23. 1. 2017

Novinka pod lupou: A Series of Unfortunate Events

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

Základní údaje

Název: A Series of Unfortunate Events
Žánr: Dobrodružný / Dětský / Drama / Komedie
Stanice: Netlix
Premiéra: 13. 1. 2017
Vysílání: celá série naráz
Předskokan: -
Konkurence: -
Tipovačka: –

Kdo?

Tvůrce: Lemony Snicket
Herci: Neil Patrick Harris, Malina Weissman, Louis Hynes, Presley Smith, K. Todd Freeman, Joan Cusack a Patrick Warburton

Ve zkratce

Seriál vznikl na motivy bestsellerové knižní série A Series of Unfortunate Events od Lemonyho Snicketa.

Drama vypráví příběh osiřelých dětí Violet, Klause a Sunny Baudelairových. Ti se vydají na pozoruhodnou, leč strastiplnou životní cestu, kterou prožívají ve snaze odhalit tajemství smrti svých rodičů. Děti jsou v rukou svého zlého strýčka Olafa, dennodenně musí čelit zkouškám, zklamáním a zcestným příhodám, nemluvě o Olafovi.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

I v lednu nám Netflix naservíroval jeden velice očekávaný seriál. Tentokrát jde o A Series of Unfortunate Events. Knižní série mě minula a film, kde hrál hlavní roli Jim Carrey, mě nijak neoslovil, takže jsem byl zvědav, jestli Neil Patrick Harris dokáže zachránit reputaci a já budu mít další přírůstek do watchlistu.

A zadařilo se, obsazení Neila Patricka Harrise byl skvělý krok. NPH je sympaťák a bez problémů dává zapomenout na Barneyho. Velice mě potěšil a bavil taky vypravěč v podání Patricka Warburtona. Jak už bývá zvykem, tak Netflix nešetřil a je to vidět na perfektním zpracování s povedenými kostýmy. Navrch se přidalo pár povedených vtípků a dětské postavy, které nejsou otravné, ale vtipné.

Skvělé je také to, že tam není příliš mínusů. Vlastně jsem nenašel nic výrazného, co by mi vadilo. Možná mám jedinou připomínku – čekal jsem, že mě to chytne víc. Je to dobrá a kvalitní podívaná, jenže mě nic nenutí se pustit do druhého dílu hned po dokoukání toho prvního…

obsazení Neila Patricka Harrise postava vypravěče v podání Patricka Warburtona kostýmy a zpracování dětské postavy podařené vtípky

nic výrazného, jen jsem čekal, že mě to chytne o něco víc
80 %
Mé hodnocení
Pajky

Neznám knihy ani film, takže jsem do seriálu šla naslepo. Přesto jsem se nechala strhnout tou vlnou všeobecného natěšení a očekávání, proto jsem se taky těšila, co z toho vyleze. Musím říct, že z výsledku jsem nadšená.

V mnoha ohledech mi pilot připomněl Pushing Daisies. Je to taková podobně zvláštní atmosféra, prostředí, zvláštní postavy, a přesto je to tak milé a kouzelné, že prostě musíte koukat dál. Hned na úvod musím pochválit vypravěče. Herce nemusím už z Rules of Engagement, ale tady ta role mu vyloženě sedla, hltala jsem každé jeho slovo, každý pohyb, čekala jsem, co nám ukáže dál.

Hlavní postavy jsou výborné. Dokonce i ty děti! Líbí se mi, jak Olafovi logicky odpovídají, jak všechno ví a vzájemně si pomáhají. Scéna na pláži byla možná trošku dlouhá, ale rozhodně mě zaujala a pozitivně navnadila na celý piot. Ten mimochodem utekl jako voda, hned bych si dala další díl, kdybych měla čas (a nebylo to proti mým pravidlům :-D ).

Přesto jsem u sledování měla jeden drobný problém. Neil Patrick Harris byl skvělý, nenechte se mýlit. Ale nevěděla jsem, jestli jeho postava má působit strašidelně, vážně nebo komicky. Protože u mě platila ta třetí možnost. Pokaždé, když promluvil nebo udělal nějaké gesto, hned mě napadlo, že je to prostě Barney, který se převlékl za škaredého starce, aby partě v HIMYM dokázal, že opravdu zvládne sbalit holku kdykoliv a jakkoliv. Na tuto jeho další roli si budu muset asi déle zvykat, protože toho barneyovského pocitu jsem se nezbavila ani na konci pilotu.

A když už jsme u HIMYM, koho potěšil ten závěrečný nepřímý mini-reunion Barneyho s Robin? :-D
 • rychle to utíká
 • dokáže zaujmout od začátku do konce
 • moc fajn postavy
 • vypravěč
 • prostě vidím Barneyho
90 %
Mé hodnocení
ragelly

Na tohle jsem se extrémně těšil, protože mám rád knížky a částečně i film. A trailer nevypadá vůbec zle. Dokonce navazoval pocit, že jakoby to byl spin-off třeba od Pushing Daisies, což je jeden z mých nejoblíbenějších seriálů.

No je jasné, že po takovýhle očekáváních přišlo ledové vystřízlivění. No dobré, mohlo být ledovější, ale i tak to byla studená sprcha. Prostředí je fajn i když oproti Daisies vypadá jak chudý příbuzný, i když to možná může být umělecký záměr. Mně to přišlo jak když si půjčili kulisy z divadla a na víc už nezbyly peníze. Naopak velice chválím sem tam animovaný prostřih, ty jsou opravdu fajn.

Tak a teď pozor. Blížíme se do nebezpečné sekce. Písničky a děti. Dvě nejhorší věci, co se v seriálech můžou vyskytovat. A tady jsou! A překvapivě nevadí. Děti tu být musí, protože to jsou hlavní hrdinové, ale i jinak nejsou nijak extra na závadu. Písničky táhne především Neil Patrick Harris a ten jak víme už od Doctora Horribla má na tohle nesmírný talent, takže i ty výjimečně nejsou na odstřel. To se bohužel nedá říct o vypravěči, který pořád ruší. Kdyby byl jako hlas, nebylo by to nejspíš tak strašné, ale prostřihy s ním a jeho scény jsou otravné a rušící. Působí jako výplň, aby to tedy mělo těch 40 minut, které diváci u dramatu tak nějak očekávají.

Nenechte se odradit mým hodnocením, je to v něm zakomponováno i zklamání vzniklé nesmírným očekáváním, ale i tak je na mém osobním žebříčku nadprůměrné (v podstatě všechno nad 50 % se mi líbí, ale mám k tomu výhrady a podle jejich množství se pak procenta blíží hodnotě 100). Rozhodně se těším na další díly (protože vzhledem ke znalosti knížek vím, co se bude dít).
 • atmosféra
 • animované prostřihy
 • vysvětlování slov (i když v češtině to bude asi hodně divný)
 • Pushing Daisies styl
 • kontrasty barev
 • scény vypravěče
 • kulisy
70 %
Mé hodnocení
Fruiko

Neil Patrick Harris. To je ten, co hrál Barneyho v How I Met Your Mother. Nyní hraje v novince, která je lehce ďábelská. Občas o mně lidé, kteří mě znají, říkají, že jsem takový ďábel. Tohle by mohlo fungovat.

V dnešní době vzniká spousta seriálů, u kterých si člověk říká, zda nepocházejí z identických vícerčat. Čemu se ale divit. Přece jen vzniká spousta seriálů. Díky bohu to ale stále neznamená, že se čas od času neobjeví něco, u čeho si člověk řekne, že je to možná i docela originální.

Samozřejmě, pro tento seriál existují minimálně dvě předlohy, člověk, který alespoň jednou viděl film Despicable Me (Já padouch) taky bude vědět, ale i tak se seriál může pochlubit výjimečností v mnoha ohledech.

A tato výjimečnost seriálu hraje do karet, ať už se jedná o osobně přítomného vypravěče, značnou bizarnost, strýčka Olafa (ne, tenhle nemá rád vřelá objetí), exteriéry a interiéry jak v pohádce na drogách či nejmenší dítě (taky nejspíš na drogách). Žádný z těchto prvků totiž nepůsobí rušivě a dokáže diváka spolehlivě zaměstnat a získat si jeho pozornost, i když jsme teprve na začátku a samotný příběh je zatím v plenkách.

O A Series of Unfortunate Events platí možná pouze mnou vymyšlené pořekadlo – je to tak divné, až je to dobré. Myslím, že už jenom obsazení napovídá, že tuto „extrémní pohádku“ stojí za to zkusit. A toto vábení není liché, takže jen do toho.
 • herecké obsazení
 • výjimečnost
 • spousta snad jen pro tento seriál typických prvků
 • propracované kostýmy a exteriéry s interiéry (s kapkou psychedelik)
 • v pilotu je jen velmi mírně naznačeno, kam se seriál chystá mířit dál
 • občas lehce nepříjemné starší děti
80 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

Kdysi dávno jsem četl knižní sérii. Nicméně, pamatuji si jen, že měla asi tisíc dílů. A já ji nepřečetl celou (skončil jsem u dílu s nemocnicí nebo s lunaparkem). A jen vím, že v každém díle se dělo víceméně to samé dilema s Olafem, kdy se objevovalo několik vedlejších linek, které byly zpočátku zajímavé, postupně to ale začalo být pro mě překombinované a série mě omrzela. To nemůžu říct o celovečerním filmu, který je jedním z mála, kde dokážu snést Jima Carreyho a vždy mě baví. Od seriálu jsem pak raději nic nečekal a s opatrnou zvědavostí si pustil pilot.

Jako první mě do očí uhodila podivná barevná stylizace a celkový divný háv, ve kterém je seriál oblečen. Seriál má v exteriérech vyloženě vyblité barvy, působí tak ošklivě… Možná to byl záměr – poukázat na opravdovou nešťastnost příběhu sourozenců, působit depresivně. Ale ty barvy tak nepůsobí. Co se mi dále na obraze dost nelíbilo, tak je CGI. Především počítačové pozadí, které působí dost odflákle a podobně ošklivě jako barvy. A pokud se objeví nějaký CGI efekt, působí jako pěst na oko a nějak do barevné stylizace seriálu vůbec nezapadá. Vizuál se mi jednoduše příliš nelíbí, preferuji exteriérové natáčení, tady srší z každého záběru green screen.

Rozporuplné pocity mám z vypravěče, který občas dokáže vhodně doplnit příběh, místy zase působí moc nuceně a nehodí se do aktuálního děje. A to by ale k záporům bylo vše.

Hodně se mi líbili herci, všichni. Bez výjimky. Neil Patrick Harris v roli Olafa nikde neselhává a jeho herecký výkon je strhující. A velmi sympaticky hrají představitelé tří dětí, kdy ani jeden nepůsobí otravně a bez problémů se jim dá fandit. Trochu navíc považuji postavu soudkyně, ale třeba se nějak inovativně a dobře ještě projeví. Zbytek postav je ale originální a zajímavý, což je i jednou z několika silných stránek předlohy.

Pilot dokáže střídat vtip a hned několik bezvýchodných situací, kdy dokáže, podobně jako předloha, opravdu působit lehce depresivně. Dokonce se nakonec objeví jedna lehce vypjatá scéna a na samotném konci i poměrně zajímavý cliffhanger, což vypadá slibně pro budoucí epizody. Seriál disponuje nejen kvalitně napsanými postavami a scénářem, ale taky vynikajícími herci. Škoda toho ošklivého vizuálu, bez toho by byl můj dojem tisíckrát lepší. Takhle slabších sedmdesát, ale rozhodně budu koukat dál.
 • výborní herci
 • dobře napsané postavy
 • kvalitní scénář
 • naznačený potenciál
 • otřesný vizuál (barvy a CGI pozadí)
 • hudební číslo
70 %
Mé hodnocení
Esgalnor

Plánujete dát novince šanci? Nalákal vás popis děje nebo trailer? Nebo si raději počkáte na první reakce diváků, než se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Líbilo se? Tak šiř tuto zprávu do světa! 
Pajky

Pajky

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře27zobraz všech 27 příspěvků
Koldik

Koldik

Tiez ma trosku odradza ten vizual, ale zas ma laka NPH Barney...Uvidim pozdejsie ide do Chci videt
před 206 týdny
Adrian "A.C." Conor

Adrian "A.C." Conor

Tretí seriál v rámci Výzvy 2017 a konečne prvý, ktorý je podľa mňa výborný. Knihy som nečítal ani film...
před 194 týdny
Destinytte

Destinytte

Skvělá podívaná! Pilot mě moc bavil a neopustilo mě to až do posledního dílu. Pro mě je to velké překvapení,...
před 194 týdny
Další články k tématu