Facebook Twitter E-mail
8. ledna 2017

S lupou do historie: M.A.S.H.

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme také rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte M.A.S.H. 1×01: Pilot?

Medailónek

Název: M.A.S.H.
Žánr: Komedie / Sitcom / Lékařský / Válečný
Stanice: CBS
Vysílání: 1972–1983
Celkový počet sérií: 11
Premiéra: 17. 9. 1972

Kdo?

Tvůrci: Larry Gelbart, Gene Reynolds
Herci: Alan Alda, Wayne Rogers, McLean Stevenson, Loretta Swit, Larry Linville, Gary Burghoff, Mike Farrell, Harry Morgan, Jamie Farr, William Christopher, David Ogden Stiers, Edward Winter, Allan Arbus

O čem to je?

Polní nemocnice 4077 je zasazena doprostřed války v Korei. Doktoři a sestry zde jsou v podstatě téměř odříznutí od světa a jsou nuceni vymýšlet si tady vlastní zábavu. Ať už jde o nepatřičné vtípky nebo plánování pomsty, všichni doktoři, sestry, administrační pracovníci a vojáci často nachází způsoby, jak tento těžký čas války udělat záživnějším a vtipnějším. Válka přesto stále pokračuje.

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

ragelly

Status: moje první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

MASH patří mezi ty klasiky, které jsem nikdy neviděla, dokonce mě to nelákalo natolik, že jsem nezahlédla v podstatě ani kousky v televizi, takže pilot je pro mě naprostou novinkou.

A upřímně? Docela jsem se nudila. Nebyla to žádná tragédie, ale celkově příliš nevyhledávám starší kousky a z tohoto stáří přímo čiší. Nejde ani tak o kostýmy, ostatně vojenské prostředí je víceméně nadčasové, ale spíš zvuk, který zní typicky staře, a dále herecké projevy. Je úplně fascinující porovnávat hraní herců z dřívějška a nyní. Je to úplně něco jiného, přitom v průběhu času nejde ten posun moc postřehnout. Tady mi to přijde takové „zaseknuté“, v dnešní době je to spíše přirozenější, nevím, možná se mi to jen zdá, ale u MASHe jsem to tak hodně vnímala.

Samotný příběh je chytře vymyšlený. Podívat se na skutečnou dramatickou událost odlehčeným komediálním pohledem je závan čerstvého vzduchu. Bohužel postavy během pilotu nedokážou zaujmout tolik, aby mě zajímalo, co se s nimi stane dál. Je jich tu celá řada, že v podstatě pořádně ani nevím, kdo je kdo a jaké mají mezi sebou vztahy. K nikomu jsem si nevytvořila žádný vztah, což by pilot rozhodně měl zajistit.

Příběh plynul docela rychle, což bylo fajn. Ale moc jsem se nenasmála. Není to typická haha komedie, hodně se zde střídá vtip s dramatem, takže se oba žánry dost balancují. Nenašla jsem vyloženě vtip, u kterého bych se hlasitě zasmála, maximálně nějaké to pousmání, ale když se na to dívám teď s cca dvouhodinovým odstupem od zhlédnutí, tak si v podstatě ani nevybavím nic, co by mě zaujalo natolik, abych sledovala dál.

+ rychlý spád
+ vyvážení komedie a dramatu
+ odlehčený pohled na vážné téma

- postavy nedokázaly zaujmout
- pořádně jsem se nezasmála

Moje hodnocení pilotu: 50 %
Drunk_Queen

Status: mé první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

M.A.S.H. je seriál, na jehož okraje narážím téměř neustále. Minimálně se mi to zdá. Vzpomínám si, že jsem ho často viděla při přepínání v televizi, pořád o tom slyším někoho mluvit, tenhle seriál mě nemíjí ani na serialzone. I přes své nevidění seriálu jsem byla schopná identifikovat několik cool levelů a jsem si celkem jistá, že jsem o několika představitelích hlavních rolí psala mini-článečky do rubriky Všechno nejlepší! (Vzpomínáte si ještě?) Ale jinak jsem M.A.S.H. doopravdy nikdy neviděla.

M.A.S.H. mě zkrátka moc nelákal, ač jsem znala hrubou kostru seriálu (že to má něco společného s válkou. To jsou znalosti, že?) znala. Ale teď vlastně už to nadšení docela chápu. Mohu nejprve vyjádřit údiv? Tenhle pilot že je starší než jeden z mých rodičů? Téměř pětačtyřicet let je ve světě filmu a seriálu dost, ale koukám, že některé počiny zkrátka nestárnou. Pěkně.

A to nestárnutí vážně platí, protože za celou epizodu jsem neměla důvod si pomyslet, že bych měla nad pilotem zamhouřit oči, že na to přece už má věk.

Postavy jsou skvělé a zábavné (za mě v pilotu vede Hawkeye, ale líbily se mi všechny postavy), příběh příjemně ubíhá (občas sice trochu zpomalí, ale ničemu to nevadí), atmosféra je výborná a člověk se několikrát za epizodu doopravdy upřímně zasměje. A co se týče závěrečné představovačky herců, musím uznale pokývat hlavou, protože tohle mě až ohromilo.

Ač zrovna válečné prostředí moc nemusím (ale to je má chyba, ne seriálu), tak musím uznat, že chápu, jak seriál dokázal běžet přes deset let. Pilot je starý téměř pětačtyřicet let, ale přesto z něj cítím svěžest a neokoukanost (což je překvapivé, vzhledem k tomu, že má ve světě seriálů spoustu nástupců). Co jsem tak pochopila z obsahu, v příběhu se mají objevit i dramatické linky, ale i když nám první epizoda dala víceméně nahlédnout „jen“ do komediální roviny, musím uznat, že mě ty jejich vylomeniny opravdu bavily.

+ i přes stáří stále neuvěřitelně aktuální
+ postavy
+ pilot se nepotřebuje vymlouvat na svůj věk
+ závěr epizody

- občas trochu zpomaluje

Moje hodnocení pilotu: 90 %
Seraphine313

Status: mám (několikrát) komplet zhlédnuté
Hodnocení celého seriálu: 90 %

Pilot M.A.S.H.e je zatím jedna z těch lepších věcí, které jsem v rubrice S Lupou do historie viděl. chápu, proč je tolik provokativní a co přináší nového. Ale je nutno říct, že stoprocentní není.

M.A.S.H. se totiž celou dobu pohybuje na hraně mezi dramatem a komedií. Není ani jedno a není ani oboje. V jednu chvíli se vám chce smát, v druhou chvíli trnete hrůzou. Tohle bipolární střídání nálad je něco, co vás provází celým pilotem a snad poprvé vám chybí umělý smích, aby vám napověděl, na co se to vlastně koukáte.

Dramatické chvíle jsou podtrženy… tadá, mlčením. Občas narazíte na hluchou chvilku, kterou budete chtít něčím vyplnit, ale nic nepřichází, skoro ani zvuk. Chápu, proč je to takhle natočeno, ale po chvíli to začne nudit. Škoda.

Postavy se zatím nestihly příliš projevit. Ani plukovník Blake, ani Margaret Houlihanová nebo Frank Barnes, vlastně celý pilot se točil jen kolem Hawkeyeho a Trappera. Přitom ostatní postavy, zvlášť Radar, vypadají zajímavě. Narozdíl od nich Hawkeye a Trapper ani ne. Ano, jsou vtipní a hází hlášky s nonšalancí, ale jinak jsou vlastně i trochu odpudiví. To jak v průběhu pilotu šikanují Franka nebo jim padají sestřičky k nohám, to mě zrovna nenadchlo. Pokud je tak postavený celý seriál, potěš pandu.

Nutno ale poznamenat, že seriál nestaví jen na těch dvou. Celkový drsný vzhled celé polní nemocnice je něco, co vás ihned dostane. Ano, všechno je zelené, ale kolik napočítáte seriálů, které by vám armádu zobrazovaly takhkle syrově? Aha! A tím se vlastně dostáváme na konec. M.A.S.H. ukázal pilot, který má zajímavý koncept, ale má také své mouchy. Ústřední dvojice je příliš jednoduchá na to, aby se příběh mohl točit kolem ní, na druhou stranu, je nejvtipnějším momentem celého seriálu. Kamera a dramaturgie potřebují trochu dopilovat, ale jinak jde vesměs o něco, čemu budete chtít pár dílů dát šanci.

+ prostředí
+ syrové zobrazení války
+ hlášky

± postavy Hawkeyeho a Trappera

- občas hluchá místa

Moje hodnocení: 70 %

Další díly seriálu

S lupou do historie: Scrubs (1. 1. 2017)
S lupou do historie: Buffy the Vampire Slayer (4. 1. 2017)
S lupou do historie: M.A.S.H. (právě čteš)

... odkryj další díly seriálu

S lupou do historie: House M.D. (11. 1. 2017)
S lupou do historie: Friends (15. 1. 2017)
S lupou do historie: Firefly (18. 1. 2017)
S lupou do historie: The Nanny (22. 1. 2017)
S lupou do historie: Lost (25. 1. 2017)
S lupou do historie: Mr. Bean (29. 1. 2017)
S lupou do historie: Parenthood (1. 2. 2017)
S lupou do historie: Army Wives (5. 2. 2017)
S lupou do historie: Crossing Lines (12. 2. 2017)
S lupou do historie: Nurse Jackie (15. 2. 2017)
S lupou do historie: Penny Dreadful (19. 2. 2017)
S lupou do historie: Mad Men (22. 2. 2017)
S lupou do historie: Friday Night Lights (26. 2. 2017)
S lupou do historie: The L Word (1. 3. 2017)
S lupou do historie: Transparent (5. 3. 2017)
S lupu do historie: One Tree Hill (8. 3. 2017)
S lupou do historie: Sons of Anarchy (12. 3. 2017)
S lupou do historie: The Pillars of the Earth (15. 3. 2017)
S lupou do historie: Prison Break (19. 3. 2017)
S lupou do historie: Franklin & Bash (22. 3. 2017)
S lupou do historie: Spin City (26. 3. 2017)
S lupou do historie: The Lying Game (29. 3. 2017)
S lupou do historie: Las Vegas (2. 4. 2017)
S lupou do historie: Vikings (5. 4. 2017)
S lupou do historie: The Walking Dead (9. 4. 2017)
S lupou do historie: The Professionals (12. 4. 2017)
S lupou do historie: King & Maxwell (16. 4. 2017)
S lupou do historie: Switched at Birth (19. 4. 2017)
S lupou do historie: The Americans (23. 4. 2017)
S lupou do historie: Flashpoint (26. 4. 2017)
S lupou do historie: ER (30. 4. 2017)
S lupou do historie: Step by Step (3. 5. 2017)
S lupou do historie: Gilmore Girls (7. 5. 2017)
S lupou do historie: Murder, She Wrote (10. 5. 2017)
S lupou do historie: Magic City (14. 5. 2017)
S lupou do historie: Twin Peaks (21. 5. 2017)
S lupou do historie: Big Love (24. 5. 2017)
S lupou do historie: Hart of Dixie (28. 5. 2017)
S lupou do historie: Web Therapy (31. 5. 2017)
S lupou do historie: Reaper (4. 6. 2017)
S lupou do historie: Desperate Housewives (7. 6. 2017)
S lupou do historie: Star Trek: Voyager (11. 6. 2017)
S lupou do historie: Hotel Babylon (14. 6. 2017)
S lupou do historie: Life on Mars (18. 6. 2017)
S lupou do historie: Spartacus: Blood and Sand (21. 6. 2017)
S lupou do historie: Miranda (25. 6. 2017)
S lupou do historie: Torchwood (28. 6. 2017)
S lupou do historie: The Good Guys (2. 7. 2017)
S lupou do historie: Peaky Blinders (5. 7. 2017)
S lupou do historie: Undateable (9. 7. 2017)
S lupou do historie: Beauty and the Beast (12. 7. 2017)
S lupou do historie: Red Dwarf (16. 7. 2017)
S lupou do historie: Rome (19. 7. 2017)
S lupou do historie: Vyšehrad (24. 7. 2017)
S lupou do historie: You're the Worst (26. 7. 2017)
S lupou do historie: Camelot (30. 7. 2017)
S lupou do historie: My Mad Fat Diary (2. 8. 2017)
S lupou do historie: That '70s Show (6. 8. 2017)
S lupou do historie: Blood Ties (9. 8. 2017)
S lupou do historie: Stargate SG-1 (13. 8. 2017)
S lupou do historie: Poldark (16. 8. 2017)
S lupou do historie: Shameless (20. 8. 2017)
S lupou do historie: Revolution (23. 8. 2017)
S lupou do historie: Andromeda (27. 8. 2017)
S lupou do historie: Mistresses (30. 8. 2017)
S lupou do historie: How I Met Your Mother (3. 9. 2017)
S lupou do historie: The Fall (6. 9. 2017)
S lupou do historie: Joey (10. 9. 2017)
S lupou do historie: CSI Miami (13. 9. 2017)
S lupou do historie: Dallas (17. 9. 2017)
S lupou do historie: Hellcats (20. 9. 2017)
S lupou do historie: Crossing Jordan (24. 9. 2017)
S lupou do historie: Will & Grace (27. 9. 2017)
S lupou do historie: Nikita (1. 10. 2017)
S lupou do historie: Battlestar Galactica (4. 10. 2017)
S lupou do historie: Modern Family (8. 10. 2017)
S lupou do historie: Revenge (11. 10. 2017)
S lupou do historie: Kings (15. 10. 2017)
S lupou do historie: Bates Motel (18. 10. 2017)
S lupou do historie: Merlin (22. 10. 2017)
S lupou do historie: Chuck (25. 10. 2017)
S lupou do historie: The Carrie Diaries (29. 10. 2017)
S lupou do historie: Saving Hope (1. 11. 2017)
S lupou do historie: Orphan Black (5. 11. 2017)
S lupou do historie: Baywatch (8. 11. 2017)
S lupou do historie: Charmed (12. 11. 2017)
S lupou do historie: Life Unexpected (15. 11. 2017)
S lupou do historie: Monk (19. 11. 2017)
S lupou do historie: Rizzoli & Isles (22. 11. 2017)
S lupou do historie: Blackadder (26. 11. 2017)
S lupou do historie: Profiler (3. 12. 2017)
S lupou do historie: Murdoch Mysteries (6. 12. 2017)
S lupou do historie: South Park (10. 12. 2017)
S lupou do historie: Underbelly (13. 12. 2017)
S lupou do historie: Melissa & Joey (17. 12. 2017)
S lupou do historie: 4teens (20. 12. 2017)
S lupou do historie: ALF (24. 12. 2017)
S lupou do historie: Parks and Recreation (27. 12. 2017)
S lupou do historie: Hawthorne (31. 12. 2017)
S lupou do historie: The Dead Zone (3. 1. 2018)
S lupou do historie: Ugly Betty (7. 1. 2018)
S lupou do historie: Moonlight (10. 1. 2018)
S lupou do historie: NCIS (14. 1. 2018)
S lupou do historie: Frasier (17. 1. 2018)
S lupou do historie: Rectify (21. 1. 2018)
S lupou do historie: Okresní přebor (24. 1. 2018)
S lupou do historie: Kriminálka Anděl (28. 1. 2018)
S lupou do historie: Continuum (31. 1. 2018)
S lupou do historie: The West Wing (4. 2. 2018)
S lupou do historie: Dirty Sexy Money (7. 2. 2018)
S lupou do historie: Roseanne (11. 2. 2018)
S lupou do historie: Vyprávěj (14. 2. 2018)
S lupou do historie: Lost Girl (18. 2. 2018)
S lupou do historie: New Girl (21. 2. 2018)
S lupou do historie: Eureka (25. 2. 2018)
S lupou do historie: Eli Stone (ABC) (28. 2. 2018)
S lupou do historie: Southland (4. 3. 2018)
S lupou do historie: Drop Dead Diva (7. 3. 2018)
S lupou do historie: Finding Carter (11. 3. 2018)
S lupou do historie: American Horror Story (14. 3. 2018)
S lupou do historie: The Leftovers (18. 3. 2018)
S lupou do historie: Baby Daddy (21. 3. 2018)
S lupou do historie: Návštěvníci (25. 3. 2018)
S lupou do historie: Make It or Break It (28. 3. 2018)
S lupou do historie: The Killing (1. 4. 2018)
S lupou do historie: My Name Is Earl (4. 4. 2018)
S lupou do historie: Suburgatory (8. 4. 2018)
S lupou do historie: Third Watch (11. 4. 2018)
S lupou do historie: Judging Amy (15. 4. 2018)
S lupou do historie: Chasing Life (18. 4. 2018)
S lupou do historie: Ray Donovan (22. 4. 2018)
S lupou do historie: Breakout Kings (25. 4. 2018)
S lupou do historie: V (29. 4. 2018)
S lupou do historie: Grimm (2. 5. 2018)
S lupou do historie: Without a Trace (6. 5. 2018)
S lupou do historie: Family Guy (23. 5. 2018)
S lupou do historie: The Bridge (27. 5. 2018)
S lupou do historie: Sanctuary (30. 5. 2018)
S lupou do historie: Dynasty (3. 6. 2018)
S lupou do historie: Californication (6. 6. 2018)
S lupou do historie: Breaking In (10. 6. 2018)
S lupou do historie: Wallander (13. 6. 2018)
S lupou do historie: Little Britain (17. 6. 2018)
S lupou do historie: Ringer (20. 6. 2018)
S lupou do historie: BoJack Horseman (24. 6. 2018)
S lupou do historie: Nemocnice na kraji města (27. 6. 2018)
S lupou do historie: The Event (4. 7. 2018)
S lupou do historie: The Strain (8. 7. 2018)
S lupou do historie: Fargo (11. 7. 2018)
S lupou do historie: Suddenly Susan (15. 7. 2018)
S lupou do historie: Tru Calling (18. 7. 2018)
S lupou do historie: Chalupáři (22. 7. 2018)
S lupou do historie: Being Erica (25. 7. 2018)
S lupou do historie: The Knick (29. 7. 2018)
S lupou do historie: Jericho (1. 8. 2018)
S lupou do historie: What I Like About You (5. 8. 2018)
S lupou do historie: Whitney (8. 8. 2018)
S lupou do historie: Cirkus Bukowsky (12. 8. 2018)
S lupou do historie: Haven (15. 8. 2018)
S lupou do historie: The Fosters (19. 8. 2018)
S lupou do historie: Looking (22. 8. 2018)
S lupou do historie: Midsomer Murders (26. 8. 2018)
S lupou do historie: The Simpsons (29. 8. 2018)
S lupou do historie: The Middle (2. 9. 2018)
S lupou do historie: Billy & Billie (5. 9. 2018)
S lupou do historie: Star Trek (9. 9. 2018)
S lupou do historie: Angel (12. 9. 2018)
S lupou do historie: Arrested Development (16. 9. 2018)
S lupou do historie: Star Trek Enterprise (19. 9. 2018)
S lupou do historie: Sex and the City (23. 9. 2018)
S lupou do historie: Ripper Street (26. 9. 2018)
S lupou do historie: The New Adventures of Superman (30. 9. 2018)
S lupou do historie: The Cleveland Show (3. 10. 2018)
S lupou do historie: Falling Skies (7. 10. 2018)
S lupou do historie: Two and a Half Men (10. 10. 2018)
S lupou do historie: Devious Maids (14. 10. 2018)
S lupou do historie: Monty Python's Flying Circus (17. 10. 2018)
S lupou do historie: Major Crimes (22. 10. 2018)
S lupou do historie: Archer (24. 10. 2018)
S lupou do historie: True Blood (28. 10. 2018)
S lupou do historie: Legend of the Seeker (1. 11. 2018)
S lupou do historie: Lilyhammer (4. 11. 2018)
S lupou do historie: Freaks and Geeks (1. 9. 2019)
S lupou do historie: Ashes to Ashes (4. 9. 2019)
S lupou do historie: Instant Star (8. 9. 2019)
S lupou do historie: Zdivočelá země (11. 9. 2019)
S lupou do historie: Hit the Floor (15. 9. 2019)
S lupou do historie: Human Target (18. 9. 2019)
S lupou do historie: Diagnosis Murder (22. 9. 2019)
S lupou do historie: The Affair (25. 9. 2019)
S lupou do historie: Hospoda (29. 9. 2019)
S lupou do historie: Game of Thrones (3. 10. 2019)
S lupou do historie: Terminator: The Sarah Connor Chronicles (6. 10. 2019)
S lupou do historie: Getting On (9. 10. 2019)
S lupou do historie: F. L. Věk (13. 10. 2019)
S lupou do historie: Ground Floor (16. 10. 2019)
S lupou do historie: Rescue Me (20. 10. 2019)
S lupou do historie: Married... with Children (23. 10. 2019)

S lupou do historie: Warehouse 13 (27. 10. 2019)
S lupou do historie: Angels in America (30. 10. 2019)
S lupou do historie: Stargate Universe (3. 11. 2019)
S lupou do historie: Legends (6. 11. 2019)
S lupou do historie: Knight Rider (10. 11. 2019)
S lupou do historie: Parade's End (13. 11. 2019)
S lupou do historie: The O.C. (17. 11. 2019)

Líbilo se? Tak nebuď labuť a sdílej!
ragelly
Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Koldik
před 147 týdny
Tak ako ragelly tato klasika ma nikdy nelakala, dokonca ma iritovalo to ako...
misiacik0308
před 146 týdny
tak niejako súhlasím, Friends neee, Simpsons tiež neee, 2,5 chlapa neeee,...
ševča
před 59 týdny
Nenapadlo by mě, že někdo neviděl MASH :D.

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY