Facebook Twitter E-mail
5. listopadu 2017

S lupou do historie: Orphan Black

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svùj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme také rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Orphan Black 1×01: Natural Selection?

Medailónek

Název: Orphan Black
Žánr: Drama / Thriller / SciFi
Stanice: BBC America
Vysílání: 2013–2017
Celkový počet sérií: 5
Premiéra: 30. 3. 2013
Délka pilotu: 44 minut

Kdo?

Tvůrce: Graeme Manson, John Fawcett
Herci: Tatiana Maslany, Jordan Gavaris, Maria Doyle Kennedy, Kevin Hanchard, Evelyne Brochu, Kristian Bruun, Dylan Bruce a další

O čem to je?

Sarah celý život byla společenským vyvrhelem. Ale klon není nikdy sám.

Když se Sarah stane svědkyní sebevraždy neznámé ženy, které je podezřele podobná, rozhodne se převzít její identitu. Předpokládá, že vyřeší všechny své problémy tím, že se zmocní úspor mrtvé. Místo toho se však ocitá ve spirále záhadných událostí a brzy zjišťuje nečekanou pravdu – ona sama a mrtvá žena jsou klony. Když pak ve svém pátrání pokračuje, odpovědí na její snahu je objev, že někde venku jsou další lidé, kteří vypadají přesně jako ona. Geneticky přesní jedinci, kteří byli rozdáni náhodným párům a vychováváni v odlišných prostředích. Nemá sebemenší tušení, kdo stojí za stvořením klonů, každopádně má opravdu dobrou motivaci k další práci. Její klony totiž někdo vraždí…

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

gabik.029

Status: mám komplet zhlédnuté
Hodnocení celého seriálu: 100 %

Orphan Black je jedním z nejlepších seriálů, který se může pyšnit svou jedinečností, technickou zdatností, poselstvím a neskutečným výkonem herečky, která ztvárnila většinu hlavních postav. Pokud jste seriál ještě neviděli, rozhodně neuděláte chybu, když mu dáte šanci.

Pilotní epizoda je rozjezdová. Tvůrci rozhazují sítě a zasazují semínka pro zápletky, které sahají mnohem hlouběji, než bychom si v této chvíli dokázali představit. Faktem ale zůstává, že dokáží zaujmout již od první chvíle a divák se při sledování vůbec nenudí. Vcelku obyčejná scéna na vlakovém nástupišti se rázem promění ve zlomový okamžik, od kterého se odvíjí zbytek epizody.

Jako první poznáváme mladou ženu Saru Manning, která je na útěku od svého násilnického přítele, kterému ukradla balík kokainu. Vzápětí je svědkyní sebevraždy ženy, která vypadá na chlup stejně jako ona. Sarah využije situace a po odcizení dokladů této ženy – Elizabeth Childs – se za ni začne vydávat. Zde začínáme vidět první náznaky toho, jak skvěle dokáže Tatiana Maslany přepínat mezi různými postavami. Nejočividnější změnou je přízvuk (a později i zevnějšek), ale viditelné jsou také změny chování, způsobu vyjadřování, mimiky, držení těla, pohybu a spousty dalších detailů.

A to nemluvím o technické stránce věci. V tomto díle bylo zatím dosaženo „pouze“ toho, že jsme viděli dva klony v jednom záběru. Tohle je však naprostý základ, nad kterým už se v pozdějších epizodách nikdo nepozastaví. Laťka bude posouvána stále výš a výš, v jednom záběru bude klonů víc a víc a narůstat bude i počet přímých interakcí, jako jsou objetí, držení se za ruku, tančení a spousty dalších. Přesnost toho všeho je tak dokonalá, že zapomenete, že sledujete výkony jedné jediné herečky.

V pilotu jsme měli možnost poznat tři z klonů, které se v seriálů objevily. Ty byly jen malou ukázkou toho, co následuje v nadcházejících epizodách. Je velká škoda, že další hlavní klony zatím představeny nebyly, jelikož s nimi přichází posun na další úroveň a hlavně spousta zábavy a nových interakcí.

Jak už jsem zmiňovala, naťuknuta byla spousta zápletek, které s sebou nesou hromadu otázek. Většina z nich je velkým lákadlem na zhlédnutí další epizody. Provalí se, že Sarah není Beth? Co se stane, když si teď všichni myslí, že Sarah je mrtvá? Kdo a proč zabil Katju? Co udělá Sarah s jejím tělem? Co mají znamenat ony záhadné telefonáty?

+ Tatiana Maslany
+ seriálový unikát po všech stránkách
+ spousta otázek

- zatím nedostaly prostor další klony

Moje hodnocení pilotu: 90 %
ragelly

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Jeden ze seriálů, na které se opravdu hodně těším. Byla jsem proto zvědavá, jestli mě pilot zaujme tak, jak jsem si to představovala, nebo jestli mé nadšení bude klesat. Ještě jsem se úplně nerozhodla, jak to vidím. Pilot je totiž z půlky naprosto parádní, ale z půlky docela obyčejný a nudný.

Začnu tím lepším – hlavní hrdinky. Bylo mi jasné, že toto bude největším zdrojem zábavnosti celého seriálu. V tomto ohledu je potenciál zcela neomezený. Tvůrci můžou vymyslet jakoukoliv postavu a co jsem tak slyšela, hodně toho v následujících dílech a sériích využívají. V tomto ohledu Orphan Black rozhodně nezklamal, pilot představuje tři hrdinky a perfektně je kombinuje, takže se divák nemůže nabažit a už se těší na jejich další společnou scénu.

Na druhou stranu mě ani trošku neuchvátil příběh Sarah, která je předpokládám ta hlavní v seriálu. Celá její osobnost, zázemí, vztahy, všechno působí hrozně přitaženě za vlasy, ale zároveň moc obyčejně, nezajímavě. Dceru bych na scénu vůbec nevodila, stejně jako nějaké drogy, bývalého přítele a podobě, působí to spíše rušivě. Zvlášť tyhle negativní věci vyniknou v porovnání s genialitou klonů, o kterých jsem psala v předchozím odstavci. Užíváte si jakousi úroveň a najednou to spadne do hlubokých nížin. Taková houpačka hodně brzy přestane bavit.

Celkově mě ale zajímá co bude dál. Přiznám se, že ke sledování mě láká především Tatiana a její klony, protože nic dalšího mě zatím na seriálu nezaujalo. Ale kdo ví, třeba při maratonu všech sérií najdu cestičku i k ostatním aspektům tohoto seriálu, který je v našich končinách tak populární.

+ Tatiana a klony
+ záhada, která klony obklopuje

- Sarah a její nezajímavý život

Moje hodnocení pilotu: 70 %
Drunk_Queen

Status: mé první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Tatiana Maslany. Tohle jméno se minimálně tady na serialzone skloňuje snad ve všech možných i nemožných pádech. Upřímně si nedokážu představit, co bych musela za těch pár let, co tu na serialzone jsem, udělat pro to, abych o této herečce neslyšela a abych alespoň jednou nenavštívila profil seriálu. To bych musela být hodně nevšímavá.

Po zhlédnutí pilotní epizody se ani nedivím, že je kolem protagonistky hlavních rolí takové haló. V pilotu se setkáváme sice jen se třemi verzemi, ale sledovat všechny ty změny v chování je radost. Pokaždé se liší obrovské množství menších či větších detailů, z různých konfrontací běhá mráz po zádech. Na plný plyn jedou nervy v momentech, kdy to vypadá, že hlavní hrdinku už už odhalí.

Trochu paradoxem ale je, že „skutečná“ hlavní hrdinka je vlastně taky trochu nejslabším článkem. Tedy ne ona sama, ale její život. Víte, jak si všechno to předstírání, lhaní a skrývání drželo mo pozornost, jakmile došlo na život Sarah, už to najednou tak zajímavé nebylo. Jak kamarád, tak bývalý přítel působí v tomhle světě trochu nepatřičně a možná až skoro lehce. Čím se tam hodí, čím jsou zajímaví? Ještě větší otázkou ale pro mě dost zbytečné řešení problémů kolem dcerky. Nač tak moc zvířat pozornost tomu hlavnímu divnými postavami a zbytečnými linkami?

Opravdu bych nečekala, že nejlepší částí nějakého, jakéhokoliv seriálu může být vlastně samomluva. Ovšem Orphan Black jako by vlastně ani nepotřeboval víc než jednu herečku, protože ať už ostatní dělají cokoliv, mohou se klidně přetrhnout, protože stejně budou hrát druhé housle. Riskantní, ale vychází to. Přece jen se mi zas tak často nestává, abych byla tak zvědavá, kdo že to vlastně volá.

+ Tatiana Maslany
+ klony
+ napětí

- některé linky ze života Sarah jsou zbytečné

Moje hodnocení pilotu: 70 %

Další díly seriálu

S lupou do historie: Scrubs (1. 1. 2017)
S lupou do historie: Buffy the Vampire Slayer (4. 1. 2017)
S lupou do historie: M.A.S.H. (8. 1. 2017)

... odkryj další díly seriálu

S lupou do historie: House M.D. (11. 1. 2017)
S lupou do historie: Friends (15. 1. 2017)
S lupou do historie: Firefly (18. 1. 2017)
S lupou do historie: The Nanny (22. 1. 2017)
S lupou do historie: Lost (25. 1. 2017)
S lupou do historie: Mr. Bean (29. 1. 2017)
S lupou do historie: Parenthood (1. 2. 2017)
S lupou do historie: Army Wives (5. 2. 2017)
S lupou do historie: Crossing Lines (12. 2. 2017)
S lupou do historie: Nurse Jackie (15. 2. 2017)
S lupou do historie: Penny Dreadful (19. 2. 2017)
S lupou do historie: Mad Men (22. 2. 2017)
S lupou do historie: Friday Night Lights (26. 2. 2017)
S lupou do historie: The L Word (1. 3. 2017)
S lupou do historie: Transparent (5. 3. 2017)
S lupu do historie: One Tree Hill (8. 3. 2017)
S lupou do historie: Sons of Anarchy (12. 3. 2017)
S lupou do historie: The Pillars of the Earth (15. 3. 2017)
S lupou do historie: Prison Break (19. 3. 2017)
S lupou do historie: Franklin & Bash (22. 3. 2017)
S lupou do historie: Spin City (26. 3. 2017)
S lupou do historie: The Lying Game (29. 3. 2017)
S lupou do historie: Las Vegas (2. 4. 2017)
S lupou do historie: Vikings (5. 4. 2017)
S lupou do historie: The Walking Dead (9. 4. 2017)
S lupou do historie: The Professionals (12. 4. 2017)
S lupou do historie: King & Maxwell (16. 4. 2017)
S lupou do historie: Switched at Birth (19. 4. 2017)
S lupou do historie: The Americans (23. 4. 2017)
S lupou do historie: Flashpoint (26. 4. 2017)
S lupou do historie: ER (30. 4. 2017)
S lupou do historie: Step by Step (3. 5. 2017)
S lupou do historie: Gilmore Girls (7. 5. 2017)
S lupou do historie: Murder, She Wrote (10. 5. 2017)
S lupou do historie: Magic City (14. 5. 2017)
S lupou do historie: Twin Peaks (21. 5. 2017)
S lupou do historie: Big Love (24. 5. 2017)
S lupou do historie: Hart of Dixie (28. 5. 2017)
S lupou do historie: Web Therapy (31. 5. 2017)
S lupou do historie: Reaper (4. 6. 2017)
S lupou do historie: Desperate Housewives (7. 6. 2017)
S lupou do historie: Star Trek: Voyager (11. 6. 2017)
S lupou do historie: Hotel Babylon (14. 6. 2017)
S lupou do historie: Life on Mars (18. 6. 2017)
S lupou do historie: Spartacus: Blood and Sand (21. 6. 2017)
S lupou do historie: Miranda (25. 6. 2017)
S lupou do historie: Torchwood (28. 6. 2017)
S lupou do historie: The Good Guys (2. 7. 2017)
S lupou do historie: Peaky Blinders (5. 7. 2017)
S lupou do historie: Undateable (9. 7. 2017)
S lupou do historie: Beauty and the Beast (12. 7. 2017)
S lupou do historie: Red Dwarf (16. 7. 2017)
S lupou do historie: Rome (19. 7. 2017)
S lupou do historie: Vyšehrad (24. 7. 2017)
S lupou do historie: You're the Worst (26. 7. 2017)
S lupou do historie: Camelot (30. 7. 2017)
S lupou do historie: My Mad Fat Diary (2. 8. 2017)
S lupou do historie: That '70s Show (6. 8. 2017)
S lupou do historie: Blood Ties (9. 8. 2017)
S lupou do historie: Stargate SG-1 (13. 8. 2017)
S lupou do historie: Poldark (16. 8. 2017)
S lupou do historie: Shameless (20. 8. 2017)
S lupou do historie: Revolution (23. 8. 2017)
S lupou do historie: Andromeda (27. 8. 2017)
S lupou do historie: Mistresses (30. 8. 2017)
S lupou do historie: How I Met Your Mother (3. 9. 2017)
S lupou do historie: The Fall (6. 9. 2017)
S lupou do historie: Joey (10. 9. 2017)
S lupou do historie: CSI Miami (13. 9. 2017)
S lupou do historie: Dallas (17. 9. 2017)
S lupou do historie: Hellcats (20. 9. 2017)
S lupou do historie: Crossing Jordan (24. 9. 2017)
S lupou do historie: Will & Grace (27. 9. 2017)
S lupou do historie: Nikita (1. 10. 2017)
S lupou do historie: Battlestar Galactica (4. 10. 2017)
S lupou do historie: Modern Family (8. 10. 2017)
S lupou do historie: Revenge (11. 10. 2017)
S lupou do historie: Kings (15. 10. 2017)
S lupou do historie: Bates Motel (18. 10. 2017)
S lupou do historie: Merlin (22. 10. 2017)
S lupou do historie: Chuck (25. 10. 2017)
S lupou do historie: The Carrie Diaries (29. 10. 2017)
S lupou do historie: Saving Hope (1. 11. 2017)
S lupou do historie: Orphan Black (právě čteš)
S lupou do historie: Baywatch (8. 11. 2017)
S lupou do historie: Charmed (12. 11. 2017)
S lupou do historie: Life Unexpected (15. 11. 2017)
S lupou do historie: Monk (19. 11. 2017)
S lupou do historie: Rizzoli & Isles (22. 11. 2017)
S lupou do historie: Blackadder (26. 11. 2017)
S lupou do historie: Profiler (3. 12. 2017)
S lupou do historie: Murdoch Mysteries (6. 12. 2017)
S lupou do historie: South Park (10. 12. 2017)
S lupou do historie: Underbelly (13. 12. 2017)
S lupou do historie: Melissa & Joey (17. 12. 2017)
S lupou do historie: 4teens (20. 12. 2017)
S lupou do historie: ALF (24. 12. 2017)
S lupou do historie: Parks and Recreation (27. 12. 2017)
S lupou do historie: Hawthorne (31. 12. 2017)
S lupou do historie: The Dead Zone (3. 1. 2018)
S lupou do historie: Ugly Betty (7. 1. 2018)
S lupou do historie: Moonlight (10. 1. 2018)
S lupou do historie: NCIS (14. 1. 2018)
S lupou do historie: Frasier (17. 1. 2018)
S lupou do historie: Rectify (21. 1. 2018)
S lupou do historie: Okresní přebor (24. 1. 2018)
S lupou do historie: Kriminálka Anděl (28. 1. 2018)
S lupou do historie: Continuum (31. 1. 2018)
S lupou do historie: The West Wing (4. 2. 2018)
S lupou do historie: Dirty Sexy Money (7. 2. 2018)
S lupou do historie: Roseanne (11. 2. 2018)
S lupou do historie: Vyprávěj (14. 2. 2018)
S lupou do historie: Lost Girl (18. 2. 2018)
S lupou do historie: New Girl (21. 2. 2018)
S lupou do historie: Eureka (25. 2. 2018)
S lupou do historie: Eli Stone (ABC) (28. 2. 2018)
S lupou do historie: Southland (4. 3. 2018)
S lupou do historie: Drop Dead Diva (7. 3. 2018)
S lupou do historie: Finding Carter (11. 3. 2018)
S lupou do historie: American Horror Story (14. 3. 2018)
S lupou do historie: The Leftovers (18. 3. 2018)
S lupou do historie: Baby Daddy (21. 3. 2018)
S lupou do historie: Návštěvníci (25. 3. 2018)
S lupou do historie: Make It or Break It (28. 3. 2018)
S lupou do historie: The Killing (1. 4. 2018)
S lupou do historie: My Name Is Earl (4. 4. 2018)
S lupou do historie: Suburgatory (8. 4. 2018)
S lupou do historie: Third Watch (11. 4. 2018)
S lupou do historie: Judging Amy (15. 4. 2018)
S lupou do historie: Chasing Life (18. 4. 2018)
S lupou do historie: Ray Donovan (22. 4. 2018)
S lupou do historie: Breakout Kings (25. 4. 2018)
S lupou do historie: V (29. 4. 2018)
S lupou do historie: Grimm (2. 5. 2018)
S lupou do historie: Without a Trace (6. 5. 2018)
S lupou do historie: Family Guy (23. 5. 2018)
S lupou do historie: The Bridge (27. 5. 2018)
S lupou do historie: Sanctuary (30. 5. 2018)
S lupou do historie: Dynasty (3. 6. 2018)
S lupou do historie: Californication (6. 6. 2018)
S lupou do historie: Breaking In (10. 6. 2018)
S lupou do historie: Wallander (13. 6. 2018)
S lupou do historie: Little Britain (17. 6. 2018)
S lupou do historie: Ringer (20. 6. 2018)
S lupou do historie: BoJack Horseman (24. 6. 2018)
S lupou do historie: Nemocnice na kraji města (27. 6. 2018)
S lupou do historie: The Event (4. 7. 2018)
S lupou do historie: The Strain (8. 7. 2018)
S lupou do historie: Fargo (11. 7. 2018)
S lupou do historie: Suddenly Susan (15. 7. 2018)
S lupou do historie: Tru Calling (18. 7. 2018)
S lupou do historie: Chalupáři (22. 7. 2018)
S lupou do historie: Being Erica (25. 7. 2018)
S lupou do historie: The Knick (29. 7. 2018)
S lupou do historie: Jericho (1. 8. 2018)
S lupou do historie: What I Like About You (5. 8. 2018)
S lupou do historie: Whitney (8. 8. 2018)
S lupou do historie: Cirkus Bukowsky (12. 8. 2018)
S lupou do historie: Haven (15. 8. 2018)
S lupou do historie: The Fosters (19. 8. 2018)
S lupou do historie: Looking (22. 8. 2018)
S lupou do historie: Midsomer Murders (26. 8. 2018)
S lupou do historie: The Simpsons (29. 8. 2018)
S lupou do historie: The Middle (2. 9. 2018)
S lupou do historie: Billy & Billie (5. 9. 2018)
S lupou do historie: Star Trek (9. 9. 2018)
S lupou do historie: Angel (12. 9. 2018)
S lupou do historie: Arrested Development (16. 9. 2018)
S lupou do historie: Star Trek Enterprise (19. 9. 2018)
S lupou do historie: Sex and the City (23. 9. 2018)
S lupou do historie: Ripper Street (26. 9. 2018)
S lupou do historie: The New Adventures of Superman (30. 9. 2018)
S lupou do historie: The Cleveland Show (3. 10. 2018)
S lupou do historie: Falling Skies (7. 10. 2018)
S lupou do historie: Two and a Half Men (10. 10. 2018)
S lupou do historie: Devious Maids (14. 10. 2018)
S lupou do historie: Monty Python's Flying Circus (17. 10. 2018)
S lupou do historie: Major Crimes (22. 10. 2018)
S lupou do historie: Archer (24. 10. 2018)
S lupou do historie: True Blood (28. 10. 2018)
S lupou do historie: Legend of the Seeker (1. 11. 2018)
S lupou do historie: Lilyhammer (4. 11. 2018)
S lupou do historie: Freaks and Geeks (1. 9. 2019)
S lupou do historie: Ashes to Ashes (4. 9. 2019)
S lupou do historie: Instant Star (8. 9. 2019)
S lupou do historie: Zdivočelá země (11. 9. 2019)
S lupou do historie: Hit the Floor (15. 9. 2019)
S lupou do historie: Human Target (18. 9. 2019)
S lupou do historie: Diagnosis Murder (22. 9. 2019)
S lupou do historie: The Affair (25. 9. 2019)
S lupou do historie: Hospoda (29. 9. 2019)
S lupou do historie: Game of Thrones (3. 10. 2019)
S lupou do historie: Terminator: The Sarah Connor Chronicles (6. 10. 2019)
S lupou do historie: Getting On (9. 10. 2019)
S lupou do historie: F. L. Věk (13. 10. 2019)
S lupou do historie: Ground Floor (16. 10. 2019)
S lupou do historie: Rescue Me (20. 10. 2019)
S lupou do historie: Married... with Children (23. 10. 2019)
S lupou do historie: Warehouse 13 (27. 10. 2019)

S lupou do historie: Angels in America (30. 10. 2019)
S lupou do historie: Stargate Universe (3. 11. 2019)
S lupou do historie: Legends (6. 11. 2019)
S lupou do historie: Knight Rider (10. 11. 2019)
S lupou do historie: Parade's End (13. 11. 2019)
S lupou do historie: The O.C. (17. 11. 2019)
S lupou do historie: Bylo nás pět (20. 11. 2019)

Líbilo se? Tak nám o tom dej vědět!
Gabik.029
Autorka je zapálenou fanynkou amerických seriálů jakéhokoliv žánru. Kromě závislosti na seriálech se u ní projevuje také závislost na SerialZone, Twitteru, angličtině a čokoládě.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Cosima
před 106 týdny
Poměrně rychle se dostal Orphan Black do mích srdcových seriálů :D. Velký...
1Anilvap
před 106 týdny
Orphan Black jsem milovala a před Tatianou smekám, ty její přeměny byly...
Koki12
před 106 týdny
Rozhodně jeden z mých nejoblíbenějších seriálů. Pořád jsem zapomínala, že...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY