Facebook Twitter E-mail
20. února 2017

Televizní tvůrci: Eric Kripke

Vítáme vás zpět u naší rubriky, jejímž cílem je představit vám osobnosti, které v seriálovém světě hrají důležitou roli. Jejich jména mnoha fanouškům nemusí nic říkat, ale přesto znají a obdivují jejich práci. Jde o tvůrce seriálů a právě na ně se nová rubrika zaměřuje.

Dnes vám představíme jedno z těch mladších tvůrců. Ale nenechte se mýlit, to neznamená, že by neměl zkušenosti. Posledních 12 let se minimálně jeden z jeho seriálů objevuje na amerických televizních obrazovkách. I přes to vám jeho jméno samo o sobě nic neřekne, a tak je třeba, abychom se na tvorbu Erica Kripkeho podívali podrobněji.

Eric Kripke se narodil 24. dubna 1974 v americkém Toledu, které se nachází ve státě Ohio. V roce 1992 dokončil Sylvania Southview High School a je jedním z těch, co mohou prohlásit, že se o tuto práci zajímal od dětství. Už během studií totiž se svými spolužáky natáčel krátké filmy. V roce 1996 promoval na University of Southern California School of Cinematic Arts.

Čerstvý diplom z oboru v kapse a Eric se okamžitě pustil do práce. Hned v roce 1997 vytvořil dva krátké filmy s názvy Battle of the Sexes a Truly Committed. Jenže jak už to tak bývá, tak prorazit opravdu nebylo jednoduché. Dokonce trvalo 6 let, než se jeho jméno opět objevilo mezi tvůrci.

2003


Přišlo to v roce 2003, kdy se domluvil na spolupráci se stanicí The WB a připravil pro ní zmodernizovaný příběh Tarzana. V něm detektivka Jane Porterová vede vcelku obyčejný život, který je narušen při vyšetřování rutinního případu. Ten ji přivede nečekaně do cesty Johna Claytona, který dává přednost jménu Tarzan. Poté, co zmizel a byl prohlášen za mrtvého, jej po 20 letech našel v africké džungli jeho strýc, miliardář Richard Clayton. Richard Clayton stojí v čele mocné společnosti Greystoke Industries. Strýc držel Tarzana proti jeho vůli doma, avšak ten unikl a slídil po celém městě. Pomáhal lidem v nouzi. Po setkání s Jane ji začne sledovat a zároveň pomáhat s policejními případy.

Jenže jeho pomáhání nemělo dlouhého trvání a stanice se rozhodla ukončit trápení již po osmi epizodách. To není zrovna něco, co by vaší kariéru nakoplo tím správným směrem. Někde se očividně stala chyba, ale při pohledu na obsazení lze říct jen to, že tím to nejspíš nebude. V hlavní roli Tarzana se objevil Travis Fimmel, kterého si později zamilovali fanoušci seriálu Vikings. Jane si zahrála Sarah Wayne Callies, která si o pár let později udělala jméno u seriálu Prison Break. Ve vedlejších rolích se pak objevili například Lucy Lawless, Mitch Pileggi nebo Leighton Meester.

Kripkeho to však od práce neodradilo a v roce 2005 přišel průlom. Napsal scénář k hororu Boogeyman, ale hlavně přišel s nápadem, který si zamilovali milióny fanoušků po celém světě.

2005-?


Dean a Sam jsou bratři, kteří v mládí přišli za nejasných okolností o svou matku. Od té doby jejich otec nahání po zemi všechny možné i nemožné démony a přízraky, do čehož se snaží zapojit i své dva syny. Jenže mladší Sam, který si již smrt matky příliš nepamatuje, nechce tuto činnost dělat, a tak odchází z domu studovat. Po letech se u něj doma objeví jeho bratr s tím, že jejich otec pravděpodobně na jednom ze svých „lovů“ zmizel. Dean a Sam se tedy vydávají po jeho stopách, v čemž jim pomáhá otcův deník, který objevili na jedné policejní stanici v městečku, kde též řádil démon…

Ano, přesně takhle se dá popsat největší hit a seriál, díky kterému je Kripke již dvanáct let nedílnou součástí amerického televizního vysílání. Supernatural nikdy nepatřil mezi seriály s velkou přízní kritiků, ale u fanoušků vždy slavil úspěch. Důkazem budiž mnohé ceny z People's Choice Awards a podobných anket. Samotný Kripke byl na pozici hlavního showrunnera prvních pět sérií a od série sedmé působí jako výkonný producent.

V hlavních rolích se stále objevují Jensen Ackles a Jared Padalecki. A je určitě třeba zmínit ještě alespoň trojici Misha Collins, Mark Sheppard a Jim Beaver, kteří v různých fázích seriálu mezi hlavní postavy také patřili.

K seriálu je nutno také připomenout webseriál Ghostfacers, který si chvilku žil vlastním životem a byl právě v Supernatural představen. O něco větší odbočkou je Supernatural: The Animation, což je japonské anime rozšiřující dějovou linku první řady seriálu.

2012–2014


Poté, co opustil pozici hlavního showrunnera u Supernatural, se rozhodl pustit do dalších projektů. Jeden z nich v roce 2012 vybrala stanice NBC a nesl název Revolution. Společně s J.J. Abramsem na něm působil jako výkonný producent.

Svět se změnil. Nic není jako dřív. Města jsou vylidněná, o moc bojují lokální militaristické skupiny a jakákoliv nám známá moderní technologie včetně aut, mobilních telefonů, počítačů a světel přestala záhadně fungovat. Není pryč jen elektřina, ale veškerá energie jako taková. Zdá se, že došlo k narušení základních fyzikálních zákonů. Existuje někdo, kdo o celé věci ví víc? V tomhle v podstatě postapokalyptickém světě se rodina Mathesonových snaží dát opět dohromady a s pomocí přátel přijít na to, jak světu energii vrátit…

Zájem diváků o seriál však nebyl nijak zázračný a tak se ho NBC rozhodla po dvou letech a celkově 42 epizodách zakončit. V hlavních rolích se představili Billy Burke, Tracy Spiridakos, Giancarlo Esposito, Zak Orth, David Lyons, Elizabeth Mitchell a JD Pardo.

2016-?


Po pár letech se na stanici NBC znovu vrátil, tentokrát ve spolupráci s Shawnem Ryanem vytvořili seriál Timeless. Ten byl v úvodních fázích popisován jako mix filmů Zpátky do budoucnosti a Mission: Impossible. O čem je ale ve skutečnosti?

Záhadný kriminálník ukradne tajný stroj na cestování časem. Chce pomocí něj zničit Ameriku takovou, jak jí známe tím, že změní minulost. Jedinou nadějí k záchraně lidstva je vytvoření speciálního týmu. Vědec, voják a profesorka historie musí využít prototyp stroje, aby společně cestovali do důležitých období minulosti. Trojice se ze všech sil musí pokusit neovlivnit minulost a zůstat vždy krok před nebezpečným uprchlíkem.

Tato letošní novinka si našla mnoho fanoušků v řadách našich uživatelů, horší je to však s diváky. Sledovanost není žádný zázrak a tak je možné, že se posádka Goran Visnjic, Abigail Spencer, Matt Lanter, Malcolm Barrett, Sakina Jaffrey, Paterson Joseph a Claudia Doumit dočká pouze jediné série.

Pár zajímavostí na závěr:

 • John Bellairs je spisovatel, který podle Kripkeho slov nejvíce ovlivnil jeho tvorbu.
 • Kromě seriálů má na kontě také scénář k filmu Boogeyman (2005) a produkoval film The Adjustment Bureau (Správci osudu) z roku 2011.
 • Na film Boogeyman dokonce odkazoval během epizody Supernatural.
 • Je velkým fanouškem komiksu Hellblazer a přiznal, že postavu Castiela vytvořil podle Johna Constantina. Jen se podívejte na jejich outfit.
 • Příjmení Winchester možná nebylo pro seriál vybráno náhodně. Možná pochází od Sarah Winchester z Kalifornie, ženy obchodníka se zbraněmi a jejího domu, který stavěla 38 let. Důvodem bylo, že jí jednou médium řeklo, že pokud přestane dům stavět, tak po ní půjdou duchové všech, co byli slavnou puškou zavražděni. V domě dokonce byly postaveny slepé uličky a schody do prázdna, aby zmátli duchy. To zní jako jedna z epizod…
 • Důležitou složkou seriálu Supernatural je hudba, konkrétně klasický rock. Favoritem Kripkeho jsou Led Zeppelin, ale ti v seriálu nikdy nezazněli, protože práva na jejich písničky jsou moc drahá.
 • Jensen Ackles se původně ucházel o roli Sama Winchestera, ale přijal přeobsazení s odůvodněním, že coby Dean bude víc jako Han Solo.
 • Dean měl původně mít i několik tetování, ale rozpočet to nedovoloval.
 • Úplně původní koncept pracoval s reportérem, co vyšetřuje lokální pověry a píše o nich články. Naštěstí se pak zrodil Sam a Dean.
 • Jared Padalecki musel kvůli roli Sama opustit Gilmorova děvčata a Jensen Ackles ze stejného důvodu opustil Smallville, oběma se krok vyplatil.
 • Postava Jima Beavera (Bobby Singer) se měla představit pouze v jedné epizodě, ale nějak se to vymklo z rukou.
 • Seriál Supernatural často sdílel komparz se seriálem Psych, protože se natáčel ve stejné lokaci.
 • Postava Ruby byla napsána pro Kristen Bell, ta ji ale odmítla a tak byla obsazena Katie Cassidy.
 • Nikdo ze Supernatural nečekal, že seriál poběží tak dlouho. Na oslavě ke sté epizodě řekl Misha Collins: „Uvidíme se při dvousté!“ a všichni se od srdce zasmáli. Oslava 200. epizody proběhla v říjnu 2014.
 • Ani sám Kripke neplánoval seriál delší než pět sérií, a i proto se finále páté řady jmenuje Swan Song (Labutí píseň).
 • V okamžiku, kdy CW prodloužila seriál pro dvanáctou sérii, tak se stal druhým nejdéle vysílaným sci-fi seriálem. Překonal tak Smallvile, ale pořád mu pár let chybí na Doctora Who.
 • Narozeniny Sama Winchestera jsou 2. května (1983), v roce 2007 se Kripkemu narodil syn ve stejný den a Kripke to sám označil za znepokojující.
 • Po roce od ukončení seriálu Revolution vznikl komiks s názvem Revolution: Endgame, který obsahoval 4 kapitoly na uzavření otázek, které seriál nezodpověděl.
 • Stejně jako u Supernatural, i v Revolution se několik epizod jmenuje podle písniček od Led Zeppelin.
 • Jim Beaver se objevil v Supernaural, Revolution i Timeless a při jeho obsazení do Timeless to Kripke okomentoval: „Odmítám psát televizní seriál bez Jima Beavera. Výrazně zlepšuje všechno, co napíšu.“

Znáte Erica Kripkeho? Sledovali jste, sledujete či se chystáte sledovat jeho seriály? A který je váš nejoblíbenější? Nebo máte raději jeho filmy?

Další díly seriálu

Televizní tvůrci: Bill Lawrence (23. 1. 2015)
Televizní tvůrci: Shonda Rhimes (20. 2. 2015)
Televizní tvůrci: Dick Wolf (20. 3. 2015)

... odkryj další díly seriálu

Televizní tvůrci: Bryan Fuller (21. 4. 2015)
Televizní tvůrci: Chuck Lorre (20. 5. 2015)
Televizní tvůrci: Kevin Williamson (21. 6. 2015)
Televizní tvůrci: Alan Ball (20. 7. 2015)
Televizní tvůrci: Aaron Sorkin (20. 8. 2015)
Televizní tvůrci: Jenji Kohan (21. 9. 2015)
Televizní tvůrci: Greg Daniels & Michael Schur (22. 10. 2015)
Televizní tvůrci: Tim Kring (20. 11. 2015)
Televizní tvůrci: Jason Katims (22. 12. 2015)
Televizní tvůrci: Ryan Murphy (24. 1. 2016)
Televizní tvůrci: Steven Moffat (22. 2. 2016)
Televizní tvůrci: Donald P. Bellisario (24. 3. 2016)
Televizní tvůrci: Greg Berlanti (21. 4. 2016)
Televizní tvůrci: Bruno Heller (23. 5. 2016)
Televizní tvůrci: Joss Whedon (28. 6. 2016)
Televizní tvůrci: Kurt Sutter (9. 9. 2016)

Televizní tvůrci: Tina Fey (23. 10. 2016)
Televizní tvůrci: Eric Kripke (právě čteš)
Televizní tvůrci: Carlton Cuse (20. 3. 2017)
Televizní tvůrci: Alex Kurtzman & Roberto Orci (22. 6. 2017)
Televizní tvůrci: Vince Gilligan (15. 10. 2017)
Televizní tvůrci: David Shore (23. 11. 2017)
Televizní tvůrci: Ronald D. Moore (26. 3. 2018)

Líbilo se? Tak to ukaž ostatním!
Pajky
Autor je místní článkař a občasný titulkář. Baví ho seriály a filmy všech žánrů. Pokud není zde, tráví čas nad sportovní rubrikou, případně pařením FMka.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Eviik
před 94 týdny
Wow, moc pěkný článek, o všech seriálech jsem tak trochu něco věděla,...
Hannie
před 93 týdny
Super článek, moc díky! Jako SPN šílenec jsem už spoustu věcí věděla,...
SweetRainbow
před 90 týdny
Krom SPN žádná sláva, co? Ale tak, SPN svojí délkou a kvalitou vydá za deset...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY