11. 1. 2017

Novinka pod lupou: In Plain Sight

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

plakát

Základní údaje

Název In Plain Sight
Žánr Drama / Historický / Minisérie / Thriller / Podle skutečné události
Stanice ITV
Premiéra 7. 12. 2016
Vysílání celá série už je venku
Předskokan
Konkurence
Tipovačka

O čem to je?

Minisérie podle skutečné události sleduje sériového vraha Petera Manuela, který v letech 1956–58 zabil v Lanarkshire nejméně osm lidí. Na stopě mu byl detektiv Williwam Muncie, který ho nakonec dovedl až k odsouzení a trestu smrti. Manuel mučil svého pronásledovatele osobními dopisy, dokonce mu posílal také vánoční pohledy. Do této doby policie v okolí tuto úroveň kriminality neznala. Vrah si vybíral své oběti náhodně, neměl k tomu žádný dobrý důvod a podařilo se mu vystrašit místní komunitu natolik, že si lidé začali zamykat dveře.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Ve Velké Británii měly během několika dnů po sobě premiéru hned dvě minisérie o sériových vrazích. Jak Rillington Place, tak i In Plain Sight mě hodně zaujaly. Možná proto, že je to podle skutečné události, možná proto, že i BBC, i ITV zvládly navodit mrazivou atmosféru, která vás přikovala k obrazovkám.

In Plain Sight pojednává o vrahovi, který má na svědomí nejméně osm lidí a vynikal tím, že svému policejnímu pronásledovateli posílal osobní dopisy. Od začátku víme, kdo to je, pouze sledujeme hru kočky s myší. Pilot krásně ukázal, oč v minisérii půjde. Chytrost vraha, který si pečlivě naplánoval celý průběh soudního procesu a vše nastavil tak, aby se mohl policistovi vysmát do obličeje a odejít ze soudní síně jako vítěz. Ten pravý teror začne v dalších dílech.

Herecké výkony top, atmosféra top, je to minisérie, takže uzavřený příběh. Zaujalo mě to natolik, že jsem po zhlédnutí pilotu večer strávila ve společnosti Wikipedie, abych si přečetla celý jeho příběh i to, jak skončil. Těším se, až to uvidím i ve zbylých dílech seriálu.
 • mrazivá atmosféra
 • podle skutečné události
 • sériový vrah
 • minisérie
 • Proč všechna takto mrazivá témata se odehrávají v minulosti? Jasně, je to podle skutečnosti, tak to jinak nešlo, ale uvítala bych i nějakou podobnou fikci ze současnosti.
80 %
Mé hodnocení
ragelly

Do In Plain Sight jsem šla s vědomím, že se jedná o krimi zasazené do minulosti, takže se celkem dalo očekávat, že mě seriál překvapí, protože jsem vzhledem k absolutnímu nedostatku informací nemohla ani s jistotou říct, že hlavní postavou není myčka aut. (Spoiler alert: Myčka aut hlavní postavou není. Překvápko, že?)

Tím pádem má očekávání byla absolutně nulová, ale rozhodně nemůžu říct, že bych se u pilotu bavila jen díky tomu. (Vlastně téměř vůbec, pokud už se na něco těším, tak mám spíš očekávání, že to bude otřesné.) Ovšem ač bylo pouhých sedm ráno a já pilot sledovala v dosti sparťanských podmínkách (na displeji telefonu, protože se mi nechtělo tahat počítač) a ještě k tomu byla neskutečně rozespalá, pilot mě dost účinně dokázal ke sledování přikovat.

Začátek je na sledování docela těžký, ale když si divákovy uši přivyknou na výrazný skotský přízvuk a začnou zvládat vnímat i něco jiného, je to velmi příjemná podívaná. Většina kriminálek bývá o dvou kolezích detektivech, ale tentokrát tu máme detektiva Williama Muncieho a zločince, Petera Manuela, proti kterému se snaží ze všech sil bojovat.

Příběh je značně temný, na diváka se přenáší ta bezmoc Muncieho proti odpornému, slizkému Manuelovi, který si dělá, co chce, a ani únos ženy mu nezabrání v tom, aby se opět dostal z vězení a navíc pošpinil ženinu pověst. Pilotu se daří dobře držet napětí. Je otázkou, jestli je uvěřitelné, aby postavy dokázaly tak moc vystihovat svou roli v příběhu (býti absolutním dobrem bez chybičky a absolutním zlem bez jediného kladu), ale jinak se pilotu jistou syrovost a upřímnost daří vykreslovat velmi dobře.

Britové kriminálky umí, to je známá věc. In Plain Sight je dalším důkazem.
 • syrové a přesvědčivé
 • divákovu pozornost si u udrží, ať už divák chce nebo ne
 • netradiční hlavní duo
 • viditelný souboj bezstarostného života některých postav s bezmocí Muncieho
 • na skotský přízvuk si člověk musí chvíli zvykat
 • rušivé znovuobjevení loga seriálu po reklamní přestávce
 • možná až trochu moc „perfektní“ hlavní duo
80 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

Dáte novince šanci? Zaujal vás popis nebo trailer? Nebo si počkáte až na více ohlasů a podle toho se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Fungujeme na liky! Motivuj nás! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře7zobraz všech 7 příspěvků
Jenny17

Jenny17

To je jak sen britská krimi a minisérie už si značím .o)
před 215 týdny
Koldik

Koldik

mna to az tak nenadchlo, takze prijemne sledovanie tim, ktori sa do toho pustia
před 214 týdny
ragelly

ragelly

Dokoukáno. Nakonec se to neslo pořád ve stejné rovině, ani na konci nepřišla žádná extra gradace. Ale pořád...
před 165 týdny
Další články k tématu