31. 8. 2017

Novinka pod lupou: The State

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

plakát

Základní údaje

Název The State
Žánr Drama / Vojenský
Stanice Channel 4
Premiéra 20. 8. 2017
Vysílání 20.-23. srpna

Délka pilotu: 46 minut

Předskokan
Konkurence
Tipovačka

O čem to je?

Píše se rok 2015 a lidé z celého světa míří do Sýrie, kde se chystají připojit k nově vznikajícímu islámskému státu.

Kontroverzní minisérii natočil pro britskou stanici Channel 4 v roce 2017 tvůrce Peter Kosminsky, a to na základě důkladného výzkumu. Sledujeme životní osudy mladých mužů a žen, kteří se z vlastní vůle rozhodli přidat se k teroristům a společně vytvořili teroristickou organizaci Isis. Očima nováčků můžeme vidět jejich oddělené role v místní komunitě, přípravu k boji a učení se tradicím.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Seriál jsem si pustila hned po Comrade Detective (palec dolů) a těšila jsem se, že konečně budu mít normální drama. No, mé nadšení rychle ochladlo, když jsem si uvědomila, že tohle je vlastně ta novinka, která sleduje teroristy, Isis a islámský stát, tedy témata, která rozhodně v seriálech ani v životě obecně nevyhledávám. Pak ale epizoda začala jet a já se po pár minutách přistihla, že to vlastně sleduju docela se zaujetím.

Líbí se mi, jak jsou zde nastíněny dvě oddělené příběhové osy, a to jak islámský výcvik a režim působí odděleně na muže a na ženy. V pilotu se tyto dvě části prozatím nestřetly, ale předpokládám, že se tak poměrně rychle stane, jelikož jde o minisérii (a u žen se pořád dokola mluvilo o tom, že si musí rychle najít manžela). Musím říct, že pro mě bylo fascinující sledovat tyto pro mě zcela neznámé a nepochopitelné zvyky a tradice. Ta mužská část, která se točila především okolo tréninku a propagandistických proslovů a videí, byla taková ta typická, co si asi každý představí, když na toto téma padne řeč.

Ale ženská část, ta mi přišla o poznání zajímavější. Právě zde byly hlavně vidět všechny ty tradice, které se musí nebo nemusí dodržovat, a právě u žen mi přišlo naprosto nepochopitelné, jak můžou tady tento styl myšlení a jednání vyhledávat a respektovat. Je to úplně něco jiného, než co máme my, myslím, že za náš dost volný způsob života můžeme být velmi vděční. O to víc mě šokovalo, že do toho islámského státu lidé přicházeli zcela dobrovolně z celého světa. Docela paradoxní např. byl rozhovor dvou žen na společné veřejné toaletě, kdy mladá dívka, která sem přišla dobrovolně, vyprávěla té druhé, že má (tedy měla) doma vlastní sprchu.

Prozatím mi tam ale chybí trošku nějakého hlavního děje. Spíše mi to přišlo jen jako popisování tamější politiky a kultury, spíše jako dokument než seriál. Ale opět říkám, že mám pocit, že se to rychle změní, když se setkají muži a ženy a začnou si uvědomovat, do čeho se to vlastně dostali. Ač jde toto téma úplně mimo mě, docela uvažuju, že bych tuto minisérii dokoukala. Rozhodně je poučná.
  • poutavé zpracování
  • oddělené dějové linky pro muže a ženy
  • především ženská část je skutečně zajímavá
  • absence významnějšího děje
  • obě pohlaví se prozatím nesetkala
  • titulky s vysvětlováním pojmů mě postupně začaly štvát
70 %
Mé hodnocení
ragelly

Radikální muslimové, ISIS, příprava na útoky, život v těchto „buňkách“ či jak tomu říkat. To je většinou něco, co vídáváme spíš ve zprávách, na seriál je tohle velmi odvážné téma.

Jak to na takových místech funguje, jak se tam žije, je nejspíš pro většinu z nás naprostou španělskou vesnicí. Což je samozřejmě dobrá věc. Ale je zajímavé moct takto „nahlédnout za oponu“ (i když je tak trochu otázka, jak realistický tento seriál je), vidět, jak to funguje na obou stranách, když se bavíme o mužích, bojovnících, a ženách, snadno přenosných inkubátorech.

Je to pro nás hodně velká exotika, o tom přece jen svědčí i popisky, které se v průběhu epizody objevují. Naštěstí, protože jinak by asi nebylo snadné chápat, o čem se právě mluví. Všechna ta pravidla, schromaždiště žen, důvody, proč se kdo k této „sektě“ připojil…

Ale tak nějak ani po té hodině, kterou The State trval, není úplně o čem to bylo, hlavně kam seriál míří. Jasně, ISIS, výcvik, teroristé, bum, ale to máme i ve zprávách a v různých dokumentech, tak čím se tento seriál od jmenovaných liší?

V seriálu mi prostě chybí nějaká příběh, který by seriál trochu „odprostil“ od toho, co vídáme jinde. Třeba seriálv začne být trochu „osobnější“ v dalších epizodách, ale zatím mi přijde takový strašně moc „obecný“.

Jo a mimochodem, to neustále ověřování si, jestli divák nezapomněl na název seriálu, je otravné. Nechte toho, prosím. Věřím, že reklama není tak dlouhá, aby byl problém udržet v hlavě, co sledujeme.
  • nahlédnutí za oponu
  • seriál se zdá příliš obecný
60 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

Dáte novince šanci? Zaujal vás popis nebo trailer? Nebo si počkáte až na více ohlasů a podle toho se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Na tyhle čudlíky nesmíš klikat! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře2zobraz všechny 2 příspěvky
Vachisek

Vachisek

Tak na to se dívat nebudu. A cítím k tomu otevřený odpor.
před 176 týdny
marvio

marvio

Pokud by byly titulky, tak bych to zkusil, ale moc si od toho neslibuju.
před 176 týdny
Další články k tématu