18. 1. 2018

Novinka pod lupou: Little Women (BBC)

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

Základní údaje

Název Little Women
Žánr Drama / Historický / Adaptace / Minisérie
Stanice BBC
Premiéra 26. 12. 2017
Vysílání 26.-28. 12. 2017
Délka pilotu 58 minut
Předskokan
Konkurence
Tipovačka

O čem to je?

Příběh se odehrává na pozadí občanské války a sleduje sestry Jo, Meg, Beth a Amy při jejich dospívání z dětí v dospělé mladé ženy. S pomocí své matky Marmee a v době, kdy je jejich otec pryč ve válce, dívky přichází na to, co to znamená být dospělou ženou. Řeší během toho méně i více závažné problémy, např. sesterskou rivalitu, první lásky, ztráty milovaných lidí nebo manželství.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Pravděpodobně jsem jediná, kdo předlohu nezná. Myslím ale, že při sledování této minisérie nemusíte mít tušení, o čem kniha je, hodně rychle si totiž uděláte vlastní obrázek. Drama o čtyřech sestrách skrývá mnoho potenciálu, nicméně si myslím, že celkově byl pilot zdlouhavý a stagnující, a tím pádem mírně unavující ke sledování. Po jeho zhlédnutí nemám chuť podívat se na zbylé epizody, protože si myslím, že bych u nich strávila mládí.

I když neznám předlohu, jsem přesvědčená, že nulové tempo není vina tvůrců, ale samotné předlohy. Rozhodně tu nechci hanit něco, co jsem nikdy nečetla, ale v seriálové podobě na mě příběh nepůsobí tak, jak by měl. Pomalé plynutí soustředící se spíše na pocity a nálady postav než na samotný děj zapříčiňují, že jsem během celé hodiny sledování stála (tedy seděla) mimo, odtaženě, nedokázala jsem se do příběhu dostat a užívat si ho.

Nicméně musím říct, že casting je vybrán na výbornou. Herečky k sobě pasují a mají mezi sebou perfektní sesterskou chemii, všechny mi do rolí výborně sedly a od začátku do konce jsem jim věřila každý pohled, pohyb i slovo. Za pomoci technické stránky (kamera, střih) se tvůrci snažili docílit zobrazení skrytých pocitů hrdinek, což se jim dařilo, ale jak říkám, hodně rychle se mi tento styl omrzel.
  • herečky a postavy
  • kamera, střih
  • nulové tempo
50 %
Mé hodnocení
ragelly

Tak po zhlédnutí tohoto pilotu jsem absolutně netušila, co vám k němu napíšu. Nemohla jsem říct, že by byl špatný, ale těžko se mi hledalo něco, co bych na něm vychválila. Knihu jsem znala z mnoha odkazů ve všemožných seriálech (Gilmorky, Simpsonovi…), ale nikdy jsem ji nečetla, ani neviděla nějakou jinou filmovou či televizní adaptaci. Jinými slovy – nevěděla jsem, jak „to“ má vypadat, ale něco mi tam přeci jen nesedělo.

I proto, jsem si po zhlédnutí ještě našla jak knížku, tak nějaké ukázky z jiných zpracování a teprve tehdy jsem si uvědomila, co mi na nejnovější adaptaci podvědomě vadilo nejvíc – rádoby dospívající hrdinky tu prostě vypadají jako staré báby! :D Navíc, pokud by to nebylo alespoň naznačeno příběhem, jen těžko bych odhadovala, která sestra je nejstarší, která nejmladší atd. A to příběhu hodně škodí! Těžko totiž pak můžete sestrám věřit to dětské (někdy až dětinské) chování, které v první epizodě (snad až na jednu) předvádějí, a které tím pádem vyznívá velmi hloupě a nepatřičně!

Stejný problém nastává i s hlavním mužským hrdinou, jehož soukromý učitel vypadá spíš jako jeho spolužák. Neznajíc předlohu, čekala jsem po jeho prvním setkání s Jo („hlavní“ sestrou) nějaký slibný románek, místo toho jsem se dočkala dětského tlachání, koulování a bruslení na rybníku. Zkrátka něčeho, co by s mladším obsazením vyznělo naprosto idylicky a mile, jako hezký příběh dětského přátelství, takhle to však bylo jen divné a rozpačité.

Nejromantičtější scénu celého pilotu nám nakonec překvapivě naservíruje nejstydlivější ze sester, jejíž rozhovor o lovu a kriketu je v podání obou herců rozkošný (v tom dobrém slova smyslu). Nemyslím si ale, že bude tato dějová linka nějak šířeji rozvedena.

Mnohem snadněji se ztotožníte se starší generací – maminkou Emily Watsonové a strýcem Michaela Gambona. Oba hrají skvěle. Angela Lansbury v roli tetičky Marchové nehraje špatně, ale nevyhneme se zde srovnání s Maggie Smith a její hraběnkou z Downton Abbey, která dle mého ztvárnění zatrpklé bohaté příbuzné zvládla lépe.

Kolem a kolem jsou Little Women milým příběhem, který neurazí, ale ani nenadchne. Po řemeslné stránce jde samozřejmě (jako ostatně u BBC vždy) o povedené dílko, ale nemá tu sílu, která by vás připoutala k židli a nutila sledovat dál. Mými oblíbenými sestrami zůstávají sestry Bennetovy! :)

Mimochodem, pokud by vám představitelka hlavní hrdinky někoho připomínala, tak vězte, že jejími rodiči jsou Uma Thurman a Ethan Hawke.
  • obrazově pěkné
  • hudba
  • věkově špatné obsazení
  • málo poutavý děj
60 %
Mé hodnocení
Tempy

Dáte novince šanci? Zaujal vás popis nebo trailer? Nebo si počkáte až na více ohlasů a podle toho se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Tohle přeci nemůžeš ostatním zatajit. 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře4zobraz všechny 4 příspěvky
Lill

Lill

Fíha, nevedela som, že vznikol aj seriál. Ja osobne knihu (aj pokračovanie) milujem a rozmýšľam, či mi to...
před 140 týdny
Goldeenka

Goldeenka

Knihu Malé ženy miluju. Seriál není úplně špatný, ale měla bych pár připomínek. Na rozdíl od Ragelly jsem...
před 140 týdny
Lill

Lill

Hanba mi, ale konečne po roku som sa dostala k pozeraniu :D A som spokojná, knihu som čítala už...
před 93 týdny
Další články k tématu