24. 1. 2016

Televizní tvůrci: Ryan Murphy

Televizní tvůrci: Ryan Murphy

Vítáme vás zpět u naší rubriky, jejímž cílem je představit vám osobnosti, které v seriálovém světě hrají důležitou roli. Jejich jména mnoha fanouškům nemusí nic říkat, ale přesto znají a obdivují jejich práci. Jde o tvůrce seriálů a právě na ně se nová rubrika zaměřuje.

Ryan Murphy je americký scénárista, producent, režisér, a vyzkoušel si i roli porotce. Tentokrát se tak zaměřujeme na jméno, které je v seriálové komunitě velmi známým pojmem. Na kontě má několik úspěšných seriálů a doma si mohl vystavit i dvě ceny Emmy. V dnešním článku se podíváme na jeho tvorbu, za kterou je obdržel.

Ryan Murphy se narodil 30. listopadu 1965 v Indiana­polis, Indiana. Chodil na základní katolickou školu a poté navštěvoval Warren Central High School v Indianapolis. Svou matku popisuje jako školní královnu krásy, která všeho nechala, aby se mohla starat o své dva syny. Během toho si našla čas, aby napsala a vydala pět knih. Jeho otec pracoval 30 let v novinářském průmyslu. K práci pro televizi se dostal na konci milénia, když jeden z jeho scénářů koupil Steven Spielberg.

Popular (1999–2001)

První televizní úspěch se dostavil v roce 1999, kdy mu důvěru se seriálem svěřila stanice WB a Ryan pro ně přichystal seriál s názvem Popular. Ten se zaměřuje na dvě teenagerky. Brooke je populární roztleskávačka. Samantha píše do novin a nesnáší „žebříček popularity“. Není tedy překvapující, že se dívky nemají zrovna v lásce. Budou se ale muset naučit spolu vycházet, protože Samanthina matka a otec Brooke se budou brát…

Seriál se dočkal pouze svou sérií, ale rozhodně se nedá považovat za neúspěch. Posbíral totiž několik nominací na ceny a dokonce i několik cen získal. Největší úspěchy seriál slavil na cenách Teen Choice Awards. V hlavních rolích se objevili Leslie Bibb, Carly Pope, Tamara Mello, Christopher Gorkham, Sara Rue, Bryce Johnson, Tammy Lynn Michaels nebo Ron Lester.

Nip/Tuck (Plastická chirurgie s.r.o.) (2003–2010)

Opravdový úspěch se dostavil a dva roky později, kdy se Murphy pro stanici FX ujal seriálu Nip/Tuck. Seriál nás zavádí do zbohatlického prostředí Miami, kde prostřednictvím ordinace dvou plastických chirurgů nahlédneme pod pokličku zdánlivě spokojeného života místní smetánky. Poodhalíme nalomenou psychiku a nevyřknutá přání pacientů, kteří se své problémy snaží zakrýt pouze kosmetickými úpravami tělesné schránky. Doktor Sean McNamara a doktor Christian Troy jsou nejlepší přátelé a kolegové ve vlastní ordinaci plastické chirurgie. Christian nemá žádné výhrady k tomu, co jejich praxe nabízí a užívá si všech plodů, které mu prosperující podnik přináší. Sean však pomalu začíná propadat deziluzi a nečekané aspekty jeho práce se pomalu začínají promítat i do jeho soukromého života. Krásný dům a finanční úspěch najednou nedokáží skrýt jeho hroutící se rodinný život.

Seriál se dočkal šesti sérií a byl zakončen 100. epizodou. V hlavních rolích se představili Dylan Walsh, Julian McMahon, John Hensley, Joely Richardson, Roma Maffia nebo Kelly Carlson. Seriál posbíral mnoho ocenění a nominací. Na Zlatých Glóbech posbíral celkem 5 nominací (2× seriál, 2× Joely Richardson a 1× Julian McMahon) a v roce 2005 zvítězil v kategorii drama. Na cenách Emmy si připsal celkem 18 nominací (převážně ve vedlejších kategoriích) a samotný Murphy získal první nominaci na cenu Emmy.

Glee (2009–2015)

Po úspěchu se čeká další úspěch. To se nepodaří vždy, ale Murphy si mohl pogratulovat. V roce 2009 totiž společně s Bradem Falchuckem pro stanici Fox připravil velký hudební hit známý pod jménem Glee. Věčný optimista a středoškolský učitel Will Schuester se pokouší změnit školní klub Glee a připravit skupinku studentů na největší národní soutěž pěveckých sborů. Chce ze ztroskotanců vytvořit národní šampiony.

Seriál si připsal 6 sérií a celkem 121 epizod. Získal 4 Zlaté Glóby (2× seriál, 1× Chris Colfer, 1× Jane Lynch) a dalších 68 cen a také 176 nominací, řadu z nich za hudební vystoupení. Ve výčtu hlavních rolí je například Chris Colfer, Jane Lynch, Kevin McHale, Lea Michele, Matthew Morrison, Naya Rivera, Jenna Ushkowitz, Amber Riley, Mark Salling, Heather Morris, Cory Monteith, Darren Criss, Dianna Agron a mnoho dalších. K seriálu se pak samozřejmě musí také započítat The Glee Project, což je soutěž v jejíž porotě byl samotný Murphy a několik účastníků získalo následně roli i v seriálu.

American Horror Story (2011-?)

Železo se musí kout dokud je žhavé a tak si Murphy vzal svého parťáka z Glee, Falchucka, a pustili se do nového projektu s názvem American Horror Story a opět se překonali. Seriál každou sérii vypráví jiný příběh.

1. série: Murder House Ben, Vivien a jejich dcera Violet Harmonovi se přestěhují z Bostonu do losangeleské zrenovované rezidence poté, co Vivien potratila a Ben měl aféru. Jenže netuší, že dům má děsivou historii, a sice ho obývají jeho bývalí vlastníci. A těm se přítomnost Harmonových vůbec nelíbí.

2. série: Asylum Píše se rok 1964 a nacházíme se v blázinci Briarcliff, kterému vládne pevnou rukou sestra Jude. Jenže její krutovláda se začne rozpadat s příchodem nového pacienta, jenž je přezdíván Krvavá tvář. Sestra Jude musí v blázinci uvěznit novinářku Lane Winstersovou, aby nevynesla ven informace o hrozných podmínkách, které v Briarcliffu panují.

3. série: Coven Více než tři sta let uplynulo od bouřlivých dnů čarodějnických procesů v Salemu. Ti, kterým se podařilo uprchnout, nyní čelí vyhynutí. Záhadné útoky proti jejich druhu se stupňují a mladé dívky jsou posílány do speciální školy v New Orleans, kde se učí, jak samy sebe uchránit. Mezi nimi je také Zoe, která skrývá vlastní děsivé tajemství. Fiona, která se dlouho ukrývala mimo dění, je znepokojena vlnou násilí a rozhodne se vrátit se do města. Je odhodlaná ochraňovat Coven a tvrdohlavě si stojí za tím, že odstraní každého, kdo se jí postaví do cesty.

4. série: Freak Show Jupiter, Florida, rok 1952. Moc panoptik se nezachovalo a ty, která ano, tak ta teď musí hodně dřít, aby podnik udrželi v chodu. V jednom z nich se stvůry musejí potýkat se zlými silami, které jim nedokáží porozumět.

5. série: Hotel Tentokrát zavítáme do prostředí tajemného hotelu Cortez. Detektiv John Lowe vyšetřuje řetězec hrůzných vražd v Los Angeles. Tajemný tip ho odkáže právě na hotel Cortez, jehož obyvatelé jsou z velmi (h)různých prostředí.

Seriál má na kontě dva Zlaté Glóby (Jessica Lange, Lady Gaga) a dalších 76 cen, kromě toho také 223 nominací. Díky tomu, že každá série vypráví jiný příběh, je těžké vybrat hlavní postavy. Ale několik herců je třeba zmínit. Ať už je to Evan Peters, Sarah Paulson, Jessica Lange, Denis O'Hare, Frances Conroy, Kathy Bates, Angela Bassett nebo Lily Rabe.

The New Normal (Úplně normální) (2012–2013)

Ještě v průběhu Glee se rozhodl věnovat sitcomu The New Normal pro stanici NBC. Ten sleduje Goldie, která sebrala svou malou dceru a „vzala roha“ od svého nevěrného manžela. Jenže co dál? Naštěstí ji zachrání gay pár, který by chtěl miminko. Výměnou za to, že jim ho odnosí, jí a její dceři nabízejí domov a navíc finanční podporu, díky které by si mohla splnit svůj sen a stát se advokátkou. Jenže ještě tu je Goldiina homofobní babička…

Jenže tentokrát se úspěch nekonal a seriál byl po první sérii zrušen a už navždy bude mít na svém kontě pouze 22 epizod. V hlavních rolích se představili Justin Bartha, Andrew Rannells, Georgia King, Bebe Wood, NeNe Leakes, Jayson Blair nebo Ellen Barkin.

Scream Queens (2015-?)

Antalogie očividně fungují a tak se Murphy opět společně s Falchuckem a Ianem Brennanem (Glee) pustili do nového projektu, který představili letos na podzim na stanici Fox. A tentokrát se rozhodli namixovat žánr hororu a komedie.

1. série: Sesterstvo Kappa na Wallace University, v jehož čele je zábavná a zároveň nemilosrdná Chanel Oberlin, je ohroženo životem zničenou děkankou Cathy Munsch, jejíž cílem je změnit školní systém. A aby toho nebylo málo, po kampusu řádí maniak v obleku školního maskota Red Devil (Červený ďábel), který pokračuje ve vraždách, jež začaly před 20 lety…

Nyní už víme, že se dočkáme druhé série. První sice neměla zázračnou sledovanost, ale na prodloužení to stačilo. Možná pomohla i nominace na Zlatý Glóbus pro Jamie Lee Curtis. V hlavních rolích se představily Emma Roberts, Skyler Samuels, Lea Michele, Abigail Breslin, Keke Palmer, Nasim Pedrad, Billie Lourd a Jamie Lee Curtis. Mužské role si zahráli Glen Powell, Diego Boneta nebo Oliver Hudson.

American Crime Story (2016-?)

A aby těch antologií nebylo dost, tak se na začátku února dočkáme další. Tentokrát jde o adaptaci bestselleru The Run of His Life: The People v. O.J. Simpson od Jeffreyho Toobina. Seriál zkoumá soudní proces ve věci O.J. Simspona. Zaměřuje se na něj z perspektivy právních stran, kterým během sporu nechybí nečestné smlouvání a manévrování. Kromě toho všeho však ukazuje to nejdůležitější; zobrazuje jak kombinace sebevědomí, obrany a historie policie v Los Angeles s městskou afroamerickou komunitou daly porotě přesně to, co potřebovala – pochybnosti.

V první sérii se v hlavních rolích představí Cuba Gooding Jr., Sarah Paulson, John Travolta, David Schwimmer, Courtney B. Vance, Selma Blair, Connie Britton či Nathan Lane.

Pár zajímavostí na závěr:

 • Na střední škole byl prezidentem fanklubu Meryl Streep.
 • Než se prosadil jako scénárista, tak pracoval jako novinář například v The Miami Herald, Los Angeles Times, New York Daily News, Knoxville News Sentinel nebo Entertainment Weekly.
 • Napsal scénář Why Can't I Be Audrey Hepburn?, který koupil Steven Spielberg a odstartoval tím jeho kariéru v průmyslu, i přesto, že se nikdy nedočkal filmové verze.
 • Murphy je proslulý tím, že pokud chce někoho obsadit do svého seriálu, tak mu píše roli přímo na tělo.
 • Postava Kimber (Kelly Carlson) v seriálu Nip/Tuck původně měla být pouze v pilotu, ale Murphymu se její výkon líbil natolik, že si jí v seriálu nechal natrvalo.
 • Některé z operačních scén v Nip/Tuck musely být upravené, protože skuteční plastičtí chirurgové se ozvali s námitkou, že „tolik krve není třeba“.
 • Role Seana v Nip/Tuck byla napsána speciálně pro Dylana Walsche. Murphy také přiznal, že speciálně vytvořil roli Marlowa Sawyera, protože chtěl spolupracovat s Peterem Dinklagem.
 • Autenticitu všech operací měl na starosti speciální tým a tak mnoho z nich vypadalo opravdu skutečně. I proto byl seriál často ceněn v kategoriích make-upu.
 • Pro seriál Glee tvůrci záměrně nevybrali žádné známé tváře a vsadili na neokoukané nováčky.
 • V Glee často chodí postavy do podniku nazvaného „Breadstix“, tím Murphy odkazuje na svůj první seriál Popular, kde postavy navštěvovaly podnik jménem „Croutons“.
 • Kvůli Glee se Murphy dostal do sporů s několika hudebními skupinami a jejich frontmany. Na jméno mu nemůže přijít například Slash z Guns N' Roses, Dave Grohl z Foo Fighters, nebo Caleb Followill z Kings of Leon. Všichni mu odmítli použití jejich hudby v seriálu.
 • Jessica Lange původně roli v American Horror Story odmítla, ale Murphy jí tu roli nabízel tak dlouho dokud ji nepřijala.
 • Ve čtvrté sérii AHS (Freak Show) postavy zpívají písně, které byly vydány až po roce 1952, i když děj se právě v tomto roce odehrává. Fanoušci ho za to kritizovali, ale Murphy má jednoduchý argument. Používal písně pouze od interpretů, kteří si vysloužili nálepku Freak. (Davie Bowie, Lana Del Rey, Nirvana a další).
 • Příběh The New Normal je založen na příběhu Murphyho a toho, jak s manželem chtěli začít rodinu díky náhradní matce.
 • Postavy ve Scream Queens až do konce nevěděly, kdo je vrahem. Bylo to prozrazeno až v poslední epizodě a Murphy musel během celého natáčení čelit nátlaku ze strany herců, kteří se ho snažili uplatit, aby jim to prozradil.
 • Jamie Lee Curtis může říct, že Scream Queens je její seriál. Murphy ji chtěl obsadit do hlavní role a nechal se slyšet, že bez ní by seriál vůbec nechtěl dělat.
 • Za své oblíbené filmy označuje Network (1976), I Married a Witch (1942), Female Trouble (1974), a Pink Flamingos (1972).
 • Oženil se s Davidem Millerem 4. července 2012 a v prosinci 2012 získali svého prvního potomka, syna Logana Phinease, díky náhradní matce. V říjnu 2014 přivítaly druhého syna, Forda.
 • V roce 2015 získal Award of Inspiration od nadace na výzkum AIDS.
 • Na kontě má také několik filmů. V roce 2006 napsal a zrežíroval film Running with Scissors (Hlava nehlava), v roce 2014 The Normal Heart (Stejná srdce).
 • Ne vždy se jeho pilot prosadí. Například pro stanici WB napsal pilot St. Sass, ale ten nebyl vybrán pro seriál. V roce 2008 napsal pro FX pilot Pretty/Handsome, který potkal stejný osud. Naposledy zažil zklamání od HBO, když dostal stopku u projektu Open.

Znáte Ryana Murphyho? Sledovali jste, sledujete či se chystáte sledovat jeho seriály? A který je váš nejoblíbenější?

Další díly seriálu
Líbilo se? Tak si to nenech jen pro sebe! 
Pajky

Pajky

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře14zobraz všech 14 příspěvků
cihlinkaa

cihlinkaa

Ryana Murphyho jsem měla docela ráda (zkoušela jsem i Popular, ale moc mě to nechytlo), ale dávám mu za...
před 231 týdny
landover

landover

Ahoj Do článku se vloudila chybička. Když kliknu na nadpis u seriálu New normal tak mě to hodní na...
před 231 týdny
Foxley

Foxley

Tak konečně můj oblíbený tvůrce :D Ryana prostě zbožňuju a nedám na něho dopustit. Začal jsem s AHS,...
před 230 týdny
Další články k tématu