19. 2. 2018

Novinka pod lupou: Everything Sucks! (Netflix)

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

Základní údaje

Název: Everything Sucks!
Žánr: Komedie
Stanice: Netflix
Premiéra: 16. února 2018
Vysílání: celá série naráz
Předskokan: -
Konkurence: -
Tipovačka: –

O čem to je?

V devadesátých letech v Oregonu, když o internetu puberťáci ještě ani netušili, se na střední škole setkávají dva kluby. A/V klub a dramaťák.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Everything Sucks! je jeden z těch seriálů, o kterém jsem neměl tušení, že se bude vysílat, až do poslední chvilky. A pak jsem si o něm čirou náhodou málo přečetl a když jsem slyšel přirovnání k Freaks & Geeks, tak už jsem se nemohl dočkat první epizody.

Od začátku to na mě působilo takovým odlehčeným nádechem Stranger Things. Na Netflixu si očividně řekli – už nám to jednou s dětmi vyšlo, tak proč to nezkusit znovu, jen v trochu jiném žánru. Vynecháme tu temnou atmosféru a koukneme se na jejich obyčejné středoškolské životy. A ono by to krásně i mohlo fungovat.

Třeba hudba k tomu hraje skvělá, a to nechválím jenom závěrečné Oasis. Doba by taky fungovat mohla, i když já bych se posunul ještě pár let kupředu, abych tu střední prožíval ve stejné době, jako jsem ji prožil ve skutečnosti. V '96 jsem měl za sebou jen kousek základky. A rozhodně je třeba vypíchnout ještě jednu zajímavou věc, kterou je linka Kate. Ta by totiž asi měla být tou nejzajímavější a nejoriginálnější.

Jenže jsou tady i mínusy, tím největším je pro mě pouze dětské zaměření. Čekal jsem, že budou zapojené i jiné, starší postavy, a tím pádem to nabídne každému něco. Tady je po první epizodě cílovka kolem patnácti let, což je škoda. Protože se správnou dávkou sentimentu a vzpomínek na doby, kdy jsme vyrůstali a které jsme prožívali, tohle mohl být doslova poklad mezi televizními programy.

Navíc jako obvykle komedie od Netflixu chtějí čas a prostě nefungují okamžitě jako půlhodinová zábava. Takže i Everything Sucks! se hledá a otázka je, jestli se najde. Já mám totiž takový pocit, že s touhle partou až k maturitě nedojdu.
  • hudba
  • doba
  • linka Kate
  • jen teen
  • hledá se to, ale nevím, jestli se to najde
70 %
Mé hodnocení
Pajky

To ale vůbec nebylo špatné! Netflixácký styl komedií mi příliš nesedí, je tedy lepší než HBO nebo Showtime, ale zrovna tento žánr je u mě dost ošemetný. Každopádně vždycky dám šanci novinkám, zvlášť retro novinkám z 90. let. Everything Sucks je zasazeno právě do této doby, kdy jsem i já vyrůstala. I když musím říct, že to, co zažívají zdejší hrdinové, jsem já v té době nikdy neřešila.

Moc mě zaujalo, jakým způsobem tvůrci vykreslili vztahy mezi postavami a zlikvidovali veškerá divákova očekávání a představy o tom, jak se příběh bude vyvíjet dál. Pilot začíná docela klišoidně – partička nerdů je konečně na střední, kluk se zakouká do holky, holka je pěkná a zcela překvapivě je na něj i milá… ale než 30 minut uběhne, je všechno úplně jinak a my netušíme, jak se zdejší vztahy budou vyvíjet dál.

Netflix opět dokázal, jak umí udělat casting dětských herců. Všichni hrají výborně, jako by z devadesátek skutečně vypadli. Líbí se mi jejich nevinnost a těším se, jak se postupně budou otrkávat a dospívat. Jde o seriál o dospívání, odlehčené komediální drama, ale zároveň je to úplně něco jiného, na co jsme u teen seriálů (i těch, které skutečně v devadesátkách vznikly) zvyklí.

Naprosto špičková je zde hudba. Písničky z 90. let se sem samozřejmě hodí perfektně, ale to, jak jsou zvoleny do jednotlivých scén, napomáhá vytváření atmosféry i ztotožnění se s postavami. Dá se s trochou nadsázky říct, že hudba nám pomáhá poznávat postavy a pomáhá nám si je oblíbit. Vrchol přijde v závěru, kdy hrají Oasis. To už jsem v rytmu házela hlavou a naplno se ponořila do energetických tónů, a vůbec mi nevadilo, že už na obrazovce běžely závěrečné titulky, které bych jinak samozřejmě dávno vypnula.

Jedinou výtku mám v tom, že nejde o „líbivý seriál“. Když ho sledujete, je všechno fajn. Ale přesto nedokáže úplně vtáhnout do děje, aby se ihned zařadil mezi vaše zamilované a vy jste nutně museli sjet celou sérii najednou.
  • hudba
  • rozbití vztahových předsudků
  • výborní herci i jejich postavy
  • chybí tomu větší jiskra
80 %
Mé hodnocení
ragelly

Dáte novince šanci? Zaujal vás popis nebo trailer? Nebo si počkáte až na více ohlasů a podle toho se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Líbilo se? Tak to dej vědět světu! 
Pajky

Pajky

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře6zobraz všech 6 příspěvků
katush

katush

There are better ones, but I like it. Bingewatch it in one sitting
před 104 týdny
Eni Jack

Eni Jack

je to skvělý!
před 103 týdny
Tesa.

Tesa.

Ono to vlastne ani nie je nijak extrémne úžasné, ale ani neviem ako a skukla som 7 častí za sebou :D
před 98 týdny
Další články k tématu