10. 4. 2022

S lupou do historie: La Femme Nikita

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte La Femme Nikita 1×01: Nikita?

plakát

Základní údaje

Název La Femme Nikita (Brutální Nikita)
Žánr Akční, Drama, Thriller
Stanice USA Network
Vysílání 1997–2001
Počet sérií 5
Premiéra 13. 1. 1997
Délka pilotu 45 minut
Prům. hodnocení 66 % (od 562 uživatelů)

O čem to je?

Mladá a krásná dívka jménem Nikita je nespravedlivě odsouzena za vraždu, kterou nespáchala. Místo ve vězení se však objevuje na záhadném místě s informací, že pro okolní svět je mrtvou. Na výběr jí jsou dány dvě možnosti. Připojit se k supertajné vládní agentuře zvané Sekce 1, jejímž posláním je boj proti terorismu, a nebo se nechat popravit a stát se skutečně mrtvou. Nikita si vybrala první možnost a ocitá se uvnitř Sekce 1. Po absolvování náročného výcviku se z Nikity stává profesionální zabiják.

Trailer

A jaký je náš ortel?

Status: viděno něco málo
Hodnocení celého seriálu: –

To je zase jednou pořádné retro, už ani nevím, kdy jsem Brutální Nikitu viděl naposledy. V prvním roce SLDH už jsme tu měli rebootový sequel, takže se přiznám, že se po hodnocení holek trochu bojím psát cokoli o tomto pilotu.

Úplně miluju ten přerod s naprosto flegmatické Nikity v tu, která má i jistou dávku šarmu, čeká od Michaela něco víc, kecá se sousedkou, a tak nějak nemá všechno na háku. Celkově je ale v pilotu škoda, že z minulosti jsou tu tak dva střípky, které jsou následované sestřihem zachycujícím dva roky, takže přerod zase tak dobře vidět není. Možná to chtělo ukázat větší rozdíl mezi chudákem bezdomovkyní Nikitou, která se připletla k vraždě, a začínajícím zabijákem Nikitou.

V pilotu je prostor i pro dost akce, je tu úvodní úkol v restauraci, který vypadá působivě, pokažený zásah v hotelu, to už je spíš laciné, a nakonec velká pouliční přestřelka vrcholící pod zemí. Rozhodně provedením vede scéna z ulice, kde se toho děje spousta a vypadá to tak nějak velkolepě. O zábavu teda nouze není.

Myslím, že díl je dost dlouhý na to, aby v něm dostala více prostoru i Sekce 1, respektive tajemné postavy za ní stojící. Rozhodně by pak bylo o důvod víc, proč sledovat dál, kdyby se tu naťuklo něco víc, jen takové rozehrání. Ale vesměs jsem pilotem spokojený. Seriál rozhodně má lepší díly, zase který ne, že? Nakonec to snad teda nebylo tak hrozné hodnocení, jak jsem se bál.

 • přerod Nikity
 • scéna z ulice
 • dost akce
 • chybí naťuknutí postav Sekce 1
 • hotelová scéna působí lacině
70 %
Mé hodnocení
jesmot

Status: nejsem si jistá, jestli jsem viděla poslední sérii.. asi ne.
Hodnocení celého seriálu: 60 %

Ach Nikita. Drsňačka, která spolu s Xenou provázela moje devadesátkové dětství :-). I proto mám tuhle rubriku ráda. Protože mi připomene i to, na co bych možná zapomněla. Ne že by se do této kategorie mohla Nikita počítat, to ani náhodou. Na tu se zapomenout nedá. Popravdě se ale přiznám, že pilot jsem snad ani neviděla. Nebo mi to alespoň nic neříká. O to premiérovější bude asi moje hodnocení pro tuhle rubriku.

Začátek je podle mě takový hodně zmatený. Člověk neví, jestli se dívá na minulost nebo na přítomnost a to je pro mě osobně něco, co mi hrozně nesedí. Myslím jsem si už nejednou stěžovala, že můj mozek prostě potřebuje lineární styl a cokoli jiného ho děsně mate. Ale hádám, že to asi budou rozmazané vzpomínky na téma „jak jsem se octla ve špatný čas na špatném místě“. A pak je tu klasika. „Pro svět jsi mrtvá, jsme tajná organizace co ti chce dát další šanci, ale musíš pro nás pracovat a blah, blah, blah.“ Musím říct, že Michael je tady tak neskutečné osina v zadku, že ten jeho další vývoj pak trochu nechápu… Mimochodem, znělku téhle Nikity miluju a dodneška ji mám někde na disku a ve svém playlistu, ale to jen tak na okraj :-). Následující den je Nikita představena záhadné ženě jménem Madelin (u čehož mě lehce píchlo u srdce, R.I.P. Alberto), u které dodneška nevím, jakou měla v hierarchii Sekce vlastně úlohu, která jí udělá intro číslo dvě.

Pak následuje klasická výcviková montáž, kde se ovšem krom zacházení se zbraněmi a boji zblízka Nikita učí i správnému společenskému vystupování. No jo, ne nadarmo se Nikita od Madelin dozvěděla, že krása a půvab jsou smrtelné zbraně :D. Seznamujeme se také s šéfem celé Sekce a náznakem se dozvídáme, že to nejhorší, co se může agentovi stát je to, že bude vyškrtnut. V jazyce sekce to znamená zabit, ale to se pokud vím, dozvíme až později v průběhu seriálu. A aniž by to Nikita věděla, je hozena do akce ve stylu plav nebo se utopíš. Byť si teda myslím, že poslat nezkušenou agentku na takovou první misi asi nebude nejlepší nápad. S takovou by jim tam nepřežil nikdo… Možná Michael, ale to je robot. Jenom se mi nějak nezdá, že ta výcviková montáž měla znázorňovat dva roky tréninku. Nikita první akci kupodivu zvládá a zbabrá až tu druhou, což je v mých očích takové malé plus, že to nevzali klasickým klišé :-).

Jinak ale Pilot nevybočuje ze zajetých kolejí klasického devadesátkového seriálu. Což v mých očích ale rozhodně není špatně, spíš naopak. Myslím, že za sebe můžu seriál s klidem doporučit. Zvlášť pokud máte (jako já) slabost pro silné ženské hrdinky.

 • silná ženská hrdinka
 • začátečnice Nikita pokazí až svou druhou akci a ne tu první
 • Nikitina sousedka, která má jako vášeň práci se dřevem (a hrozně, ale opravdu hrozně moc se v tom snažím nehledat skrytou symboliku :D myslím, že modří vědí :D).
 • dabing, ale já ten seriál jinak ani neznám
 • robot Michael s klackem pěkně hluboko zaraženým v zadku
 • klasická scéna, ve které to vypadá že se hrdinka obrátí proti své organizaci, aby nakonec školiteli zachránila život, tohle je podle mě nadužívané
 • moje osobní mínus, které až tak nesouvisí s pilotem jako takovým: RIP Alberto a Done :´(
60 %
Mé hodnocení
andromache
Další díly seriálu
Tohle přeci nemůžeš ostatním zatajit. 
jesmot

jesmot

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře2zobraz všechny 2 příspěvky
uran

uran

Za mě 80 %. Shlédnul jsem i nové zpracování a v tom jsem se moc nenašel. Málo deprese a zmaru. :D
před 86 týdny
andrea168

andrea168

Pokud bych někdy měla uvést pětku svých nejoblíbenějších seriálů, tenhle by se do ní určitě dostal.
před 86 týdny
Další články k tématu