20. 2. 2017

Novinka pod lupou: Big Little Lies

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

Základní údaje

Název: Big Little Lies (Sedmilhářky)
Žánr: Drama / Minisérie
Stanice: HBO (ČR: HBO, HBO GO)
Premiéra: 19. 2. 2017 (ČR: 20. 2. 2017)
Vysílání: neděle v 21:00 (ČR: pondělí v 20:00)
Předskokan: -
Konkurence: -
Tipovačka: –

Kdo?

Tvůrce: Liane Moriarty (knižní předloha)
Herci: Nicole Kidman, Reese Witherspoon, Shailene Woodley, James Tupper, Adam Scott, Zoë Kravitz, Alexander Skarsgård, Laura Dern a další

Ve zkratce

Jedná se o podvratnou komedii vyprávějící příběh tří matek malých školáků, jejichž na první pohled perfektní životy se začnou rozpadat natolik, až dojde k vraždě. Identita oběti však není známa a diváci se postupně dozvídají, co všechno událostem osudného večera předcházelo.

Big Little Lies je adaptací stejnojmenné knihy od australské autorky Liane Moriarty, která byla vydána v roce 2014 a okamžitě sklidila kladné ohlasy.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Jelikož jsem četla knižní předlohu, která byla dokonalá (všem doporučuji!), na minisérii jsem se neskutečně těšila. Díky tomu ale existovalo riziko, že bych mohla být ze seriálu zklamaná, protože by se knize svou kvalitou nevyrovnal, ale to se naštěstí nestalo. Předem bych chtěla upozornit, že se srovnání knihy a seriálu asi nevyhnu, takže v tomhle bude mé hodnocení ovlivněno.

Líbí se mi, že zůstal zachován formát flashfowardů, díky kterým se diváci dozvídají, že jedna z postav bude zabita. Co se stalo? Kdo je na vině? A hlavně – kdo je obětí? To všechno je nyní velkou záhadou, která se bude postupně odkrývat. Odkrývána budou také tajemství jednotlivých postav, která byla zatím pouze lehce naznačena. Divák je tak do příběhu investovaný hned od začátku a nemůže se dočkat odpovědí.

Velkým lákadlem Big Little Lies je také herecké obsazení, které tvoří samá velká jména. Za hlavní tahounku považuji Witherspoon, která roli Madeline ztvárnila na jedničku a přesně zosobnila postavu z knižní předlohy. Kidmanina Celeste je považována za nejkrásnější ženu, kterou byste kdy potkali, ale mně osobně se až tak nelíbí, takže jsem z jejího obsazení moc nadšená nebyla. Stále mě 100% nepřesvědčila, že se na roli hodí, ale věřím, že to přijde až dostane více prostoru. Woodley dává své postavě Jane až moc velký kousek sebe, takže působí sebevědoměji než v knize, což mi osobně vadilo.

Co se týče dětí, které jsou v příběhu důležité, zatím jsem s jejich výkony spokojená. Jen mě mrzí, že scenáristé pokazili postavu Chloe a z pětileté holčičky udělali prakticky patnáctiletou puberťačku. Opravdu to s ní přepískli. Dalším negativem je velké množství vedlejších postav, které se hůře pamatují a člověk se v nich ztrácí.

Celkově musím říct, že neodcházím zklamaná a těším se, jak se vydařily i následující epizody.
 • skvělá knižní předloha
 • flashforwardy
 • záhada a tajemství
 • hvězdné obsazení
 • špatně napsaná Chloe
 • spousta vedlejších postav
90 %
Mé hodnocení
gabik.029

Na tohle jsem byla hodně zvědavá. Na první pohled vás už před samotným zhlédnutím praští do očí špičkové herecké obsazení, které znám snad opravdu skoro kompletně. Ve výsledku jsem ale z pilotu trošku zmatená. Na úvod to chce asi říct, že neznám předlohu, takže jsem předem netušila, o čem to bude. Po pilotu už mám trošku představu, i když pořád si nejsem úplně jistá.

Dokonce jsem si to na konci přetáčela zpátky, jestli jsem náhodou o něco nepřišla. Ale opravte mě, pokud se mýlím: V pilotu nebylo prozrazeno, kdo umřel, že ne? Protože já to odtamtud nepochytila. Rozhodně to vzbuzuje mou zvědavost, tyto záhadné příběhy mám moc ráda. Jen se trošku bojím, aby se to zbytečně nevleklo, přece jen HBO vytváří dlouhé epizody a tady v prvním díle bylo hodně mluvení, ale příběh se vlastně skoro nikam nepohnul.

Herecké obsazení jsem už zmínila a rozhodně nezklamalo. Miluju Reese i Nicole, která tady teda vypadá docela divně, ale nevadí. Reese je pořád úžasná, hned jsem si ji oblíbila. I zbytek herců odvádí skvělou práci, všem jsem role věřila, nikdo mi není nesympatický a jsem zvědavá, kam své postavy dál zavedou.

Scéna s „obviněním“ prvňáka má být očividně spouští, která celý koloběh událostí odstartovala, ale přišla mi nejslabší. Asi je to tím, že nechápu děti, proč by jeden nebo druhý lhal (a jestli vůbec jsou v 6 letech schopni tak promyšleného zapírání/obvi­ňování). Na druhou stranu to opravdu byla jediná akce, co se v pilotu stala. Až posledních pět vteřin ukázalo nějakou aférku, ale nevíme koho s kým, takže to se ani nepočítá, i když na další sledování to určitě nalákalo.

Líbilo se mi, jak pilot pracoval s flashforwardy. I když závěrečné odhalení, že rozhovory s místními obyvateli jsou součástí vyšetřování nebylo nikterak šokující (je to docela jasné z toho, co ti lidé říkají), přesto bylo fajn vidět, jak pěkně tyto zdánlivě nicneříkající a s ničím nesouvisející dokumentární výpovědi zapadly do celkového příběhu.

Celkově ale šlo o 50 minut průměrné podívané, která ničím výrazně nezaujala. Do nadprůměru seriál posouvá pouze obsazení a vidina potenciálu.

Budu koukat dál? Rozhodně ano, Big Little Lies jsem měla ve Chci vidět a zůstane tam i nadále, nejen kvůli skvělému obsazení, ale i díky zajímavé zápletce.
 • herecké obsazení
 • záhada
 • práce s časovou osou
 • v pilotu se nic nestalo
60 %
Mé hodnocení
ragelly

Občas mám doopravdy radost, že si můj mozek odmítá cokoliv zapamatovat a že si odmítá na delší dobu pamatovat souvislost mezi seriálem a jeho názvem.

Neboť tady byla opravdu radost nechat se překvapit. Herecké obsazení je takové, že se divák diví, že se jedná „pouze“ o seriál a ne o film, seriál je podle knižní předlohy, takže seriál prošel důslednější “kontrolou kvality“,… co víc si přát?

Po zhlédnutí pilotní epizody mě tak trochu napadá srovnání se Zoufalými manželkami. Příběh se točí okolo několika více či méně bohatých paniček a jejich přátelství a nepřátelství skončí katastrofou. Uznávám, podobností není zas tolik, ale styl je docela podobný. Pokud už opustíme srovnávání a vrátíme se k příběhu, vězte, že slovo záhada zde nabírá nový rozměr. Když zrovna nezkoumáme životy dam a jejich vztahy, dozvídáme se, že se něco stalo. Netušíme co (a nedozvíme se to v celé epizodě), přesto o sobě dává tento aspekt velmi často vědět, aby snad divák nezapomněl, na co se dívá. Velmi často se tyto dvě časové roviny v krátkých úsecích prolínají, což působí velmi efektně.

Sama nedokážu odhadnout, kdy bude záhada divákům odhalena, protože já sama čekala, že půjde o geniální vypointování prvního dílu (i když jak tak koukám na počet epizod, uznávám, že by to bylo asi moc brzy), takže mě lehce zklamalo, že po první epizodě toho snad vím úplně stejně jako před ní. Zatím se mi nezdá úplně šťastná zvolená stopáž, protože jsem sama začala cítit, že čím větší část epizody byla za mnou, tím více začalo přibývat hluchých míst a mé na začátku velmi nadšené já začalo předčasně vyhlížet konec.

Jinak ale musím ocenit, že po většinu epizody jsem byla možná až lehce nadšená a že mě tato záhada dost dobře bavila. Člověk po první epizodě vlastně stále ještě neví, na čem stojí a co se děje, ale tento vcelku výjimečný aspekt není vůbec těžké nakonec ocenit.
 • nevyřčená záhada
 • postavy a obsazení
 • jak napětí, tak zábava, příběh bez nutkání být soap
 • knižní předloha
 • možná trochu moc dlouhá stopáž
 • ke konci přibývá hluchých míst a seriál ztrácí na tempu
70 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

Plánujete dát šanci minisérii Big Little Lies? Nalákal vás popis děje, trailer nebo naše recenze? Jaké jsou vaše reakce, pokud už jste pilot viděli?

Další díly seriálu
Copak asi dělají tyto tlačítka? 
Gabik.029

Gabik.029

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře22zobraz všech 22 příspěvků
Drunk_Queen

Drunk_Queen

Na HBO by měl běžet s titulky, ale jistě to nevím.
před 204 týdny
Martysek

Martysek

Já jsem z prvního dílu nadšená, určitě jsem zvědavá, jak se to bude vyvíjet dál. Hlavní představitelky...
před 203 týdny
Koldik

Koldik

Za to se nemusis omlouvat...
před 201 týdny
Další články k tématu