17. 7. 2017

Novinka pod lupou: Lajna

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

plakát

Základní údaje

Název Lajna
Žánr Sportovní / Komedie / Webseriál
Stanice OBBOD TV
Premiéra 21. 6. 2017
Vysílání další epizody na podzim

Délka pilotu: 23 minut

Předskokan
Konkurence
Tipovačka

O čem to je?

Luboš Hrouzek má pověst elitního hokejového kouče, který si z Nagana odnesl zlatou medaili, hrál v NHL a trénuje klub HC Slavia Praha. Tedy trénoval. Hrouzek je totiž sice zcela oddaný hokeji, ale zároveň je problémovým člověkem, který se s nikým nepáře a zrovna si prochází komplikovaným (a nepopulárním) rozvodem s manželkou Helenou. Luboše nutně čeká nový začátek a kouč si pro něj vybral pro něj velmi nečekané místo, – Havířov. K přestěhování přitom donutil i svého syna Patrika, ze kterého se snaží za každou cenu udělat hokejovou legendu – a nebojí se přitom použít veškeré možné i nemožné prostředky. Jenže zatímco Patrik si už na každodenní neskutečně těžkou námahu navykl, havířovský tým (a personál kolem něj) bude, pokud chce uspět, vyžadovat ještě mnoho tvrdé práce. Vlastně i kdyby nechtěl, hlavní slovo a hlavu plnou ambicí tu má přeci Luboš.
Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Snad nejsem sama, kdo o OBBODu ještě nikdy neslyšel. A kdo si z nějakého důvodu nevšiml existence Vyšehradu. O který mimochodem v našich rubrikách také nepřijdete, ale to předbíhám. Každopádně jsem ráda, že alespoň napodruhé už jsem se chytila a už nejsem úplně mimo dění českého internetu. Vážně – jak moc mimo jsem musela být, že jsem o Vyšehradu vůbec neslyšela?

Vyšehrad mě ale zatím stále pouze jen čeká, takže úplně nemůžu porovnávat. Ale jedna věc je mi i tak jasná. Že i když je OBBOD velmi mladá streamovací služba, rozhodně si zaslouží naši pozornost. Ale abych byla férová, česká streamovací scéna celkově mě začala dost bavit. Originální zpracování, témata, která nejsou stokrát omletá, a ví se, kdy přestat, takže není tři sta pětašedesát epizod ročně. Ovšem to už mluvím o komerčních televizích. Avšak i celkově je streamovací tvorba trochu jiná, trochu víc si dovolí, možná je prostě mladší a víc svěží. Čímž neříkám, že jak televizní, tak streamovací tvorba nemají svoje plus a mínus, samozřejmě že mají.

Ale k Lajně samotné. Jak už jsem říkala, Vyšehrad neznám, a i když třeba takový Okresní přebor byl fajn (pardon, nic z prostředí hokeje neznám), nějak jsem se na sledování vůbec netěšila. Naději mi poté dodala až ragelly.

Což by mi potenciálně mohlo zničit zážitek, protože se říká, že očekávání kazí sledování, ale Lajna si, díky bohu, dokáže vydobýt pozici tak jako tak. Výborné postavy (přičemž některým by člověk dal nejraději přes… ústa), údernost, spousta vtipů a hlášek, rychlý spád, postava, kterou hraje Norbert Lichý (vím, že o postavách jsem už mluvila, ale on si zaslouží vlastní zmínku), překvapivě sympatické prostředí… Tenhle seriál je hodně drzý, ale působí a je opravdu zábavný. Palec nahoru.
 • postavy, které člověk nenávidí, nebo miluje
 • Norbert Lichý
 • vtipy, hlášky
 • zpracování, prostředí
 • možná trochu moc drzé
90 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

Ty české webseriály se mi vážně začínají líbit. Nebo spíš v nich začínám vidět jistou zálibu, pokud v této větě vidíte trošku jiný rozdíl. Do Lajny se mi až tolik nechtělo, ale po zhlédnutí pilotu jsem si hnedka dala komplet Vyšehrad, protože je to v podstatě téměř to stejné, pouze z hokejového prostředí.

Příběh uteče neuvěřitelně rychle. Ani se nenadějete a je konec. A vy hned chcete další díl, který ale bohužel není. Seriál bude jako stvořený pro maraton, protože jeden díl není zdaleka dostatečné množství. Pořád ještě si zvykám na klení u českých seriálů, zní mi to tak nějak nepřirozeně a nuceně, ale u Lajny je to přece jen trošku lepší. Jakmile se ponoříte do příběhu, už ani neřešíte, jak to zní, ale užíváte si to jako vyšperkování už tak zábavných scén.

Co se týče hereckých výkonů, bezkonkurenčně září Langmajer. Nikdo ostatní nedostane ani zlomek jeho prostoru, což ale vůbec nevadí. Hrdinův synek je takový nemastný neslaný, má jen jeden zmatený výraz po celou dobu, chce to pro něj vymyslet trošku hlubší dějovou linku než krasobruslení, aby ukázal, co v něm je. Nicméně i když s minimálním prostorem, tak hodně pobavil rolbař s pivem, skvěle zábavná postava, která příběh osvěží i z těch pár vteřin, co je na scéně.

Budu koukat dál? Rozhodně, tohle bude stejně dobré, ne-li lepší než Vyšehrad.
 • hlavní hrdina a jeho představitel
 • zábavný příběh
 • rychlý spád
 • výborné hlášky
 • nevýrazné ostatní postavy
80 %
Mé hodnocení
ragelly

Lákat na seriál jako na dospělejší verzi Vyšehradu zní strašně nedůvěryhodně. Ale je třeba kout železo, dokud je žhavé, v tomhle případě spíš dokud ještě doznívá jásot, který Vyšehrad vyvolal.

Takže to ani nepůjde jinak, než pustit se přímo do srovnávání s Vyšehradem, a tak hned začnu prvním mínusem. Lajně totiž chybí chytlavá znělka, kterou Vyšehrad disponuje. Na druhou stranu pilot Lajny působí mnohem víc uceleně a spíš než jako webseriál vypadá jako normální dvacetiminutový seriál.

Tomu odpovídá i obsazení, kterému očekávaně vévodí Langmajer. Ten si roli užívá a padá z něj jedna perla za druhou. Některé postavy jsou povedenější než ostatní, ale celkově bych to bral za podařený výběr.

V celkovém hodnocení to na mě působí mnohem líp než druhá polovina Vyšehradu. Na druhou stranu takový ohlas, jako vyvolal Vyšehrad, to určitě nezpůsobí, ale já bych se klidně díval dál.
 • Langmajer je dobrej
 • není to horší než druhá polovina Vyšehradu
 • působí mnohem více uceleně
 • chybí chytlavá znělka jako u Vyšehradu
 • není to lepší než první polovina Vyšehradu
70 %
Mé hodnocení
Pajky

Lajna je teprve druhý seriál z produkce internetové televize Obbod, ale už během vysílání toho prvního, Vyšehradu, bylo vidět, jak se stanice chce vyrovnat produkci Streamu a určit svůj vlastní standard kvality. Krátká stopáž, známé tváře, žádné zbytečné protahování příběhu – to je něco, na co diváci dobře reagují. Lajna tohle až na tu stopáž splňuje – první díl má přes dvacet minut, což se vám zpočátku může zdát jako hodně. Věřte tomu, že není.

Nevyhnete se ale srovnání právě se zmíněným Vyšehradem. On totiž zas tak odlišný není – sportovní prostředí, antihrdina jako hlavní postava, změna prostředí jako start seriálu… ale jediný, kdo to bere jako kopii Vyšehradu je asi jen Jiří Langmajer, představitel trenéra Hrouzka, který si naprosto očividně přebírá Laviho povahu, akorát ji – po svém – zabaluje do pohledu životem protřelého člověka. Což z marketingového hlediska je sebevražedné cílení, navíc ani ne stoprocentně provedené. Langmajer se sice do role hodí, ale hraje něco, na co je potřeba o dvacet až třicet let mladší herec. Navíc zestárl i herecky – jeho hraní je vážné, ne sice nudné, ale spíš takové flegmatické. Tvrdého trenéra si tedy představuji jinak – a kdo zná trenéra Juriho z reklam na Semtex, tak přesně ví, koho si na Langmajerově místě představuji. To by ale zase nefungovala ta aura děvkaře a světoběžníka.

Bohužel, Lajna dokazuje, že známý herec nerovná se zajímavá postava. Norbert Lichý hraje postavu, kterou si zamilujete, stejně jako jeho seriálovou dceru Kláru. Manažera Kyselého hraného Markem Taclíkem ale už tolik ne. V prvním díle se ukazuje jako bezpáteřní mrcha, která příběhu doslova nic nedá. Co se týče Hrouzkova syna Adam, tam je to tak půl na půl. Jeho otec ho vláčí šílenou přípravou, díky které vypadá, že nemá čas na nic jiného, otci se ale nevzepře, protože nemá kam jít, zatím. Nebo si klasicky neví rady. Tím pádem se ani v pilotu příliš neprojevuje a jeho postava je jen do počtu.

Sledovat Lajnu i dál? Proč ne. Není sice ukázkou dokonalého seriálu, ale jsou na něm pozitivní minimálně dvě věci – zaprvé, že zapojuje české herce známější z klasické televize do projektů, jež jsou dostupné odkudkoli – ten pocit svobody z internetové produkce se pořád ještě neztratil. Zadruhé, a to je spojené s bodem číslo jedna, že tato produkce není svázaná v podstatě ničím – a diváci to, ostatně jak už ukázal Vyšehrad, dokážou ocenit.
 • příběh
 • Norbert Lichý/rolbař Zbyňa
 • Kyselý
 • Jiří Langmajer
70 %
Mé hodnocení
Seraphine313

Přiznám se, že jsem vyhypeovaný Vyšehrad doteď neviděl, a ani nepočítám s tím, že bych ho v nejbližší době zhlédnul. Na druhou stranu, většina komedií z pera Petra Kolečka mi sedne: Trpaslík byl výborný, Okresní přebor je již legendární, Čtvrtá hvězda je taky zdařilá, a přiznám se, že mě bavila i Marta a Věra. Jo, má pár přešlapů, jako Obchoďák nebo Vinaři, ale… berme je jen jako omyly, já stále věřím tomu, že je Kolečko jedním z nejlepších českých komediálních scénáristů, a může se řadit mezi špičku i napříč všemi žánry. Teď ale nastává otázka – potvrzuje jeho pověst i nová Lajna?

Ani nevím, kdy bych si Lajny všiml, kdyby o ni nebyl takový zájem při zápisu k hodnocení NPL. Asi o dost později. Každopádně když jsem spatřil tu pozornost věnované pilotu Lajny, řekl jsem si: „Proč to nezkusit, žejo?“. A tak jsem se vrhl do neznámého.

Zprvu mě zaujalo obsazení. Jiří Langmajer v hlavní roli, toho jsem se na začátku vyděsil – kdekoliv jsem ho viděl, tam byl zdaleka jedním z nejslabších článků filmu/seriálu. Především mám pak čerstvé dojmy z druhého Labyrintu, kde mi jeho unylej hereckej projev neskutečně pil krev. Ale v Lajně? V Lajně překvapil. Vidět ho v netradiční roli rozhodně zafungovalo, Langmajer se na postavě hokejového trenéra může skvěle vyblbnout a tahle postavička je s jeho tváří nakrásně osobitá. Zdatně mu sekunduje Zdeněk Piškula, Marek Taclík tu zatím nedostává tolik prostoru, to mě spíš zaujala postava krasobruslařky v podání Pavly Dostálové.

Herci jsou tedy fajn, tak co jejich postavy? Vtipné a zábavné, to rozhodně, humor tu je břitký a nebere si servítky, navíc, když se objeví, nepůsobí našroubeně a nuceně, jako se občas stává. Jen škoda, že ho není tolik a pilot se tak o něco víc soustředí na tu „dramedy“ linii o hokeji a synkovi, který si s hokejem očividně tolik netyká. Zřetelně řečeno to tam není, ale je to z pilotu jasně zřejmé – děj je totiž lehce klišoidní (ačkoliv ho zpestřuje spousta bočních zápletek, včetně vztahu Langmajera se Špindlerovou) a postavy si nebezpečně zahrávají se stereotypy. Očividně se je snaží parodizovat, často se to ale dostává na takovou tu hranici, kdy si říkáte, zda to není ve skutečnosti zcela seriózní.

Paradoxně je Kolečkův scénář na pilotu asi nejslabší. Herci nemají chybu, režisér odvádí kvalitní práci, a scénář… při humorných momentech bezkonkurenční, samotný příběh má taky slušné momenty (překvapila mě svými emocemi třeba scéna z „lekce krasobruslení,“ která tentokrát to klišé využívala přesně tak, jak by měla, fungovalo to výborně). Na tu necelou půlhodinu to člověka zabaví, jenže nakonec si uvědomí, jak strašně předvídatelně to celé působí. Jo, třeba mají tvůrci připraveny zvraty do budoucna, ale ze samotného pilotu působí hlavní linie dost přímočaře, a ten pocit, jenž po sobě zanechá, k dalšímu sledování neláká tolik, jak by pilot mohl.

Ale jinak to je slušné překvapení a další zásah do českého sitkomového rybníčku, který je rok od roku kvalitnější. Po Kosmu, Trpaslíkovi, prý i Vyšehradu, tu je Lajna, která se hrdě může postavit po jejich boku. Pilot je vtipný, humor bez servítek těší, herci jsou na vysoké úrovni a postavy, ač nepřekypují originalitou, baví. Škoda delší stopáže, příběh tak ztrácí na údernosti, a působí o dost předvídatelněji. Jinak jde ale o další trefu, a dalším dílům šanci rozhodně dám.
 • herci, překvapením je hlavně Langmajer
 • drsný humor, který nebere ohledy
 • nečekaně výrazná hudba
 • scéna s krasobruslením
 • stopáž je delší, než by příběhu slušelo
 • předvídatelný děj
70 %
Mé hodnocení
Esgalnor

Dáte novince šanci? Zaujal vás popis nebo trailer? Nebo si počkáte až na více ohlasů a podle toho se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Líbilo se? Tak zmáčkni nějakej ten čudlík! 
Drunk_Queen

Drunk_Queen

Jako malá přešla od Krtečka a Jen počkej, zajíci! rovnou ke kriminálkám a Červenému trpaslíkovi. Zanechalo to jisté následky.
Poslední komentáře9zobraz všech 9 příspěvků
Nira

Nira

Vyšehrad jsem nesledovala, porovnát nemůžu. Pilot Lajny jsem viděla přesně před třemi týdny, nebylo to...
před 183 týdny
singularita

singularita

Díky za lupu a velké množství názorů. Dám si to do to-do.
před 183 týdny
Kolombo

Kolombo

Vyšehrad se povedl, ale Lajna je pro mě ještě o level výš. Na Langmajerovi je vidět, jak si svojí...
před 183 týdny
Další články k tématu