11. 4. 2017

Novinka pod lupou: Shots Fired

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

Základní údaje

Název: Shots Fired
Žánr: Drama / Krimi
Stanice: Fox
Premiéra: 22. 3. 2017
Vysílání: středa, 20:00
Předskokan: -
Konkurence: The Goldbergs a Speechless (ABC), Survivor (CBS), Arrow (The CW), Blindspot (NBC)
Tipovačka: –

Kdo?

Tvůrce: Gina Prince-Bythewood, Reggie Rock Bythewood
Herci: Sanaa Lathan, Helen Hunt, Richard Dreyfuss, Stephen Moyer, Will Patton, Jill Hennessy, DeWanda Wise, Conor Leslie, Stephan James, Tristan Wilds, Clare-Hope Ashitey, Aisha Hinds

Ve zkratce

Černý policista zastřelí mladého bílého studenta v rasově vyhraněném městečku v Tennessee. Tyto nezvyklé podmínky donutí městského černého žalobce přijet do města, aby zde zločin spolu se svou pomocnicí projednal a zjistil, co se skutečně stalo. Místní komunita je nepřátelská a případ je propírán v médiích. Preston Terry a Ashe Bell musí udržet osobní zaujetí a podezření na uzdě, aby se jim podařilo dopátrat se pravdy.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Tohohle jsem se děsila už od traileru, který pro mě patřil mezi ty nejhorší, jaké jsme v květnu viděli. Pilotní díl nakonec nebyl tak hrozný, ale rozhodně se nedá říct, že by mě nějak zaujal.

Absolutně nemůžu pochopit, že i teď, v roce 2017, musí Amerika ještě pořád řešit rasové problémy a nenávist. Jasně, debilové budou na světě neustále, ale v takovém množství? Prostě mi vůbec nejde do hlavy, jak v takto moderním světě pořád může mít tolik lidí zastaralé názory a nemůže uznat, že černoši jsou taky lidi nebo že homosexualita není nemoc.

Hlavní hrdinové jsou sympaťáci. Nic originálního, co bychom nikdy dřív neviděli, ale rozhodně se nedá říct, že by vás nějak iritovali. Otázka je, jestli mezi nimi napětí přeroste v aférku, ale osobně tipuju, že ne. Serializovaný děj tomu svědčí, ale to je tak všechno.

Budu koukat dál? Pilot byl spíš divný než zábavný a nemám moc potřebu dokoukávat zbytek.
 • serializovaný děj
 • vyšetřovatelé nejsou otravní
 • samotný koncept rasové nesnášenlivosti
 • nic zapamatovatelného ani zábavného ke sledování
40 %
Mé hodnocení
ragelly

Seznam krimi se rozrostl o další kousek, juchů! Shots Fired má alespoň k dobru to, že je to jedno z těch krimi, která se odchýlila od schématu case of the week. Samozřejmě, i případy na pokračování vídáváme relativně často, ale pořád je toho méně než case-of-the-weeků, ale tohoto jste si jistě všimli.

Jedná se o další seriál, který řeší rasové problémy, takže je obvyklé schéma „vyber-si-rasu“ ještě patrnější, i když tentokráte oprávněný. Postavy jsou sympatické, mezi hlavními hrdiny v rámci spolupráce funguje i nějaká ta chemie. Ta funguje až do chvíle, kdy na scénu přicházejí nějaké milostné pletky. Ty se totiž hodí jen někam. A tvůrci mají častěji, než je dobré, problém rozlišit kam. Pak to všude „cpou“ na sílu, ale prostě se to tam nehodí. Hrozně klišoidní jsou i psychické (či jaké) problémy hlavní hrdinky. Chápu, vždy tu musí být nějaké to osobní drama, ale prostě… ach.

Co se týče případu, tam už je to lepší. Navíc tu máme krom té „rasové otázky“ ještě (zřejmě) zkorumpovanou policii, což je oproti těm obvyklým úžasným policistům docela rozdíl. Případ si dokáže udržet divákovu pozornost, špatné není ani působení epizody na diváka. To je znát především na konci epizody; jak mě obvykle různé náboženské obřady „netankují“, tak tady to bylo pěkné, možná se dá říci i intenzivní.

Zkrátka, dá se říci, že jestli se bude seriál držet toho slibovaného formátu minisérie (nebo si najde zajímavý další případ), mohlo by to takhle jít. Sice to není nic, z čeho by mi spadla čelist, ale sledovatelné to je a atmosféra docela funguje, tak proč ne.
 • konec
 • není to case-of-the-week
 • postavy
 • „milostné pletky“ sem moc nezapadají
 • klišoidní psychické problémy hlavní hrdinky
70 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

Tak. Už i Fox se zhlédl v tematických modelech ostatních stanic a zkusil natočit svůj vlastní American Crime. Jak už ale bývá zvykem, aby se vyhnul nízké sledovanosti, zaplnil seriál černochy a jejich problémy. Z toho se ale oboje vyplatilo jen napůl. Téma zůstává zajímavé i po pilotu, zpracování ale spadá k běžným seriálům.

Upřímně, bylo jen otázkou času, než někdo vezme rasové problémy z jihu USA a střety s policií a pokusí se je překlopit do seriálové verze. V tomto ohledu splňuje Shots Fired svůj předpoklad dokonale. K opravdové dokonalosti mu ale chybí jedno – řemeslně zvládnutější kameru, střih a gradaci.

Celý pilot je spíš o postavě Prestona Terryho, který je vlastně mnohem zajímavější než samotný případ. Může se sice zdát, že si všechny scény pro sebe krade Ashe Akino, ale ve skutečnosti je tam navíc, a to hodně. Aby seriál o rasových problémech začínal rodinnou hádkou, která s dějem absolutně nesouvisí, to chce totiž pořádnou dávku lobotomie. Stejně tak cokoliv, co se týče její postavy, je do seriálu přidáno až na sílu a děj nikam neposunuje. Snad aby to ilustrovalo její zkušenosti s komunitou? To se přeci dá udělat i jinak… Nebo aby tady byl nějaký rodinný, osobní, citový prvek? Ach jo.

Shots Fired je poměrně slibný seriál, který ale sám o sobě nesahá výš než průměr stanice. Přitom má slibné téma, herecké obsazení… vše. Sráží se ale sám tím, že bere až moc velký ohled na diváky. Na Emmy to nebude a na další řadu asi také ne, ale v rámci této sezóny to je jeden z kvalitnějších ku­sů.
 • téma
 • Stephan James
 • průměrná kamera a střih
 • konec pilotu lehce přitažený za vlasy
70 %
Mé hodnocení
Seraphine313

Plánujete dát seriálu šanci? Nalákal vás popis děje, trailer nebo naše recenze? Jaké jsou vaše reakce, pokud už jste pilot viděli?

Další díly seriálu
Líbilo se? Tak to ukaž ostatním! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře4zobraz všechny 4 příspěvky
Destinytte

Destinytte

Do toho se asi nepustím. Ale trailer mi tak hrozný nepřijde (ale já většinou na trailery nekoukám, protože...
před 202 týdny
Koldik

Koldik

Keby to bola nejaka miniseria tak mozno, ale takto nie...
před 195 týdny
ragelly

ragelly

Achich, to byla velká nuda. Jak psal Mik, příběh se hrozně vlekl a seriál nedokázal ničím a nikým zaujmout....
před 14 týdny
Další články k tématu