22. 9. 2020

Novinka pod lupou: Des (ITV)

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály, a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

plakát

Základní údaje

Název Des
Žánr minisérie, drama, krimi
Stanice ITV
Premiéra 14. 9. 2020
Vysílání celá série k dispozici
Délka pilotu 45 minut
Předskokan
Konkurence
Tipovačka

Kdo?

Tvůrci Brian Masters (předloha)
Hrají David Tennant, Daniel Mays, Jason Watkins

O čem to je?

Seriál vypráví příběh zatčení a soudního procesu se sériovým vrahem Dennisem Nilsenem, kterému se přezdívá Des. Na celou situaci se nahlíží ze tří různých úhlů pohledu, a to samotného Nielsena, detektiva Petera Jaye a spisovatele Briana Masterse, který o Nilsenovi píše biografii.

Trailer

A jaký je náš ortel?

Tak z tohoto pilotu šel mráz po zádech. Žádná akce, honičky, komplexní stíhání zločince ani lekavé hororové prvky. Ale mnohdy v tom ledovém lidu vězí mnohem více intenzity a hrůzy, což dokazuje i tato minisérie.

Konečně jsem našla další britský kousek, který mi atmosférou připomíná Willington Place. Zhímavý příběh, neskutečný herecký výkon Tennanta a již zmíněný ledový klid, který dokáže rozběhat mráz po zádech. Pilot mi utekl jako voda a dokonale navnadil na další díly.

Není to žádná hádanka. Od začátku víme, že tento člověk je vinen. Přesto mě zajímá, jak se příběh bude vyvíjet dál – odhalování dalších skutečností z velké části prostřednictvím rozhovorů s detektivy nebo se spisovatelem je skutečně zajímavý styl, který se nevidí tak často, ale rozhodně stojí za zhlédnutí.

Za mě velmi příjemné překvapení, těším se, až zhlédnu i zbylé epizody.

  • Tennantův výkon
  • mrazivě klidné zpracování příběhu sériového vraha
  • udrží vás v pozoru od začátku do konce
80 %
Mé hodnocení
ragelly

David Tennant je prostě Talent! Další úžasný herecký koncert. Také mě velmi těší, že jsem opět po určité době byla nějakým pilotem/seriálem opravdu překvapena. Před sledováním jsem četla pouze krátkou anotaci, takže jsem opravdu nečekala, kam se děj v prvních deseti minutách vydá. Nechci případným divákům nic vyzradit, takže jen napíšu, že tento pohled na známé téma (i když nejde asi ani tak o skvělý scénář, jako o popis reality) je opravdu osvěžující!

Při sledování mi stále přicházel na mysl Fincherův Zodiac. Asi to bude kombinací trojího: podobným tématem, retro atmosférou a až zvláštní civilností strhujícího vyprávění. Série asi nebude pro každého, protože je opravdu „koukací“. Tím chci říct, že pro ten pravý divácký zážitek nesmíte z obrazovky spustit oči, záleží na každém pohybu očí, gestu. Je milé, že ještě existují seriály, které dokáží vyprávět pomalým tempem a přitom nenudit.

Daniel Mays je pro mě objevem roku 2020. Znala jsem ho v minulosti z menších rolí, ale letošek mu opravdu přál a jak ve White Lines, tak zde předvádí výborné herectví. „Detektiv“ je v dnešní době už velmi okoukaná postava, proto je skvělé, že ji Mays dokáže zahrát poutavě. Jen škoda toho trochu zbytečného úvodu ve stylu „nejprve se podívejte, jak náš hrdina žije“.

U podobných témat vždy řeším otázku, zda je vůbec správné o nich točit a natočené věci sledovat. Zda tím my všichni nepřispíváme k vytváření zvrácených idolů. Tuto otázku nemám ani po letech jednoznačně zodpovězenou, takže prosím, chopte se jí v diskuzi. Jisté ovšem je, že dokoukání série se v tomto případě neubráním.

  • Pan Herec David Tennant
  • Daniel Mays
  • něco nového
  • retro atmosféra
  • tempo vyprávění
  • občas příliš hlasitý hudební podkres, který ruší dialogy
  • klišé (a zbytečná) scéna „Kdo to pustil novinářům?!“
90 %
Mé hodnocení
Tempy
Další díly seriálu
Kdo nesdílí, tak taky rozšlápavá dětem bábovičky! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře18zobraz všech 18 příspěvků
ragelly

ragelly

Dokoukáno. Nechápu, kdo je schopný podobných hrůzností a tak klidného a vyváženého vystupování, až...
před 3 týdny
Nevada

Nevada

Tak google snad používat umíš, ne? Zrovna seriálovému fanouškovi vysvětlovat, od čeho se odvíjí slovo...
před 3 týdny
_-0-_

_-0-_

Googlení mi sežralo čtvrthodinu :-( Kategorie "multivrahounů" jsou v zásadě tři -...
před 3 týdny
Další články k tématu