24. 10. 2016

Novinka pod lupou: Goliath

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

plakát

Základní údaje

Název Goliath
Žánr Drama / Právnický / Thriller
Stanice Amazon
Premiéra 14. 10. 2016
Vysílání celá série najednou
Předskokan
Konkurence
Tipovačka

O čem to je?

Billy McBride býval slavný a úspěšný právník. Nyní je ale vyhořelý opilec, který tráví více času v baru než v soudní síni. Pak ale narazí na případ, který jeho přístup zcela obrátí. Jde o žalobu za zaviněnou smrt, kterou jeho klientka podá proti firmě, jíž zastupuje advokátní kancelář Cooperman & McBride. Jde o obrovskou mezinárodní právnickou firmu, kterou hrdina pomáhal založit. Billy a jeho tým začíná pomalu odhalovat hlubokou a smrtelnou konspiraci, která všem z nich ohrozí život.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Byl to sice pomalejší rozjezd, ale už běhěm těchto prvních 50 minut jsem se do seriálu stihla zamilovat. Nedávno jsme se u jednoho z článků bavili o tom, že se točí málo kvalitních seriálů. Goliath je důkaz, že i v kupce sena se dá najít jehla, která rozhodně stojí za to.

Seriál staví v první řadě na hlavním hrdinovi. Myslím si, že Billy Bob Thorton po svém výkonu z Farga již nemusí nikomu dokazovat, že herectví má v krvi a dokáže se vtělit do jakékoliv postavy. Tentokrát mu byl ušit na míru právník s celou řadou problémů. Přiznávám, že jeho přístup mnohdy nebyl zrovna nejlepší, ale rozhodně slibuju, že vás tato postava rozhodně nudit nebude.

Každopádně výborný výkon od Thortona jsem očekávala. Co mě ale velmi mile překvapilo, byly vedlejší postavy. Především konkurenční firma, kterou hrdina pomáhal zakládat, vypadá od prvního momentu skvěle. Všechny postavy mě dokázaly zaujmout a nemůžu se dočkat, až se společně dostanou ještě do většího kontaktu. Prozatím jsme totiž dostali pohled na jednu stranu mince a pak na druhou. Zatím nedošlo k jejich střetu, ale odhaduju, že ten bude opravdu velkolepý.

To je asi jediná věc, ke které mám výhrady. Dějově se toho v první epizodě skutečně moc nestane. Jde vyloženě o to, aby se nám představily postavy a nastínil hlavní případ, který se bude táhnout celou sérií. Tvůrci a stanice pravděpodobně sázeli na to, že celá série bude vypuštěna naráz a diváci tak budou moct rovnou sjet maraton. Jelikož ale hodnotím po pilotu, tak jsem si další díl přece jen nepouštěla, i když mi to muž doporučoval. Závěr epizody je cliffhangerový, konečně se začne něco dít, ale závěrečné titulky nám už neprozradí vyústění celé situace.

Abych ale skončila na pozitivní notě, musím říct, že mě hodně potěšily detaily. No, možná to nejsou úplně detaily, ale přece jen se v první řadě soustředíme na příběh a herce. Každopádně tvůrci si skvěle vyhráli s hudbou a kamerou. Hudby jsem si všimla hned od začátku, když skvěle ladila s atmosférou a lehce rebelskou osobností hlavního hrdiny. Její vysoká kvalita se udržela po celý díl, a to i přesto, že v hudbě šel vidět žánrový posun. Stejně dobrá je i kamera, která nám nabízí několik netypických záběrů, které pomůžou diváka vtáhnout do děje a zaujmout k ještě intenzivnějšímu sledování.

Ještě drobná poznámka na závěr: Pokud ve vás dřímá špetka feminismu, přijdete si na své. Goliath je po dlouhé době seriál, ve kterém jsou ženy zobrazovány jako silné a vzdělané osobnosti. A to ne pouze v jednom případě, ale v podstatě všechny hrdinky, které se v pilotu objeví, stojí oběma nohama pevně na zemi a rozhodně si nehrají na žádné křehotinky, které potřebují svého prince na bílém koni.
  • hudba
  • kamera
  • silné, chytré a vzdělané ženy
  • Billy Bob Thorton
  • serializovaný děj
  • případ vypadá zajímavě
  • pomalejší rozjezd
80 %
Mé hodnocení
ragelly

Moc často se mi nestává, abych si hned po pilotu nového seriálu, navíc takového, který jsem vlastně ani recenzovat nechtěl, okamžitě pustil druhý díl. Částečně za to může Billy Bob Thornton, protože toho chlapa můžu v jakékoliv roli, částečně to, že ten seriál je prostě skvělý.

Základem ani tak není příběh samotný, jako jeho podání. To, jak v jednu chvíli můžete mít jednoduchý život a v tu další totálně zkažený, i bez vlastního přičinění. Dialogy jsou tak perfektně napsané, že si je budete vyloženě užívat. Všemu tomu kraluje Thornton jako Billy McBride, který na sebe strhává pozornost v každé scéně, ve které se objeví. Z obsazení zaujme ještě Olivia Thirlby alias Lucy Kittridge, která je takovým mladším a nesmělejším vydáním McBrida. Docela se těším, až se proti sobě postaví u soudu.

Ale abych jen nepěl chválu, najdete i slabší místa. Skoro všechny hlavní ženské role jsou obsazeny blondýnkami. Po chvíli se v nich ztratíte, hlavně proto, že skoro všechny nosí sluneční brýle a McBrideova dcera, které má být devatenáct, vypadá, jako by jí bylo pětatřicet. Druhá věc je ta, že pro zachování aspoň nějakého konfliktu mezi postavami se Patty asi tak pět sekund po seznámení tak trochu nesmyslně naštve na McBrida a ve své póze zůstane hoooooodně dlouho. Ale to překousnete. Pohybuje se to ještě na hraně, kdy v tom cítíte roztomilost, ne otravnost.

Od seriálu dostanete mnohem víc, než od něj čekáte. Často vás i překvapí. Pokud už toho za sebou v seriálech máte hodně a plus mínus víte, co přijde dál, seriál stejně uhne a vy si jen budete říkat „Ne, to snad neudělal.“ Už to je znamení, že je seriál dobrý a že stojí za to ho sledovat.

Doporučuji sledovat: ANO, protože vás to chytne a nepustí.
  • Billy Bob Thornton
  • dialogy
  • moc blondýnek na metr čtvereční
80 %
Mé hodnocení
Seraphine313

Dáte novince šanci? Zaujal vás popis nebo trailer? Nebo si počkáte až na více ohlasů a podle toho se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Líbilo se? Tak zmáčkni nějakej ten čudlík! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře13zobraz všech 13 příspěvků
teraxa

teraxa

Tak já už dávno prázdniny jako takové nemám :) Navíc myslím, že za tenhle rok byl právě největší pokles...
před 221 týdny
Nira

Nira

Díky za zhodnocení, vypadá to hodně dobře, super obsazení, navíc celá série najednou... samozřejmě putuje na...
před 221 týdny
Koldik

Koldik

8ks to by asi slo, i ked trosku dlhsia stopaz, ale vyzera to dobre aj trailer aj hodnotenie.
před 221 týdny
Další články k tématu