20. 7. 2017

Novinka pod lupou: GLOW

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

plakát

Základní údaje

Název GLOW
Žánr Komedie / Retro / Drama
Stanice Netflix
Premiéra 23. 6. 2017
Vysílání celá série naráz

Délka pilotu: 36 minut

Předskokan
Konkurence
Tipovačka

O čem to je?

Ruth se nedaří jak v pracovním, tak i osobním životě. Je neúspěšnou herečkou, spí s manželem své nejlepší kamarádky, nemá peníze a má spoustu dalších problémů. Už se celý svůj sen o herecké kariéře chystá vzdát, když je jí doporučen casting, o kterém předem ví jen to, že se na něm budou hledat nekonvenční dívky. Až na místě se dozvídá, že se jedná o konkurz na ženské wrestlingové zápasy pro televizi. Ruth jakožto profesionální herečka zprvu nechápe, o co na konkurzu bez scénářů jde, ale co když jí právě tato příležitost zajistí slušný výdělek a slávu?
Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

O tomhle ragelly napsala, že je to „retro wrestling komedie“. Což je tedy hodně zajímavá kombinace. Úplně si nejsem jistá, komu by to na papíře mohlo znít dobře. A kdo by se na to chtěl například podle obsahu v TV programu podívat. Nevím, co na to říkáte vy, ale mně to přišlo lákavé asi tak jako večer u dechovky a Ordinace.

Nakonec to ale bylo překvapivě fajn. Je to trhlé, je to hodně barevné, z těch všech třpytek skoro až bolí oči, postavy nejsou nijak zvlášť sympatické, konflikty mezi ženami jsou tu povzneseny na novou úroveň, znuděný očumující režisér je taky „něco“,… ale ta půlhodina překvapivě rychle uteče.

Ono upřímně, tahle novinka je mi víc nesympatická než sympatická. Spíš než cokoliv jiného je tenhle seriál zvláštní, hodně přehnaný, ale i tak si mě dokázal docela získat. Minimálně natolik, abych se u sledování nenudila a aby mě to, že už je konec, docela zaskočilo. Vážně, až jsem měla téměř nutkání pustit si další díl. To nutkání jsem ale překonala, takže dobré.

Protože i když má (možná záměrně, když už je to od těch tvůrců Orange is the New Black, jak poster říká) spoustu chyb, spoustu věcí, kvůli kterým by si člověk nejspíš všude jinde řekl, že tohle sledovat nechce, všechno ostatní přebíjí scénář. GLOW je totiž hodně dobře a hodně zajímavě napsaný. Donutí diváka přehlédnout všechno, co by se mu nelíbilo, a prostě si užívat tu vcelku divokou jízdu.

Téma je bizarní, ale možná i proto se seriálu daří diváka bavit i bez nějakých vtipů. Nečekala jsem to, ale opravdu jsem se párkrát zasmála, což beru jako velké plus. Dalším plusem je hudba, která seriálu dodává na atmosféře a good-feelingu. Několik scén je sice dost vedle, něco nebylo třeba ukazovat, ale suma sumárum se jedná o dobrý kousek.
 • chytrý scénář
 • dokáže bavit
 • několik scén navíc
 • na první pohled nesympatické
80 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

Na Glow jsem se těšila v podstatě od doby, kdy seriál objednali. Podle popisu je příběh zase jednou něco, co se jen tak nevidí, ať už proto, že se odehrává na poli ženského (hereckého) wrestlingu, navíc v kombinaci s retro zasazením do 80. let. Pilot byl trošku pomalejší, než jsem čekala, ale nezklamal.

Hlavní hrdinka je vlastně hodně nesympatická. Vypadá divně (sdílím názor režiséra) a chová se děsně nadřazeně a až příliš dramaticky. Nebo je to normální u všech hereček? Nevím, ale to, že vám bude pít krev, seriálu na kouzlu neubírá. On s tím totiž vlastně i docela počítá. I když možná ještě větší kouzlo je ve vedlejších postavách, které jsou jedinečné, každá má něco do sebe, dokážou zaujmout a jste zvědaví, co s nimi bude dál.

Retro 80. léta celému seriálu přidávají to správné kouzlo. Je to doba barev, třpytek, odvázanosti, rebelství, prostě všeho, co GLOW zosobňuje. Musím říct, že i když je móda šílená, tak kontrastně s tím se na to fakt dobře dívá právě díky těmto všem věcem. Jsem taková trošku rozpolcená, ale myslím, že tím správným směrem. Nemělo by to být tak zábavné, jaké to ve skutečnosti je.

Na druhou stranu si myslím, že po pilotu seriál ještě nevyužil svůj potenciál. Tak trošku připomíná Flashdance nebo Dirty Dancing, ale s tím, že končí dřív, než se začne něco pořádného dít. Jasně, od toho tu jsou další epizody, pilot je hlavně seznamovačka s postavami a samotným tématem. Ale místy je až moc zploštělá a vleče se. A jakmile zpozorníte, že příběh konečně začíná gradovat, objeví se závěrečné titulky. Je to ale dobrý tah, jak si pustit další díl.

Budu koukat dál? Rozhodně, tohle by mohla být výborná oddychovka.
 • kostýmy
 • prostředí
 • retro zasazení příběhu
 • postavy
 • pilot se nerozjede naplno
 • pomalejší tempo
80 %
Mé hodnocení
ragelly

O tom, že Netflix chystá seriál o ženském wrestlingu, jsem poprvé slyšel už před několika měsíci, a bylo to ve spojitosti s tím, že Alison Brie tam bude hrát hlavní roli. V tu chvíli se to okamžitě dostalo na můj radar a bylo mi jedno, co z toho vyleze. Alison jsem si zamiloval v Community a těšil se, až ji znovu uvidím.

S chutí jsem se pustil do pilotu a byl jsem překvapen, jak mě bavil. Osmdesátkový pocit kape z každé vteřiny a všechno je dokonale vyladěné, od oblečení po hudbu. Wrestling sice není můj sport, ale rozhodně tomu musím nechat, že je to neotřelé téma, které má co nabídnout.

Dokonce se mi těžko hledají i mínusy. Mám chuť ve sledování okamžitě pokračovat, jenže nemám čas. Je léto a já už toho sleduju moc. Takže tam přeci jen něco, co by mě donutilo sledovat chybí. Ale až se zkazí počasí a já budu mít náladu na osmdesátky, tak se Glow vrací na vrchol mého seznamu.
 • Alison Brie
 • pocit osmdesátek
 • neokoukané téma
 • nemám čas, abych se hned díval dál
80 %
Mé hodnocení
Pajky

Netflix je super, osmdesátky jsou super. Seriály odehrávající se v osmdesátkách jsou super, seriály od Netflixu jsou super. A seriál od Netflixu odehrávající se v osmdesátkách?

GLOW mě i tak, i přes tu kombinaci retra s Netflixem a netradičním sportovním prostředím, příliš nelákal. Alison Brie mi prostě nesedí, její herecký projev mi v mnou viděných případech přišel unylý a uťáplý a nějak jsem si k té herečce vypěstoval slušnou averzi. Paráda ale je, že po zhlédnutí pilotu GLOW dokážu s klidem říct, že Alison Brie je tu skvělá. Ale s přehledem se jí vyrovnává veškerý zbytek herců (tedy spíš hereček, muži tu nejsou příliš výrazní). Tvůrci si pohlídali obsazení, a postarali se o ne často vídanou plejádu talentů.

Co tu ale jednoznačně vítězí na plné čáře, tak je scénář. Takto podařená dramedy tu nebyla léta – scénáristé naprosto s přehledem zvládají komediální část, kdy se člověk často směje jako blázen, stejně tak ale dokáží zahrát na vážnější notu a rozvíjet příběh v hlubších a dramatičtějších pasážích. Co mě ale velmi baví, tak je rozmanitost humoru v pilotu. Dočkáme se spousty chytrého a sofistikovaného, takového, u kterého člověk musí trochu přemýšlet, zároveň tu je ale i ten infantilní, ale zábavný, u nějž můžete vypnout mozek a jen se bavit. A nikde vás ke smíchu nenavádí ten umělý!

Postavy jsou, pokud nic jiného, zajímavé. Přiznám se, že s postavou hlavní hrdinky mám trochu problém, protože se někdy chová jako kráva – ale to je dost možná tím, že její životní situace stojí za nic. Nemění to ale ten fakt, že hlavní postava je pravděpodobně největším negativem celého pilotního dílu. Kdo mě naopak velmi zaujal, bavil, a udělal největší dojem, tak je Debbie, kamarádka hlavní hrdinky. Obecně se ale pak dá říct, že postavy jsou zajímavé a dobře napsané. Jistě, jsou trochu klišovité a lehce stereotypní, věřím ale, že jak postav trochu ubyde, charaktery a propracovanost těch hlavních vyjdou na povrch.

Nádherná je ale stylizace do osmdesátek – dobová výprava je tentokrát mistrně zvládnutá. Jistě, nejde o žádnou epickou středověkou řežbu, ale GLOW je v rámci retro seriálů jeden z vizuálně nejúchvatnějších. Nejenže je totiž plný osmdesátkové módy, pohledných žen a retro atmosféry, navíc je skvěle odvedená práce u kamery a technické stránky celkově. Na komedii jde o naprostou špičku, která dokazuje, že se na seriálu rozhodně nešetřilo.

Suma sumárum jde tedy o velké překvapení a pilot slibuje nejlepší dramedy za dlouhá léta. Doufám, že kvalita ostatních dílů neklesne, protože tohle hned putuje do mého watchlistu. GLOW totiž baví vším. Zdařilým hereckým obsazením, výborným scénářem, zajímavými postavami, nevšední zápletkou, nádherným vizuálem i pronikavou retro atmosférou. Jako jediné mínus vidím hlavní postavu, která není úplně typická a divák jí těžko může fandit. Jinak jsem ale nadšen.
 • nádherný vizuál
 • vynikající scénář
 • povedený casting
 • zajímavé postavy
 • retro atmosféra
 • hlavní hrdinka
90 %
Mé hodnocení
Esgalnor

Dáte novince šanci? Zaujal vás popis nebo trailer? Nebo si počkáte až na více ohlasů a podle toho se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Líbilo se? Tak šiř tuto zprávu do světa! 
Drunk_Queen

Drunk_Queen

Jako malá přešla od Krtečka a Jen počkej, zajíci! rovnou ke kriminálkám a Červenému trpaslíkovi. Zanechalo to jisté následky.
Poslední komentáře7zobraz všech 7 příspěvků
Destinytte

Destinytte

Na Glow jsem koukala asi před třemi dny. Hodně mě bavily první díly, ale pak to bylo něco trochu jinýho, než...
před 194 týdny
ragelly

ragelly

Píšu články ke Comic-Conu a z vedlejší místnosti se ozývá hudba z GLOW, protože na to zrovna kouká...
před 194 týdny
Alaya

Alaya

Glow som naozaj neplánovala sledovať, pilot som si pustila iba z nudy. A zostala som prekvapená ako ma...
před 193 týdny
Další články k tématu