20. 8. 2017

S lupou do historie: Shameless

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme také rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Shameless 1×01: Pilot?

Medailónek

Název: Shameless
Žánr: Drama / Komedie
Stanice: Showtime
Vysílání: 2011-
Celkový počet sérií: 7+
Premiéra: 9. 1. 2011
Délka pilotu: 57 minut

Kdo?

Tvůrci: Paul Abbott
Herci: William H. Macy, Emmy Rossum, Justin Chatwin, Ethan Cutkosky, Shanola Hampton, Steve Howey, Emma Kenney, Cameron Monaghan, Jeremy Allen White, Laura Wiggins, Emma Greenwell, Zach McGowan, Noel Fisher, Jake McDorman, Emily Bergl, Isidora Goreshter

O čem to je?

Gallagherovi, otec a šest dětí, žijí v Chicagu. Rodinu kdysi opustila matka, otec, Frank, je věčně v lihu, řízení domácnosti je tak hlavně na starších dětech. Jako by už to nebylo dostatečně těžkým břemenem, rodina je sužována i nedostatkem peněz, Frank totiž nezvládá ani pracovat. Mladí se kvůli neschopnému otci musí snažit se o sebe postarat, ale i přesto zažívají běžné problémy náctiletých, ať už se zjišťováním vlastní identity, nebo se sžíváním se s dospělostí. Mnoho potíží má ovšem i velmi dlouho zletilá část rodiny.

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

Drunk_Queen

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Na profil tohohle seriálu jsem se dostávala relativně často. Nejspíš proto, že se o něm hodně často diskutuje, možná se mění záhlaví, co já vím. Na podobné věci jsem až příliš podobná Dory z Finding Nemo a Finding Dory. Ale jistojistě vím, že jsem se k tomuhle seriálu dostávala často. Přesto mě nikdy nelákal.

Takže když jsem si opět hodně pozdě večer vzpomněla, že existuje tato rubrika (skoro rok a stále zapomínám!), rozhodně jsem neskákala radostí ke stropu. Zjištění, že budu nucena toto sledovat celou hodinu (skoro), bylo už jen pouhou třešničkou na dortu. Je fajn začít sledování pozitivně naladěná.

Jenže ač jsem pilot zapla se svou náladou, která by se dala vyjádřit slovy: „Zabiju tě,“ nakonec jsem se výborně bavila. Protože tohle byla opravdu bomba. Obvykle mívám problém s tím, že seriály bývají přehnaně drzé jen proto, aby předvedly, jak jsou „cool“. Shameless je také drzé. A hodně. Jenže je drzé celou svou existenci, takže jakákoliv odvážnost a drzost k seriálu prostě patří. A také mu sluší.

Postavy jsou všechny velmi sympatické, obsazení je skvělé, scénář je chytrý a já tentokrát opravdu pocítila nutkání aspoň kliknout na „Chci vidět“, protože tohle bych vážně ráda dokoukala. Upřímně, takhle velké nutkání jsem v SLDH snad ještě neměla.

Seriál, podobně jako rodina, o které pojednává, je jedna velká divočina. Za tu hodinu se toho stane hodně, tyto vskutku různorodé události bývají často velmi surově podané, občas ale také ne. Všechno je velmi dobře vyvážené a… prostě opravdu dobré, na tohle mrkněte. Samozřejmě pokud jste to ještě neviděli, protože pokud ano, můžu vám říct leda to, že vám to schvaluju. Protože občas je něco nezvyklého zkrátka třeba.

+ způsob podání
+ postavy, obsazení
+ příběh a jeho různorodost

Moje hodnocení pilotu: 90 %
ragelly

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Shameless je jeden z těch seriálů, které se v USA těší mimořádné popularitě, ale mě osobně nikdy nelákaly. Proto jsem do pilotu šla lehce z donucení (a asi v jednu ráno). Přesto po hodině odcházím spokojená. Nevím, jestli se tato černá komedie stane mým favoritem, ale rozhodně to hodlám v budoucnu zjistit. Mohlo by se z toho totiž vyklubat něco jako Nurse Jackie, seriál, kde sice postavy nesnášíte, ale přesto se od nich (a od příběhu) nedokážete odtrhnout.

Seriál má hodně postav, jakože opravdu hodně. Ještě horší je, že všichni patří do jedné rodiny, takže je neustále máte před očima, i když logicky všichni nemůžou dostat stejné množství prostoru. Pilot se zaměřuje na starší sourozence, ale věřím, že jak budou ti mladší stárnout, postupně se také budou dostávat více do popředí a my se o nich postupně budeme dozvídat stále více a více.

Pokud bych měla Shameless charakterizovat jedním slovem, bylo by to asi chaotický. Doslova to vystihuje těchto uplynulých 60 minut. Ani na chvilku nebylo ticho, scénář musel být asi tak tři kilometry dlouhý. Velmi obdivuju práci herců, kteří se skutečně zvládli takový objem slov naučit a přednesli je zcela bezchybně a důvěryhodně. Všichni mi do svých rolí sedli a někteří mají svůj příběh rozjetý tak solidně, že se nemůžu dočkat, až zjistím, co bude dál. Nebyla bych to já, kdybych nepochválila i romantickou dějovou linku – Fiona se svým novým nápadníkem mají velmi dobrou chemii a líbí se mi to jejich lehce sarkastické flirtovávání.

Když se řekne Shameless, všichni chválí i hlavního představitele alkoholického otce. Nevím, jestli jít proti proudu, spíš se postavím do neutrální roviny. Hrdina prozatím nic nepředvedl, nedokázal zaujmout. I když dokážu uvěřit, že se to v dalších dílech změní a taťka se bude dostávat více do popředí. Prozatím ale (starší) děti vedou na plné čáře.

Budu koukat dál? Tohle už ve chci vidět mám, po pilotu ale alespoň vím, že bych se na to mohla dokonce i začít těšit. Za mě spokojenost.

+ rychlý spád
+ nestihnete se nudit
+ jste neustále napjatí, co bude dál
+ nebojí se odvážných scén
+ herecké výkony

- až příliš postav
- ne všichni mají prostor se projevit
- chaos, kam se podíváš

Moje hodnocení pilotu: 70 %
Další díly seriálu
Kdo nesdílí, tak taky rozšlápavá dětem bábovičky! 
Drunk_Queen

Drunk_Queen

Jako malá přešla od Krtečka a Jen počkej, zajíci! rovnou ke kriminálkám a Červenému trpaslíkovi. Zanechalo to jisté následky.
Poslední komentáře7zobraz všech 7 příspěvků
carolos

carolos

Jeden z najlepších seriálov. Ak uvažujete nad tým, či seriál sledovať, tak určite ÁNO!!! Nebudete...
před 154 týdny
Nira

Nira

OK, šup s tím do Chci vidět :-)
před 154 týdny
katush

katush

Mne sa do toho podobne veľmi dlho nechcelo, všetci mi to odporúčali a ja som skalopevne odporovala. Toto...
před 154 týdny
Další články k tématu