Facebook Twitter E-mail
19. února 2017

S lupou do historie: Penny Dreadful

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme také rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Penny Dreadful 1×01: Night Work?

Medailónek

Název: Penny Dreadful
Žánr: Drama / Horor / Nadpřirozený
Stanice: Showtime
Vysílání: 2014–2016
Celkový počet sérií: 3
Premiéra: 28. 4. 2014

Kdo?

Tvůrci: John Logan
Herci: Reeve Carney, Timothy Dalton, Eva Green, Rory Kinnear, Billie Piper, Danny Sapani, Harry Treadaway, Josh Hartnett, Helen McCrory, Simon Russell Beale, Patti LuPone, Wes Studi

O čem to je?

Penny Dreadful je hororový psychologický thriller, v němž ožívají monstra z klasických příběhů. Malcolm Murray, Ethan Chandler, Vanessa Ives a další spojí síly dohromady, aby bojovali proti nadpřirozeným hrozbám ve viktoriánském Londýně. Na své pouti se setkávají s hrůzostrašnými příšerami a dalšími slavnými postavami, například Dr. Frankensteinem, Dorianem Grayem nebo slavnými hrdiny z románu Dracula.

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

ragelly

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Když mě při sledování Taboo muž upozorňoval, že Penny je hodně podobné, docela jsem se bála. Ale musím říct, že mě pilot velmi příjemně překvapil. Od začátku do konce jsem seděla jako na trní a čekala, co se stane dál. Epizoda obsahuje velkou míru tajemna, ale také zvládá odpovědět na mnoho otázek, takže od ní neodcházíte s otazníkem v hlavě a dumáním nad tím, co jste to právě viděli.

Jakože brrr. Pavouci, bleh, hodně. V příběhu a dostali se i do znělky. Z toho budu mít noční můry. Ale jinak se mi to líbilo. Nenudila jsem se, postavy mi sedly a jsem zvědavá, co bude dál. Jen jsem měla při sledování malý technický problém. Jak je celý díl v podstatě zasazen do černočerné noční tmy, musela jsem sledování přerušit, protože při jízdě vlakem jsem na mobilu neviděla vůbec nic :D Ale tak víte co, sledování v noci tomu dodalo tu správnou hororovou atmosféru, zvlášť u scény, kdy za hrdinou přijde jeho dcera.

Jak jsem už zmínila, herci mi padli do oka. Líbí se mi oba hlavní hrdinové i mladý doktor Frankenstein. Závěr epizody s doktorem byl parádní, i když jsem neustále čekala, kdy jeho stvoření začne být hororové, ale vše naštěstí zůstalo v dojemné rovině, takže jsem neměla důvod vykřiknout leknutím nahlas, jak to mám občas ve zvyku :D

Líbí se mi, že je příběh serializovaný. Těším se, jak se v každé epizodě budou poodkrývat další nápovědy vedoucí k nalezení dcery… a taky na další stvoření, která se objeví. Protože mám pocit (ehm, a taky jsem to četla v obsahu), že seriál je plný slavných hororových postav.

+ napínavý příběh
+ slavné hororové postavy

- bylo to fajn, ale necítím žádnou vlnu nadšení, kvůli které by se seriál stal mým oblíbeným

Moje hodnocení pilotu: 70 %
Drunk_Queen

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

S dalším článkem rubriky S lupou do historie míříme více než století do minulosti, takže není nouze o úchvatné kostýmy a krásné prostředí viktoriánského Londýna. Penny Dreadful je navíc žánru horor, který stále není nijak zvlášť rozšířen, takže pokud se seriál podaří, může se dostat do srdcí mnoha fanoušků. Jaký je ale pilot?

Horory já osobně dělím na dva typy. 1) Lekačky. Byli jste někdy na pouti ve strašidelném hradu? To je takové to místo, kde na vás v tu nejvíce nečekanou chvíli vyskakují různé kostry, začíná hrát „děsivá“ hudba,… a o ničem víc to není. Jen a pouze o tom, jestli se necháte nachytat. 2)Horory. Nehrají si jen s levnými triky, ale na diváka působí i v jeho mysli, dostávají se mu pod kůži dlouhodoběji. Pro pilot Penny Dreadful bych ovšem zavedla typ třetí, takzvanou střední lekačku. Nedá se říct, že by seriál byl jen levnou představovačkou takových těch nechutných věcí, jako jsou pavouci a mrtvoly, občas dokonce zabrousí do typu dvě (horor), ale jako by se bál do této atmosféry pustit naplno, protože snad okamžitě vybruslí pryč, škoda.

O dost zajímavější se mi ovšem zdá herecké obsazení. Každý z herců jako by dokázal své postavě přidat ještě něco navíc, takže jistá záhadnost postav působí na plné obrátky. Za sebe musím vyzdvihnout Timothyho Daltona a Joshe Hartnetta, ovšem je vidět, že i Eva Green se ve své roli vyžívá. Všechny postavy jsou zatím opředeny slušnou dávkou tajemství a tajemnosti, i přesto, že u některých nám je jejich motivace již známa. Nebojím se říct, že postavy budou jedním z faktorů, který bude diváky lákat na další sledování.

Jako velmi zajímavý prvek do budoucna zatím vypadá zahrnutí postav z jiných literárních světů, v první epizodě je takovou postavou například Frankenstein. Těžko říct jaký vliv na příběh tyto postavy budou v budoucnu mít, ale i tak to seriálu přidává jistý punc propracovanosti, což je jedině plus.

Celkově musím říct, že pilot vypadá sice slibně, ale spíš dává jistou ochutnávku toho, jak dobrý by seriál mohl v budoucnu být, než aby sám o sobě oslňoval. Už nyní má na své straně sice spoustu kladů, ale nějaká výraznější hororová atmosféra zkrátka ještě trochu chybí.

+ zahrnutí známých literárních (hororových) postav
+ viktoriánský Londýn
+ charismatické herecké obsazení
+ kostýmy

- pomalejší rozjezd
- straší zatím pouze spoustou krve a pavouků

Moje hodnocení pilotu: 60 %
Esgalnor

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Výše uvedený status tak úplně neplatí, protože si vybavuji, že jednou jsem už na pilot koukal. Asi na dvacet minut. A nic si z toho nepamatuju, takže jako bych sledoval první epizodu poprvé. Hned na začátku zaujala slušná atmosférická scéna, po níž jsem už sotva spouštěl z obrazovky oči.

Jako první zmiňuji atmosféru, přesto ve skutečnosti drží pilot pospolu a udržuje jeho kvalitu především scénář. Dialogy jsou brilantní, zápletka originální a postavy napsány s umem. Dosaďte do hlavní role Evu Green a máte vlastně vyhráno. Už jenom na ploše jednoho dílu podává uhrančivý výkon a dává své postavě perfektní nádech tajemna. Naštěstí jsou ostatní herci jenom mírně pozadu a obsazení první epizody Penny Dreadful je opravdu našlapané. Když jsou do toho postavy napsány dobře a zajímavě, je to jedna báseň.

Nebyly to ale jenom herecké výkony nebo scénář, co mě připoutalo k židli a nutilo nespouštět z obrazovky oči. Hlavním důvodem byla totiž skvělá hororová atmosféra Anglie 19. století. Když si přičtete luxusní propojení s Frankensteinem v pilotu a pečlivě budovanou mytologii, nacházíte atmosférickou lahůdku.

Pilot Penny Dreadful mě tedy překvapil – má totiž famózní herečku v hlavní roli, hutnou atmosféru a bezkonkurenční scénář. Jistě, dá se najít několik větších či drobnějších chyb, ale to se dá přehlídnout: Seriál totiž zaujal a já mám co dokoukávat.

+ vizuální stránka úvodních titulků
+ herci (v čele se skvělou Evou Green)
+ mytologie a propojení s Frankensteinem
+ atmosféra
+ kvalitně zpracovaná atmosféra 19. století v Anglii
+ scénář

- místy tempo trochu drhne

Moje hodnocení pilotu: 90 %

Další díly seriálu

S lupou do historie: Scrubs (1. 1. 2017)
S lupou do historie: Buffy the Vampire Slayer (4. 1. 2017)
S lupou do historie: M.A.S.H. (8. 1. 2017)

... odkryj další díly seriálu

S lupou do historie: House M.D. (11. 1. 2017)
S lupou do historie: Friends (15. 1. 2017)
S lupou do historie: Firefly (18. 1. 2017)
S lupou do historie: The Nanny (22. 1. 2017)
S lupou do historie: Lost (25. 1. 2017)
S lupou do historie: Mr. Bean (29. 1. 2017)
S lupou do historie: Parenthood (1. 2. 2017)
S lupou do historie: Army Wives (5. 2. 2017)
S lupou do historie: Crossing Lines (12. 2. 2017)
S lupou do historie: Nurse Jackie (15. 2. 2017)
S lupou do historie: Penny Dreadful (právě čteš)
S lupou do historie: Mad Men (22. 2. 2017)
S lupou do historie: Friday Night Lights (26. 2. 2017)
S lupou do historie: The L Word (1. 3. 2017)
S lupou do historie: Transparent (5. 3. 2017)
S lupu do historie: One Tree Hill (8. 3. 2017)
S lupou do historie: Sons of Anarchy (12. 3. 2017)
S lupou do historie: The Pillars of the Earth (15. 3. 2017)
S lupou do historie: Prison Break (19. 3. 2017)
S lupou do historie: Franklin & Bash (22. 3. 2017)
S lupou do historie: Spin City (26. 3. 2017)
S lupou do historie: The Lying Game (29. 3. 2017)
S lupou do historie: Las Vegas (2. 4. 2017)
S lupou do historie: Vikings (5. 4. 2017)
S lupou do historie: The Walking Dead (9. 4. 2017)
S lupou do historie: The Professionals (12. 4. 2017)
S lupou do historie: King & Maxwell (16. 4. 2017)
S lupou do historie: Switched at Birth (19. 4. 2017)
S lupou do historie: The Americans (23. 4. 2017)
S lupou do historie: Flashpoint (26. 4. 2017)
S lupou do historie: ER (30. 4. 2017)
S lupou do historie: Step by Step (3. 5. 2017)
S lupou do historie: Gilmore Girls (7. 5. 2017)
S lupou do historie: Murder, She Wrote (10. 5. 2017)
S lupou do historie: Magic City (14. 5. 2017)
S lupou do historie: Twin Peaks (21. 5. 2017)
S lupou do historie: Big Love (24. 5. 2017)
S lupou do historie: Hart of Dixie (28. 5. 2017)
S lupou do historie: Web Therapy (31. 5. 2017)
S lupou do historie: Reaper (4. 6. 2017)
S lupou do historie: Desperate Housewives (7. 6. 2017)
S lupou do historie: Star Trek: Voyager (11. 6. 2017)
S lupou do historie: Hotel Babylon (14. 6. 2017)
S lupou do historie: Life on Mars (18. 6. 2017)
S lupou do historie: Spartacus: Blood and Sand (21. 6. 2017)
S lupou do historie: Miranda (25. 6. 2017)
S lupou do historie: Torchwood (28. 6. 2017)
S lupou do historie: The Good Guys (2. 7. 2017)
S lupou do historie: Peaky Blinders (5. 7. 2017)
S lupou do historie: Undateable (9. 7. 2017)
S lupou do historie: Beauty and the Beast (12. 7. 2017)
S lupou do historie: Red Dwarf (16. 7. 2017)
S lupou do historie: Rome (19. 7. 2017)
S lupou do historie: Vyšehrad (24. 7. 2017)
S lupou do historie: You're the Worst (26. 7. 2017)
S lupou do historie: Camelot (30. 7. 2017)
S lupou do historie: My Mad Fat Diary (2. 8. 2017)
S lupou do historie: That '70s Show (6. 8. 2017)
S lupou do historie: Blood Ties (9. 8. 2017)
S lupou do historie: Stargate SG-1 (13. 8. 2017)
S lupou do historie: Poldark (16. 8. 2017)
S lupou do historie: Shameless (20. 8. 2017)
S lupou do historie: Revolution (23. 8. 2017)
S lupou do historie: Andromeda (27. 8. 2017)
S lupou do historie: Mistresses (30. 8. 2017)
S lupou do historie: How I Met Your Mother (3. 9. 2017)
S lupou do historie: The Fall (6. 9. 2017)
S lupou do historie: Joey (10. 9. 2017)
S lupou do historie: CSI Miami (13. 9. 2017)
S lupou do historie: Dallas (17. 9. 2017)
S lupou do historie: Hellcats (20. 9. 2017)
S lupou do historie: Crossing Jordan (24. 9. 2017)
S lupou do historie: Will & Grace (27. 9. 2017)
S lupou do historie: Nikita (1. 10. 2017)
S lupou do historie: Battlestar Galactica (4. 10. 2017)
S lupou do historie: Modern Family (8. 10. 2017)
S lupou do historie: Revenge (11. 10. 2017)
S lupou do historie: Kings (15. 10. 2017)
S lupou do historie: Bates Motel (18. 10. 2017)
S lupou do historie: Merlin (22. 10. 2017)
S lupou do historie: Chuck (25. 10. 2017)
S lupou do historie: The Carrie Diaries (29. 10. 2017)
S lupou do historie: Saving Hope (1. 11. 2017)
S lupou do historie: Orphan Black (5. 11. 2017)
S lupou do historie: Baywatch (8. 11. 2017)
S lupou do historie: Charmed (12. 11. 2017)
S lupou do historie: Life Unexpected (15. 11. 2017)
S lupou do historie: Monk (19. 11. 2017)
S lupou do historie: Rizzoli & Isles (22. 11. 2017)
S lupou do historie: Blackadder (26. 11. 2017)
S lupou do historie: Profiler (3. 12. 2017)
S lupou do historie: Murdoch Mysteries (6. 12. 2017)
S lupou do historie: South Park (10. 12. 2017)
S lupou do historie: Underbelly (13. 12. 2017)
S lupou do historie: Melissa & Joey (17. 12. 2017)
S lupou do historie: 4teens (20. 12. 2017)
S lupou do historie: ALF (24. 12. 2017)
S lupou do historie: Parks and Recreation (27. 12. 2017)
S lupou do historie: Hawthorne (31. 12. 2017)
S lupou do historie: The Dead Zone (3. 1. 2018)
S lupou do historie: Ugly Betty (7. 1. 2018)
S lupou do historie: Moonlight (10. 1. 2018)
S lupou do historie: NCIS (14. 1. 2018)
S lupou do historie: Frasier (17. 1. 2018)
S lupou do historie: Rectify (21. 1. 2018)
S lupou do historie: Okresní přebor (24. 1. 2018)
S lupou do historie: Kriminálka Anděl (28. 1. 2018)
S lupou do historie: Continuum (31. 1. 2018)
S lupou do historie: The West Wing (4. 2. 2018)
S lupou do historie: Dirty Sexy Money (7. 2. 2018)
S lupou do historie: Roseanne (11. 2. 2018)
S lupou do historie: Vyprávěj (14. 2. 2018)
S lupou do historie: Lost Girl (18. 2. 2018)
S lupou do historie: New Girl (21. 2. 2018)
S lupou do historie: Eureka (25. 2. 2018)
S lupou do historie: Eli Stone (ABC) (28. 2. 2018)
S lupou do historie: Southland (4. 3. 2018)
S lupou do historie: Drop Dead Diva (7. 3. 2018)
S lupou do historie: Finding Carter (11. 3. 2018)
S lupou do historie: American Horror Story (14. 3. 2018)
S lupou do historie: The Leftovers (18. 3. 2018)
S lupou do historie: Baby Daddy (21. 3. 2018)
S lupou do historie: Návštěvníci (25. 3. 2018)
S lupou do historie: Make It or Break It (28. 3. 2018)
S lupou do historie: The Killing (1. 4. 2018)
S lupou do historie: My Name Is Earl (4. 4. 2018)
S lupou do historie: Suburgatory (8. 4. 2018)
S lupou do historie: Third Watch (11. 4. 2018)
S lupou do historie: Judging Amy (15. 4. 2018)
S lupou do historie: Chasing Life (18. 4. 2018)
S lupou do historie: Ray Donovan (22. 4. 2018)
S lupou do historie: Breakout Kings (25. 4. 2018)
S lupou do historie: V (29. 4. 2018)
S lupou do historie: Grimm (2. 5. 2018)
S lupou do historie: Without a Trace (6. 5. 2018)
S lupou do historie: Family Guy (23. 5. 2018)
S lupou do historie: The Bridge (27. 5. 2018)
S lupou do historie: Sanctuary (30. 5. 2018)
S lupou do historie: Dynasty (3. 6. 2018)
S lupou do historie: Californication (6. 6. 2018)
S lupou do historie: Breaking In (10. 6. 2018)
S lupou do historie: Wallander (13. 6. 2018)
S lupou do historie: Little Britain (17. 6. 2018)
S lupou do historie: Ringer (20. 6. 2018)
S lupou do historie: BoJack Horseman (24. 6. 2018)
S lupou do historie: Nemocnice na kraji města (27. 6. 2018)
S lupou do historie: The Event (4. 7. 2018)
S lupou do historie: The Strain (8. 7. 2018)
S lupou do historie: Fargo (11. 7. 2018)
S lupou do historie: Suddenly Susan (15. 7. 2018)
S lupou do historie: Tru Calling (18. 7. 2018)
S lupou do historie: Chalupáři (22. 7. 2018)
S lupou do historie: Being Erica (25. 7. 2018)
S lupou do historie: The Knick (29. 7. 2018)
S lupou do historie: Jericho (1. 8. 2018)
S lupou do historie: What I Like About You (5. 8. 2018)
S lupou do historie: Whitney (8. 8. 2018)
S lupou do historie: Cirkus Bukowsky (12. 8. 2018)
S lupou do historie: Haven (15. 8. 2018)
S lupou do historie: The Fosters (19. 8. 2018)
S lupou do historie: Looking (22. 8. 2018)
S lupou do historie: Midsomer Murders (26. 8. 2018)
S lupou do historie: The Simpsons (29. 8. 2018)
S lupou do historie: The Middle (2. 9. 2018)
S lupou do historie: Billy & Billie (5. 9. 2018)
S lupou do historie: Star Trek (9. 9. 2018)
S lupou do historie: Angel (12. 9. 2018)
S lupou do historie: Arrested Development (16. 9. 2018)
S lupou do historie: Star Trek Enterprise (19. 9. 2018)
S lupou do historie: Sex and the City (23. 9. 2018)
S lupou do historie: Ripper Street (26. 9. 2018)
S lupou do historie: The New Adventures of Superman (30. 9. 2018)
S lupou do historie: The Cleveland Show (3. 10. 2018)
S lupou do historie: Falling Skies (7. 10. 2018)
S lupou do historie: Two and a Half Men (10. 10. 2018)
S lupou do historie: Devious Maids (14. 10. 2018)
S lupou do historie: Monty Python's Flying Circus (17. 10. 2018)
S lupou do historie: Major Crimes (22. 10. 2018)
S lupou do historie: Archer (24. 10. 2018)
S lupou do historie: True Blood (28. 10. 2018)
S lupou do historie: Legend of the Seeker (1. 11. 2018)
S lupou do historie: Lilyhammer (4. 11. 2018)
S lupou do historie: Freaks and Geeks (1. 9. 2019)
S lupou do historie: Ashes to Ashes (4. 9. 2019)
S lupou do historie: Instant Star (8. 9. 2019)
S lupou do historie: Zdivočelá země (11. 9. 2019)
S lupou do historie: Hit the Floor (15. 9. 2019)
S lupou do historie: Human Target (18. 9. 2019)
S lupou do historie: Diagnosis Murder (22. 9. 2019)
S lupou do historie: The Affair (25. 9. 2019)
S lupou do historie: Hospoda (29. 9. 2019)
S lupou do historie: Game of Thrones (3. 10. 2019)
S lupou do historie: Terminator: The Sarah Connor Chronicles (6. 10. 2019)
S lupou do historie: Getting On (9. 10. 2019)
S lupou do historie: F. L. Věk (13. 10. 2019)
S lupou do historie: Ground Floor (16. 10. 2019)
S lupou do historie: Rescue Me (20. 10. 2019)

S lupou do historie: Married... with Children (23. 10. 2019)
S lupou do historie: Warehouse 13 (27. 10. 2019)
S lupou do historie: Angels in America (30. 10. 2019)
S lupou do historie: Stargate Universe (3. 11. 2019)
S lupou do historie: Legends (6. 11. 2019)
S lupou do historie: Knight Rider (10. 11. 2019)
S lupou do historie: Parade's End (13. 11. 2019)

Líbilo se? Fungujeme na liky! Motivuj nás!
ragelly
Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

chisko6
před 142 týdny
Skvělý seriál, i když pořádně se to rozjede až ve druhé epizodě. Pak je to...
Destinytte
před 142 týdny
Pár dílů PD jsem viděla, ale moc mě to nevzalo.
Koldik
před 140 týdny
Dlhsie sa na to chystam a snad sa uz rozhybem

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY