31. 8. 2017

Novinka pod lupou: Strike

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

plakát

Základní údaje

Název Strike
Žánr Drama / Krimi / Thriller
Stanice BBC
Premiéra 27. 8. 2017
Vysílání neděle ve 21:00

Délka pilotu: 57 minut

Předskokan
Konkurence
Tipovačka

Kdo?

Tvůrci J.K. Rowling (předloha)
Herci Tom Burke,

Holliday Grainger

O čem to je?

Cormoran Strike je válečný veterán, který se nyní živí jako soukromé očko. Pracuje ze své maličké kanceláře na londýnské Denmark Street, je zraněn jak fyzicky, tak i psychicky. Jeho jedinečný pohled na různé věci a jeho předchozí zkušenosti jako vyšetřovatel SIB mu dodávají výhodu při řešení třech komplexních případů, s nimiž policie nemůže hnout.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

To jsem vážně zvědavá, co na to všichni budete říkat. Rowlingová se mi opět vyhnula velkým obloukem (ale alespoň vím, o koho jde, to je pokrok), takže toto dílko opět neznám. Podle mě jde ale jen o průměrnou kriminálku, která začíná nabírat dech až na konci. Jinak celý díl mi přišel pomalý a nezáživný, bez sympatických postav.

Hlavním tahounem je pro mě asi samotný příběh. Mám ráda kriminálky a tahle vypadá hodně záhadně. Původně jsem si myslela, že půjde o schéma případ týdne, ale serializovaný děj, ve který se to vyklubalo, mě příjemně překvapil. To rozplétání, jednotlivé vztahy, tajné poměry a tak dále, to bude určitě největší plus celé minisérie. Pokud jste ale předlohu četli a víte, co se stane, tak co vlastně zbývá?

Detektiv s tajemnou minulostí, který je ale vysoce nesympatický. Jistě, předpokldám, že to je účel, že je stejně vykreslen i v knize, ale to nic nemění na tom, že se na něj zrovna moc příjemně nekouká. Už zajímavější je jeho asistentka, resp. jejich vztah, který určitě hodně rychle změní v takové to Will they, wont they. Ona je očividně přespříliš zainteresovaná ve svém novém bossovi, na přítele kašle, takže se to zákonitě musí odrazit v jejich vztahu. Sice předvídatelné, ale nevadí mi to, docela mi k sobě pasují.

Atmosféra je taková temná, špinavá, britská. Někdy ji oceňuju, ale tedy mi nepadla do noty. Je to asi hlavně tím hrdinou, který prostě v mých očích není dostatečně zajímavý, takže i ostatní aspekty vnímám tak nějak jinak než vždycky. Každopádně ten konec se hezky rozjel a dokázal mě nalákat na další sledování. Šanci tomu dám, ale rozhodně si nemyslím, že by mělo jít o nějaký můj nový oblíbený seriál.
 • serializovaný děj
 • tajemný příběh
 • vztah hlavních hrdinů
 • hlavní hrdina
 • hlavní hrdina
 • nepěkná atmosféra
50 %
Mé hodnocení
ragelly

Za posledních pár dní jsem viděla už opravdu velké množství novinek, přesně tolik, aby má hlava zoufale volala po změně. Strike je natolik britský, že mi právě ten tolik potřebný únik dokázal poskytnout.

Seriál se obrazně i doslova (fajn, doslova úplně ne, ale snad chápete, jak to myslím) točí okolo Strikea. Což je dobrá volba, protože jako postava je Cormoran Strike (To je zase jméno! Sherlock Holmes má konkurenci .) velmi dobře napsán, jeho představitel mu zase dodává takové zajímavé kouzlo.

Strike zkrátka dokáže bez problémů seriál táhnout, scény si krade pro sebe. Další velmi zajímavou postavou je Cormoranova sekretářka, těm dvěma dohromady nechybí vtip, mají mezi sebou dobrou chemii. Jenže jak tihle dva tahouni (a pár dalších postav) jsou opravdu dobří, problém mám zatím s případem.

Ten mě za celou tu dobu nedokázal nijak zvlášť zaujmout, na to, že jsem epizodu viděla relativně nedávno (včera večer, to moje vnitřní Dory ještě zakročit nestihla), pamatuji si o něm jen to, že byl o smrti nějaké modelky. A tím končím. A to jsem se dívala opravdu pozorně, protože mě seriál zaujal. Vážně netuším, v čem je chyba.

Vzhledem k mé částečné amnézii, podle které to vypadá, že jsem si pokaždé, když se řešil případ, odskočila na výlet, musím aspoň za sebe říct, že tohle se nepovedlo. Ale špatný případ je pořád lepší než špatní detektivové, neboť případ se mění snáz. V Strikeovi díky postavám vidím opravdu potenciál, snad bude seriál mít v dalších epizodách i větší štěstí na případ.
 • hlavní postavy, obsazení
 • atmosféra
 • trochu slabší případ
80 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

Nepochyboval jsem o tom, že zpracování románů z pera J.K. Rowling provede BBC ve velké kvalitě. A velice mě potěšilo, že to přesně se stalo. Na jednu stranu je škoda, že bude jen pár dílů, na stranu druhou je to možná lepší pro kvalitu.

Obsazení hlavní dvojice je skvělé, a to herce vůbec neznám. Možná i proto mi do rolí sedí, i když jsem si Robin podle knížky představoval jako větší puťku. Ale kdo jsem, abych nadával na to, že je sexy. Navíc to vypadá, že to hlavní dvojce bude společně pěkně šlapat, a těším se na jiskření.

Atmosféra epizody a celého příběhu je super a zasazení do Londýna mě vždycky baví. Už se těším na další epizody a hlubší ponoření do vyšetřování vraždy modelky a následně i další případů. Což mi připomíná, že už se nemůžu dočkat čtvrté knížky.

V podstatě nemám co kritizovat a ani moc nechci, ale jednu chybu přeci jen vyčtu – týká se amputované nohy. Zatímco při první scéně vypadá v neoprenu úplně v pohodě, tak ve druhé obnažené scéně vypadá hodně podivně.
 • knižní předloha
 • obsazení hlavní dvojice
 • Robin je sexy
 • atmosféra a Londýn
 • noha
 • bude jen pár dílů
80 %
Mé hodnocení
Pajky

Před třemi dny jsem dočetl knihu, z níž mám velmi pozitivní dojmy, a proto jsem s velkými očekáváními čekal na seriál. Na knize mě bavilo totiž vše – svižný styl Rowlingové, výborná buddy dvojka (Robin a Cormoran), zajímavý případ, výborné postavy a zajímavý postup vyšetřování (nesedl mi jen mizerný počet vodítek pro čtenáře). Pilot seriálu mě naštěstí uklidnil – adaptace naštěstí nedopadla tak, jako většina seriálů/filmů podle Stephena Kinga a knize ostudu nedělá. Přesto se nedokážu přenést přes několik úprav.

Začnu klady – Toma Burka jsem si nedokázal v roli CormoranaStrika představit. Naštěstí předčil má očekávání a v roli detektiva překvapil. HollidayGrainger je pak jako Robin přesně taková, jak jsem si ji představoval: skvělá. Na knize byl vztah mezi nimi jedním z jejích nejlepších prvků, ale zde… celá ta výborná buddy chemie je tu trochu moc urychlená a osekaná. A to je asi ten největší problém pilotu – jeho zbytečná urychlenost.

Ano, kniha má sice skoro 500 stran, ale přesně proto jsem očekával, že se tvůrci pouští do seriálu, ne do filmu. A přesto zvládají v první epizodě useknout spoustu vedlejších podzápletek – jako například způsob, kterým Robin zjistí Strikův původ, tu je zcela jiný a dělá ji v divákových očích trochu všetečnější, než skutečně je. Úvodní schůzka s Bristowem byla zoufale krátká, postavy tu potkáváme jinde a jinak. A konec mě naprosto rozhodil – chápu sice snahu tvůrců o cliffhanger, ale ten způsob opět naprosto neladí s předlohou, která spočívá na mistrných dialozích, pomalém tempu a budování atmosféry.

Ale abych zase pilotu nekřivdil, některé změny oproti předloze příběhu prospívají a posouvají jej kupředu, aniž by ztrácel na svém detektivním kouzlu. Atmosféra, která pilotní epizodou prostupuje, je vynikající a naprosto parádní je atmosférický úvod s tajuplným hudebním doprovodem. Hudba je navíc skutečně zdařilá a její výběr padne seriálu jako správně zvolené boty.

Pilot Cormorana Strika mě sice nenadchnul, ale pořád jsem spokojen. Disponuje výbornými herci (hlavní dvojka je famózní), silným příběhem, působivou hudbou a povedeně vystupňovanou atmosférou. Úvod je velmi silný a naprosto předčil má očekávání – škoda, že zbytek epizody jim jen dostál. Pilotu ubližuje uspěchanost, kvůli níž nemá dost času na budování postav a vztahů mezi nimi a divák neznalý předlohy se v nich kvůli tomu může ztrácet. Je to škoda, ale první díl Strika je pořád působivou detektivkou, která se BBC opět povedla.
 • ústřední herecké duo
 • působivá hudba
 • atmosférický úvod
 • uspěchanost příběhu
70 %
Mé hodnocení
Esgalnor

Dáte novince šanci? Zaujal vás popis nebo trailer? Nebo si počkáte až na více ohlasů a podle toho se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Prstíčkem škrábeme, hezky koukáme, po liku toužíme. 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře15zobraz všech 15 příspěvků
sarhod79

sarhod79

Navnadili jste mě, tudíž si to přidám do watchlistu
před 228 týdny
Katka Mrkvicová

Katka Mrkvicová

Díky recenzi jsem neodolala a nakonec shlédla všechny tři díly zaráz. Tohle je neskutečně dobré. Zaujalo mě...
před 227 týdny
Tesa.

Tesa.

Prvé tri časti - The Cuckoo's Calling boli veľmi dobré, ale musím povedať, že prvá časť z The Silkworm...
před 226 týdny
Další články k tématu