30. 3. 2017

Novinka pod lupou: 1890

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

Základní údaje

Název: 1890
Žánr: Krimi / Historický / Drama / Komedie
Stanice: JOJ
Premiéra: 5. 3. 2017
Vysílání: neděle
Předskokan: -
Konkurence: -
Tipovačka: –

Kdo?

Tvůrce: -
Herci: Ján Koleník, Stanislav Majer, Lukasz Kos, Anikó Varga, Danica Matušová

Ve zkratce

Na zámku Betliar dojde k brutální vraždě služky. Vyšetřování případu se ujme Jánoš Marton, který právě přijíždí do města. Musí se naučit spolupracovat se strážmistrem Černým, protože hrozí, že vraždu má na svědomí Démon, první sériový vrah v dějinách Uherska.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Pane bože, prečo. Tohle bylo už od první scény tak trapné. Jakože nebyl to nejhorší pilot, co jsem kdy viděla. Na to, že to má hodinu a 11 minut, tak se to dalo odsledovat. Ale absolutně postrádám smysl, proč tento seriál vlastně vznikl.

Je to něco mezi Sherlockem, Četníky z Luhačovic a Poirotem. Docela mě zaujal styl whodunit, ovšem pohřbili to tím, že to udělali serializovaně. K tomuto seriálu/případu to prostě nesedí, to má být vyřešeno na konci dílu. Jak dlouho chtějí rozpitvávat jedinou rodinu? Tolik podezřelých tam zase není, aby to vydrželo na celou sérii, ne?

Herecké obsazení nezaujalo. Hlavní hrdina je nafoukaný a nesympatický, absolutně mě nebaví na něho koukat. Ani ostatní nejsou nijak přesvědčiví a ti dva idioti na stanici jsou spíš k pláči než k smíchu.

Samotný případ je fajn, jak už jsem říkala, styl whodunit se k tomu hodí. To ale nic nemění na tom, že přehnaně dlouhá stopáž je na škodu a serializovaný děj nenabízí takovou míru zábavy, jaká by se z 1890 dala vytřískat.

Budu koukat dál? Ne, pilot bohatě stačil, ani mě nezajímá, kdo je vrah.
 • whodunit styl
 • serializovaný děj
 • nesympatické postavy
 • dlouhá stopáž
40 %
Mé hodnocení
ragelly

Rok 1890, detektivní příběh s detektivem. To zní skoro jak Sherlock Holmes či William Murdoch, že? Chyba lávky.

U zmínek o pokroku v podobě daktyloskopie či u dedukování hlavního hrdiny diváka opravdu jistá souvislost vyplývá, ale… je to nebe a dudy, v porovnání snad úplně se vším.

Asi nejvýraznějším prvkem této slovensko-české novinky je hudba. Protože hraje odhadem tak v 98 % času. Takže i v momentech, kdy se to absolutně nehodí. Ale není to nevhodností situace, ale spíše tím, že si divák během sledování uvědomí, jak příjemné je vlastně ticho. Navíc hudba ani nekoresponduje s dobou.

Další neplánovaně zábavnou věcí jsou hrdinovy vnitřní promluvy / voice overy. Je vlastně jedno, že tvůrci dělají z hlavního hrdiny největšího „machýrka“ pod sluncem, nezáleží ani na tom, že takhle často jsem je neslyšela snad ještě nikde, koho by zajímalo, že ty voice overy mají znít, jako když nejvíc „cool“ detektiv říká ty nejvíc „cool“ věci na světě… ale hlavně je to trapné. Což sice možná souvisí s tím, o čem jsem řekla, že je to jedno, ale tak co už. A tomuto přemrštěnému egu bohužel nesahají ani po paty detektivovy schopnosti, takže jde jen těžce nalézt nějaký důvod, proč toto omluvit.

A jelikož je v hlavní roli pouze ego hlavního hrdiny, nic moc dalšího tu není. Případ je spíše průměrný (i když je opět vidět snaha diváka ohromit a předvádět se), vedlejší postavy jsou příšerně nevýrazné (zapamatovala jsem si snad jen Filipa Kaňkovského, ale je otázkou, jestli to bylo dobrou postavou nebo tím, že už jsem ho nedávno viděla v nějakém filmu).

1890 vsadilo na hodně netradiční styl, ale vyplatil se? Pardon, ale ne. Jedná se sice o velmi sebevědomý snímek, ovšem potvrzuje se, že trocha skromnosti nezaškodí. Hlavně ve chvíli, kdy tomu vaše kvality zdaleka neodpovídají.
 • prostředí
 • možná Filip Kaňkovský
 • hlavní hrdina
 • přílišná snaha se předvádět
 • voice overy
 • hudba
 • porovnání s dalšími detektivy působícími v dobách minulých
20 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

Musím uznat, že ten seriál měl potenciál. Jistě, nepočítal jsem s tím, že ho pilot využije naplno, ale že by mohl alespoň částečně… Pilot na mě působí, jako by ten potenciál kompletně zazdil.

Začalo to poměrně slušně, hlavní postava působila jako slibný mix klasického Sherlocka Holmese s Herculem Poirotem, případ samotný vypadal velmi slibně… Ale jak rychle se to rozjelo, tak brzy to dojelo. Potenciál naprosto zazdívá špatný scénář, jehož dialogy působí, jako by šlo o školní slohovou práci žáka prvního stupně základní školy. Až tak hloupě vyznívají. Postavy se chovají hloupě a nelogicky, korunu tomu nasazuje dvojice strážníků, jež se pravděpodobně snaží o vtip, který je ale pokaždé trapný.

Postavy jsou napsány mizerně – jediná, která má nějaký potenciál, je ta hlavní. Avšak tu zase zazdívá hlavní herec, který nemá dostatečné charisma, aby postavu utáhl. Stanislav Majer si tu hraje to, co už od roku 2014 – teď jestli to je jím, nebo postavou, která následuje všechny stereotypy policistů z 21. století. No a co, že se seriál odehrává v 19.

Líbí se mi, že nejde o klasický case of the week seriál, a ačkoliv je finální snaha o pořádný cliffhanger spíše marná, to navnazení tam pořád je a rozhodně tohle schéma přispívá tomu, že u toho pár diváků zůstane. Případ začne zajímavě, avšak přesouvá se k stokrát viděným šablonám, takže vás toho moc překvapit nedokáže.

Pilot jako by sám nevěděl, zda chce být spíš detektivkou nebo spíš komedií. Ani jedno mu ale moc nejde (ačkoliv ta komedie ještě hůř), průměrní až tragičtí herci to nezachraňují. Historické chyby bijí do očí, člověk se pak už jen diví, proč tam nevytáhl z kapsy krabičku internetu a z druhé přístroj, kterým by identifikoval otisky prstů rychleji než v CSI. Katastrofa se sice nekoná, zázrak to taky není a v dnešní seriálové konkurenci to sotva obstojí.
 • kvalitní výprava a fajn kostýmy
 • ta zubejda na zastávce byla kočanda
 • je tam Vica
 • Vica tam je dohromady tak na minutu a stejně jí to moc nejde
 • těm hercům to vlastně nejde všem
 • komické duo policistů (nebo co vlastně byli zač)
 • stopáž
 • scénář
30 %
Mé hodnocení
Esgalnor

Plánujete dát šanci seriálu 1890? Nalákal vás popis děje, trailer nebo naše recenze? Jaké jsou vaše reakce, pokud už jste pilot viděli?

Další díly seriálu
Ó náš nejdražší čtenáři moc děkujeme za podporu. 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře12zobraz všech 12 příspěvků
sarhod79

sarhod79

Když jsem se dívala na pilot, tak jsem myslela, že je to parodie na nějakou detektivku, bohužel ne
před 199 týdny
Koldik

Koldik

Moja svagrina si to velmi pochvalovala, ja mam zas obrvosky odpor k takmer vsetkemu slovenskemu, kedze...
před 190 týdny
Martysek

Martysek

K seriálu jsem se dostala až teď, až když jsem ho zaregistrovala na primě. Mě se celkem i líbí, sem tam...
před 157 týdny
Další články k tématu