7. 9. 2017

Novinka pod lupou: 2016/2017

Novinka pod lupou má za sebou již druhý kompletní ročník a opět jsme trhli rekord! Pojďte se spolu s námi ohlédnout za tím, co uplynulá seriálová sezóna přinesla za hity a propadáky.

Rozhodně to není vůbec dávno, co jsem vám loni touto dobou přinesla první souhrnný článek o naší Novince pod lupou. Jak ale víme, tak čas nějak extrémně zrychluje, zvlášť co se seriálových sezón týká. Je září, oficiálně se tedy dostáváme do sezóny 2017/2018. Nyní se ale naposledy ohlédneme za uplynulými 12 měsíci a podíváme se na to, jak to z hlediska Novinky pod lupou celé dopadlo.

Čísla pro statistikofily

Od září 2016 do konce srpna 2017 jsme pro vás připravili celkem 286 článků o nových seriálech! To je naprosto neuvěřitelné, absolutně nedokážu pochopit, jak toho mohlo tolik vzniknout a jak jsme to všechno mohli odsledovat, napsat články a názory. Jelikož tento článek je shrnutím již druhého ročníku, můžeme porovnávat s tím předchozím. Tak teď se držte: Loni bylo v NPL 186 článků. Ano, vidíte dobře, za jednu sezónu jsme se překonali a odsledovali rovnou stovku seriálů navíc! Kdybychom to přepočítali na dny v roce, vyjde nám, že bychom měli odpočinek jednou za pět dnů, zbytek by bylo sledování.

Koncept článků se nezměnil (a neplánujeme jej měnit ani do budoucna). Název, poster, základní údaje, obsazení, obsah, trailer, názory. Jednoduché? Ani ne :-D Ale funguje to, NPL rozhodně patří mezi vaše nejoblíbenější serialzoňácké rubriky. V uplynulé sezóně jsme počet názorů redaktorů rozšířili až na šest, aby si ti, co mají zájem, mohli napsat vlastní názor a vešli se např. i k očekávaným novinkám, o které je velký zájem. Celkem u čtyř seriálů jsme měli plný počet (tedy 6) autorů a které to jsou, to vás možná trošku překvapí: Making History (Fox), Time After Time (ABC), The Handmaid's Tale (Hulu) a American Gods (Starz).

Názory si zachovaly svou původní formu, tedy text, plusy, mínusy a procentuální hodnocení, abyste si mohli udělat co nejlepší představu, zda má cenu s pilotem ztrácet čas. Pokud bychom všechny články zprůměrovali, vyšlo by, že u každého jste se dočkali 2,71 názoru. To je docela příjemné zvýšení oproti loňskému číslu 1,53. Velkou zásluhu na tom má moje spolubojovnice Drunk_Queen, která se v podstatě od prosince ujala spolu se mnou úplně všeho, abyste měli vždy minimálně dva názory k dobru. Ve výsledku jste si mohli přečíst 285 názorů ode mě, 224 od Drunk_Queen, ale hodně toho pro vás viděli a napsali i Esgalnor (78), Seraphine313 (62), Pajky (50), Gabik.029 (22), Fruiko (21) a lukascoolarik (20). Všem těmto i dalším, kteří nějakým tím názorem za uplynulou sezónu přispěli, moc děkuju za spolupráci, za to, že si našli ten čas a zprostředkovali vám ještě lepší obrázek o tom, jaké dané piloty jsou a jak na diváka působí. Doufám, že si všichni (a třeba i další) najdou opět nějaké novinky v této sezóně, které je zaujmou a napíšou vám k tomu svých pár vět.

Kruťáci a měkoty

O tom, které novinky se řadí mezi oblíbené, rozhodujete především vy svými názory a hodnoceními přímo na webu. K tomu se však dostaneme ještě o chvilku později. Co se týče našich článkařů, v těch 286 Novinkách pod lupou jsme vám napsali celkem 775 názorů (!!!) Z toho jste se dočkali celkem 23× hodnocení 100 %. Všechny seriály, kde se stovka objevila, vyjmenovávat nebudu, jako příklad za všechny ale uvedu Westworld (HBO, The Crown (Netflix) a 13 Reasons Why (Netflix), tyto tři seriály totiž měly stovky v názorech hned dvě.

Z opačného konce spektra jsme se nebáli nadělit celkem 12× 0 %. To není zase tak vysoké číslo, takže pro připomenutí, tohle jsou naše odpady sezóny: Ice (Audience), Temný Kraj (Prima), Patriot (Amazon, dokonce oba názory byly nuly!), Modrý kód (Prima, dva ze tří názorů byly nuly), Fízlárna (Stream), Dear White People (Netflix), Still Star-Crossed (ABC), Claws (TNT) a Sousedé (Barrandov, dva ze tří jsou nula).

V loňské sezóně se do hodnocení zapojilo 14 článkařů (vs. devět loni). Na konci článku opět najdete tabulku s hodnocením, abyste viděli, kdo a jak hodnotil vaše nové oblíbence. Kdo byl mírný a kdo naopak má svou laťku nastavenou hodně vysoko? Z výše zmíněných (tedy těch, kteří napsali 20 a více názorů) si roli největšího kruťáka odnáší Fruiko s průměrem 51,9 % z 21 hodnocení. V těsném závěsu je ale loňská „vítězka“ Drunk_Queen, která z 224 názorů vykouzlila průměr 58,8 %. Třetí jsem překvapivě já s průměrem 61,8 % (a to jsem myslela, že já jsem vždy ta mírná). Na druhé straně spektra se nachází Pajky, který z 50 názorů získal průměr 71,2 %. Poté následuje Gabik.029 s prů­měrem 69,5 % a trojici uzavírá lukascoolarik přesně na 67 %.

V diskuzi u minulého souhrnu jsem si všimla návrhu, že máme pro jednotlivé redaktory udělat malou statistiku o tom, jaké stanice podle hodnocení nejvíce upřednostňují. Jak to ale fruiko (kterému patří opět letos díky za statistiky!) zhodnotil, je to moc práce s malým efektem. Každopádně nebojte, na konci článku vám prozradíme, jak uplynulou sezónu hodnotíme.

Vaše ohlasy

Jde vidět, že vás naše rubrika zaujala. Tisíce z vás si ji čtou a inspirují se. Samozřejmě nejvíce táhnou již před premiérou očekávané seriály, které letos vytlačily domácí produkci (ta vévodila loni). Za rok 2017 je nejčtenější Novinkou pod lupou 13 Reasons Why (Netflix), v těsném závěsu je Big Little Lies (HBO) a trojici uzavírá Riverdale (The CW). Nejčtenější českou novinkou je Modrý kód (celkově 4. místo). Pokud se ohlédneme za loňským podzimem (první polovina sezóny), tak tam vás nejvíce zaujal český dokument Trabantem z Austrálie do Asie (Česká televize), dále speciál Gilmore Girls: A Year in the Life (Netflix) a jako třetí Westworld (HBO).

Nejen čteností je však člověk živ. Zajímá nás také to, jestli si pilot skutečně pustíte. Prvotní zprávu nám o tom dáváte v komentářích. Bezkonkurenčně nejdiskutovanější novinkou byl Modrý kód, který získal 104 komentářů. Když se ale vrátíme zpět do reálné roviny, tak na dalších místech se 30–40 hlasy byl speciál Gilmorek, Riverdale The Grand Tour (Amazon).

Pak je tu ale i naše tajná pozorovačka ve stylu Big Brothera aneb víme o každém vašem pohybu ;-) Můžeme vám prozradit, že ze všech loňských pilotů bezkonkurenčně nejvíce válcoval konkurenci 13 Reasons Why. Jeho pilot si odškrtlo přes 2 000 lidí! Kousek v závěsu zůstává na druhém místě novinka Westworld (1 645 odškrtnuní pilotu), třetí místo patří Riverdale (1 262), přes 1 000 hodnocení se dostaly i novinky Big Little Lies a Iron Fist. Piloty jste ale odškrtávali celkově méně (možná proto, že je více seriálů, tak se to rozptýlilo?). Loni měla přes 1 000 hodnocení celá první desítka, letos má desáté místo „jen“ 788 hodnocení. Zatímco loni celou desítku tvořily americké seriály, letos se tam dostal i jeden britský, a to Taboo na 9. místě. Jinak je zde o poznání méně Velké pětky – pouze Riverdale a Timeless (vs. loni 6 seriálů). Zbytek tvoří kabelovky a streamovací služby (13 Reasons Why, Westworld, Big Little Lies, Iron Fist, American Gods, Legion a Luke Cage).

Celkem 112 pilotů z minulé sezóny zhlédlo a ohodnotilo více než sto uživatelů (Pure Genius je těsně pod čarou s 99 hlasy). Z těchto má pouze 8 100% hodnocení. Pokud to vezmeme podle největšího počtu hodnocení, tak v tomto ohledu vítězí This Is Us (NBC), jehož pilot má 100% hodnocení od všech 664 lidí, kteří si jej ve watchlistu odškrtli. Naopak nejhorší hodnocení pilotu má Modrý kód, kdy 283 uživatelů ohodnotilo první díl v průměru na 44,7 %.

Nyní přejdeme rovnou k samotným seriálům a jejich hodnocením. Pilot je jednou z nejdůležitějších epizod, která mnohdy rozhoduje o tom, jestli seriálu dáte šanci, nebo ho zavrhnete. A musíme říct, že šance jste novinkám (nejen pilotům) rozhodně dávali. Z minulé sezóny máme jasného vítěze, který vás zaujal v hojné míře. Letní amazonská senzace s názvem The Grand Tour se pyšní skvělým hodnocením 88,2 %, které vzniklo průměrem hodnocení 304 seriálových fanoušků. Druhé místo okupuje The Crown, který jako seriál má hodnocení 87,7 %, přičemž k tomuto číslu dopomohlo 275 uživatelů. V těsném závěsu na třetím místě je netflixácká novinka 13 Reasons Why, která má pouze o tři desetinky procenta nižší celkové hodnocení (87,4 %), a navíc o poznání více hodnocení (879).

Ale vás stejně jistě zajímá opačná strana žebříčku, abyste se škodolibě mohli posmívat těm, kterým to nevyšlo. Není asi překvapením, že konec žebříčku uzavírá již zmíněná lékařina Modrý kód. Říkali jsme, že pilot získal průměrné hodnocení 44,7 %. Seriál jako celek je na tom o poznání hůř, jeho průměr spadl na číslo 31,9 %. O trošku lépe je na tom další český seriál Nádraží, který má stejně jako Still Star-Crossed hodnocení 46,3 %. Hodnocení pod 50 % má ještě jedna novinka, a to Imaginary Mary.

Obecně to vypadá, že vás uplynulá sezóna dokázala svými novinkami zaujmout. Hodnocení seriálu vyšší než 80 %, což je podle mého názoru hodně slušný výsledek, má 17 novinek (loni bylo 15). Hodnocení v rozmezí 70–80 %, které je také ucházející, získalo 45 seriálů (loni 34).

Seriálová výzva

V lednu 2017 jsme vám poprvé v historii webu představili výzvu. Jde o roční hru, kdy se snažíte překonat stanovenou hranici a během roku (do prosince 2017) si odškrtnout 52 pilotů, tedy v průměru jeden týdně. Máme za sebou osm měsíců, tedy 2/3 roku, a prozatím má výzvu na 100 % splněnou 61 lidí. Samozřejmě víme, že to jsme já s Drunk_Queen, ale co vy ostatní? Pochlubte se s námi, jestli i vy jste ti blázni, co už mají hotovo, případně na jakém procentu aktuálně jste a jak si věříte, že to do konce roku stihnete? Zajímá nás to! Spousta z vás se do toho ale tedy zatím moc nehrne. Celých 14 % všech, kteří výzvu přijali, jsou teprve na 2 procentech, mají tedy ohodnocen pouhý jeden pilot :-)

Více informací ohledně výzvy najdete v samostatném článku.

Naše rekapitulace

To bychom nebyli my, abychom vám nepřinesli zase něco navíc. Jako by tento článek nebyl u tak dost dlouhý, že? :-) Každopádně jsme si říkali, že by nebylo od věci poohlédnout se za uplynulou sezónou a nějak ji vlastními slovy zrekapitulovat. Takže ani dnes nepřijdete o naše názory.

Jeden rok, 286 pilotů. No páni, uf! Musím ale říct, že nemám čistý štít, chybí mi jeden názor, a to Trabant (Dan Přibáň promine), za poslední rok jste si tedy mohli přečíst 285 mých názorů a já viděla 285 pilotů. Jak tak velké množství vůbec zhodnotit? Vždyť se to nedá ani nějak anlyzovat, když je toho tolik :-) No každopádně, jdeme na to. Dá se očekávat, že u třech stovek pilotů asi bue hodnocení docela rozmanité. Proč ale nezačít tím nejlepším? Mám celkem desetkrát 100 %, a to u novinek Westworld, The Wrong Girl, Dirk Gently's Holistic Detective Agency, Good Girls Revolt, Mars, Riverdale, Santa Clarita Diet, Tangled, 13 Reasons Why a Mr. Mercedes. Všechna tato dílka na mě skutečně velmi zapůsobila, nejvíc ale jeden, u kterého jsem byla tak zaujatá, že jsem si musela pustit celou řadu (a nelitovala jsem).

Na druhou stranu se ale objevily i nějaké ty nuly, i když s nimi příliš neplýtvám. Vlastně se neobjevily nuly, ale nula. Jedna. Však víte, já jsem ta hodná, co dává procenta, i když ostatní to zařazují do odpadů. Nicméně i nad moje možnosti byl Patriot. U desítek už jsem ale štědřejší, těsně u bodu mrazu (v podstatě procenta za to, že jsem to dokoukala a přežila jsem bez újmy na psychickém i fyzickém zdraví) se ocitlo deset seriálů – Mary + Jane, Crisis in Six Scenes, Sunny D, Detroiters, Crashing, The Breaks, Modrý kód, The Warriors, Dear White People a Tales.

To, že jsem hodná a líbí se mi hodně novinek, dokazují i další moje statistiky. Nejvíc jsem za tuto sezónu rozdala osmdesátek, a to pro 71 z 285 seriálů. Následovaly sedmdesátky u 55 pilotů, zbytek je víceméně vyrovnaný kolem dvaceti seriálů u každé procentuální desítky. Tento rozbor mi docela jasně potvrzuje můj pocit, který jsem měla ještě předtím, než jsem si statistiky začala vyhledávat a počítat. Myslím, že letošní sezóna byla na novinky hodně povedená. Především tedy u dramat, kde se objevilo spoustu silných kousků, ostatně o tom svědčí i naši finalisté v SerialZone Awards. Myslím, že není rozhodně pravda to, jak každý rok lidi říkají, že je to čím dál tím horší. Především tedy kabelovky a streamovací služby mají na svědomí celou řadu skvělých novinek a myslím si, že za pár let se z nich stanou skutečné hity.

Je tu ale jen jeden seriál, který mě naprosto dostal. Dostal mě tak, že jsem porušila všechna svá pravidla a po zhlédnutí pilotu jsem si ho hned musela pustit celý. Podle mých příspěvků v průběhu roku asi už víte, že řeč je o 13 Reasons Why. Ten seriál mě naprosto pohltil, zhlédla jsem během jednoho dne celou řadu, která ve mě komplet zanechala hodně silný dojem. Neříkám, že u jiných pilotů jsem neměla tu touhu dívat se na další díly, ale nikdy to nebylo tak silné jako u 13RW.

WTF seriálů se letos pár našlo. Pravděpodobně to budeme mít všichni v našich komentářích stejné, protože tak nějak obecně asi všichni vnímáme, že to, co jsme zrovna viděli, není úplně běžná záležitost. Z těch dobrých se dá zmínit určitě The Handmaid's Tale, ale i American Gods či Westworld (otázka je, jak moc wtf tohle vlastně je). Son of Zorn byl takové lehké wtf, jakmile jsem si zvykla, dalo se to. Morgana Robinson's The Agency bylo hodně negativní wtf, stejně jako Dear White People. Z těch ujetin, které si vážně plnými doušky užívám a těším se na celé série/seriály, musím zmínit Dirka Gentlyho, Blood Drive nebo Stan Against Evil.

Kolik mi toho šlo do watchlistu? To nechcete vědět :-D Kdo mě už chvilku zná, tak ví, že chci vidět v podstatě všechno, ať už to dobré, tak i to špatné, abych třeba věděla, jestli se můj názor s přibývajícími díly nezmění (což už se párkrát stalo!). Každopádně letos jsem na sebe a svůj watchlist „přísnější“ – u toho, co mě opravdu nezaujalo, tak jsem nekompromisně vyřadila ze sledování a nemám v plánu to do watchlistu dávat ani na budoucnost. Každopádně pořád převládají seriály, které skutečně na základě pilotu chci vidět celé, tipla bych že tak dobré 2/3 ze všech to budou.

Jinak, pojďme si nalít čistého vína. 286 pilotů je hodně velký záhul. Musím říct, že jsem měla (sama, ale i spolu s Drunk_Queen) během uplynulých 12 měsíců pár krizí. Ne ani tak ohledně sledování, to mě vesměs baví neustále. Ale ty názory! Do toho se občas dokopat, to je nadlidský výkon, to byste nevěřili. Proto se stává, že někdy máme hodně, opravdu hodně velké zpoždění. Tímto bych vám chtěla strašně moc poděkovat. Z jiných webů známe takové ty typické trolly, kteří hledají jen samé negativní věci. Ale od vás jsme se nedočkali snad jen jediné výtky v tom, že jsme občas mívali zpoždění. Naopak, když jsme měli něco rychle, tak jste nám napsali pochvalu, což ani netušíte, jak nás těší. Taky proto jsme nakonec všechny krize překonali a i když se zpožděním, všechny novinky z našeho seznamu jsme vám nakonec představili.

Co si přát do nové sezóny? Pevné nervy, spoustu trpělivosti, dost času a hlavně skvělé piloty, abyste si nám opět (snad žertovně) mohli stěžovat, že vám čtyřiadvaceti­hodinové dny prostě nestačí :-D A od vás samozřejmě čtení našich novinek a jejich komentování, podle komentářů se neustále ujišťujeme, že tento náš šílený rozvrh má smysl a něco vám dává :-)

ragelly
Drunk_Queen

Jmenovat nejlepší piloty je opravdu těžké, když jste jich viděli tolik. Ale tak co už, aspoň si počtete :-D. Hned na začátku sezóny (pro mě, pro vás jen skoro) mě ohromně bavil pilot Our Ex Wife. Pilotová krasojízda samozřejmě pokračovala, ale kdybych měla vypisovat vše, asi zemřu, takže za české seriály jmenuji Kosmo a Svět pod hlavou, za světové seriály 13 Reasons Why, APB, Marlon, Man in an Orange Shirt,… ale nebudu lhát, mě si nejvíc získal návrat kluků z Top Gearu v The Grand Tour.

Největším utrpením bylo přibližně všechno od MTV, většina autorských komedií, jmenovat si zaslouží například Ice, Patriot, Dear White People, slovenské 1890, české Modrý kód a Sousedé. Nechápu, co jsme komu udělali, že tohle vzniklo.

Nějaké překvapení je pro mě dost těžké říct, protože málokdy jdu do NPL s nějakými očekáváními, ale napadá mě Marlon, o kterém jsem myslela, že bude naprostým utrpením. A nebyl. Tohle je pro mě podobné jako předchozí kategorie. Když už se na něco těším, tak to díky bohu vyjde. Jediné, co si vybavuju, že mě zklamalo, bylo Powerless, které mě sice nakonec bavilo i tak, ale jak jsem to čekala úplně jiné, tak jsem z toho byla docela rozpačitá.

Nutkání pustit si celou sérii jsem měla u všeho, co jsem vypsala u nejlepších pilotů, a taky u všeho, čemu jsem dala devadesát a víc. A u takových těch guilty pleasures, teď mě napadá třeba Confess a Famous in Love. Ale kdybych měla říct všechno, byli bychom tu týden.

Já a blázen? Ale jděte, to si říkám snad u každé NPL, která se mi líbí. Jenže to už spíš ze zvyku, protože jsem se zbláznila již dávno – a ani jsem u toho nepotřebovala tuhle rubriku. Své šílenství ale nejvíc vnímám u komedií, například Marlon, Our Ex Wife, Carters Get Rich a jim podobné. A pak u guilty pleasures.

Ale šílená nejsem jediná. Pořád nechápu, co se mohlo komukoliv líbit na Baskets, jak může pořád vcelku úspěšně pořád běžet Modrý kód, nebo proč Netflix místo Girlboss obnovil třeba Gypsy nebo Friends from College. Jako u něčeho je mi jasné, že se mi to líbí, protože jsem divná (APB, Marlon,…), ale někde ten smysl prostě nespatřuji.

Do watchlistu jsem si zařadila odhadem pětadvacet seriálů. Ne všechno jsem už stihla dokoukat do konce, něco asi už ani nedokoukám, ale snažím se.

Nejdivnější piloty? Tady asi taky zabrouzdám do komedií. Na tohle stačí už třeba ten Our Ex Wife. To doporučuju, pokud si chcete přestat být jisti absolutně vším. Divné ve špatném smyslu jsou komedie od MTV a seriály jim podobné, Mystery Science Theater 3000, divný v neutrálním smyslu byl Downward Dog či Cassandra French's Finishing School, dobře divný byl Quacks.
Esgalnor

Myslím si, že jsem ještě nikdy nezhlédl v jedné seriálové sezóně tolik pilotů, jako v té letošní. V té bylo sice mým vrcholem loučení s Grimmem (vlastně první seriál, který jsem začal sledovat s titulky), ale některé novinky mi dokázaly vyrazit dech a téměř z té sezónní špičky sesadit Grimma.

Mám-li začít od začátku, musím zmínit Stranger Things – poslední dobou na tuhle Netflixáckou pecku trochu zapomínám, avšak je pravdou, že tenhle seriál mě natolik uhranul svou atmosférou, herci a perfektními postavami, že jsem sjel celou sérii během dvou dnů (a to jsem těch novinek letos moc nedokončil).

Jestliže mám pak vzít postupně od začátku sezóny ty nejlepší piloty, začít bych rozhodně musel další hororovou peckou, kterou je The Exorcist. Zatím jsem se za pilot nedostal (a dle reakcí ani neví, jestli chci), ale pilotní díl s takovou hororovou atmosférou, těmi úžasným gore efekty (kam se hrabe The Mist, kde jsem je vychválil) a tou jednou vynikající lekačkou, tu snad ještě nebyl. Podařilo se mu vyvolat ve mně strach – což nezvládne kdejaký filmový horor. Pokračuju.

V říjnu se dostala na řadu očekávaná novinka od HBO, Westworld, který byl snad tím nejvíc mindfuckovým pilotem sezóny (nepočítám Sousedy) a v dobrém slova smyslu (přesně proto nepočítám Sousedy). Kvalitně zpracováno, přesvědčivě zahráno a poutavě vystavěno – nutkání pustit si druhou epizodu a zhlédnout celou sérii mě svírá doteď (a rád se mu poddám, jakmile budu mít čas, hehe). Dále přejdu příjemnou jednohubku, kterou pro mě byl pilot Frequency (byl jsem nadšen, ale rychle to ze mě vyšumělo), překvapivě zábavný a nedoceněný sitcom Kim’s Convenience a praštěnou detektivku Dirk Gentley’s Holistic Detective Agency – ani u jednoho jsem se nedostal za pilot, ale všechny bych označil za nadprůměrně povedené.

Ta bomba, kterou jsem ale potřeboval a po Stranger Things doposud marně hledal, přišla v listopadu. A z Česka! Pustina mě nadchla, ale zcela neskutečným způsobem. Skvělý pilot navnadil a zbytek epizod jsem sjel během nočního maratonu, kdy zrovna nešel proud. Depresivní a velmi intenzivní zážitek, přičemž ještě větší údiv u mě vyvolává fakt, že jde o český počin. Jen o jediný den později vyšel na Streamu pilot Semestru. Neviděl jsem jej sice v rámci NPL, ale byl jsem Novinkou navnazen a seriál jsem taky sjel za chvilku. A ačkoliv mám pár výhrad k závěrečné epizodě, hodnotím Semestr i tak jako sympatickou a velmi zdařilou oddechovku.

Listopad byl vynikající, nečekal jsem dlouho a přišel Mars – povedený atmosférický mix dokumentu a sci-fi od National Geographic. Ačkoliv mi vadilo přehršel odkazů na SpaceX, dramatická složka pilotu byla působivá a vizuálně vyšperkovaná. Neopouštím první půli listopadu, protože následuje The Crown – pro mě v listopadu ještě třetí nejlepší pilot sezóny. A část s lovem kachen aspiruje na nejlepší scénu roku. Seriál plánuju zhlédnout celý poté, co nárazově projdu podobně laděnou Victorii. Přeskočím zklamavšího Frontiera a mimo zábavnou jednohubku Sweet/Vicious už do Vánoc nedostávám jediný pilot, který by mě více zaujal.

Začátkem ledna ale přišel další český počin, tentokrát Stream a HBO doplnila ČT, která vypustila Trpaslíka. Tahle kontroverzní komedie se mi trefila do noty a skvěle mě svými díly pobavila (ačkoliv se střídaly ty slabší s těmi lepšími). Rád bych vychválil Řadu nešťastných příhod, ale můžu o ní jen říct, že jsem relativně spokojený – můj dojem nevylepšily ani další tři díly, co jsem zatím zhlédl. To spíš další trefa České Televize (která se v lednu rozjela – není divu, že jí došel dech) mě doslova omámila – Svět pod hlavou začal nemastně a neslaně, moc mě nebavil a nezaujal, jen aby vygradoval do tísnivého psychothrilleru s hustou atmosférou a geniálním Trojanem v hlavní roli. Překvapení roku? Ne, nebudu přeskakovat. Možná proto jsem pak měl dlouhé ticho po pěšině – neviděl jsem Big Little Lies a až do března nebyl pilot, který by mě nějak výrazně oslovil. Poté přišla thrillerová minisérie od BBC, The Replacement, která klamala svým průměrným vizuálem – pod povrchem se ukrývá obdivuhodný scénář a velmi, velmi nevšední zápletka. Dokoukat The Replacement mám vysoko ve svém to-watch listu. Rád bych řekl to samé o Making History, od čehož mě ale odradil už druhý díl a Time After Time, což začalo jako zábavná oddechovka a skončilo… pro mě velmi špatně po pěti epizodách.

Ne, ta skutečná pecka přišla z nečekaného místa – seriálu Feud. Fanfáry, prosím, tenhle seriál jsem zhlédl celý a téměř jsem po něm oněměl. Fantastické obsazení, krásná retro výprava a do toho příběh s přesahem o sexistických praktikách v Hollywoodu 20. století. Zasazení do mnou milovaného prostředí filmu bylo jen třešničkou na dortu. Lahůdka. Následoval seriál, o němž jsme všichni slyšeli až moc – 13 Reasons Why. Jeho pilot mě zaskočil nepřipraveného a sérii jsem vzápětí sjel během jednoho týdne. Byl jsem fascinován, emočně vyždímán, hozen do deprese a naprosto poblázněn. Napařil jsem tomu 100 % a chválil jsem ho, kde to jen šlo (ještě v době, kdy kolem něj nebyl takový hype). Ale z toho, co pro mě byl po poslední epizodě seriál roku, je teď jen solidní dramatický nadprůměr – dost rychle to ze mě vyšlo a nadšení brzy opadlo. Ten skutečný seriál roku totiž přišel dosti nenápadně, a naopak na mě s každou ubývající hodinou po skončení epizody dokázal zapůsobit čím dál tím víc.

Ano, mluvím o The Handmaid’s Tale, kde mimo dva slabší díly, jde o naprostou seriálovou špičku. Depresivní, znepokojivou, skvěle zahranou (Elizabeth Moss byla famózní) a perfektně gradující až do perfektního závěru. Hulu přišlo s nářezem sezóny, nebyl bych překvapen, kdyby nářezem desetiletí (po GoT). Jednoduše neuvěřitelný televizní zážitek (který jsem do Příběhu služebnice neokusil).

Následoval Genius, který u mě postupem času lehce klesl, Broken, které dopadlo stejně, Lajnu, kterou neberu jako nic víc, než jednohubku, a dostávám se k napěchanému konci sezóny. Rozhodně bych měl zmínit GLOW, wrestlingovou komedii, která ale po třech zhlédnutých dílech má zatím lehce sestupnou tendenci. Midnight Texas, jejž jsem očekával jako náhradu za Grimma, ale dostal jsem něco trochu jiného. Oddechovku Salvation a nostalgivké Ducktales. Mrazivý thriller dle Kinga Mr. Mercedes, který ale po atmosférickém úvodu trochu ztrácí dech (zhlédnuty tři díly). A sezónu pak zakončil Strike, jakožto úctyhodná adaptace skvělé knihy od Rowlingové a feel-good komedie Atypical, z níž mám za sebou již čtyři epizody.

Když bych měl zmínit i pár starších seriálů, které měly velkou roli v té letošní sezóně, musím zmínit dohánění čtvrté až šesté série American Horror Story, geniální Mirandu, mrazivý Batesův Motel a sedmou epickou sérii Hry o trůny.

Dobře, a to nejhorší? Sousedé, Modrý kód, MacGyver a Claws – víc slov k těmto televizním odpadům není třeba. Ze všech zhlédnutých pilotů pak 42 putovalo do watchlistu – komplet zhlédnutou první sérii mám ale jen u 8.

Něco mi říká, že bych měl brzdit – tak tedy ještě náhodný seznam těch nezapomenutelných seriálových zážitků této sezóny: dech beroucí Pustina, překvapivý Svět pod hlavou, úžasně depresivní The Handmaid’s Tale, hořkosladký Feud, loučení s Grimmem, bizár v podobě Sousedů, utrpení u Modrého kódu, WTF Westworld, scéna s lovem kachen a hudba z The Crown, slzy u 13 Reasons Why, skutečný strach u The Exorcist, smích i depka naráz v Atypical, genialita Stranger Things, mindfuck u Pěstírny, utrpení při sledování Fízlárny, famózní hlášky v Mirandě, epičnost Hry o trůny a to zklamání z The Series of Unfortunate Events. Jo, to byly pro mě ty nejpůsobivější momenty letošní seriálové sezóny, která přinesla skutečně několik famózních počinů, v čele s triem The Handmaid’s Tale, Pustina a Feud. Díky za ně.
Pajky

Přišel konec roku a je třeba rekapitulace uplynulé sezóny. Na začátek to, co mě nejvíc potěšilo, a to jsou povedené knižní adaptace. Bavil jsem se skvěle u pilotů American Gods, Mr. Mercedes i Strike a největším pozitivním překvapením pro mě byl Handsmaid's Tale. Pokud bych měl vybrat nejlepší novinku, tak můj hlas putuje k HBO a jejich Westworldu. Nutkání pustit si celou sérii jsem měl několikrát, naštěstí hlavně u seriálů Netflixu, kde musím ještě vypíchnout dvojici Ozark a GLOW.

A teď z toho druhého soudku, protože rozhodně ne každý pilot byl velký úspěch. Největším zklamáním pro mě byl pilot The Defenders, ale hlavně kvůli tomu, že jsem u nich měl velké očekávání, ale byl mi doručen pouze takový průměr. Našlo se však i pár horších a hlavně nudnějších. Většinou se divám na piloty pouze k seriálům, které se chystám následně i sledovat, ale občas jsem něco vyzkoušel jen tak a většinou to nedopadlo. Ano, mluvím o vás Riviero, Young Pope nebo Chance. Titul nejméně zajímavého pilotu však s klidným svědomím přidělím seriálu MacGyver. Nejpodivnější zážitek jsem si pak odnesl (nejen z pilotu) The OA.
Fruiko

Letos jsem piloty děsně flákal. Dokonce to zatím vypadá, že nedám ani výzvu, ale ještě je čas. Ve skrze jsem se soustředil jako správný masochista na domácí tvorbu, takže mám spoustu nápadů na nejhorší pilot roku. A to jsem se ještě snažil a extrémům, jako jsou Sousedi, jsem se obloukem vyhnul. Takže nakonec vítězem této kategorie nejspíš bude Temný Kraj. Naopak překvapení se už hledají dost těžko. American Gods patří spíš mezi zklamání, Big Little Lies je dobrý, ale takový ten řemeslný standard od HBO, takže žádný wow efekt…

Co se týče překvapení, tak se nějak nekonalo. Všechno, na co jsem se těšil, spíš vyšumělo do ztracena a řadí se tak ke zklamání, jako například A Series of Unfortunate Events či skvělý nápad Pěstírny, který je bohužel úplně zazděný zpracováním a idiotsky otevřeným koncem. Nejlíp na tom tedy asi bude Lajna, která se alespoň trochu snaží vybočit z českého standardu. To je asi taky jediný z pilotů, u kterého jsem měl chuť si hned pustit další.

Pokud mám hledat letošní WTF moment, tak tím je rozhodně Fízlárna. Tohle je fakt totálně divné, ale chápu, že se to někomu může líbit. Ale pokud už mám koukat na WTF, tak snad Nádraží od České televize je přeci jen lepší.

Letošek mi přijde slabý. Tedy alespoň podle toho, co jsem zatím viděl. Což bylo také slabé, snad následující sezóna přinese více kvalitního koukání.

Vzhůru do nové sezóny

Statistiky končí, my opět začínáme. Choďte k nám i nadále, sledujte s námi pilotní epizody a řekněte nám své vlastní hodnocení! Protože čím víc názorů, tím přesnější obrázek. Těšíme se na sezónu 2017/18.

Tým SerialZone


Prozraďte nám, které novinky jste si v minulé sezóně oblíbili vy? Najde se mezi vámi nově sledovanými seriály i nějaký kousek, který by vás bez naší rubriky minul a vy byste nevěděli, o jaký klenot přicházíte? Těšíte se na to, jaké seriálové kousky přinese sezóna 2017/18?

Článek ragelly
Drunk_Queen
Esgalnor
Seraphine313
Pajky
gabik.029
Fruiko
lukascoolarik
ostatní
Van Helsing 50 %                
Já, Mattoni 90 %           60 %   90 %
Our Ex Wife 90 % 90 %              
Trabantem z Austrálie do Asie   90 %     90 %       90 %
Atlanta 30 % 80 %   40 %          
The Collection 80 %   60 %            
Swedish Dicks 70 % 50 %              
Harley and the Davidsons 70 %     70 %          
Mary + Jane 10 % 30 %              
Loosely Exactly Nicole 50 % 20 %              
Quarry 60 %     60 % 70 %   80 %    
Motherland 70 % 60 %              
We the Jury 70 %   50 %            
Queen Sugar 80 %                
Better Things 80 % 40 %   20 %          
Speechless 90 %     80 %         50 %
Berlin Station 60 %                
StartUp 70 % 60 %   50 %     80 %    
One Mississippi 70 % 90 %              
Son of Zorn 70 %     70 %     50 %   40 %
Doctor Doctor 50 % 60 %       80 %      
Legends of Chamberlain Heights 30 % 30 %              
High Maintenance 40 %   70 %            
The Good Place 80 %     70 % 70 %     90 %  
Hooten and the Lady 80 % 80 %              
Kevin Can Wait 20 % 70 %   10 %     60 %   60 %
This Is Us 90 %         70 %     90 %
Pitch 70 %     60 % 80 %        
Notorious 70 %     90 %   90 %      
The Exorcist 80 %   90 % 80 %          
Bull 70 % 60 %         50 % 30 %  
MacGyver 70 %   20 %   40 %        
Designated Survivor 90 %             100 %  
National Treasure 30 %                
Graves 40 %       50 %        
Dirty Laundry 30 %                
Easy 60 %     30 %          
Insecure 40 %                
Morgana Robinson's The Agency 20 %                
Lethal Weapon 70 % 60 %         70 %    
Falling Water 80 %     60 %         90 %
Damned 50 %                
Aftermath 60 %   70 %            
The Level 80 %       60 %        
Luke Cage 60 %     70 % 70 %     70 %  
Westworld 100 %   100 % 90 % 90 %        
The Wrong Girl 100 % 70 %              
Crisis in Six Scenes 10 % 80 %              
Conviction 70 %         80 %      
Timeless 80 % 70 %   50 % 80 % 100 %      
Frequency 80 %   90 %   70 %        
No Tomorrow 80 % 70 %   50 %          
Za sklom 70 % 80 %             70 %
Deep Water 40 %   70 %            
Paranoid 40 %                
Hyde and Seek 30 %                
The Secret Daughter 60 % 60 %              
Zapped! 40 % 70 %              
Divorce 70 % 40 %              
Channel Zero 50 %   50 % 60 %          
American Housewife 80 % 80 %       30 %      
Goliath 80 %     80 %          
Chance 40 %     50 % 60 %        
Polda 20 % 70 %         20 %    
The Young Pope 60 %     60 % 60 %        
Travelers 80 %     70 % 70 %        
Class 80 % 70 %     80 %        
Crazyhead 70 % 50 %   40 %          
Man with a Plan 50 %     40 % 60 %        
Kosmo 80 % 90 %              
Freakish 80 % 60 % 40 %            
Pure Genius 80 %         60 %      
Eyewitness 60 %     70 %          
Kim's Convenience 90 % 60 % 80 %            
Dream Corp LLC 70 % 20 %              
Haters Back Off 80 % 20 % 70 %            
The Great Indoors 50 %       60 %        
Shoot the Messenger 60 % 40 %              
Tutankhamun 60 % 70 %              
Dirk Gently's Holistic Detective Agency 100 %   80 %            
HIM 70 % 70 %              
People of Earth 70 %   70 %            
Medici: Masters of Florence 30 % 50 %   80 %         100 %
Dark Angel 80 %         60 %      
Pustina 70 % 30 % 100 %       70 % 80 %  
Semestr 90 % 60 %   80 %          
Good Girls Revolt 100 % 80 %              
Stan Against Evil 90 % 80 %     70 %        
Mars 100 %   90 % 70 %          
Good Behavior 80 % 70 % 50 %     80 %      
Second Jen 90 % 90 % 30 %            
The Crown 90 % 90 % 100 % 100 % 80 %        
The Moonstone 50 % 40 %              
Frontier 60 %   50 %            
Close to the Enemy 90 % 70 %              
Search Party 30 % 50 % 60 %            
Shooter 60 %     80 %   70 % 20 % 20 %  
The Grand Tour 90 % 100 %   70 %          
Sweet/Vicious 80 % 80 % 90 %            
Mech-X4 50 % 70 %   30 %          
Sunny D 10 % 70 %              
Kings of Con 20 % 30 %     80 %        
Novinka pod lupou speciál: Gilmore Girls: A Year in the Life 100 % 90 %   70 %          
Nightcap 40 % 30 %              
Ice 20 % 0 %              
Incorporated 60 %   70 % 60 %       60 %  
Pacific Heat 20 % 30 %     60 %        
Star 70 % 60 %   20 %       50 %  
3 % 80 %     60 %          
Rillington Place 80 %     50 %          
The OA 70 %       80 %        
In Plain Sight 80 % 80 %              
Shut Eye 80 % 50 %              
Witness for the Prosecution 80 %               90 %
Nádraží 80 % 80 %         30 %    
Trpaslík 80 % 80 % 80 %       30 %    
Trollhunters 80 % 80 %   70 %          
The Mick 80 % 60 %   40 % 70 %        
Taboo 20 %     60 % 90 %        
Emerald City 70 %   70 %           70 %
Jeff & Some Aliens 70 % 70 %              
Workin' Moms 80 % 60 %       30 %      
Četníci z Luhačovic 80 % 80 %   50 %     60 %    
Delicious 50 % 30 %              
A Series of Unfortunate Events 90 % 80 % 70 %   80 %   70 %    
Svět pod hlavou 70 % 90 % 60 %       50 %    
Ransom 60 % 70 %              
Beyond 60 % 60 %              
One Day at a Time 60 % 70 %              
Z: The Beginning of Everything 70 % 50 %              
Mary Kills People 70 %         90 %      
Prázdniny 90 % 80 %              
Cardinal 90 %         50 %      
The Halcyon 70 % 40 %   50 %          
Pure 30 % 30 %              
Sneaky Pete 60 % 90 %              
Apple Tree Yard 70 % 20 %              
Riverdale 100 %   60 %   60 %     30 %  
Temný Kraj 70 % 70 % 0 %       30 %    
Santa Clarita Diet 100 % 80 %              
Specialisté 60 % 50 %         60 %    
Powerless 70 % 80 %     80 %     60 %  
Six 40 % 60 %   70 %          
Detroiters 10 % 70 %              
Tina & Bobby 80 %     70 % 70 %        
Bohéma 60 %     80 %     70 %   70 %
Superior Donuts 70 % 70 %              
Training Day 50 % 40 % 50 %            
The New Edition Story 80 % 80 %              
24: Legacy 80 % 70 %              
APB 70 % 90 %           90 %  
Imposters 70 % 60 %              
The Quad 80 % 30 %              
Patriot 0 % 0 %              
Doubt 70 % 80 %       30 %      
Big Little Lies 60 % 70 %       90 %      
Bellevue 60 % 50 %       70 %      
Madiba 70 % 70 %   80 %          
The Moorside 30 % 40 %              
Legion 80 % 60 %   90 %       100 %  
Newton's Law 40 % 40 %              
Cassandra French's Finishing School 80 % 50 % 70 %            
The Arrangement 90 % 60 %              
SS-GB 30 % 30 %              
Divoký Zapadákov 40 % 60 %              
The Good Karma Hospital 70 % 70 %              
The Good Fight 80 % 60 % 90 %            
Crashing 10 % 30 % 40 %            
When We Rise 70 % 50 %              
Gap Year 20 % 40 %              
The Blacklist: Redemption 50 % 60 %   60 %   70 %   80 %  
The Breaks 10 % 40 % 40 %            
Taken 50 % 50 %              
Sun Records 90 % 80 %   60 %          
The Replacement 70 % 60 % 80 %            
Chicago Justice 60 % 60 % 50 %   70 %        
Prime Suspect 1973 70 % 60 %              
Making History 60 % 50 % 90 % 70 % 60 %     30 %  
Time After Time 80 % 80 % 70 %   70 % 90 %   80 %  
Feud 70 % 60 % 90 % 70 %          
Trial & Error 90 % 70 %     60 %     100 %  
Iron Fist 80 % 70 %   80 % 90 %        
1890 40 % 20 % 30 %            
Clique 70 % 50 % 80 %            
Tangled: The Series 100 % 90 %              
13 Reasons Why 100 % 90 % 90 %     70 %   100 %  
Snatch 30 % 50 %              
Modrý kód 10 % 0 % 0 %            
You Are Wanted 60 % 90 %              
Prison Break 70 % 60 %   50 %   70 %      
Anne 80 % 60 %              
The Marvelous Mrs. Maisel 70 % 70 %              
Spravedlnost 80 % 50 % 80 %            
Anča a Pepík 40 % 70 %   50 %          
Shots Fired 40 % 70 %   70 %          
Rebel 20 % 20 %              
Brockmire 40 % 30 %              
Oasis 70 % 60 % 80 %            
Budding Prospects 20 % 60 %              
The Legend of Master Legend 20 % 60 %              
The New V.I.P.'s 20 % 40 %              
Imaginary Mary 40 % 30 % 20 %            
Dimension 404 70 % 70 %              
Decline and Fall 60 % 70 %              
Carters Get Rich 80 % 80 %              
Confess 60 % 70 %              
The Son 40 % 40 %              
Harlots 70 % 50 %   70 %          
Nobodies 30 % 20 % 60 %            
Return of the Mac 80 % 70 %              
The Warriors 10 % 30 %              
Pěstírna 30 % 30 % 30 %            
Seven Types of Ambiguity 70 % 60 %              
Bucket 70 % 70 %              
Guerrilla 30 % 40 %              
Famous in Love 80 % 70 %              
The White Princess 80 % 60 % 80 %            
Fízlárna 80 % 50 % 0 %            
Mystery Science Theater 3000 70 % 50 % 90 %            
Ingobernable 80 % 30 % 80 %            
Hospital People 80 % 80 %              
Girlboss 80 % 70 %              
Born to Kill 50 % 50 % 60 %            
The Handmaid's Tale 80 % 70 % 100 % 90 % 80 % 90 %      
American Gods 80 % 70 % 90 % 80 % 90 %   60 %    
Twin Peaks 40 % 30 % 70 %            
Single Lady: Jízda v Óčku 70 % 70 %         60 %    
Little Boy Blue 30 % 60 %              
Dear White People 10 % 0 %              
Great News 80 % 60 %     60 %        
Downward Dog 60 % 60 %           30 %  
Three Girls 60 % 80 %              
Loaded 40 % 70 % 40 %            
Jamestown 80 % 70 %              
Las Chicas Del Cable 90 % 80 %              
Genius 40 % 40 % 90 % 60 %          
Kat & Alfie: Redwater 20 % 60 %              
I'm Dying Up Here 60 % 60 %              
Daytime Divas 80 % 70 %              
Paula 50 % 30 %              
White Gold 60 % 60 %             70 %
The Bold Type 80 % 80 %              
Riviera 30 % 60 %     60 %        
Still Star-Crossed 40 % 20 % 0 %            
Broken 80 % 70 % 70 %            
Lajna 80 % 90 % 70 % 70 % 70 %        
Claws 50 % 40 % 0 %            
The Loch 30 % 60 %              
Blood Drive 90 % 90 %              
Snowfall 30 % 20 %              
Castlevania 40 % 60 %              
Will 60 % 40 %              
In the Dark 80 % 70 %              
The Mist 60 % 50 % 40 %   70 %        
GLOW 80 % 80 % 90 %   80 %        
Gypsy 70 % 40 % 80 %            
Friends from College 60 % 30 %     70 %        
Fearless 20 % 80 % 70 %            
Tales 10 % 60 %              
Midnight, Texas 80 % 80 % 70 %   80 %        
Ozark 30 % 40 %     80 %        
Salvation 60 % 50 % 80 %   70 %        
The Guest Book 80 % 70 %              
Sousedé 20 % 0 % 0 %            
The Defenders 80 % 50 %   50 % 70 % 60 %      
Trust Me 50 % 40 %     70 %        
I'm Sorry 40 % 60 %              
Pulse 30 % 70 %              
21 Thunder 40 % 60 %     60 %        
Kapitán Exner 50 % 40 %              
Quacks 60 % 60 %              
Ducktales 60 % 70 % 80 %            
Marlon 80 % 90 %              
Room 104 80 % 80 % 30 %            
Trapný padesátky 70 % 50 % 10 %       10 %    
Mr. Mercedes 100 % 80 % 80 %   80 %     80 %  
Manhunt: Unabomber 80 % 70 %              
Atypical 80 % 80 % 90 %         60 %  
Man in an Orange Shirt 80 % 90 %              
The Sinner 80 % 80 % 70 %            
Somewhere Between 70 % 30 %              
Comrade Detective 20 % 40 %              
Get Shorty 50 % 40 % 30 %            
The State 70 % 60 %              
Disjointed 50 % 30 %     60 %        
Strike 50 % 80 % 70 %   80 %        
Další díly seriálu
Líbilo se? Tak to ukaž ostatním! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře30zobraz všech 30 příspěvků
ragelly

ragelly

Naše práce se očividně líbí i jiným webům :)
před 180 týdny
Adush112

Adush112

Já teda asi výzvu nedokončím, mám 29 %, piloty si vybírám a většinou pak rovnou chci dokoukat celý seriál....
před 179 týdny
allyska

allyska

Taky moc děkuju za tuhle rubriku, seriály miluju pořád, ale už není tolik času jako když jsem studovala,...
před 178 týdny
Další články k tématu