Facebook Twitter E-mail
6. prosince 2017

S lupou do historie: Murdoch Mysteries

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme také rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Murdoch Mysteries (Případy detektiva Murdocha) 1×01: Power (Síla)?

Medailónek

Název: Murdoch Mysteries (Případy detektiva Murdocha)
Žánr: Krimi / Drama / Mysteriózní
Stanice: Citytv
Vysílání: 2008-????
Celkový počet sérií: 11+
Premiéra: 20. 1. 2008
Délka pilotu: 46 minut

Kdo?

Tvůrce: Maureen Jennings
Herci: Yannick Bisson, Thomas Craig, Helene Joy, Jonny Harris, Lachlan Murdoch, Georgina Reilly, Kristian Bruun, Mouna Traoré, Arwen Humphreys

O čem to je?

Kanadský detektiv William Murdoch sice žije v době, ve které se mu může o dnešních vymoženostech jenom zdát, avšak to mu nebrání v tom, aby s nadšením sledoval, jak dennodenně přibývají vynálezy, které velmi brzy změní životy všech lidí. Jeho mysl je možná v oblacích a snad se lidem, kteří pozorují, s jakou radostí používá nejmodernější výdobytky své doby, zdá jako blázen. Naštěstí má po boku své věrné kolegy – patoložku Juliu Ogdenovou, konstáble George Crabtreeho či inspektora Thomase Bracknreida.

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

ragelly

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Už se nedivím tomu, že když jsme psali názory na slovenskou novinku 1890, všichni ji srovnávali s Murdochem. Opravdu to jsou dva téměř totožné seriály, které mají stejné historické zasazení, kriminální žánr a typově i vzhledově úplně stejného hlavního hrdinu. Je ale Murdoch lepší, než průměrný slovenský seriál?

Když tak koukám na hodnocení, vidím, že Murdoch se vám vesměs líbí. Ne že bych nesouhlasila, pilot byl celkem v pohodě, ale na 80 % bych to zase neviděla. Líbí se mi, že se v pilotu objevil Tesla, je to zajímavé zpestření jinak zcela běžného příběhu. Doufám, že i v dalších dílech se objevují skutečné postavy, mohlo by to být takové téma provázané celým seriálem, i když si nemyslím, že by se to dalo z dlouhodobého hlediska udržet.

Co se týče případu, Murdoch ničím nevyčnívá z davu. Jde o typickou kriminálku, jen řešení případů závisí spíše na dedukci a náhodě, protože něco jako DNA a podobné laboratorní vychytávky v té době nebyly. Na jednu stranu je to zajímavé, tvůrci musí přicházet na jiné nápady, jak případy rozluštit, na druhou stranu právě laborka mě na běžných kriminálkách baví nejvíc, takže jsem z toho taková rozpačitá. Každopádně vyřešení případu v pilotu je slušné, nechybí zvrat v závěru, který možná byl lehce očekávaný, nicméně dobře do celého příběhu zapadl.

Celkově mě ale první díl nedokázal přesvědčit, že bych měla někdy těch jedenáct sérií dohnat. Osobně dám raději přednost CSIčku.

+ sympatické postavy (zvlášť mladý policista)
+ chytré vyřešení případu
+ skutečné postavy

- historické zasazení je lehce omezující
- chybí tomu šťáva

Moje hodnocení pilotu: 60 %
Drunk_Queen

Status: viděna necelá polovina seriálu
Hodnocení celého seriálu: 80 %

Je docela škoda, že jsou vlastně všechny státy krom těch Spojených a občas Spojeného Království většinou přehlíženy. Jako bychom si myslely, že USA mají patent na talent a na dobrou tvorbu a že nikde jinde nic dobrého nevzniká. A to nemluvím jen o seriálech, ale i o zbytku tvorby.

Murdoch je jednou z mála kanadských vlaštovek, která si dokázala získat pozornost dokonce i v Česku. Murdoch není tak „velkolepý“ jako třeba takový Sherlock (a zrovna ta Velká Británie!), vlastně když jsem teď tak koukala na pilot, přišla mi třeba taková kamera až lehce amatérská, ale Murdochovi naštěstí nechybí velká dávka kouzla.

Čímž rozhodně nemyslím to, jak jsme doma už před pár lety přemýšleli, jestli vážně hlavní hrdina používá tužku na oči. Osobně si pořád nejsem jistá, takže uvítám každý názor. Ale pryč od toho, tohle asi není úplně zajímavé.

Ale jinak, přiznejme si to, lehce trapně na seriálu nepůsobí jenom občas kamera. Romantické poblouznění mladého konstábla Crabtreeho jednou z podezřelých bylo docela trapným klišé, seriál celkově působí jako spíš taková oddychovka než něco, čeho se nemůžete dočkat, i když na vás už čekají nové epizody těch největších bijáků.

Avšak hlavní postavy jsou sympatické, Murdoch je prostě výborná postava, interakce se skutečnými osobnostmi jsou velmi zajímavé a i když je seriál možná trochu komornější, neskutečně dobře se sleduje. A kouzlo doby je už jen třešničkou na dortu.

+ Murdoch
+ zbytek hlavních postav
+ skutečné osobnosti
+ doba
+ kouzlo seriálu

- možná trochu slabší případ, klišé
- práce s kamerou

Moje hodnocení pilotu: 80 %
Tempy

Status: viděno téměř komplet
Hodnocení celého seriálu: 80 %

Na Murdocha se prostě dobře kouká. Teď teda myslím seriál, ne Williama. I když… Pilot Případů detektiva Murdocha (jak seriál už roky uvádí ČT) vám ukáže naprosto přesně, co můžete od celého seriálu čekat. Kromě několika dějových linek, které se táhnou více epizodami, či dokonce sériemi, se seriál drží úspěšného schématu, které představuje již v prvním díle. Ano, chytrého a ctnostného hlavního hrdinu, jeho mladšího naivnějšího pobočníka, který udělá sem tam nějakou botu, ale většinou ji taky sám napraví, jejich trochu přihlouplého a nepokrokového šéfa a chytrou (soudní) lékařku, máte dnes v každé druhé detektivce. Murdoch k tomu však ještě přidává výbornou dobovou atmosféru kanadského Toronta na přelomu dvacátého století a trošku pohádkový, ale diváky oblíbený prvek – Murdoch je v podstatě kanadským Járou Cimrmanem – vynálezcem. Pokud s nějakým „zlepšovákem“ už nepřijde přímo sám, alespoň k objevné myšlence inspiruje (posléze) slavné osobnosti světových dějin.

Takhle se už v prvním díle setkáváme s Nikolou Teslou, který stihne během jedné epizody (samozřejmě s Murdochovou velkou pomocí) vymyslet „mobil“ a dokonce předpotopní štěnici. Zní to šíleně? Ano, tento koncept je trochu ulítlý, ale v seriálu funguje a rozhodně nepůsobí nějak uměle. Snadno tvůrcům uvěříte, že přesně takhle to bylo. Také se mi líbí, jak tvůrci v pilotu přistoupili k představení hlavních postav, tedy vlastně nijak. Začneme s neznámými hrdiny na shromáždění v parku, stane se vražda a hned je jasné, kdo má ve vyšetřování jakou roli. Je příjemné vidět, jak tvůrci nepodceňují své diváky „předžvýkáváním“ očividného.

Poté už se drží pilot obvyklého, ale osvědčeného, schématu s několika podezřelými, další vraždou, několika dějovými kotrmelci a konečného odhalení vraha. Pro některé kriminálky by to možná bylo málo, zde se však tato konvenční podoba detektivky skvěle doplňuje s již dříve napsaným. Přestože pilot nepatří k mým oblíbeným dílům Murdocha, hlavně kvůli náznaku týrání zvířat (ano, vím, v té době se to tak nebralo) a faktu, že Teslu nehraje David Bowie, je to solidní uvedení do děje parádního seriálu. A dámy, pokud vydržíte koukat dál, čeká vás i nějaká ta romanťárna!

+ hlavní hrdina
+ dobové zasazení a originální koncept
+ snadno a rychle si oblíbíte i vedlejší postavy (tedy + za scénář)
+ zajímavá znělka

- hlavní hrdina může někde působit až moc „správňácky“
- detektivní zápletka pilotu je slabá

Moje hodnocení pilotu: 80 %

Další díly seriálu

S lupou do historie: Scrubs (1. 1. 2017)
S lupou do historie: Buffy the Vampire Slayer (4. 1. 2017)
S lupou do historie: M.A.S.H. (8. 1. 2017)

... odkryj další díly seriálu

S lupou do historie: House M.D. (11. 1. 2017)
S lupou do historie: Friends (15. 1. 2017)
S lupou do historie: Firefly (18. 1. 2017)
S lupou do historie: The Nanny (22. 1. 2017)
S lupou do historie: Lost (25. 1. 2017)
S lupou do historie: Mr. Bean (29. 1. 2017)
S lupou do historie: Parenthood (1. 2. 2017)
S lupou do historie: Army Wives (5. 2. 2017)
S lupou do historie: Crossing Lines (12. 2. 2017)
S lupou do historie: Nurse Jackie (15. 2. 2017)
S lupou do historie: Penny Dreadful (19. 2. 2017)
S lupou do historie: Mad Men (22. 2. 2017)
S lupou do historie: Friday Night Lights (26. 2. 2017)
S lupou do historie: The L Word (1. 3. 2017)
S lupou do historie: Transparent (5. 3. 2017)
S lupu do historie: One Tree Hill (8. 3. 2017)
S lupou do historie: Sons of Anarchy (12. 3. 2017)
S lupou do historie: The Pillars of the Earth (15. 3. 2017)
S lupou do historie: Prison Break (19. 3. 2017)
S lupou do historie: Franklin & Bash (22. 3. 2017)
S lupou do historie: Spin City (26. 3. 2017)
S lupou do historie: The Lying Game (29. 3. 2017)
S lupou do historie: Las Vegas (2. 4. 2017)
S lupou do historie: Vikings (5. 4. 2017)
S lupou do historie: The Walking Dead (9. 4. 2017)
S lupou do historie: The Professionals (12. 4. 2017)
S lupou do historie: King & Maxwell (16. 4. 2017)
S lupou do historie: Switched at Birth (19. 4. 2017)
S lupou do historie: The Americans (23. 4. 2017)
S lupou do historie: Flashpoint (26. 4. 2017)
S lupou do historie: ER (30. 4. 2017)
S lupou do historie: Step by Step (3. 5. 2017)
S lupou do historie: Gilmore Girls (7. 5. 2017)
S lupou do historie: Murder, She Wrote (10. 5. 2017)
S lupou do historie: Magic City (14. 5. 2017)
S lupou do historie: Twin Peaks (21. 5. 2017)
S lupou do historie: Big Love (24. 5. 2017)
S lupou do historie: Hart of Dixie (28. 5. 2017)
S lupou do historie: Web Therapy (31. 5. 2017)
S lupou do historie: Reaper (4. 6. 2017)
S lupou do historie: Desperate Housewives (7. 6. 2017)
S lupou do historie: Star Trek: Voyager (11. 6. 2017)
S lupou do historie: Hotel Babylon (14. 6. 2017)
S lupou do historie: Life on Mars (18. 6. 2017)
S lupou do historie: Spartacus: Blood and Sand (21. 6. 2017)
S lupou do historie: Miranda (25. 6. 2017)
S lupou do historie: Torchwood (28. 6. 2017)
S lupou do historie: The Good Guys (2. 7. 2017)
S lupou do historie: Peaky Blinders (5. 7. 2017)
S lupou do historie: Undateable (9. 7. 2017)
S lupou do historie: Beauty and the Beast (12. 7. 2017)
S lupou do historie: Red Dwarf (16. 7. 2017)
S lupou do historie: Rome (19. 7. 2017)
S lupou do historie: Vyšehrad (24. 7. 2017)
S lupou do historie: You're the Worst (26. 7. 2017)
S lupou do historie: Camelot (30. 7. 2017)
S lupou do historie: My Mad Fat Diary (2. 8. 2017)
S lupou do historie: That '70s Show (6. 8. 2017)
S lupou do historie: Blood Ties (9. 8. 2017)
S lupou do historie: Stargate SG-1 (13. 8. 2017)
S lupou do historie: Poldark (16. 8. 2017)
S lupou do historie: Shameless (20. 8. 2017)
S lupou do historie: Revolution (23. 8. 2017)
S lupou do historie: Andromeda (27. 8. 2017)
S lupou do historie: Mistresses (30. 8. 2017)
S lupou do historie: How I Met Your Mother (3. 9. 2017)
S lupou do historie: The Fall (6. 9. 2017)
S lupou do historie: Joey (10. 9. 2017)
S lupou do historie: CSI Miami (13. 9. 2017)
S lupou do historie: Dallas (17. 9. 2017)
S lupou do historie: Hellcats (20. 9. 2017)
S lupou do historie: Crossing Jordan (24. 9. 2017)
S lupou do historie: Will & Grace (27. 9. 2017)
S lupou do historie: Nikita (1. 10. 2017)
S lupou do historie: Battlestar Galactica (4. 10. 2017)
S lupou do historie: Modern Family (8. 10. 2017)
S lupou do historie: Revenge (11. 10. 2017)
S lupou do historie: Kings (15. 10. 2017)
S lupou do historie: Bates Motel (18. 10. 2017)
S lupou do historie: Merlin (22. 10. 2017)
S lupou do historie: Chuck (25. 10. 2017)
S lupou do historie: The Carrie Diaries (29. 10. 2017)
S lupou do historie: Saving Hope (1. 11. 2017)
S lupou do historie: Orphan Black (5. 11. 2017)
S lupou do historie: Baywatch (8. 11. 2017)
S lupou do historie: Charmed (12. 11. 2017)
S lupou do historie: Life Unexpected (15. 11. 2017)
S lupou do historie: Monk (19. 11. 2017)
S lupou do historie: Rizzoli & Isles (22. 11. 2017)
S lupou do historie: Blackadder (26. 11. 2017)
S lupou do historie: Profiler (3. 12. 2017)
S lupou do historie: Murdoch Mysteries (právě čteš)
S lupou do historie: South Park (10. 12. 2017)
S lupou do historie: Underbelly (13. 12. 2017)
S lupou do historie: Melissa & Joey (17. 12. 2017)
S lupou do historie: 4teens (20. 12. 2017)
S lupou do historie: ALF (24. 12. 2017)
S lupou do historie: Parks and Recreation (27. 12. 2017)
S lupou do historie: Hawthorne (31. 12. 2017)
S lupou do historie: The Dead Zone (3. 1. 2018)
S lupou do historie: Ugly Betty (7. 1. 2018)
S lupou do historie: Moonlight (10. 1. 2018)
S lupou do historie: NCIS (14. 1. 2018)
S lupou do historie: Frasier (17. 1. 2018)
S lupou do historie: Rectify (21. 1. 2018)
S lupou do historie: Okresní přebor (24. 1. 2018)
S lupou do historie: Kriminálka Anděl (28. 1. 2018)
S lupou do historie: Continuum (31. 1. 2018)
S lupou do historie: The West Wing (4. 2. 2018)
S lupou do historie: Dirty Sexy Money (7. 2. 2018)
S lupou do historie: Roseanne (11. 2. 2018)
S lupou do historie: Vyprávěj (14. 2. 2018)
S lupou do historie: Lost Girl (18. 2. 2018)
S lupou do historie: New Girl (21. 2. 2018)
S lupou do historie: Eureka (25. 2. 2018)
S lupou do historie: Eli Stone (ABC) (28. 2. 2018)
S lupou do historie: Southland (4. 3. 2018)
S lupou do historie: Drop Dead Diva (7. 3. 2018)
S lupou do historie: Finding Carter (11. 3. 2018)
S lupou do historie: American Horror Story (14. 3. 2018)
S lupou do historie: The Leftovers (18. 3. 2018)
S lupou do historie: Baby Daddy (21. 3. 2018)
S lupou do historie: Návštěvníci (25. 3. 2018)
S lupou do historie: Make It or Break It (28. 3. 2018)
S lupou do historie: The Killing (1. 4. 2018)
S lupou do historie: My Name Is Earl (4. 4. 2018)
S lupou do historie: Suburgatory (8. 4. 2018)
S lupou do historie: Third Watch (11. 4. 2018)
S lupou do historie: Judging Amy (15. 4. 2018)
S lupou do historie: Chasing Life (18. 4. 2018)
S lupou do historie: Ray Donovan (22. 4. 2018)
S lupou do historie: Breakout Kings (25. 4. 2018)
S lupou do historie: V (29. 4. 2018)
S lupou do historie: Grimm (2. 5. 2018)
S lupou do historie: Without a Trace (6. 5. 2018)
S lupou do historie: Family Guy (23. 5. 2018)
S lupou do historie: The Bridge (27. 5. 2018)
S lupou do historie: Sanctuary (30. 5. 2018)
S lupou do historie: Dynasty (3. 6. 2018)
S lupou do historie: Californication (6. 6. 2018)
S lupou do historie: Breaking In (10. 6. 2018)
S lupou do historie: Wallander (13. 6. 2018)
S lupou do historie: Little Britain (17. 6. 2018)
S lupou do historie: Ringer (20. 6. 2018)
S lupou do historie: BoJack Horseman (24. 6. 2018)
S lupou do historie: Nemocnice na kraji města (27. 6. 2018)
S lupou do historie: The Event (4. 7. 2018)
S lupou do historie: The Strain (8. 7. 2018)
S lupou do historie: Fargo (11. 7. 2018)
S lupou do historie: Suddenly Susan (15. 7. 2018)
S lupou do historie: Tru Calling (18. 7. 2018)
S lupou do historie: Chalupáři (22. 7. 2018)
S lupou do historie: Being Erica (25. 7. 2018)
S lupou do historie: The Knick (29. 7. 2018)
S lupou do historie: Jericho (1. 8. 2018)
S lupou do historie: What I Like About You (5. 8. 2018)
S lupou do historie: Whitney (8. 8. 2018)
S lupou do historie: Cirkus Bukowsky (12. 8. 2018)
S lupou do historie: Haven (15. 8. 2018)
S lupou do historie: The Fosters (19. 8. 2018)
S lupou do historie: Looking (22. 8. 2018)
S lupou do historie: Midsomer Murders (26. 8. 2018)
S lupou do historie: The Simpsons (29. 8. 2018)
S lupou do historie: The Middle (2. 9. 2018)
S lupou do historie: Billy & Billie (5. 9. 2018)
S lupou do historie: Star Trek (9. 9. 2018)
S lupou do historie: Angel (12. 9. 2018)
S lupou do historie: Arrested Development (16. 9. 2018)
S lupou do historie: Star Trek Enterprise (19. 9. 2018)
S lupou do historie: Sex and the City (23. 9. 2018)
S lupou do historie: Ripper Street (26. 9. 2018)
S lupou do historie: The New Adventures of Superman (30. 9. 2018)
S lupou do historie: The Cleveland Show (3. 10. 2018)
S lupou do historie: Falling Skies (7. 10. 2018)
S lupou do historie: Two and a Half Men (10. 10. 2018)
S lupou do historie: Devious Maids (14. 10. 2018)
S lupou do historie: Monty Python's Flying Circus (17. 10. 2018)
S lupou do historie: Major Crimes (22. 10. 2018)
S lupou do historie: Archer (24. 10. 2018)
S lupou do historie: True Blood (28. 10. 2018)
S lupou do historie: Legend of the Seeker (1. 11. 2018)
S lupou do historie: Lilyhammer (4. 11. 2018)
S lupou do historie: Freaks and Geeks (1. 9. 2019)
S lupou do historie: Ashes to Ashes (4. 9. 2019)
S lupou do historie: Instant Star (8. 9. 2019)
S lupou do historie: Zdivočelá země (11. 9. 2019)
S lupou do historie: Hit the Floor (15. 9. 2019)
S lupou do historie: Human Target (18. 9. 2019)
S lupou do historie: Diagnosis Murder (22. 9. 2019)
S lupou do historie: The Affair (25. 9. 2019)
S lupou do historie: Hospoda (29. 9. 2019)
S lupou do historie: Game of Thrones (3. 10. 2019)
S lupou do historie: Terminator: The Sarah Connor Chronicles (6. 10. 2019)
S lupou do historie: Getting On (9. 10. 2019)
S lupou do historie: F. L. Věk (13. 10. 2019)
S lupou do historie: Ground Floor (16. 10. 2019)
S lupou do historie: Rescue Me (20. 10. 2019)

S lupou do historie: Married... with Children (23. 10. 2019)
S lupou do historie: Warehouse 13 (27. 10. 2019)
S lupou do historie: Angels in America (30. 10. 2019)
S lupou do historie: Stargate Universe (3. 11. 2019)
S lupou do historie: Legends (6. 11. 2019)
S lupou do historie: Knight Rider (10. 11. 2019)
S lupou do historie: Parade's End (13. 11. 2019)

Líbilo se? Tak nás motivuj likem!
Drunk_Queen
Jako malá přešla od Krtečka a Jen počkej, zajíci! rovnou ke kriminálkám a Červenému trpaslíkovi. Zanechalo to jisté následky.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

sarhod79
před 101 týdny
Pro mě je tento seriál, dobrá oddechovka, je super:)
kopernickak
před 101 týdny
No teda, mám zcela a úplně přeplněný watchlist, ale zase jste mě dostali -...
Rašík
před 101 týdny
Jéé, další seriál, na který jsem téměř zase zapomněla. Naštěstí, od toho tu...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY