Facebook Twitter E-mail
23. ledna 2015

Televizní tvůrci: Bill Lawrence

Vítáme vás u nové rubriky, jejíž cílem bude představit vám osobnosti, které v seriálovém světě hrají důležitou roli. Jejich jména spoustě fanoušky nemusí nic říkat, ale přesto znají a obdivují jejich práci. Jde o tvůrce seriálů a právě na ně se bude nová rubrika zaměřovat.

Bill Lawrence, celým jménem William Van Duzer Lawrence IV, je americký scenárista, producent a režisér. Na svém kontě má již několik úspěšných seriálů a my vám nyní představíme jeho cestu seriálovým světem.

Bill se narodil 26. prosince 1968 v městečku Ridgefield v americkém státě Connecticut. Vystudoval angličtinu na College of William & Mary a po absolvování se pustil do své první scenáristické práce na krátkotrvajícím sitcomu stanice ABC Billy. To se psal rok 1992. Poté přispěl napsáním epizod také k seriálům Boy Meets World, Nanny (Chůva k pohledání), Friends (Přátelé) nebo Champs a pak přišel hit…

Spin City (Všichni starostovi muži) (1996–2002)

V roce 1996 přišel průlom a Bill Lawrence stál společně s Garym Davidem Goldbergem u zrodu velmi úspěšného seriálu Všichni starostovi muži. Ten sledoval život na radnici nejlidnatějšího amerického města a tak tým starosty New Yorku musel denně čelit těm nejpodivnějším, nejzávažnějším, ale samozřejmě také nejvtipnějším problémům, které jen mohou úřad potkat.

O slávu a popularitu seriálu se zasloužil hlavně Michael J. Fox, který se ujal role místostarosty Mikea Flahertyho. Za tuto roli získal dokonce tři Zlaté glóby. V roce 2000, na konci čtvrté série se musel Michael s rolí rozloučit kvůli své nemoci a jeho místo zaujal Charlie Sheen. Mezi hlavní postavy patřil také Barry Bostwick, Richard Kind, Connie Britton či Heather Locklear. Seriál se dočkal celkem 6 sérií a 145 epizod, během kterých posbíral 4 Zlaté glóby (3× Fox, 1× Sheen za hlavní roli) či cenu Emmy v roce 2000 (Fox za hlavní roli) a mnoho dalších nominací i cen.

Scrubs (Scrubs: Doktůrci) (2001–2010)

Ještě během vysílání svého prvního seriálu začal pracovat na novince. Novince, která vyrovnala a pro některé i překonala úspěch prvního hitu. V roce 2001 totiž stál za vytvořením populárního seriálu Scrubs. Ten sledoval život několika nováčků po nástupu do Sacred Heart Hospital. Práce v nemocnici však tentokrát nepřinášela jen vážná dramata, ale hlavně zábavu. Hlavní hrdina JD se při své práci setkává se spoustou prapodivných existencí a dostává se do mnoha vtipných situací. Hodně situací si taky pouze představuje a přehrává v hlavě.

Hlavní postavu JDho si zahrál Zach Braff, jeho nejlepšího přítele Turka ztvárnil Donald Faison. Hlavní ženskou postavu Elliot hrála Sarah Chalke a pak zde byly také nezapomenutelné postavy jako Dr. Perry Cox v podání Johna C. McGinleyho či údržbář, kterého si zahrál Neil Flynn. Seriál se dočkal 9 sérií (z toho 7 na stanici NBC a 2 na stanici ABC) a celkově 182 epizod. Během své existence získal seriál 3 nominace na Zlatý Glóbus a 17 nominací na cenu Emmy.

Clone High (2002–2003)

Během natáčení Scrubs si Lawrence našel čas i na vytvoření animovaného seriálu Clone High. I díky tomu se na seriálu podílelo i několik herců ze Scrubs, kteří postavám propůjčili svůj hlas. Seriál však neměl velký úspěch a po jedné sérii byl ukončen, přesto si pro úplnost řekneme o co šlo.

Clone High je animovaný seriál, ve kterém klony známých historických postav (Abraham Lincoln, Gándhí, Kleopatra či Johanka z Arku) v rámci armádního experimentu dochází na střední školu jako běžní teenageři. Armáda chce klony využít jako zbraň, zatímco ředitel školy by je radši viděl jako atrakci v zábavním parku.

Cougar Town (Město žen) (2009–2015)

Ještě během natáčení Scrubs se zrodil další nápad, který tentokrát našel místo na stanici ABC. Ve spolupráci s Kevinem Biegelem vytvořil seriál známý jako Cougar Town, který sleduje příběh čerstvě rozvedené matky Jules Cobb. Ta se za pomoci své nejlepší kamarádky Ellie a asistentky Laurie rozhodne vrátit k randění. Poté, co Jules najde toho pravého, tak seriál projde změnou a více než na randění se soustředí na skupinku přátel a jejich společné chvíle, často spojené s vínem.

V hlavních rolích této vínem nasáklé komedie se představila Courteney Cox, Christa Miller či Busy Philipps. Mužskou část pak reprezentuje Josh Hopkins, Brian Van Holt, Ian Gomez a Dan Byrd. Seriál se letos rozloučí šestou sérií (4 na stanici ABC a 2 na stanici TBS) a poslední epizoda bude mít pořadové číslo 102. Courteney Cox za svou roli získala v roce 2010 nominaci na Zlatý glóbus.

Ground Floor (2013-?)

Seriálová sezóna 2013/14 se dá určitě označit za jednu z nejplodnějších a také nejúspěšnějších v kariéře Billa Lawrence. Tento rok totiž stál jako scenárista či jako producent hned za trojicí komedií. První z nich odstartovala v listopadu 2013 na stanici TBS a nese název Ground Floor.

Seriál sleduje Brodyho, úspěšného makléře pracujícího pro pana Mansfielda v nejvyšším patře budovy. Tomu však jednoho dne zkříží cestu Jenny, dívka patřící do podpůrného personálu, která naopak pracuje v nejnižším patře budovy a on si uvědomí, že život není jen o práci. V hlavních rolích se představili Skylar Astin, Briga Heelan a John C. McGinley. Seriál má zatím na kontě dvě série a celkově 20 epizod.

Undateable (2014-?)

Na jaře 2014 pak dostala šanci vyniknout na stanicích „Velké pětky“ dvojice komedií, u kterých Lawrence působil jako producent. Surviving Jack (Táta Jack) se na stanici Fox zrovna nepředvedl a dočkal se brzkého zrušení. O poznání lépe si vedla komedie s názvem Undateable na stanici NBC.

Ta sleduje Dannyho, zhruba třicetiletého svobodného chlápka, který má vše na háku. To se změní v okamžiku, kdy se k němu nastěhuje nový spolubydlící Justin. Díky němu Danny zjišťuje, že existuje skupina lidi, se kterými nikdo nechce randit. Danny se tedy rozhodne, že jim bude dělat mentora. V hlavních rolích se představila dvojice Chris D'Elia a Brent Morin. Seriál za sebou má první sérii se třinácti díly a čeká se jarní start druhé řady.

Pár zajímavostí na závěr:

  • Lawrence je ženatý s herečkou Christou Miller (Scrubs, Cougar Town) a mají tři děti.
  • Jeho produkční společnost se jmenuje Doozer, což je slovní hříčka a odkaz na jeho prostřední jméno.
  • V jeho komediích se často zpívá a rád pracuje s herci, které již zná z předešlého natáčení.
  • I proto se často hvězda jednoho seriálu objeví jako host v jiném. Například Michael J. Fox si zahrál doktora ve Scrubs, část obsazení Scrubs dabovala postavy pro Clone High, Courteney Cox a Christa Miller po rolích ve Scrubs hrály hlavní role v Cougar Townu. Ostatně Cougar Town navštívila také většina hlavních herců Scrubs. V Ground Floor hraje John C. McGinley, známý ze Scrubs nebo Briga Heelan, kterou se předtím objevila v Cougar Townu, a navíc si poté zahrála roli i v Undateable. A nakonec v Ground Floor se jako host představil Brent Morin z Undateable.
  • Od roku 1996 (což už je nyní 19 let) se každý rok v televizi objevil alespoň jeden seriál pod kterým byl Bill Lawrence podepsán jako tvůrce.

Jak se vám líbí naše nová rubrika? Znáte Billa Lawrence? Sledovali jste či sledujete jeho seriály? A který je váš nejoblíbenější?

Další díly seriálu

Televizní tvůrci: Bill Lawrence (právě čteš)
Televizní tvůrci: Shonda Rhimes (20. 2. 2015)
Televizní tvůrci: Dick Wolf (20. 3. 2015)

... odkryj další díly seriálu

Televizní tvůrci: Bryan Fuller (21. 4. 2015)
Televizní tvůrci: Chuck Lorre (20. 5. 2015)
Televizní tvůrci: Kevin Williamson (21. 6. 2015)
Televizní tvůrci: Alan Ball (20. 7. 2015)
Televizní tvůrci: Aaron Sorkin (20. 8. 2015)
Televizní tvůrci: Jenji Kohan (21. 9. 2015)
Televizní tvůrci: Greg Daniels & Michael Schur (22. 10. 2015)
Televizní tvůrci: Tim Kring (20. 11. 2015)
Televizní tvůrci: Jason Katims (22. 12. 2015)
Televizní tvůrci: Ryan Murphy (24. 1. 2016)
Televizní tvůrci: Steven Moffat (22. 2. 2016)
Televizní tvůrci: Donald P. Bellisario (24. 3. 2016)
Televizní tvůrci: Greg Berlanti (21. 4. 2016)
Televizní tvůrci: Bruno Heller (23. 5. 2016)
Televizní tvůrci: Joss Whedon (28. 6. 2016)
Televizní tvůrci: Kurt Sutter (9. 9. 2016)

Televizní tvůrci: Tina Fey (23. 10. 2016)
Televizní tvůrci: Eric Kripke (20. 2. 2017)
Televizní tvůrci: Carlton Cuse (20. 3. 2017)
Televizní tvůrci: Alex Kurtzman & Roberto Orci (22. 6. 2017)
Televizní tvůrci: Vince Gilligan (15. 10. 2017)
Televizní tvůrci: David Shore (23. 11. 2017)
Televizní tvůrci: Ronald D. Moore (26. 3. 2018)

Líbilo se? Tak nebuď labuť a sdílej!
Pajky
Autor je místní článkař a občasný titulkář. Baví ho seriály a filmy všech žánrů. Pokud není zde, tráví čas nad sportovní rubrikou, případně pařením FMka.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

ševča
před 220 týdny
Tahle rubrika je to přesně to, na co jsem už dlouho čekala.
Pajky
před 220 týdny
V tom případě doufám, že provedení odpovídá představám :)
ševča
před 220 týdny
Možná bych dala víc prostoru tomu, co je pro jeho seriály typické a co mají...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY