18. 2. 2020

Novinka pod lupou: Bola raz jedna škola (JOJ)

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály, a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

plakát

Základní údaje

Název Bola raz jedna škola
Žánr Komedie, Rodinný
Stanice JOJ
Premiéra 14. 2. 2020
Vysílání pátek, 20:35 (dva díly)
Délka pilotu 41 minut
Předskokan
Konkurence
Tipovačka

O čem to je?

Pod vedením ředitele Antona se z komunisticky smýšlející školy stává instituce s evropským systémem vzdělávání, to má však dopad jak na děti, tak především na jejich rodiče. Své brzo zjistí Hana, která do této jinak fungující školy přihlásila dceru Stelu, a to i přes velký nesouhlas své matky, bývalé učitelky právě z této školy. Jedinečná instituce není jen obyčejnou budovou, ale místem plným příběhů učitelů, žáků i rodičů.

Trailer

A jaký je náš ortel?

Letošní jarní slovenský seriálový souboj odstartovala novinka ze školního prostředí. Plejáda herců sice lákala, ale z širšího pohledu to je prostě další recyklace jojkařských stálic doplněná o dětské herce. Tak to pojďme shrnout.

Příběh by sám o sobě nemusel být špatný. Nesmyslnost evropských norem, rodiče zaseknutí v pozici příslušníků skupinek ze základky, děti, do kterých se promítají rodiče, a to vše vycházející ze zahraniční předlohy. Jenže ono je to tak divně a předvídatelně zpracované, že to dobře nefunguje. Navíc je děj prokládán proslovy postav přímo do kamery, protože nám potřebují sdělit něco strašně důležitého.

V podstatě po dobu celého úvodního dílu se ve mně bily dva názory. Na jednu stranu jsem vnitřně chtěl, aby se mi to líbilo, pár vtipů se povedlo, babička učitelka zacházející s dcerou jako malým dítětem (sice průhledné jak něco, ale pobavilo)… na druhé straně mi v hlavě znělo, jaká je to blbost, jak jsou některé postavy otravné, jak je opakování vtipů nudné a jak je celá ucelenost epizody nabořená. Strašně rád bych díl rozdělil na dvě poloviny, spíš čtvrtinu a tři čtvrtiny, a nechal jen to dobré.

Jak už jsem zmínil v úvodu, obsazení nebylo žádným velkým šokem, známé jména, některá nešťastně vybraná, jelikož se v jarním programovém schématu objevují třeba hned ve třech/čtyřech seriálech a začnou nudit, ale jo. Pár návratů z mateřské, Baška Švidraňová a nová barva vlasů a ke všemu Ady Hajdu, který tu schytal tak trapnou úlohu, až mi ho místy bylo líto. Přiznávám, místy mě naprosto odrovnal a pobavil.

Jsou tu příjemné glosy a vtipné pichlavé poznámky, které ale nemají šanci všechno vytáhnout. Děti jsou spíše nezajímavé, snad jen, jak se v nich krásně projevují tužby rodičů, to je bomba. Nevím, jestli není na škodu uvádět dvě epizody za sebou, protože si takto stanice rychle vyplýtvá jednu z hlavních novinek, ale možná se jí chce zabavit, co já vím. Každopádně asi ještě dám šanci druhému dílu, třeba mě zlepšení překvapí.

  • vtipné poznámky
  • herecké návraty
  • Ady Hajdu
  • nevyužitý potenciál
  • trapnost, opakování
50 %
Mé hodnocení
jesmot

Ojojoj. Tak tohle byla třešnička.

V podstatě ani nevím, co na tohle mám říct. Seriál mi naprosto vzal slova. Seděla jsem u toho pilotu s otevřenou pusou a přemýšlela, jestli náhodou nespím a nezdá se mi nějaký bizarní sen. Opravdu tohle někdo beze srandy dokázal dát do programu?

Celý příběh je tak moc přitažený za vlasy, až to bolí. Chápu, že má jít o komedii, ale opravdu jsem nenašla moc povedených hlášek nebo situací, které by dokázaly vybalancovat na vítězné straně vtipu. Místo toho spíše spadají do kategorie trapnosti – jde o takový ten seriál, u kterého nestíháte protáčet panenky.

Herci jsou mi víceméně jedno, ale postavy absolutně nechápu. Hlavní hrdinka, která má být asi nejnormálnější, je šíleně nesympatická. Tváří se povýšeně, jako že je lepší než všichni ostatní. Což je vlastně pravda, protože zbytek jsou karikaturní postavičky, u kterých by člověk zaplakal. Ředitel je ztělesněním výsměchu školství, hned jeho první scéna ho naprosto pohřbívá a bohužel se to nespraví ani v průběhu dílu. Bývalá spolužačka ze základky má v hlavě vymeteno a chová se, jako by jí stále bylo sedm. A o matce hrdinky ani raději nebudu začínat. Ve výsledku z toho tak vychází, že asi nejnormálnější jsou tady ty děti.

Slovenskou tvorbu jsem mívala ráda. Ale dosavadní letošní kousky mě rozhodně nepřesvědčují o tom, že bych si měla předplatit domácí televizní stanice, abych k nim měla přístup. Pouze potvrzují, že TV budu potřebovat jen na hokej a olympiádu.

  • dalo se to přežít víceméně bez újmy na zdraví
  • trapné a nesympatické postavy
  • nevtipná komedie
  • nestojí za váš čas
30 %
Mé hodnocení
ragelly
Další díly seriálu
Kdo nesdílí, tak taky rozšlápavá dětem bábovičky! 
jesmot

jesmot

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře1zobraz příspěvek
luciakanky

luciakanky

pozrela som si prvé dve epizódy a musím skonštatovať, že je to nuda, miestami až trápne. Deti mi neskutočne...
před 49 týdny
Další články k tématu