17. 7. 2017

Novinka pod lupou: Broken

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

plakát

Základní údaje

Název Broken
Žánr Drama
Stanice BBC
Premiéra 30. 5. 2017
Vysílání úterý ve 21:00

Délka pilotu: 56 minut

Předskokan
Konkurence
Tipovačka

O čem to je?

Michael Kerrigan slouží na severu Anglie jako kněz v římskokatolické farnosti. Sám si z dětství odnesl několik velmi nepříjemných traumat, snad i proto svůj život kromě Boha zasvětil i pomáhání těm nejzranitelnějším z jeho komunity. Některé problémy se sice zdají jako neřešitelné, ale ani to Michaela nezastaví v tom, aby se snažil dál a dál pomoct bezmocným uniknout ze zdánlivě bezvýchodných situací.
Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Upřímně, na tohle jsem se vůbec netěšila. Obsah jsem si nečetla, abych měla nějaké překvapení, trailer jsem také neviděla,… vlastně jediné, co jsem znala předem, byl poster. A vlastně ani nevím proč, ale právě kvůli tomu plakátu jsem si začala myslet, že to bude hrozná pitomost. Naprosto bezdůvodně. Jsem hrozná, já vím.

O to větší radost mi ale udělal výsledek, protože tohle je opravdu dobré. Tedy, radost není úplně přesné slovo, neboť Broken je vše jen ne radostný. Je to neskutečně smutný příběh o bezmoci, o životních situacích, ve kterých asi žádné řešení není správné,… k tomu v čele s bravurním Seanem Beanem.

Zkrátka je to příběh spíše komorní, ne nepodobný tomu, co tu od britských televizí míváme často. Dokonce i ten občas lehce nepříjemný přízvuk sedí. Ovšem Broken je alespoň pro mě možná až o několik tříd lepší. Něco společného s tím možná má i mnou zmiňované obsazení, třeba i to, že tu konečně máme kromě mnoha společenských vyvrhelů nějaký ten kontrast v podobě otce Michaela, ale hlavně je to tím, že seriál opravdu dokáže na diváka zapůsobit. I kdyby jen tím, že si divák řekne, že je opravdu rád, že jeho život není takový.

Sledování to není úplně snadné, ale za podívání seriál opravdu stojí. I když velká část Česka je křesťansko-ateistická (slaví svátky, ale zbytek náboženství se jí netýká), tudíž je ukazování té nejkladnější stránky náboženství (i když i zde figuruje okrajově) trochu jako házení hrachu na stěnu, i bez vnímání toho ovšem seriál slušně zvládá sondu do sociálních problémů, ze kterých vlastně není cesta ven.

Dál už nejspíš stačí jen říct, že pár hluchých míst se přece jen najde, takže stoprocentní to s Broken není. Ale jako celek zvládá zachovávat velmi slušný dojem, možná někoho donutí i přemýšlet. A to je nejdůležitější.
 • hlavní hrdina
 • působivé problémy
 • atmosféra
 • několik hluchých míst
70 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

Docela krutě drsný příběh, to vám řeknu! Broken vypadá nevinně a začíná nevinně, ale jakmile se pilot začne rozjíždět, atmosféru byste mohli krájet nožem. Posledních 20 minut jsem měla úplně stažený žaludek, což svědčí jednak o intenzivním příběhu a jednak i o výborných hereckých výkonech hlavních představitelů.

Sean Bean zde má relativně bezpečné povolání, je z něj kněz. To ale neznamená, že je to svatoušek, alespoň pokud závěrečné minuty mohly co napovědět. Tady ale tak nějak o něj ani nejde, obecně nejde o postavy. Tedy ano, jde o postavy, ale jen o jejich chování, které vytváří samotný příběh.

Nevím, jak moc tu mám spoilerovat. Ona ta síla pilotu tkví v tom, že to prožíváte s vědomím, že nevíte, jak se to dál bude vyvíjet. Celá hlavní situace vás dokonale zaskočí a pak už jen tajíte dech a čekáte, kdy to všechno praskne. Docela mě to zaskočilo, opravdu jsem začala přemýšlet, jak často se tohle může dít a jestli to náhodou není někde třeba v mém okolí… Br, raději na to nemyslet.

Na druhou stranu se tak trošku bojím, že pilot byl nejlepším dílem celé série a nyní už to půjde jen z kopce. Byla by škoda, kdyby si Broken nedokázal udržet svou laťku, minimálně atmosféru, která se mu výborně podařila nastolit. Doufám, že to půjde, určitě dám šanci dalším dílům.
 • šokující příběh
 • atmosféra, ze které vám je fyzicky úzko
 • výborné herecké výkony
 • není to nejlepší již v pilotu?
80 %
Mé hodnocení
ragelly

OK, neměl jsem ani tucha, co od toho mám očekávat, protože obsah zněl tak nějak fádně a všelijak… dostatečně mě ale připravily úvodní titulky. Páni, teď nekecám, ale ten opening je fakt úžasnej. Nejde o sice žádnou epickou věc, jako GoT, není to tak pěkně složeno jako Westworld, ale… kombinace I Think It’s Going to Rain Today od Niny Simone společně s mysteriózními znepokojivými záběry je jednoduše perfektní. A navíc extrémně atmosférické a smutné. A nejen že jde rozhodně o jednu z nejlepších úvodních znělek sezóny, ale navíc vás přesně tahle kombinace bez problémů připraví na to, co čekat. Žádnou zábavu.

Hledáte relaxační zábavnou oddechovku? Broken se vyhněte obloukem. Pilot je totiž bezmála hodina bezvýchodnosti, neférovosti a deprese. Nekecám, nenašel jsem jedinou scénu, která by mi vyvolala úsměv na tváři, či by se v ní jedné z postav něco krásně vydařilo. Ne, s postavami se scénář fakt nepáře, takže tu buď zemřou, nebo přijdou o veškerý finanční příjem, o rodinu, či se potýkají se svými démony z minulosti. Na životě v severní Anglii očividně nic pěkného nebude. Ale nestěžuji si, přesně takhle laděné seriály mi sednou, protože ta pro mnohé nesnesitelná depresivní atmosféra dokáže člověka uhranout a donutit ho nespouštět z obrazovky oči.

Škoda tedy trochu přepálené stopáže. V klidu by stačilo, kdyby měl ten pilot klasických 45 minut, protože během té hodiny se objeví až moc prázdných a nezáživných míst. Jistě, cílem tvůrců asi bylo vytvořit pomalé a ubíjející tempo, jenže to hned nemusí znamenat několik naprosto prázdných nicneříkajících scén.

Samotný příběh je pak zajímavý a rozhodně po skončení epizody netušíte, kam se mají v plánu tvůrci ubírat dál, jelikož dokáží pilot zakončit drobným, ale fungujícím cliffhangerem. Škoda jen, že občas nedává chování postav smysl, byť jen lehce (a zrovna teď nemyslím Christinu, protože věřím, že když jste na tom takhle zoufale, uděláte cokoliv, co zní jako záchrana). Podtrženy jsou sice vynikajícími hereckými výkony, především válí Sean Bean a Anna Frial, ale co naplat, když jsou (nejen jejich) ty postavy z menší části nesympatické, a z větší dost nepochopitelné, co se jejich jednání týče.

Suma sumárum jde ale o další kvalitní zásek do série televizních seriálů od BBC. Co Broken ztrácí na propracovanosti a rafinovanosti scénáře a postav, to lehce vynahrazuje sžírající depresivní atmosférou. Nepočítejte se zábavou a humorem, připravte se na pomalé tempo, výborné herecké výkony a luxusní úvodní titulky. V porovnání letošních minisérií od BBC sice u mě zatím jasně vede The Replacement, především díky geniálnímu scénáři, Broken ale dokáže překvapivě zapůsobit. A to tak, že asi dám šanci dalším dílům.
 • perfektní úvodní znělka kombinující Ninu Simone a tajemné znepokojivé záběry
 • velmi slušní herci, kdy jim kralují Anna Frial a Sean Bean
 • skvěle zpracovaná depresivní atmosféra
 • drobný cliffhanger na konci
 • občas nesmyslné chování postav
 • slabší scénář
 • několik prázdných nicneříkajících scén
70 %
Mé hodnocení
Esgalnor

Dáte novince šanci? Zaujal vás popis nebo trailer? Nebo si počkáte až na více ohlasů a podle toho se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Za každej like dostane autor bonbón! 
Drunk_Queen

Drunk_Queen

Jako malá přešla od Krtečka a Jen počkej, zajíci! rovnou ke kriminálkám a Červenému trpaslíkovi. Zanechalo to jisté následky.
Poslední komentáře12zobraz všech 12 příspěvků
Nira

Nira

Vůbec jsem neplánovala sledovat, ale navnadili jste mě, šanci tomu asi nakonec dám :-)
před 160 týdny
ragelly

ragelly

Po pilotu pro mě seriál trošku upadl. Některé části byly silnější, jiné zase hodně nudné. Líbil se mi ten...
před 138 týdny
Jenny17

Jenny17

No ted je takových seriálu víc .o(, ale až letos to tak mám. A nebo jsem vybíravější. Sleduji nadšeně,...
před 138 týdny
Další články k tématu