Facebook Twitter E-mail
23. října 2016

Televizní tvůrci: Tina Fey

Vítáme vás zpět u naší rubriky, jejímž cílem je představit vám osobnosti, které v seriálovém světě hrají důležitou roli. Jejich jména mnoha fanouškům nemusí nic říkat, ale přesto znají a obdivují jejich práci. Jde o tvůrce seriálů a právě na ně se pravidelná rubrika zaměřuje.

Dnes se vám představí jedna z nejoceňovanějších žen v seriálovém prostředí. Na svém kontě má Emmy, Zlaté glóby a další ceny. Nejznámější je díky své komediální kariéře, kterou umně kombinuje s psaním scénářů. Kromě toho však působí také jako producentka a nebojí se od seriálů odskočit i k filmům. Jde o Tinu Fey a dnes se na její televizní tvorbu podíváme podrobně.

Elizabeth Stamatina Fey se narodila 18. května 1970 v americkém městečku Upper Darby, které se nachází ve státě Pensylvánie. Má velmi zajímavý a nevšední původ, její matka Zenobia pochází z Řecka a je dcerou řeckých imigrantů. Její otec Donald Henry Fey jí do rodokmenu přihodil předky z Anglie, Skotska, Severního Irska a Německa. Tina navštěvovala Cardington-Stonehurst Elementary School a Beverly Hills Middle School a již v raném věku projevovala zájem o komedii. Poté, co odmaturovala, tak se přihlásila na University of Virginia, kde studovala herectví a v roce 1992 získala bakalářský titul.

Poté se přidala ke skupině zvané Second City, což je divadelní společnost v Chicagu, která se zaměřuje na improvizační komedii. Tam začala svou cestu vzhůru. V roce 1997 si ji vyhlédl Adam McKay, bývalý člen skupiny Second City a tehdejší hlavní scenárista populární show Saturday Night Live.

1997–2006, 2015


Saturday Night Live je jedna z nejoblíbenějších a nejdéle vysílaných variety ve světě. Každý týden uvádí Saturday Night Live jiná celebrita, která se také podílí na natáčení vtipných scének či parodií, které celým pořadem provázejí.

V roce 1997 začala Tina Fey na pozici jedné ze scenáristek a svou práci odváděla zřejmě velmi dobře, protože když McKay opustil pozici hlavního scenáristy, tak se právě ona usadila do čela. V roce 1999 se tak stala první hlavní ženskou scenáristkou pořadu.

V roce 2000 začala v show i sama pravidelně vystupovat, když se společně s Jimmym Fallonem ujala moderování segmentu nazvaného Weekend Update. Takto vydržel až do roku 2004, kdy Fallon pořad opustil a nahradila ho Amy Poehler. Sama Fey odešla na konci sezóny 2005/06, aby se mohla věnovat novému projektu, 30 Rock. Příležitostně se ještě vrátila, například v roce 2015, kdy SNL připravovala speciál ke 40. výročí.

2006–2013


Tento komediální seriál z produkce americké televizní stanice NBC sleduje každodenní počínání Liz Lemon, která je hlavní scenáristkou fiktivního zábavného pořadu „The Girlie Show“. Se svými spolupracovníky vymýšlí scénky pro tento pořad a všechno jde, jak má, když v tom do jejich životů přichází Jack Donaghy. Jejich nový šéf je dost svérázný a člověk nikdy neví, co od něj čekat.

Seriál se ani moc nesoustředí na samotnou práci scenáristů a spíš ji jen využívá jako katalyzátor vtipných situací. Sledujeme hlavně osudy charismatické Liz, která z nového šéfa a každodenních pracovních problémů šílí. A to ještě neví, že zanedlouho bude muset kočírovat ulítlého černošského komika a ještě se neustále potýkat s problémy svého osobního života.

V hlavních rolích se představili kromě Tiny také Tracy Morgan, Jack McBrayer, Scott Adsit, Judah Friedlander, Alec Baldwin, Jane Krakowski, Keith Powell či Katrina Bowden. Seriál se dočkal 138 epizod rozdělených do sedmi sérií. Ceny se jen hrnuly, celkově má seriál na kontě 80 získaných cen a 310 dalších nominací. Celkem šestkrát dokázal získat prestižní Zlatý glóbus (Alec Baldwin 2007, 2009 a 2010, Tina Fey 2008 a 2009 a samotný seriál 2009). Ještě lepší vzpomínky bude mít však pří zmínce o Emmy. Po závěrečné sezóně obdržel 13 nominací (dvě proměnil ve vítězství) a celkově tak získal neuvěřitelných 112 nominací a zařadil se tak právem mezi nejlepší televizní seriály všech dob.

2015-?


Píše se 6. březen 2015 a na Neftflixu právě debutuje seriál, který si zamilují kritici, kterému se budou hrnout na konto nominace na ceny a za kterým stojí Tina Fey. Všechno mohla však být úplně jinak. Tina totiž chtěl zůstat věrná stanici NBC a projekt původně představila tam. Ten se dokonce dočkal i objednávky na seriál a začal se natáčet. Jenže pak přišlo rozhodnutí o zrušení ještě před začátkem vysílání. Do hry však ihned vstoupil Netflix, odkoupil seriál a rovnou ho prodloužil pro druhou sérii.

A jak se později ukázalo, tento tah se vyplatil. Tedy Netflixu, ne NBC. Unbreakable Kimmy Schmidt jen za první sérii získal 7 nominací na Emmy, ve druhé si pak připsal další 4. V hlavních rolích se představují Ellie Kemper, Tituss Burgess, Carol Kane či Jane Krakowski. Tina Fey se v první sérii objevila v epizodní roli právničky, v řadě druhé si potom zahrála psycholožku Kimmy, která má problémy s alkoholem.

A o čem vlastně seriál je? O mladé dívce Kimmy, která se po 15 letech dostává ze zajetí v podzemním bunkru, kde ji společně s několika dalším dívkami držel úchylný kněz. Kimmy chce dohnat vše, o co přišla, a tak se vydává do New Yorku. Zde potká výstředního homosexuála Tituse, se kterým začne bydlet, a bohatou paničku Jacqueline, pro kterou začne pracovat.

2017-?


Nejnovější projekt, u kterého lze najít její jméno, je komedie Great News, která by se měla představit v midseason na stanici NBC. Tina Fey na něm spolupracuje jako producentka.

Naučit se vycházet s některými kolegy může být obtížné. Co ale dělat, když musíte pracovat se svou vlastní matkou? To je úplně jiná situace. Když zpravodajská producentka Katie zjistí, že její přehnaně starostlivá máma získala stáž na téže televizní stanici, jsou to pro ni ty nejhorší novinky. Na druhou stranu, když má člověk neustále po boku svou největší fanynku, je možné konečně získat uznání, které si zaslouží.

Jak to dopadne, je zatím ve hvězdách, ale můžete se spolehnout na to, že v naší Lupě si na tuto novinku posvítíme v okamžiku, kdy si odbude premiéru. V hlavní rolích se představí Briga Heelan, John Michael Higgins, Andrea Martin či Nicole Richie.

Pár zajímavostí na závěr:

 • Má bratra Petera, který je o 8 let starší.
 • V roce 1999 se stala první hlavní ženskou scenáristkou pořadu Saturday Night Live.
 • V roce 2001 získala scenáristický tým v čele s Tinou cenu Writers Guild of America za speciální výroční epizodu SNL. Následující rok získali také Emmy za nejlepší scénář pro variety pořad.
 • V roce 2015 časopis Rolling Stone ohodnotil všech 141 členů Saturday Night Live a Tina získala třetí místo, před ni se dostala pouze dvojice John Belushi a Eddie Murphy.
 • Její nejznámější vystoupení ze SNL je série parodií na Sarah Palin.
 • Pracovala na 30 Rock už v roce 2002, kdy ho představila NBC, ale dočkala se pouze zamítnutí. To ji neodradilo a o rok později po řádném přepracování získala smlouvu, která jí seriál zaručovala.
 • Závěr 30 Rock je považován za jedno z nejlepších finále všech dob.
 • V roce 2004 si poprvé odskočila k filmu a hned se jednalo o úspěch. Napsala k němu scénář a sama si zahrála jednu z rolí. Protivný sprostý holky posbíraly chválu od kritiků a vydělali 129 miliónů dolarů.
 • Na kontě má i další filmy, například Sisters, Whiskey Tango Foxtrot (jako herečka a producentka) nebo Megamysl (jako dabérka).
 • Namluvila také jednu postavu v Simpsonových.
 • V roce 2011 vydala knižní autobiografii s názvem Bossypants a jistě nepřekvapí, že se dočkala pozitivní kritických reakcí.
 • Tina Fey se často umisťuje v žebříčcích popularity. Například v roce 2002 se dostala do žebříčku „Hot 100“ časopisu Maxim a byla označena za „sexsymbol přemýšlejících mužů“. Několikrát se umístila i žebříčku „100 Most Beautiful People“ časopisu People. Dokázala také ovládnout žebříček nejpřitažlivějších žen při hlasování LGBTQ komunity.
 • V roce 2010 bylo oznámeno, že se dočká své hvězdy na hollywoodském chodníku slávy, a ta byla o rok později zveřejněna.
 • Angažuje se také v práci pro charitu, konkrétně podporuje výzkum pro autismus. Podporuje také Mercy Corps, což je společnost, jejíž snaha je ukončit hlad ve světě, nebo organizaci Love Our Children USA, která bojuje proti násilí na dětech.
 • V roce 1994 se připojila ke společnosti Second City a začala randit s Jeffem Richmondem, kterého si později v roce 2001 vzala za muže. Mají dvě dcery, Alici Zenobii Richmond (2005) a Penelope Athenu Richmond (2011).
 • Tina má na levé tváři několik centimetrů dlouhou jizvu a její vznik byl dlouho záhadou pro veřejnost. Až v roce 2008 v rozhovoru pro Vanity Fair prozradila, že k ní přišla „po ráně do obličeje od cizince v uličce za svým domem“.
 • Třikrát moderovala předávání Zlatých Glóbů (2013–15) společně s Amy Poehler.
 • A jak spolehlivě poznáte postavu Tiny Fey? Často má brýle s plastovými obroučkami, nechybí ji jizva na levé tváři, obvykle má zahanbující závislost na rychlém občerstvení a za sebou několik nepovedených až trapných vztahů. Pravděpodobně bude toužit po tom být matkou a bude citovat ze Star Wars.
 • Pokud jste někdy narazili na pinbalovou hru Medieval Madness, tak Tina zda namluvila postavy britské a německé princezny.
 • Je nejmladší držitelkou Mark Twain Prize, která je americkou cenou za humor. Získala ji ve čtyřiceti letech.

Znáte Tinu Fey? Sledovali jste, sledujete či se chystáte sledovat její seriály? A který je váš nejoblíbenější? Nebo máte raději její filmy?

Další díly seriálu

Televizní tvůrci: Bill Lawrence (23. 1. 2015)
Televizní tvůrci: Shonda Rhimes (20. 2. 2015)
Televizní tvůrci: Dick Wolf (20. 3. 2015)

... odkryj další díly seriálu

Televizní tvůrci: Bryan Fuller (21. 4. 2015)
Televizní tvůrci: Chuck Lorre (20. 5. 2015)
Televizní tvůrci: Kevin Williamson (21. 6. 2015)
Televizní tvůrci: Alan Ball (20. 7. 2015)
Televizní tvůrci: Aaron Sorkin (20. 8. 2015)
Televizní tvůrci: Jenji Kohan (21. 9. 2015)
Televizní tvůrci: Greg Daniels & Michael Schur (22. 10. 2015)
Televizní tvůrci: Tim Kring (20. 11. 2015)
Televizní tvůrci: Jason Katims (22. 12. 2015)
Televizní tvůrci: Ryan Murphy (24. 1. 2016)
Televizní tvůrci: Steven Moffat (22. 2. 2016)
Televizní tvůrci: Donald P. Bellisario (24. 3. 2016)
Televizní tvůrci: Greg Berlanti (21. 4. 2016)
Televizní tvůrci: Bruno Heller (23. 5. 2016)
Televizní tvůrci: Joss Whedon (28. 6. 2016)

Televizní tvůrci: Kurt Sutter (9. 9. 2016)
Televizní tvůrci: Tina Fey (právě čteš)
Televizní tvůrci: Eric Kripke (20. 2. 2017)
Televizní tvůrci: Carlton Cuse (20. 3. 2017)
Televizní tvůrci: Alex Kurtzman & Roberto Orci (22. 6. 2017)
Televizní tvůrci: Vince Gilligan (15. 10. 2017)
Televizní tvůrci: David Shore (23. 11. 2017)

Líbilo se? Za každej like dostane autor bonbón!
Pajky
Autor je místní článkař a občasný titulkář. Baví ho seriály a filmy všech žánrů. Pokud není zde, tráví čas nad sportovní rubrikou, případně pařením FMka.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

L.Orsag8
před 59 týdny
Sledoval jsem seriál 30 Rock (Studio 30 Rock)a + jsem ji viděl ve Filmu...
Pipa22
před 59 týdny
Od pohledu jsem si rikala, ze ji znam, ale ze zadneho uvedeneho serialu. Zatim...
Koldik
před 57 týdny
Perfektny clanok. Tinu poznam a je super. Uspesna zena, len tak dalej.

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY