29. 1. 2020

Novinka pod lupou: Star Trek: Picard (CBS All Access)

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály, a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

Základní údaje

Název Star Trek: Picard
Žánr drama, sci-fi
Stanice CBS All Access
Premiéra 23. 1. 2020
Vysílání čtvrtek
Délka pilotu 46 minut
Předskokan
Konkurence
Tipovačka

O čem to je?

Jean-Luc Picard je bývalý kapitán hvězdné flotily U.S.S. Enterprise. Hrdina je nucen odložit důchod a začít novou kapitolu svého života, aby pomohl mladé ženě, kterou pronásledují zabijáci.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Picard se mi líbil. Dohánění starých klasik mi moc nejde, Novou generaci jsem viděla občas v televizi, když jsem byla malá, takže to ve mně nezanechalo žádnou stopu. Na Picarda se dá dívat i v případě, že nemáte minulé Star Treky nakoukané.

Na druhou stranu jsem si jistá, že mi ušel nespočet narážek a easter eggů, které seriál pro fanoušky značky pozvedly ještě o stupínek výš. V příběhu se dá relativně snadno orientovat, ale třeba vůbec netuším, v čem byl ten konec pilotu tak dechberoucí, že se o něm tolik mluvilo. Pravděpodobně to má spojitost s předchozími seriály, ale pro mě to byla jen další lokace, kde se nachází další důležitá postava.

Samostatnou zmínku si rozhodně zaslouží Stewart. Hercovi je přes 80 let a v seriálu má hodně náročnou roli, a to nejen na chytré a svižné dialogy, ale také po fyzické stránce. Vlastně jsem se docela bála o jeho zdraví, jak tam běžel do schodů, ale nezbývá mi, než ho obdivovat. Ani s přibývajícími lety navíc neztrácí svůj šarm, spolehlivě dokáže utáhnout svůj vlastní seriál.

Pilotu nechyběly momenty překvapení, pořádná akce, sympatické postavy, emotivní scény i zvraty. Dokázala jsem se do sledování naplno ponořit a užila jsem si ho naplno. Pilot určitě dokázal navnadit na další díly, za mě velmi povedený kousek.

Patrick Stewart i ostatní herci sympatické postavy akce, emoce, zvraty easter eggy pro fanoušky
80 %
Mé hodnocení
ragelly

Jako malý jsem se občas díval na TNG v televizi, ale nikdy aktivně. Ale před nějakou dobou jsem se rozhodl dokoukat všechny oficiální Star Trek seriály a filmy. Teď už mi schází pouze čtyři série DS9 a poslední série Voyageru.

Samozřejmě musím začít všemi milovaným Jean-Lucem Picardem, jehož ztvárňuje úžasný Sir Patrick Stewart. Podobně jako ve snímku Logan, kde si zopakoval roli Profesora X z X-Menů, tak i zde si jeho postava prošla příšernou tragédií a ještě prohloubila jeho charakter. Samozřejmě nemůžu zanedbat i ty ztráty, kterými si prošel během celého seriálu a navazujících filmů, už tehdy toho prožil víc, než by kdokoliv z nás dokázal zvládnout. Skvělá byla i jeho dynamika se třemi společníky na vinici, ať už mluvíme o těch dvou dvounohých, nebo o tom čtyřnohém.

Vizuální stránka pilotu je prostě dokonalá. Ať už mluvíme o dechberoucích futuristických městech, které jsou samozřejmě vytvořeny počítačovými efekty, nebo o překrásných hrách se světly na vinici Chateau Picard. Práce s kamerou je bezchybná, však se sami podívejte na všechny ty úchvatné záběry.

I samotný příběh má dobře našlápnuto, spojuje hodně věcí, které známe z předcházejících seriálů a filmů. Úplní nováčci se asi můžou občas cítit trošku zmateně, ale seriál je postavený tak, aby divákovi všechny důležité informace dodal. No a nám veteránům aby přivodil nostalgický úsměv na tváři. Musím říct, že se jedná snad o jeden z nejlepších pilotů, jaký jsem kdy viděl, ne-li ten nejlepší. Já se tedy poroučím a jdu se na něj podívat znova.

Sir Patrick Stewart postavy vizuální stránka příběh
100 %
Mé hodnocení
micuda98

Překvapilo mě, jak moc je Picard oproti klasickým Star Trekům akční. Přiznám se, že jsem ještě pořád neviděl Star Trek: Discovery, a tak nemůžu porovnat tuto novou vlnu startrekovských seriálů od CBS. Já totiž vážně čekal desetidílnou sérii s filozofujícím staříkem. Ne s ublíženým admirálem, který není schopný se dvacet let srovnat se smrtí svého přítele a který nepochopitelně vybuchne při prvním televizním rozhovoru.

Ale to jsem schopný seriálu odpustit. Naopak, akčnost tady není vůbec na škodu. I když se nějakých vysvětlení dočkáte až v závěru a jistá objevení vypadají spíš jako náhody, které mají jen posunout příběh (dvojčata? vážně?), celkově jsem se až divil tomu, jak celá epizoda rychle ubíhá. A to přesto, že celý pilot se odehrává na Zemi a do vesmíru se teprve dostaneme. A seriál ani nechodí kolem horké kaše, hned v prvním dílu nastolí zápletku, kterou převypráví co nejrychleji.

A přitom si ještě Picard najde chvíli na filozofování a přemostění těch dvaceti let mezi Novou generací (a Nemesis) a současností. Dokonce si myslím, že seriál můžou sledovat i diváci, které starý Star Trek ještě nepolíbil. Pořád půjde o příběh muže, který se musí vyrovnávat s minulostí, smrtí a zavržením. A pokud jde o Patricka Stewarta, ten je ve své roli samozřejmě skvělý. Nic jiného od něj ani nemůžeme očekávat. A jsem rád, že z něj tvůrci nedělají Supermana – je to pořád stařík, který nevyběhne schody, ani když mu jde o život.

Musím říct, že start Picarda se mi líbil ještě víc než start Discovery. Zatímco u Discovery byl pilot politický s množstvím postav, Picard si vystačí se čtyřmi až pěti a je to tak (zatím) lépe.

Patrick Stewart méně postav akčnější Star Trek není potřeba znalost předchozích Star Treků občas příliš laciné vodítko dalšího děje
80 %
Mé hodnocení
Seraphine313

Dáte novince šanci? Zaujal vás popis nebo trailer? Nebo si počkáte až na více ohlasů a podle toho se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Líbilo se? Tak to ukaž ostatním! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře11zobraz všech 11 příspěvků
Morrigan

Morrigan

Ad Seraphinova výhrada ohledně nápadu s dvojčaty. Mně ten nápad naopak dává dokonalý smysl. Data měl...
před 51 týdny
sandokan555

sandokan555

Data nemal brata ... mal predchadzajuci model ktory ale bol prilis"ludsky" takze bol...
před 51 týdny
Morrigan

Morrigan

Ano, předcházející model vytvořený stejným tvůrcem (otcem). = starší bratr. :)
před 51 týdny
Další články k tématu