12. 8. 2020

S lupou do historie: Alias

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Alias 1×01: Truth Be Told?

plakát

Základní údaje

Název Alias
Žánr Akční, Dobrodružný, Špionážní, Thriller
Stanice ABC
Vysílání 2001–2006
Počet sérií 5
Premiéra 30. 9. 2001
Délka pilotu 63 minut

O čem to je?

Před sedmi lety byla Sydney Bristow jako mladá vysokoškolačka naverbována do SD-6, tajné sekce CIA. Všechno se jí zhroutí, když přijde o snoubence a díky otci po letech zjistí, že agentura, pro níž pracuje, vůbec není tím, čím se zdá. Sydney se tak rozhodně stát dvojitou agentkou a připojuje se ke skutečné CIA.

Trailer

A jaký je náš ortel?

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: –

Jít do pilotu naslepo je celkem sranda, vůbec jsem netušil, do čeho jdu a v jednu chvíli jsem si říkal, že to asi bude taková ta romantická komedie, která se víc hodí na film, ale zase je to v lupě příjemná změna. Omyl, tato pohodová vztahovka zmizela celkem rychle a z pilotu se vyklubal špionážní thriller. A proč taky ne, že?

Plno známých tváří ve spojení s dobrým herectvím zafungovalo, popravdě bych ani nehádal, že je pilot starý už 19 let, ani vzhled tomu nijak zvlášť nenapovídá, snad jen nesmrtelná Nokia. Dnes už je takovýchto špionážních kousků víc, ale to vůbec nevadí, pokud máte rádi ty, tak by vám mohl sednout i Alias. Tvůrci si tu trochu hrají i na bondovky, vlastní Q (zbytečně moc podivínský) a další věci.

Příběh působí dost zajímavě, konspirace a spiknutí zatím nevypadá nějak nuceně, tak snad to tvůrci i nadále drží v rovině normálu. Hlavní hrdinka je taky hodně poutavým prvkem seriálu, sice působí jako taková tichá milá bytůstka, která by neublížila ani mouše, ale skrývá i tu tvrdou stránku, kterou značně projevuje. Změnou barvy vlasů se taky značně změnil dojem vyzařující ze Sydney a soudě podle plakátů bych řekl, že tuto image nevidíme naposledy.

Zatím to na mě působí jako jeden z těch „nikomu nevěř“ příběhů, ostatně to snad i v pilotu zaznělo. Nevím, co úplně jiného by mohl seriál přinést, i když oddělení CIA, které není oddělením CIA, docela novátorské je. Díl toho sice nabízí dost, ale i tak mi tu chybí takový ten prvek, který vás vysloveně nutí si hned pustit další díl. Nemám pocit, že bych chtěl vědět, co bude se Sydney, jestli se jí podaří jako dvojité agentce rozložit tajnou agenturu zevnitř atd. Zkrátka zajímavě to působí, ale to je asi tak všechno.

  • hrdinka se nezdá
  • novátorský prvek
  • vysloveně nenaláká
  • místy možná moc přecpané
80 %
Mé hodnocení
jesmot

Status: viděno komplet
Hodnocení celého seriálu: 80 %

Nejsem si jistá, jestli tento návrat do minulosti byl pro mě správné rozhodnutí… Teď mám totiž tak akorát chuť dát si maraton, což bohužel udělat nemůžu, protože watchlist překypuje a neviděné věci mají přednost. Ach jooo!

Alias patří mezi moje srdcovky. Především první dvě nebo tři série jsou opravdu parádní a finále seriálu taky patří k mým oblíbeným. Seriál jsem viděla maratonem po maturitě v létě 2009… vážně mi chcete říct, že už je to 11 let, co jsem ho viděla? To snad ne. Moje znalosti počítače byly ještě v plenkách (ne že bychom se za ty roky někam pohnuli), ale pamatuju si, jak jsem nadšeně žhavila Windows Movie Maker a vystřihovala si každou společnou scénu Sydney a Vaughna. To byly takové první počátky mého shipování, aniž bych v té době tušila, o co jde. Tento pár jsem žrala neskutečně a i po letech si za tím stojím. Přišlo mi to jako nekonečná doba, že jsem na jejich první polibek musela čekat celých 11 dílů! Teď už jsem poučená, že pět, deset let (mrkám na tebe, JAG) není nic neobvyklého.

Z prvního dílu jsem si pamatovala jen útržky, takže bylo fajn si ho připomenout. Nebudu lhát, už už jsem se bála, že do mínusů budu muset zahrnout absenci Vaughna, čekala jsem na něho víc než 60 minut čistého času. Nicméně i tak bylo sledování neskutečně zábavné. U první společné scény týmu jsem skoro vyjekla jako nadšená fanynka – Sloane, jak já tě nesnáším! Aaaach, Marshall, naše zlatíčko! Syd samozřejmě parádní, Dixon bomba parťák a Jack… no, nikdy jsem ho tak moc nemusela, ale i tak potěšilo ho vidět znovu na scéně.

Celý pilot se nese ve znamení zábavné akce. V dnešních seriálech podobný kousek zaručeně chybí. Chuck byl z podobného těsta, ale Alias je prostě jen jeden. Všechny ty převleky, tajné nebezpečné mise, koho by to nebavilo? I když měl pilot 67 minut čistého času, utekl jako voda a dokázal dokonale navnadit na další sledování.

Mimochodem, ta Nokia na konci 🤣🤣🤣

  • herecké obsazení
  • zábavné převleky
  • napínavá akce a tajné mise
  • dokáže pohltit a navnadit na další sledování
  • málo Vaughna (nic víc jako mínus nevymyslím)
90 %
Mé hodnocení
ragelly
Další díly seriálu
Na tyhle čudlíky nesmíš klikat! 
jesmot

jesmot

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře10zobraz všech 10 příspěvků
stekna

stekna

před lety jsem to hltala a minulý rok jsem si vzpomněla a znova jsem se podívala,pořád mě to bavilo
před 15 týdny
yuriy

yuriy

Nemám čas na resty z aktuálne vysielaných seriálov a vy tu vytiahnete Alias?! Toto sa nerobí! 😅
před 15 týdny
_-0-_

_-0-_

S přítelkyní jsme kdysi tenhle seriál přezdili na "Běhačka po chodbách", protože to byla...
před 12 týdny
Další články k tématu