světa! 
Pajky

Pajky

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře7zobraz všech 7 příspěvků
stonefire

stonefire

FNL je špička, rád na to vzpomínám.
před 236 týdny
verunkabrožová

verunkabrožová

Pěkný článek a šikovný producent :)
před 236 týdny
Pajky

Pajky

Já taky. Asi budu muset dát rewatch :D
před 236 týdny
Další články k tématu