10. 10. 2019

Novinka pod lupou: Trhlina (Joj)

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály, a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

Základní údaje

Název Trhlina
Žánr Drama, Horor, Mysteriózní, Minisérie
Stanice Joj
Premiéra . 9. 2019
Vysílání oba díly k dispozici
Délka pilotu 60 minut
Předskokan
Konkurence
Tipovačka

Kdo?

Tvůrci Jozef Karika (předloha)
Herci Matej Marušin, Tomáš Maštalír, Dávid Hartl, Mária Bartalos

O čem to je?

Hlavní postavou Trhliny je nezaměstnaný absolvent vysoké školy Igor, který při jedné brigádě objeví záznamy výpovědí psychiatrického pacienta Waltera Fischera. Ten před sedmdesáti lety záhadně zmizel v pohoří Tribeč a když se po více jak dvou měsících objevil, měl po těle rozsáhlé popáleniny, zranění a byl ve strašlivém psychickém stavu. Igor postupně zjišťuje, že případ Waltera Fischera není zdaleka jediný. Spolu s dalšími parťáky a přítelkyní Miou se vydává rozluštit tajemství sil ukrytých uprostřed lesů děsivého Tribeče. V partě výletníků za neznámem se potkávají dvě protichůdné osobnosti – vcelku protivný záhadolog Andrej a skeptický učitel David. Zpočátku nevinné putování se změní v hororový zážitek.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Tento slovenský počin mě překvapil. Konečně i v naší tvorbě máme nějaký seriál, který není jen další rodinnou komedií z davu nebo typickou kriminálkou. Trhlina má docela působivou atmosféru a příběh opředený tajemstvím, které dokázalo upoutat moji pozornost.

Výtky by se určitě našly. Příběh pilotu se odehrává ve dvou časových rovinách, do kterých se navíc zamotávají hrdinovy představy/vzpo­mínky. Celé to působí trošku zmateně a neuhlazeně. Možná je potřeba se na sledování 100% soustředit, aby vám neunikly žádné detaily. Protože u tohoto typu seriálů se půl hodiny nemusí nic dít, a pak když mrknete, rázem přijdete o celou pointu.

Každopádně i tak hodnotím pozitivně. Příběh dokáže v divákovi probudit zvědavost. Scénář není odbytý, do detailů vykresluje hrdinovu komplikovanou osobnost a naznačuje, jak se dostal z relativně normálního člověka v zoufalou trosku, která unáší lidi, jen aby ho vyslechli. Prozatím neznáme moc odpovědí, ale to nevadí, alespoň nás to bude nutit sledovat další díly.
 • vybočuje z monotónnosti domácí tvorby
 • atmosféra
 • prostupující psychologická stránka
 • až příliš neuhlazené a roztřepané
70 %
Mé hodnocení
ragelly

Na úvod: Byl pěkně blbý nápad sledovat toto o půl dvanácté v pátek v noci, opravdu to vyvolává nehoráznou paranoiu, čímž vlastně naprosto úspěšně splňuje všechno, co Trhlina vyvolat měla.

Musím tvůrcům vytknout množství otázek, které nastínili (jak se ukázalo, spoustu z nich není zodpovězeno ani v závěrečné části), které prostě jen zůstanou. Z recenzí, které jsem četl, by se mělo jednat skutečně pouze o problém seriálového/fil­mového zpracování, kdy kniha je mnohem víc propracovaná. Na druhou stranu jsou údajně vypuštěny vnitřní monology hlavního hrdiny, co je naopak super.

Seriálová verze je proti filmové obohacená o některé scény, jednou z nich je závěr první části, kde si myslím, že mohla být scéna trochu zkrácena, aby více navnadila na pokračování, jelikož v současném stavu moc nenaláká. Celkově z příběhu mrazí, když navíc zjistíte, že je vše na motivy skutečných událostí… Za mě jeden z nejzajímavějších thrillerů poslední doby a upřímně už žádný další na dlouhou dobu vidět nechci. Jinak naprosto chápu úspěch, který Trhlina sklidila v kinech, zároveň je myslím dobře, že vznikl jak film, tak seriál, oba si získaly publikum a oba něco přinesly.

Je zajímavé, jak se prolínají jednotlivé dějové roviny, člověk neví, co přesně se děje, co se stalo, co se nestalo. Postavy taky přináší rozdílnou atmosféru, jen zrovna v pilotu je o celém příběhu spíš závěr, tím trpí rozjezd epizody a následně také uvedení nových postav do děje.

Jednoznačně se jedná o špičkovou věc letošní sezóny, a to nejen z československé scény. Takže ač po shlédnutí značně paranoidní, jsem spokojený s velice zajímavou věcí, kterou už nikdy nechci vidět znovu. I když v případě pokračování, na které v závěru vypadalo, že si tvůrci připravují půdu, bych asi stejně neodolal a prostě trochu, trochu víc toho strachu bych nejspíš přežil.
 • postavy
 • atmosféra
 • podle skutečnosti
 • drží v napětí
 • bonusová scéna
 • nezodpovězené otázky
 • pomalejší úvod do oficiálního příběhu
90 %
Mé hodnocení
jesmot

Dáte novince šanci? Zaujal vás popis nebo trailer? Nebo si počkáte až na více ohlasů a podle toho se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Tohle přeci nemůžeš ostatním zatajit. 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře4zobraz všechny 4 příspěvky
patrik1177

patrik1177

Mne sa viac páčila kniha, tam bola atmosféra naozaj skvelá, toto filmové, resp. "rozšírené...
před 66 týdny
phoboska

phoboska

Aj mne sa viac páčila kniha, ale na naše pomery a to nie je zlé spracovanie. Na atmosféru z knihy sa...
před 66 týdny
Mik

Mik

Kniha byla vyborna, atmosfera uplne uzasna. Bohuzel na obrazovce jsem to nedostal, za me docela zklamani, a...
před 66 týdny
Další články k tématu