21. 4. 2016

Televizní tvůrci: Greg Berlanti

Televizní tvůrci: Greg Berlanti

Vítáme vás zpět u naší rubriky, jejímž cílem je představit vám osobnosti, které v seriálovém světě hrají důležitou roli. Jejich jména mnoha fanouškům nemusí nic říkat, ale přesto znají a obdivují jejich práci. Jde o tvůrce seriálů a právě na ně se nová rubrika zaměřuje.

Dnešním příspěvkem pokračujeme v představování amerických tvůrců a představíme si člověka, který momentálně patří mezi nejvytíženější tvůrce, kteří u televize působí. V současné době se totiž nějakým způsobem podílí na tvorbě hned 6 seriálů, které se vysílají na Velké pětce. Na řadě je tedy americký producent, scenárista, ale také režisér Greg Berlanti. V dnešním článku se na jeho tvorbu podíváme podrobně.

Greg Berlanti se narodil 24. května 1972 v části New Yorku zvané Rye. Jeho rodiče se jmenují Barbara Moller Berlanti a Eugene Berlanti, Greg má sestru. Díky rodičům má v krvi irskou, ale hlavně italskou krev. V roce 1994 úspěšně dokončil studium na Northwestern University. K práci u televizního seriálu se dostal poprvé v roce 1999, kdy se pro druhou sérii připojil k seriálu Dawson's Creek (Dawsonův svět). Tam působil nejprve jako scenárista (má na svědomí 8 epizod), aby se ve třetí sérii stal jedním z výkonných producentů. Seriál však po třetí řadě opustil, i když se ještě pro několik speciálních epizod vrátil.

Everwood (2002–2006)

V roce 2000 přispěl scénářem k seriálu Young Americans, ale na opravdový průlom si musel počkat ještě další dva roky. V roce 2002 se totiž v televizi začal vysílat jeho první hit, seriál Everwood.

Everwood je městečko v americkém Coloradu. Půvabné místo, stulené v klínu Skalistých hor. Domov jedné z prvních oper v zemi, nejstarších zlatých dolů, třetí největší soutěže ve vaření s chilli – a od jisté doby i světoznámého neurochirurga a jeho dvou dětí. Neboť doktor Brown, velký a slavný doktor Brown, v jehož ordinaci si podávali dveře nejslavnější a nejvlivnější lidé státu, se po tragické smrti své ženy zcela nečekaně – a pro všechny zcela nevysvětlitelně – rozhodl opustit svou zavedenou newyorskou praxi a přestěhovat se na tenhle – sice krásný, ale přece jenom – konec světa. Marně si obyvatelé městečka lámou hlavu, co mezi ně onu světovou kapacitu přivedlo. Důvody tátova rozhodnutí neznají ostatně ani jeho děti, dospívající Ephram a malá Delia. Je jim jasné jen jedno: od nynějška musí zapomenout na celý svůj dosavadní život a musí se pokusit přijmout za svůj domov Everwood…

V hlavních rolích seriálu se představili Treat Williams, Gregory Smith, Emily VanCamp, Debra Mooney, John Beasley Vivien Cardone, Chris Pratt nebo Tom Amandes. Seriál se vysílal čtyři série, dočkal se celkem 89 epizod a kritici si ho oblíbili. Dokonce byl dvakrát nominován na cenu Emmy, v roce 2003 za znělku a o rok později James Earl Jones jako hvězdný host.

Jack & Bobby (2004–2005)

Úspěch Everwoodu si na stanici WB cenili a nabídli mu prostor pro realizaci dalšího seriálu a tak vznikl Jack & Bobby. Ten se odehrává v roce 2049. Prezidentem USA je Bobby McCallister. McCallister souhlasí s realizací několika rozhovorů zaměřených na jeho dětství a dospívání. Zaměstnanci administrativy Bílého domu vyprávějí o svém šéfovi, zatímco my sledujeme v retrospektivě život mladého prezidenta, který byl velmi fixován na svého staršího bratra Jacka. Oba vychovává jejich matka Grace, učitelka, která si myslí, že pobrala veškerý rozum světa a chce ho udělat lepším.

Bohužel se seriál dočkal pouze jedné série a celkem 22 epizod, ale určitě po sobě zanechal zajímavý otisk v myslích kritiků. Jak jinak si vysvětlit nominaci na Zlatý Glóbus pro Christine Lahti a několik dalších menších televizních cen. V hlavních rolích se představili Christine Lahti, Matt Long, Logan Lerman, John Slattery, Jessica Paré nebo „Edwin Hodge“:. Za zmínku uritě stojí i fakt, že ve více jako polovině epizod se objevil také Bradley Cooper.

Brothers & Sisters (Bratři a sestry) (2006–2011)

Po ukončení Everwoodu se rozhodl změnit stanici a vyměnil WB za ABC, pro kterou připravil další oblíbené rodinné drama Brothers & Sisters. To sleduje rodinu Walkerových, která vypadá navenek jako vzorová americká rodina. Ale je to jen zdání, neboť pod povrchem to neustále vře. A řada skrývaných tajemství a nepěkných překvapení vychází najevo při rodinných sešlostech.

Seriál se dočkal pěti sérií a 110 epizod a Berlanti je jako výkonný producent zapsán hned pod 104 z nich. V hlavních rolích se představili Dave Annable, Calista Flockhart, Rachel Griffiths, Ron Rifkin, Patricia Wettig, Sally Field, Matthew Rhys, Balthazar Getty, Kerris Dorsey, Luke MacFarlane, Rob Lowe nebo Emily VanCamp. Tentokrát to na ceny bylo bohatší. 4× nominace na Zlatý Glóbus (2× Sally Field, 2× Rachel Griffiths) a 8 nominací na ceny Emmy (1× výhra v podání Sally Field v roce 2007).

Dirty Sexy Money (2007–2009)

V průběhu seriálu Brothers & Sisters si několikrát našel čas a odskočil si k jiným projektům. První z nich je Dirty Sexy Money. V něm idealistický mladý právnik musí často prekročit své morální zábrany a balancovat na hranici zákona, pokud chce zastupovat své bohaté klienty. Peter Krause jako mladý právník Nick George musí po otcově smrti převzít jeho praxi a postarat se také o bohatou rodinu Darlingových, řešit jejich problémy s drogami, nemanželskými dětmi a spoustu dalších protiprávních aktivit. Nick převezme místo po svém otci i proto, že chce zjistit, proč zemřel za tak velmi záhadných okolností.

Dvě série, 23 epizod a jedna nominace na cenu Emmy, kterou získal Donald Sutherland. Kromě Krause a Sutherlanda si hlavní role zahráli William Baldwin, Natalie Zea, Glenn Fitzgerald, Seth Gabel, Zoe McLellan a Jill Clayburgh.

Eli Stone (2008–2009)

Druhé odskočení proběhlo o rok později, když se představil Eli Stone. Vypráví příběh sanfranciského právníka, který začne mít jednoho dne halucinace, což ho přivede k nemilému zjištění, že má mozkovou výduť. Jeho vize se ale pro něj stávají dobrým pomocníkem v povolání. Pomáhají mu totiž při řešení nových případů, ze kterých mu neplyne nijak tučná odměna, ale jež mu alespoň přinášejí morální zadostiučinění.

Tentokrát opět dvě série, které obsahovaly 26 epizod. Nekonalo se však žádná výrazné ocenění, i když herecká sestava byla solidní. V hlavních rolích se představili Jonny Lee Miller, Natasha Henstridge, Loretta Devine, Sam Jaeger, Matt Letscher, James Saito, Victor Garber, Julie Gonzalo a Jason George.

No Ordinary Family (2010–2011)

Brothers & Sisters se blížil do finále, předchozí pokusy zrovna dvakrát nevyšly, tak bylo třeba zkusit něco jiného. A tím následující seriál doopravdy je. No Ordinary Family vypráví příběh jedné (ne)obyčejné rodinky. Po šestnácti letech se manželství Jima a Stephanie příliš nezměnilo. Svou pozornost jsou nuceni dělit mezi rodinu a práci, což nefunguje vždy ideálně. Během rodinné dovolené v Jižní Americe, kterou ve snaze rodinu stmelit naplánuje Jim, však dojde k nehodě a jejich letadlo se zřítí do Amazonky. Nic ale není tak zlé, jak se zdálo a jednotliví členové rodiny vzápětí zjistí, že každý z nich získal nějakou superschopnost.

Úspěch se však nedostavil. Pouze jedna série a celkem 20 epizod není skvělá vizitka. V seriálu se přesto objevilo několik známých hereckých jmen. Hlavní role si vyzkoušeli Michael Chiklis, Julie Benz, Kay Panabaker, Jimmy Bennett, Autumn Reeser, Romany Malco nebo Stephen Collins.

Political Animals (Politická hra) (2012)

Po ukončení Brothers & Sisters se pustil do jedné velké a rozsáhlé spolupráce, ale ještě než vám ji představíme, tak vám ukážeme jednu politickou minisérii. Political Animals sleduje rozvedenou bývalou první dámu Elaine Barrishovou, která v současnosti pracuje jako tajemnice. Kromě své náročné agendy se snaží držet pohromadě i svou rodinu. Překvapivě nachází pomoc u novináře, který se dříve věnoval kauzám, které rozvrátily Barrishovic rodinu…

A podařilo se mu do ní sehnat skvělé obsazení. V hlavních rolích Sigourney Weaver, Carla Gugino, James Wolk, Sebastian Stan, Brittany Ishibashi, Ellen Burstyn, Ciarán Hinds, Adrian Pasdar a Roger Bart. Úspěch se slavil i u kritiků. Minisérie získala nominaci na Zlatý Glóbus a Sigourney Weaver se dostalo stejné pocty. Sám Berlanti pak byl nominován na cenu Emmy.

Arrow (2012-?)

V roce 2012 připravil však také seriál, kterým se nesmazatelně vepsal do paměti fanouškům komiksových adaptací a především těch, co holdují značce DC.

Po objevení vraku lodi je miliardářský playboy Oliver Queen prohlášen za mrtvého. Jenže po pěti letech je objeven na jednom z ostrůvku uprostřed Pacifiku. Poté, co se vrátí zpět do rodného Starling City, je přivítán svou matkou Moirou, sestrou Theou a nejlepším kamarádem Tommym. Všichni však cítí, že posledních krušných 5 let ho změnilo. Oliver ovšem pravdu o tom, kým se opravdu stal, skrývá a snaží se odčinit prohřešky svého mládí. Začíná tím, že si chce usmířit svoji bývalou přítelkyni Laurel Lancovou. Dále pak vytváří postavu ochránce bezmocných, Arrowa. Ten po nocích napravuje to, co přes den napáchala jeho rodina a jiní bídáci z bohaté společnosti, a snaží se vrátit zašlou slávu kdysi zářícímu Starling City…

Seriál momentálně vysílá svou čtvrtou řadu, která však nebude poslední, protože byl předčasně prodloužen pro sérii pátou. To znamená, že určitě rozšíří otevřený účet 92 epizod. V hlavních rolích hrají Stephen Amell, Katie Cassidy, David Ramsey, Willa Holland, Paul Blackthorne, Emily Bett Rickards, John Barrowman nebo Colton Haynes.

Golden Boy (Policajt z New Yorku) (2013) a Tomorrow People (Lidé zítřka) (2013–2014)

O rok později si říkal, že pracovat jen na jednom seriálu ho nenaplňuje, a tak připravil hned dva nové. Jenže oba potkal stejný osud. Na jaře 2013 se představil Golden Boy, kde Berlanti působil v pozici výkonného producenta. Ten vyprávěl příběh muže, který se díky poctivé dřině vypracoval z pozice obyčejného pochůzkáře až na vrchol, kdy se stal policejním komisařem… Jenže stanice CBS nebyla spokojená se sledovaností a seriál po první sérii a 13 epizodách ukončila. V hlavních rolích hráli Theo James, Kevin Alejandro, Bonnie Somerville a Chi McBride.

Na podzim 2013 se pak vrátil na CW a předvedl sci-fi s názvem The Tomorrow People. Seriál vypráví příběh několika mladých lidí z celého světa, kteří reprezentují nový stupínek lidského vývoje. Tito lidé mají speciální síly, mezi kterými nechybí schopnost teleportace, nebo třeba telepatické dorozumívání. Skupina spolupracuje, aby dohromady porazili různé zlé síly. Výsledek však nebyl o nic lepší. 22 epizod bylo vše, čeho se diváci dočkali, a nepomohlo ani obsazení, kde se objevil Robbie Amell, Peyton List, Luke Mitchell, Aaron Yoo, Madeleine Mantock nebo Mark Pellegrino.

The Flash (2014-?)

Oproti tomu rok 2014 přinesl hned dvojnásobek radosti. Na CW si vyžádali spin-off k seriálu Arrow a tak vznikl The Flash. Ten se rychle zařadil mezi nejúspěšnější seriály stanice a toto místo nehodlá opouštět.

Barry Allen je nejrychlejší člověk na světě. Svou rychlost získal v důsledku výbuchu urychlovače částic, není ale jediný. Central City je nyní zamořeno lidmi se schopnostmi, jinak také metalidmi, ale ne všichni jsou na straně dobra. Barry se proto rozhodne využít svou schopnost; zatímco pro okolní svět potírá zločin jakožto vyšetřovatel u místní policie, tajně chrání město právě před těmito nepřátelskými metalidmi. A jeho jméno je Flash.

Prozatím má na kontě dvě série, ale za rok se vrátí a rozšíří tak sbírku 46 epizod. V hlavních rolích hrají Grant Gustin, Candice Patton, Danielle Panabaker, Carlos Valdes, Tom Cavanagh a Jesse L. Martin.

The Mysteries of Laura (2014-?)

Zatímco úspěch Flashe se očekával a nebyl žádným překvapením, tak prodloužení seriálu The Mysteries of Laura byl vcelku šok.

Seriál je založen na španělské předloze a sleduje Lauru Diamond. To je chytrá detektivka z oddělení vražd v New Yorku. Snaží se balancovat mezi svou prací a rodinným životem, do kterého neodmyslitelně patří její dva synové-dvojčata a nyní již téměř bývalý manžel, který se příliš nemá k podepsání rozvodových papírů. Laura si sama dokáže přiznat, že mezi tím, kdy uklízí po svých dětech a kdy uklízí ulice od zločinu, dokáže mít velmi zmatené momenty. Nějakým záhadným způsobem se Lauře daří vše zvládat. Využívá pomoci svého okouzlujícího a chápavého parťáka. Věci se začnou komplikovat v momentě, kdy se její bývalý náhle stane jejím šéfem na okrsku.

Zatím dvě série, 38 epizod na kontě a budoucnost nejasná. Seriál ještě nebyl prodloužen, ale zatím nebyl ani zrušen. V hlavních rolích hrají Debra Messing, Josh Lucas, Laz Alonso, Janina Gavankar, Max Jenkins nebo Marc Webster.

Blindspot (2015-?)

Podzim 2015 začal snad ještě lépe. Pro stanici NBC připravil drama Blindspot, které nemělo problém najít si své diváky a Berlanti zde působí jako výkonný producent.

Obří mezinárodní zápletka vypukne ve chvíli, kdy se na Time Square objeví nádherná nahá neznámá žena. Ta má celé tělo pokryté záhadnými tetováními. Neví, kdo je, ani jak se tam dostala. Jen jedno je jasné: jméno agenta FBI Kurta Wellera, které se rýsuje na zádech této Jane Doe. Agent Weller a zbytek FBI si brzy uvědomí, že každé tetování na jejím těle je zločin, který je potřeba vyřešit. S každou stopou se dostávají blíž pravdě o identitě Jane.

Již nyní víme, že seriál s jistotou rozšíří 23 epizod první řady, protože byl prodloužen a v příštím roce se na televizní obrazovky vrátí. Své role si tak budou moct zopakovat Sullivan Stapleton, Jaimie Alexander, Rob Brown, Audrey Esparza, Ashley Johnson, Ukweli RoachMarianne Jean-Baptiste.

Supergirl (2015-?)

Na podzim odstartoval ještě jeden seriál, u kterého je Berlanti uváděn jako výkonný producent, ale také jako tvůrce. Řeč je u Supergirl. Ta sleduje Karu Zor-El, mladou dívku, která pochází z planety Krypton. Od doby, kdy dorazila na Zemi, skrývá Kara své nadpřirozené schopnosti, které sdílí se svým slavným bratrancem Supermanem. Nyní z ní je čtyřiadvacetiletá mladá dáma, která se rozhodne začít využívat svůj dar. Stává se z ní hrdinka, která bojuje za pravdu, spravedlnost a lepší život lidí ve svém městě.

První série obsahovala 20 epizod, ale na rozdíl od Blindspot o jejím osudu ještě není rozhodnuto. I když i crossover s Flashem by měl pomoci k tomu, aby se diváci přeci jen druhé série dočkali. Pokud se tak stane, tak se znovu shledají s herci jako Melissa Benoist, Mehcad Brooks, Chyler Leigh, Jeremy Jordan, David Harewood nebo Calista Flockhart.

Legends of Tomorrow (2016-?)

Na jaře 2016 pak odstartoval další jeho seriál na CW a opět se v něm představily komiksové postavy. Tentokrát představil Legends of Tomorrow. Když hrdinové nestačí, svět potřebuje legendy. Rip Hunter je uprchlý cestovatel časem, který viděl budoucnost, a nyní se ze všech sil snaží zabránit tomu, aby se stala realitou. Založí si proto skupinu složenou z hrdinů i zloduchů, aby čelili nezadržitelné hrozbě, která ohrožuje nejen samotnou planetu, ale i čas a lidstvo. Dokáže tento tým odpadlíků porazit nesmrtelného nepřítele, který je horší než všichni ti, kterým čelili dříve?

První série nabídne divákům 16 epizod, ale jistotou je, že tím to neskončí. Stanice CW totiž seriál už s předstihem prodloužila a tak je jisté, že se vrátí v příštím roce a svou sbírku rozšíří. Otázkou je, kdo z hlavního obsazení u toho bude. V první řadě hráli hlavní role Brandon Routh, Victor Garber, Arthur Darvill, Caity Lotz, Franz Drameh, Ciara Renee, Amy Pemberton, Dominic Purcell nebo Wentworth Miller.

Pár zajímavostí na závěr:

 • Jeho produkční společnost má logo, ve kterém je rodiny zády a nápis „Greg, move your head!“ (Gregu, máš tlustý sklo!), čímž odkazuje na svého otce, který na něj při sledování televize vždy křičel, že zaclání.
 • Ještě než se prosadil jako tvůrce, tak bydlel v bytu na Beachwood Canyon, což je přímo pod nápisem Hollywood.
 • Až jeho desátý scénář mu získal agenta a také první placenou práci ve filmové branži. Prvních devět skončilo v koši.
 • Sám říká, že během tvůrčího procesu poslouchá stále dokola CD, uklízí byt a pije hodně kafe.
 • Jím vytvořená postava z Everwoodu, Ephran Brown, byl pravidelně volen mezi nejneoblíbenější televizní postavy. Oproti tomu jeho otec, Andy Brown, je často k nalezení v žebříčcích o nejoblíbenějších televizních otcích.
 • Přesto, že se seriál Brothers & Sisters stal hitem, který si oblíbili diváci i kritici, tak došlo po natočení pilotu k velkým změnám v obsazení. Například Sally Field převzala roli Betty Buckley, Matthew Rhys byl obsazen místo Jonathana LaPaglii a byl mu dodán i jiný příběh. Hlavní změna se však udála na postu showrunnera, kde odstoupila Marti Noxon a nahradil ji právě Greg Berlanti. Důvodem byly oblíbené „tvůrčí neshody“.
 • Seriál Dirty Sexy Money byl zrušen na konci roku 2008, aniž by byly odvysílány poslední čtyři epizody. Nakonec je čekala světová premiéra v březnu 2009 na španělské stanici Antena 3, která odvysílala celý seriál. Diváci v USA se jich dočkali až v létě.
 • V roce 2010 natočil film Life As We Know It, kde se v hlavních rolích představili Katherine Heigl a Josh Duhamel. Tržby filmu přesáhly 100 milionů dolarů.
 • V roce 2012 byl nominován na cenu Emmy za minisérii Political Animals (Politická hra).
 • Momentálně se na televizních obrazovkách vyskytuje 6 seriálů, které nesou jeho podpis (Arrow, The Flash, Mysteries of Laura, Blindspot, Supergirl a Legends of Tomorrow). Je možná, že počet se do příští sezóny rozšíří na 7. To vše za předpokladu, že Mysteries of Laura a Supergirl se dočkají prodloužení (zbytek už byl prodloužen) a že stanice CW mezi svými piloty vybere ten s názvem Riverdale.
 • K tomu sám dodává, že musí spolupracovat s tvůrci, kterým věří, které respektuje a obdivuje a kteří jsou tak talentovaní, že jim až závidí.
 • Patří mezi tvůrce, kteří v současné době dělají DC Comics radost, vzhledem k úspěchu seriálů. Ale jejich spolupráce začala filmem Green Lantern, který se však za velký úspěch označit nedá. I přesto mu seriály vylepšily reputaci natolik, že v roce 2018 by se měl ujmout tvorby a režie k filmu Flash.
 • Od roku 2013 žije s Robbie Rogersem, americkým fotbalistou. V roce 2016 se díky náhradní matce dočkali syna, Caleba Berlantiho.

Znáte Grega Berlantiho? Sledovali jste, sledujete či se chystáte sledovat jeho seriály? A který je váš nejoblíbenější? A co jeho filmy?

Další díly seriálu
Já rád sdílím, on rád sdílí, ty rád sdílíš! 
Pajky

Pajky

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře8zobraz všech 8 příspěvků
Nira

Nira

Díky za nadupaný článek, zase mi přibylo pár položek do seznamu, co musím vidět :-) A díky komentu Ragelly...
před 206 týdny
MountainLionet

MountainLionet

Zdá se, že se Berlanti v posledních letech skutečně našel. K mé potěše. Zatím jsem neviděla všechny...
před 206 týdny
milosh

milosh

Díky za článek, tohle jméno se v titulcích objevuje fakt dost často, ale nikdy mi nedošlo jak široký má...
před 206 týdny
Další články k tématu