26. 11. 2020

Novinka pod lupou: Pan Tau (Das Erste)

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály, a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

plakát

Základní údaje

Název Pan Tau
Žánr Dobrodružný, Fantasy, Komedie, Rodinný
Stanice Das Erste
Premiéra 27. 9. 2020 (online) / 4. 10. 2020
Vysílání celá série k dispozici online / dvě epizody každou neděli
Délka pilotu 24 minut
Předskokan
Konkurence
Tipovačka

Kdo?

Tvůrci
Hrají Matt Edwards

O čem to je?

Černá buřinka, černé paraple, černý oblek a úsměv na rtech. Všemi dětmi milovaný Pan Tau přichází, aby rozveselil a poučil všechny děti. Žádné z přání pro něj není překážkou, stačí kouzelná buřinka, jedno gesto a začínají se dít věci.

Trailer

na Facebooku

A jaký je náš ortel?

S menším zpožděním se nám pod lupu dostává i seriál, který po letech na obrazovky vrací dětmi milovaného Pana Tau. Přiznám se, že jsem čekal větší účast, ale po prvním díle se už vůbec nedivím.

Opravdu se mi dnes nechce být zlý, ale jinak to asi nepůjde. V seriálu vidím jedno pozitivum, tvůrci se snaží oživit legendární postavu a i novým mladým generacím ukázat, kdo to je Pan Tau. A právě tady se dostáváme do zlomového bodu, oživení legendy, kterou má snad každý spojenou s jediným geniálním a kouzelným Ottou Šimánkem, a snaží se ji přiblížit mladé generaci moderním způsobem. Takže tu máme někoho, kdo opravdu není prototypem Pana Tau, spoustu efektů s modrými a červenými světýlky, Pan Tau už nemusí dělat své pověstné gesto a využívat buřinky (to je tu za celý díl snad jen dvakrát), aby prováděl svá kouzla, stačí mávnout rukou.

Úplně mi k příběhu nesedí prostředí, přijde mi to až moc moderní a nablýskané, taková moc přikrášlená realita. Do obsazení moc rýpat nebudu, hlavní je tu Matt Edwards, který může být se svým koulením očima sebelepší, ale jak jsem řekl, pan Šimánek to zkrátka není. A popravdě, korunu tomu všemu nasazuje německý dabing, tady se snad ani nikdo nesnažil, aby artikulace jakž takž seděla se slovy. Aspoň jsem se pobavil na výslovnosti jména Sally a obohatil si slovní zásobu o das Spinnrad a po době zase viděl něco v němčině.

Abych ale stále jen nekritizoval, jsou tu vtipné pasáže místy s nelogickým chováním, ale vtipné. Zkrátka je potřeba to nebrat až tak moc vážně, je to primárně zamýšleno pro děti. Jen možná mohl být děj ucelenější, díl má skoro půl hodiny, ale zase tolik se toho nestane a ještě musí být příběh rozdělen napůl. Ale to je jen takový detail. Žádná dlouhá stopáž to není, takže nikoho nezabije se dodívat, když bude chtít.

Rozhodně dávám plusové body tvůrcům za snahu přinést původní příběh, který by byl aktuálnější a oslovil současné dětské publikum. Proto i v hodnocení budu brát seriál jako samostatnou jednotku a budu v rámci možností mírný. Příběh pobaví, neurazí, poučí a když nic jiného, tak některé přiměje se podívat na původního Pana Tau. Teď mě tak napadá, mají Němci vůbec tušení, co to ten Pan znamená, když je to i v dialozích?

  • vtipnost
  • nové generace zjistí, kdo je Pan Tau
  • snaha neudělat z příběhu úplný paskvil
  • přehnaně přikrášlená realita
  • Otto Šimánek je jen jeden
70 %
Mé hodnocení
jesmot
Další díly seriálu
Prstíčkem škrábeme, hezky koukáme, po liku toužíme. 
jesmot

jesmot

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře1zobraz příspěvek
_-0-_

_-0-_

Němci opět dokázali, že jsou hodni své pověsti. Tohle fakt neměli panu Tauovi dělat!
před 8 týdny
Další články k tématu