12. 4. 2017

Novinka pod lupou: Oasis

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

Základní údaje

Název: Oasis
Žánr: Drama / Futuristický / Sci-Fi
Stanice: Amazon
Premiéra: – (zatím pouze pilot ke zhlédnutí)
Vysílání: -
Předskokan: -
Konkurence: -
Tipovačka: –

Kdo?

Tvůrce: Michel Faber (předloha), Matt Charman
Herci: Richard Madden, Anil Kapoor, Antje Traue

Ve zkratce

Seriál se odehrává v nevzdálené budoucnosti a vypráví příběh kněze Petera Leigha, který je pozván na vzdálenou planetu, kde záhadná mezinárodní společnost staví první stálou lidskou kolonii mimo Zemi. Planeta se jmenuje Oasis a je poslední šancí lidstva k úniku před neodvratnou zkázou Země. Rychle však začne být jasné, že Oasis nebude k lidem tak přátelská, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Upřímně, pokud bych brala všech pět Amazon pilotů dohromady, tak bych uvítala seriálovou objednávku jen u obou dramat, protože komedie stojí za starou bačkoru. Oasis je sci-fi a má velký potenciál.

Vidíme novou planetu a její první stálou kolonizaci. Začátek na Zemi je rozpačitý, hlavní hrdina ničím extra nezaujme. Jakmile se ale dostane do programu a odletí na Oasis, začne to být docela zábava.

Škoda, že pilot má pomalejší tempo. Na to, že to má hodinu, se tu vlastně ani nic moc nestane. Vidíme různé náznaky toho, kam se případ bude odvíjet (spoiler alert: možná to bude mít nadpřirozené prvky), ale nedočkáme se žádných odpovědí. To ale nutně nevadí, pokud se tedy ovšem pilot dočká objednávky a budeme mít možnost sledovat, jak se příběh bude dál odvíjet.

Rozhodně si myslím, že zde nebyl využit plný potenciál, jaký kolonizace nové planety nabízí. Většina příběhu se odehrává na základně, která vás po čase začne nudit. Postavy nemají mnoho prostoru, jsou jen součástí skládačky, kterou tvoří samotný příběh. Ten ale, jak už jsem říkala, nenabízí mnoho odpovědí, takže je to takový začarovaný kruh a když se snažíte sesumírovat myšlenky, přijdete na to, že to vlastně bylo o ničem. To ale neznamená, že to nebylo zábavné.

Budu koukat dál? Nejsem tak nadšená, jak bych z tohoto tématu mohla být, ale rozhodně lepší než všechny tři komedie. Tohle si objednávku zaslouží a pokud přijde, seriál mi půjde do watchlistu.
 • potenciál
 • mysteriózno
 • zatím nevýrazné postavy
 • mnoho otázek a žádné odpovědi
 • nic, co by vás přikovalo k obrazovce
70 %
Mé hodnocení
ragelly

Jak obvykle říkávám, že „normální písnička“ je v seriálových znělkách hrůza všech hrůz, tady je to… no… funkční. Proboha, to už jsem se vážně nakazila od svého češtináře? Dobrá, zpět k seriálu, už bez slova „funkční“.

Tak, pokud si dobře vzpomínám, Oasis je jeden z těch pilotů, který svou budoucnost ještě nemá vůbec jistou, neboť je to jedna z těch novinek, kterou Amazon představil svým předplatitelům, aby rozhodli, jestli se chtějí dívat dál. Tudíž pokud by někdo byl z pilotu nadšený, tak to pro něj znamená buď dlouhé čekání, nebo to, že další díly už nebudou, což naštve.

I když já sama ten případ naštěstí nejsem, na uplynulou hodinu si nemůžu moc stěžovat. Respektive to nebylo vůbec špatné. Atmosféra většinu doby funguje (ještěže jsem nenapsala „je funkční“!), postavy jsou docela zajímavé,…

Ovšem atmosféra nefunguje pokaždé, tempo je často celkem „na pováženou“, celkově tato postapokalyptická novinka s hledáním ráje a s prozřením, že ráj není vůbec ráj, plyne docela pomalu. Nedá se říct, že by to byla nuda, ale ta hodina je prostě znát o moc víc, než by bylo vhodné.

Osobně si říkám, že by vlastně ani tolik nevadilo, kdyby Amazon tuto novinku nevybral. Halucinace a záhady jsou relativně funkční (co to zase říkám?!), ale prostě tomu chybí něco, díky čemu bych si řekla, že se chci dívat dál, zkrátka nějaké lákadlo.
 • záhada
 • atmosféra
 • postavy
 • překvapivě funkční znělka
 • chybí něco, co by diváka lákalo dívat se dál
 • pomalé tempo
60 %
Mé hodnocení
Drunk_Queen

Měl jsem zatím čest pouze s jediným seriálem od Amazonu, díky kterému jsem v sobě uchovával nevalný názor o kvalitách této streamovací stanice. Nevím tedy, proč jsem Oasis zkusil, možná mě nějaké mé vnitřní já nabádalo k udělení druhé šance… Netuším, pokud ale ano, jsem tomu vnitřnímu já vděčný.

Od samého začátku mě potěšil fakt, že jde o dystopii. Utopických, nebo „něco-mezi“ sci-fi je v seriálech nepřeberná škála, těch dystopických člověk tolik nevidí. A tady v Londýně panovala už jen z těch několika záběrů poněkud depresivní atmosféra. Trochu zamrzí vytracení atmosféry po odletu ze Země, protože s ní by byl pilot mnohem výjimečnější.

Přesto však musím ocenit originální ideu seriálu. Vychází sice z předlohy, ale v nejhorším mohu pochválit alespoň kvalitní výběr knihy. Na první pohled se sice možná může zdát, že jde o další sci-fi o osidlování nové planety, ke konci se to ale stočí spíše do psychologického sci-fi thrilleru – a tato kombinace je navíc tak krásně vybalancovaná, že to skvěle funguje. Škoda pak toho seznamovacího prostředku.

Amazon ukořistil pro Oasis alespoň jedno velké jméno – fanoušci Game of Thrones, zbystřete, dočkáte se tu Robba Starka! Tedy, ehm, Richarda Maddena. Zbylá jména tak profláklá nejsou, to však neznamená, že by šlo o mizerné herce. Ne, podávají totiž výkony, které jsou na velmi vysoké úrovni. Možná to pak může být i dobře napsanými postavami a vyvedeným scénářem.

Oasis se tedy nedají upřít kvality po všech stránkách. Líbí se mi netradiční kombinace žánrů a velmi mě zaujal Londýn 2032 (doufám, že se do něj ještě vrátíme). Trochu mě mrzí nevyužitý potenciál, co se možnosti hrátek s psychikou postav i diváka týče. Několik pokusů tam bylo, ale působily tak odosobněně, že mi byly spíš ukradené. To naopak kraťoučká emocionální linka mezi Peterem a jeho ženou, která u mě vyvolala nečekané emoce za drobnou chvilku. CGI, které se objeví v několika scénách, je sice nepříliš zdařilé, ale pilot jím šetří, takže to natolik nevadí. A nakonec jde veskrze o velmi zdařilé sci-fi, které má šanci být něčím víc.
 • vizuál a dystopické zobrazení budoucnosti
 • herci a stejně tak i jejich postavy
 • originální myšlenka
 • krátká linka Peter – jeho žena
 • nevyužitý potenciál, co se hrátek s psychikou týče
 • CGI
80 %
Mé hodnocení
Esgalnor

Plánujete dát pilotu šanci? Nalákal vás popis děje, trailer nebo naše recenze? Jaké jsou vaše reakce, pokud už jste pilot viděli?

Další díly seriálu
Kliknutím aktivuješ úžasnost! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře13zobraz všech 13 příspěvků
Drunk_Queen

Drunk_Queen

Do výzvy se pilot přidá ve chvíli, kdy mu Amazon objedná seriál a my mu založíme profil na SZ.
před 180 týdny
Lancelone

Lancelone

Lajna tu je taky a nevšiml jsem si, že už je potvrzené pokračování :))
před 177 týdny
ragelly

ragelly

Lajna má objednanou celou sérii, poběží na podzim.
před 177 týdny
Další články k tématu