26. 12. 2020

Novinka pod lupou: Bridgerton (Netflix)

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály, a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

plakát

Základní údaje

Název Bridgerton (Bridgertonovi)
Žánr drama, historický, soap, romantický
Stanice Netflix
Premiéra 25. 12. 2020
Vysílání celá série k dispozici
Délka pilotu 57 minut
Předskokan
Konkurence
Tipovačka

O čem to je?

Seriál inspirovaný knižním bestsellerem sleduje příběhy osmi nerozlučných sourozenců z mocné rodiny Bridgertonových a jejich touhu po lásce.

Trailer

A jaký je náš ortel?

Seriál se dá poměrně přesně charakterizovat jako mix Downton Abbey a Gossip Girl. Historicky zasazené drama s nádechem romantiky a velkým nádechem drbů, pomluv a kritiky. Předlohu neznám, takže nevím, jak věrně se jí seriál drží. Ale za sebe můžu říct, že mě pilot docela bavil. Nejsem z něj úplně odvařená, ale další díly si určitě ráda pustím.

Celou dobu mi to přišlo jako lehký nadprůměr – některé scény bavily více, jiné zase méně. Konec epizody se mi ale líbil, přinesl sice očekávanou, ale přesto zábavnou a zajímavou zápletku s potenciálem do dalších epizod. Asi všichni víme, kam to u hlavních hrdinů směřuje, jen doufejme, že tvůrci jejich šťastně až na věky nebudou natahovat na dvacet sezón.

Chválím voice-over a la Gossip Girl, kterému tentokrát propůjčila hlas skvělá Julie Andrews. Komentování celého dění bylo zábavné a nevtíravé – kolikrát jsem si ani neuvědomovala, že tam někdo mluví, přišlo mi to jako přirozená část sledovaného příběhu.

Největší plus ale dávám za hudbu. Nevím, jestli se to v pilotu objevilo častěji, protože podkresovou hudbu v 99 procentech u seriálů nevnímám. Ale tady jsem zachytila instrumentální (smyčcovou?) verzi Girls Like You od Maroon 5 a udělalo mi to obrovskou radost. Je parádní nápad zakomponovat do historického seriálu moderní hudbu, ale ne jako pěst na oko (i když We Will Rock You v Příběhu rytíře taky miluju!), ale předělat ji skutečně do podoby, jak by tehdy opravdu mohla znít.

  • hudba
  • voice-over
  • nenáročná zábava
  • očekávaný vývoj příběhu
  • moc mi nesedlo obsazení, především hlavní hrdinka
70 %
Mé hodnocení
ragelly

Čím tak začít, no rozhodně bylo zvláštní vidět Shondaland ve spojení s Netflixem, v úvodu mi to dokonce k Shondě moc nesedělo, ale nakonec po celém pilotu nejsem vůbec na pochybách, že za tím stojí, je tam cítit její ruka. Bylo to takové svěží, a to už od úvodních titulků, které jsem čekal usedlejší, ale kupodivu byly přesným opakem, takové příjemné vyvedení ze stereotypu.

Z obsazení nejsem nijak na větvi, zajímavější než Daphne je podle mě její nejmladší sestra, která tu má ze všech snad nejmíň prostoru. Naopak nejstarší ze synů, Anthony, si mě získal asi nejvíc, Bailey mi připadá jako takový mladý Tennant, baví mě celkově, jak se chopil své role, to jeho hraní a a vlastně i samotná postava prostě sedly. A nespím zapomenout na lady Whistledown, nejtajemnější z nejtajemnějších, u které nevím, jestli chci víc znát totožnost, nebo si přeji, aby zůstala pod závojem tajemna i po skončení příběhu.

Vím, že to není věc tvůrců, ale samotné autorky předlohy, ale líbí se mi zasazení příběhu, působí tak moderně, přeci jen drbny znající tajemství ostatních už tu byly, ale toto je tak dokonalé, Anglie 19. století a do toho zajímavé narušení chodu. Za mě opravdu vyvedená věc.

A na závěr nesmím opomenout hudbu, tentokrát z trochu jiného důvodu než běžně. Samozřejmě, že si mě klasicky omotala kolem prstu, ale tentokrát chci vyzdvihnout ono převedení moderních rytmů do historického období. Klobouk dolů před Vitamin String Quartet, za mě jednoznačně vede provedení skladby Thank u, next, které mě naprosto dostalo, u druhé skladby už to není až taková pecka, ač se jedná o něco o trochu vznešenějšího. Přesto hudební stránka je skvělá. Celkově pilot a nejspíš i seriál příjemným překvapením na sklonku roku. Co dodat, Shonda Rhimes je zpět.

  • hudební zpracování
  • lady Whistledown a vše kolem ní
  • příjemná dobová atmosféra
  • obsazení
70 %
Mé hodnocení
jesmot
Další díly seriálu
Líbilo se? Tak dej palec. Nebo plusko! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře12zobraz všech 12 příspěvků
Deaneira

Deaneira

Souhlas, královna já tam naprosto k ničemu, holt oprostit se od knih a jde to. Teď jsem si...
před 9 týdny
Litocha

Litocha

Tak to mám radost. A ještě větší radost mám, že se tam dostalo The Comey Rule. Sice vypadne...
před 9 týdny
Ivka22

Ivka22

Kvůli té hudbě si to asi bubu muset pustit znovu do sluchátek :) Mám ráda historické seriály (i když tady...
před 8 týdny
Další články k tématu