26. 11. 2016

Novinka pod lupou speciál: Gilmore Girls: A Year in the Life

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

plakát

Základní údaje

Název Gilmore Girls: A Year in the Life
Žánr Drama / Komedie / Minisérie
Stanice Netflix
Premiéra 25. 11. 2016
Vysílání celá série najednou
Předskokan
Konkurence
Tipovačka

O čem to je?

Je rok 2000 a na stanici The WB se poprvé představuje dynamické duo matky a dcery Gilmorových, největších milovnic kávy na světě. Jejich přátelský vztah, schopnost mluvit rychlostí dvě stě tisíc slov za minutu, slovní přestřelky a hlášky si okamžitě zamilují fanoušci nejen v USA, ale po celém světě. Seriál získává jedno prodloužení za druhým, dokonce jako jeden z mála zvládne přežít propojení stanic UPN a The WB, z nichž se vyvine The CW.

V zákulisí se však pomalu začínají objevovat neshody. Ty vyvrcholí na konci šesté série, kdy tvůrkyně seriálu Amy Sherman-Palladino oznámí, že od seriálu odchází. Stanice již stihla objednat sedmou řadu, ovšem spousta fanoušků i sami herci cítí, že s novými showrunnery to prostě není ono. Příběh už není takový, jaký ho dokázala vytvořit právě Amy. Sledovanost upadá a seriál je zrušen s koncem, který není špatný, ale všichni tuší, že není ani správný. Amy od začátku prohlašovala, že má vymyšlena čtyři poslední slůvka, kterými chce celý seriál zakončit. Seriál se loučí v květnu 2007.

Během let se herci přesunou ke svým novým projektům. Novináři se jich během rozhovorů však stále dokola ptají na čas strávený u Gilmorek a na to, jestli se fanoušci přece jen nedočkají závěrečného filmu. Nikdo nezavírá vrátka, všichni tvrdí, že možnost tu vždy je, pokud bude dostatek zájmu. Herci ani netuší, jaké pozdvižení za pár let opět způsobí…

Mezitím se televizní průmysl vyvíjí a do popředí se dostává hráč, který vezme online streamování útokem. Netflix se rychle stává jedním z nejpopulárnějších zdrojů seriálů a neúnavným strojem nejen pro jejich výrobu, ale také přebírání. Zachraňuje kousky od jejich úplného zrušení a vrací se do minulosti k oblíbeným seriálům, které skončily dříve, než měly.

Herci stále častěji naznačují, že by se přece jen mohlo konečně něco dít. Dne 20. října 2015 přichází zahraniční média s prvními zprávami, které potvrzují, že Gilmorky jsou zpátky. Vlna nadšení je neskutečná a stupňuje se každým dnem. Naprosté davové šílenství vypuká v lednu 2016, když Netflix začíná oznamovat herce, kteří se ve čtyřdílné minisérii A Year in the Life objeví. Téměř každý den přichází nová castingová zpráva a s každým dnem jsou fanoušci stále více nedočkaví. Začíná to vypadat, že se skutečně vrací nejen značka, ale seriál jako takový. Poslední střípek přichází začátkem dubna, když se po měsících spekulací a vyvracení potvrzuje, že se v revivalu objeví také Sookie, jejíž představitelka, herečka Melissa McCarthy, si pro sebe od skončení původního seriálu udělala velké jméno a zdaleka nebylo jisté, jestli nás nejlepší kamarádka Lorelai poctí svou přítomností. V této době už jsou prakticky všichni, kdo se kdy v seriálu v nějaké výraznější roli objevili, potvrzeni k návratu.

Během léta dokazují i fanoušci SerialZone, že Gilmorky patří mezi jejich letošní top priority. Seriál se s přehledem dostane mezi pět nejlepších v SZ Awards v kategorii Síň slávy, na konci ho jen těsně poráží a o vítězství připravuje Stargate. Na SZ Facebooku v podstatě fanoušci ani na nic jiného nereagují, než právě na zprávy, novinky, fotografie a videa Gilmore Girls.

A teď je to tady! Dnes Netflix zveřejnil všechny čtyři epizody. Na tu první, Winter (Zima), tu dnes v našem speciálu Novinky pod lupou najdete názory našich redaktorů. Těch, kteří seriál milují a mají jej přesledovaný komplet (ehm, ehm), tak i těch, kteří mu nikdy (dříve) nepřišli na chuť…

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

„Tohle mi chybělo.“ „Mně taky.“ „Jak dlouho už to je?“ „Přijde mi, že roky.“ Ach jo. Tento názor absolutně ihned přeskočte, protože vám řekne absolutně nulové. Byla jsem odhodlaná, že budu drsná a objektivní, ale jakmile skončila úvodní titulková sekvence a začalo typické „La la la, la la la…“, a už jsem to nezvládala.

A hned první scéna, přivítání, ta chemie mezi oběma hrdinkami, přišlo mi, jako bychom se s nimi ani dřív nikdy nerozloučili. Hned jsem se vrátila do svých gympláckých let, kdy jsem se celý den těšila, až přijdu domů a pustím si Gilmorky na Nově. A posledních pár sérií potom v originále, to byly začátky mého stahování, ach, ty časy.

Každopádně Zima se moc povedla. Viděli jsme spoustu známých postav, i když některé opravdu jen na chviličku, moc jejich přítomnost potěšila. Vyvolává to ve vás nostalgické vzpomínky, což byl jistě úmysl tvůrců.

Tak strašně bych tu chtěla popisovat spoustu věcí, ale nechci nic spoilerovat těm, kteří budou čekat na české titulky, takže do nějaké podrobnější a lehce spoilerové diskuze se pustíme až za pár dnů nebo týdnů, až už to bude bezpečnější :) Každopádně i tak můžu říct spoustu věcí.

Seriál je pocta všem fanouškům. U většiny navrátilců se recenzenti zabývají otázkou, jestli si nové epizody můžou pustit i ti, kteří původní seriál neznají. Na to vám v našem článku asi nejlépe odpoví Drunk_Queen. Já osobně si myslím, že po tom hype, který nové epizody vyvolaly, si pár lidí jen tak na zkoušku může i bez znalosti minulých dílů seriál pustit. Občas v jednotlivých scénách ale přece jen převládá ta nostalgie a vzpomínky (v podstatě celá dějová linka s Richardem), kterou nezasvěcení asi nebudou brát tak citlivě a dojemně jako my, kteří seriál důvěrně známe. I přesto ale myslím, že první epizoda zvládne ukázat, kdo je kdo a jaké jsou mezi postavami vztahy, takže pokud stále váháte, určitě to zkuste, už jen kvůli geniálním hláškujícím slovním přestřelkám matky s dcerou, které jsou aktuálnější než kdy dřív.

Pokud bych opravdu musela něco nechválit, tak by to asi bylo neustálé cestování Rory. Když byla s Lorelai, bylo to super, zapomínání jejího přítele mě bavilo celou epizodu. Ale v jedné scéně byla ve Stars Hollow a v další zase někde úplně jinde. Trošku jsem se ztrácela v tom, kdy odjíždí a jak často se vrací, protože to opravdu bylo trošku zmatené. O to víc se ale nemůžu dočkat dalších epizod, hned, jak tohle dopíšu, jdu koukat na druhou.

Všichni fanoušci, kteří GG netrpělivě očekáváte, nemusíte mít strach, že by revival nenaplnil vaše očekávání. Už samotná první epizoda dokázala, že holky jsou zpátky v plné síle a věřím tomu, že to bude ve všech epizodách stejně dobré, ne-li lepší. Za mě naprostá spokojenost, pár slziček, 90 minut trvající úsměv od ucha k uchu a nedočkavost na další díly. Co víc si přát?
 • spousta známých a milovaných postav
 • vypořádávání se s absencí Richarda
 • slovní přestřelky mezi hrdinkami
 • zapomínání přítele
 • scéna v londýnském bytě (spoiler!)
 • narážky na pilot i celý seriál
 • přehledné i pro ty, kteří původní seriál neznají
 • Rory byla neustále na odchodu
100 %
Mé hodnocení
ragelly

Tak jsme si s ragelly předaly štafetu. Minulý týden byl dlouho očekávaný návrat oblíbeného seriálu na mně (přičemž ragelly jistě s nadšením byla svědkem toho, jak se skoro hroutím), ovšem tentokrát tu máme Gilmore Girls a karta se obrací.

Podobně jako ragelly u „mého“ TGT jsem GG neviděla. Respektive viděla pár částí, ale bylo to hrozně dávno, mně tehdy ten seriál přišel jako obrovská slátanina (pardon, neoslovil mne), takže od té doby jsem se mu vyhýbala obloukem a na televizi ho vesele přepínala. Jelikož byl ale týden 18. 11. 2016 – 25. 11. 2016 interně nazván „týdnem výzev“, rozhodla jsem se vyzkoumat, zda se to po pár letech s novou sérií na Netflixu nezmění.

Jak asi všichni tuší, jedna epizoda pokrývá jedno roční období. Takže se toho stihne docela dost, což je logické, vzhledem k tomu, že díl trvá hodinu a půl (proč jsem měla zafixováno, že hodinu a deset minut?). A ani to není o tom, že by se témata střídala nějak nepřirozeně a nepříjemně rychle, ale létá se od jedné věci k jiné, naprosto protichůdné, až si občas nejde neříct: „Vážně se koukám pořád na stejný díl?“ Problém (nebo spíš „problém“) ale je, že i když je vidět, že je to vlastně hrozný mišmaš, vůbec ničemu to nevadí. Respektive to seriálu dodává takové kouzlo, kdy se skáče sem a tam, ale přesto všechny části do sebe perfektně zapadají a tvoří celek.

I když příběh někdy zabíhá do linií k postavám, které sice nepřekáží, ale přesto nenadchnou, vynahrazují to takové úsměvné drobnosti, které příběh doplňují a jsou důležitou stránkou seriálu. Další jsou emoce a způsob, jakým je seriál dokáže využít. Ať už jde o úsměvnou či smutnou stránku, na diváka působí velmi silně.

Vyjádření nadšení fandů nechám na ragelly, jako zástupce neznalců ale vlastně nemám moc co vytknout.
 • tohle mělo devadesát minut?
 • milé, smutné i úsměvné
 • vychytaný mišmaš
 • detaily a drobnosti, vztahy postav
 • několik málo věcí se zdá trochu navíc
90 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

Předem upozorňuji, že tento názor je zatížen obrovskou nevědomostí o předchozích řadách seriálu, o seriálu samotném, neb jsem z něj znal maximálně název a jména hlavních postav (a ten všeobecný příběh jsem si plus mínus domyslel až v posledních měsících a stejně bych ho vměstnal do několika krátkých vět). Takže co se týče té všeobecné mánie, která nastala v posledních měsících, jsem jí zcela nepolíben. Můj názor se tedy bude hodit více lidem jako jsem já – tedy těm, co Gilmorky nikdy neviděli.

V návaznosti na to jsem dlouhou dobu považoval Gilmore Girls za komedii (a vlastně dodneška považuji, je to něco ve stylu OITNB, tedy na pomezí dramatu a komedie). Z tohoto úhlu vás seriál pobaví. Má své světlé chvilky, občas se i zasmějete. Ale jsou to vyloženě momenty, kdy slovní přestřelky vyeskalují do nějaké vyšperkované hlášky. Dialogy samy o sobě jsou šíleně rychlé, ale zas ne tolik, abyste je nestíhali. Jsou skvěle napsané – možná až moc skvěle, rozhovory mezi matkou a dcerou eskalují do takových extravertních výšin, že mi až nepřijdou reálné. Ale co jsem se dozvěděl, prý je to jedna z devíz seriálu. Tak to nechme být.

První díl má sice hodinu a půl, ale uběhne rychle (což se o tom druhém už říct moc nedá, ale ten zase není předmětem názoru). Vztah matky s dcerou či matky s babičkou se sice dostává do popředí, ale chvílemi pilot (?) vypadá jako přehlídka městských postaviček. Kdybych měl rozsáhlost Stars Hollow k něčemu přirovnat, byli by to Simpsonovi. Neznám lepší příklad seriálu, ve kterém vám před kamerou defiluje 50 postav a vy o každé víte aspoň zběžně něco a do příběhu vám zapadá.

Hlavně ze začátku se vám může zdát, že příběh je spíš než vyprávěním nějaké dějové linky prostým zobrazením navazujících událostí, které víc než posouvají příběh, tak jen pomrkávají na fanoušky a připomínají jim, na co se to vlastně dívají a že tvůrci to zvládli tak, že se oproti původnímu seriálu na nic nezapomnělo. Ano, na seriálu je vidět až úporná snaha o vděk fanoušků, minimálně tedy v prvním díle, které ovšem v několika málo momentech pro nezainteresovaného diváka nutně ústí v lehké zmatení, které může přejít nanejvýš myšlenkou: „Aha, internal joke pro fanoušky, doufám, že se už tahle postava neobjeví.“ Ke konci ale do sebe vše víceméně zapadne.

To, co posouvá Gilmorky nad průměr, je slušné vykreslení postav. Každá z nich (snad až na španělskou (mexickou?) rodinku u babičky Gilmorové má příběhu co nabídnout a každá je trochu jinak odlišná. Co je důležité, žádná nenudí. Každou postavu z určitého úhlu pohledu chápete, k žádné si nezískáte vyloženě odpor a přitom po několika málo minutách, i když těch postav je hodně, se v nich spolehlivě vyznáte. Co vám asi bude dělat jediný problém, jsou aktuální partneři Rory. To, s kým chodí, chodila, aktuálně spí, nebo se jen přátelí, radši vypusťte z hlavy, nebo vám vybuchne. Ale právě ta lidskost postav, kdy jste schopni se identifikovat a vnitřně sblížit prakticky s každou (i s Kirkem, možná hlavně s Kirkem), je věc, kterou dnes mnoho seriálů postrádá. Charaktery nemusí být až polárně vyhrocené, aby seriál byl kvalitní.

Na závěr bych snad jen chtěl říct, že i když se seriál může zdát jako z jiného desetiletí (a spousta nových diváků ho tak asi bude vnímat), pořád jde asi o milion procent lepší zpracování než třeba u Fuller House. Na druhou stranu, umělou sladkost devadesátek budete na jazyku cítit ještě několik hodin po skončení pilotu.

Doporučuji sledovat: ANO, pokud nemáte chuť na celé Gilmorky, tohle vám seriál pravděpodobně sesumíruje a zakončí.
 • lidskost postav
 • postav je sice hodně, ale vyznáte se v nich
 • pilot je směřován vyloženě na fanoušky
 • chvílemi až očividný sentiment
70 %
Mé hodnocení
Seraphine313

Gilmorky jsou zpátky! Taky už jste neodolali a pustili si první díl? Nebo čekáte na (alespoň) anglické či české titulky, abyste měli zážitek kompletní? A jak se vám líbí naše hodnocení, navnadilo vás ke sledování ještě více?

Další díly seriálu
Kdo dočetl až sem, musí zaručeně likovat! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře38zobraz všech 38 příspěvků
Nicole348

Nicole348

V podstate sa mi to páčilo ale teda ten koniec? Na jednej strane už nechcem pokračovanie lebo sa bojím že by...
před 209 týdny
STOUPA

STOUPA

jdu na to
před 209 týdny
Jenesis

Jenesis

Tak jsem včera dokoukala a musím říct, že mi to celé přišlo dosti depresivní, spíš mi bylo do pláče, jak...
před 209 týdny
Další články k tématu