Facebook Twitter E-mail
11. ledna 2017

S lupou do historie: House M.D.

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svùj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme také rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte House M.D. 1×01: Everybody Lies?

Medailónek

Název: House M.D. (Dr. House)
Žánr: Drama / Lékařský
Stanice: Fox
Vysílání: 2004–2012
Celkový počet sérií: 8
Premiéra: 16. 11. 2004

Kdo?

Tvůrci: David Shore
Herci: Hugh Laurie, Robert Sean Leonard, Omar Epps, Jesse Spencer, Lisa Edelstein, Jennifer Morrison, Peter Jacobson, Olivia Wilde, Kal Penn, Odette Annable, Charlyne Yi a další

O čem to je?

Dr. Gregory House je vedoucím diagnostického oddělení a pečlivě si vybírá jen ty nejzapeklitější případy. Společně se svým týmem léčí vážně nemocné pacienty, mnohdy metodou pokus/omyl. House je sice vynikajícím lékařem a diagnostikem, ale zásady slušného chování jsou pro něj cizím pojmem. Sarkastické poznámky a urážky pacientů, kolegů i nadřízených jsou u něj na denním pořádku. K tomu všemu před lety prodělal svalovou mrtvici, jejímž následkem se stal závislý na lécích proti bolesti.

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

gabik.029

Status: mám komplet zhlédnuté
Hodnocení celého seriálu: 90 %

House je seriálem, který stojí na hlavním protagonistovi. Nebýt jeho, šlo by o průměrné lékařské drama, které by ničím nevynikalo. Naštěstí je House napsán takovým způsobem, že ačkoliv to není milý a laskavý člověk, diváci si ho prostě oblíbí. Jeho sarkastické poznámky a urážky jsou mnohdy slova, která si spousta z nás myslí, ale nahlas je nevysloví. V tomhle je House jiný a servítky si rozhodně nebere. To je jasné už v pilotním dílu.

Dalším prvkem, který se mi v pilotu líbí a kterým vyčnívá z jiných lékařských dramat, jsou záběry uvnitř těla. Divák tak přesně vidí, co nepracuje správně a dává mu to tak konkrétnější představu, na rozdíl od pouhého slovního popisu.

Co se ale naopak člověku omrzí, jsou neustále se opakující chybné diagnózy. Pokud nezbývá pět minut do konce epizody, je jasné, že je diagnóza špatná. Tu správnou trefí samozřejmě až na poslední chvíli v samotném závěru, čímž chtějí dosáhnout větší dramatičnosti.

Tady to nejde bez menšího zaujetí, ale vlastně se nejedná o nic překvapivého. Piloty jsou vždy trochu jiné než ostatní epizody seriálů a House není výjimkou. Při sledování jsem zjistila, že mě pilot vlastně až tak moc nebavil, takže nemůžu dát víc než 70 %.

+ postava House
+ záběry uvnitř těla

- jeden ze slabších dílů
- monotónnost dignostikování

Moje hodnocení pilotu: 70 %
ragelly

Status: viděno pár náhodných epizod v TV
Hodnocení celého seriálu: -

Pilot House byl docela dobrý. Zajímavá hlavní postava, zajímavý případ a zajímavé rozuzlení. Jsem spokojená, přesně tento typ lékařských dramat hodně můžu.

Seriál vše staví na jedinou postavu. Všichni ostatní okolo jsou tam jasně k tomu, aby mu sekundovali, aby si nemusel mluvit pro sebe celých 45 minut. Stejně je to ale jen o něm, o tom, jak on přichází na řešení celého případu. Musím ale říct, že ten případ byl opravdu napínavý.

Líbilo se mi, jak pilot dokázal pracovat s napětím. V podstatě jste nikdy nevěděli, co bude následovat, jestli přijde další krize, nebo zásadní objev, nebo jestli House vyhodí. Taky bylo fajn odlehčení v podobě pohotovosti, kdy jsme viděli i několik primitivních, ale o to víc barvitějších (doslova :-D ) případů. Nesoustředili jsme se celou dobu na jedinou pacientku, takže vám pilot dobře utekl a nevypadalo to, že se jeden problém zbytečně natahuje.

Na druhou stranu nemůžu říct, že by mi House vzal dech. Nevím, něco tomu chybí. Bavila jsem se, ale nezamilovala jsem si ho hned po prvním díle, jak tomu bylo u některých jiných pilotů. Určitě ve sledování budu pokračovat dál, zatím ale hodnotím s rezervou.

+ zajímavá hlavní postava
+ malé případy vedle jednoho velkého
+ do jisté míry nepředvídatelnost děje

- je to vyloženě pro fanoušky lékařského žánru, nic navíc nečekejte

Moje hodnocení pilotu: 70 %
Drunk_Queen

Status: mám komplet zhlédnuté
Hodnocení celého seriálu: 80 %

Pokud nebudeme zacházet moc do hloubky (ať už seriálu samotného, či filmových/seri­álových dějin), House by se dal pokládat za takového Sherlocka Holmese. Je chytrý (i když, dal by se vlastně vůbec natočit naprosto vážně myšlený seriál o hloupém hlavním hrdinovi?), alespoň zdánlivě nespolečenský, má své problémy a temné stíny a dokonce i věrného společníka. Pak tu máme vedlejší postavy. Ač jsou vlastně všechny zdánlivě „na jedno brdo“ (snaží se na House nějak zapůsobit a ukázat mu, že tu rozhodně nejsou jen kvůli tomu mimořádně hloupému důvodu, který House uvádí), nedá se těmto „šprtům“ upřít jisté kouzlo.

House je až téměř mimořádně ignorantská postava, ale nedá se však říct, že by to něčemu vadilo, obzvlášť v dnešní době, kdy se podobná postava objevuje snad v každém druhém seriálu. A také je fér říct, že je to přece jeden z důvodů, proč si postavu oblíbit. A i díky občasným zásahům „krotitelů“ Cuddyové a Wilsona nemá divák pocit, že by to bylo snad neúnosné.

Nejdůležitější částí pilotu je ale případ. Případ obecně samozřejmě. I když byl pilot odvysílán v době, kdy mi bylo celých šest let, stále se mu nedá upřít, že „grafická práce“ byla odvedena velmi dobře. Houseovy „zdravotní dedukce“ vypadají působivě, epizodě se chvílemi nedá upřít až téměř hororový nádech a pokud se člověk opravdu nesnaží, je tu hádání „podezřelých“ ještě těžší než u normálních kriminálek.

Tento pilot se nedá brát jako čistě lékařský, protože zde důležitou roli hraje „detektivní rovina“. A jak divák čeká na odhalení „pachatele“, pod rouškou tajemství je i většina z příběhů postav, což navíc se zajímavým zpracováním případů rozhodně láká na sledování dál.

+ případy a jejich zpracování (mj. grafické)
+ jistý wow efekt
+ postavy (hlavně House a Wilson)
+ atmosféra

- občas až příliš vyhraněné rysy postav vedlejších
- po pilotu se nabízí otázka, jak dlouho vlastně dokáže postava House diváky bavit

Moje hodnocení pilotu: 70 %
Esgalnor

Status: viděno (více než) jen několik náhodných epizod v televizi
Hodnocení celého seriálu: 90 %

Je těžké odprostit se od toho mnohem víc hláškujícího, mnohem sarkastičtějšího a mnohem zábavnějšího House, kterého známe z pozdějších epizod. Těžko se pilot nesrovnává s tím, jak seriál působí později. Budu se ale snažit vyvarovat se těmto srovnáním co nejlépe.

Pilot House háže rovnou do centra dění, začíná přesně tak, jako téměř každá jeho jiná epizoda. Případem. Neseznamuje diváka dlouho s postavami, rovnou je háže doprostřed případu – s tím, že pouze nastíní a nechá diváka pouze tušit, že House asi není žádný správňák, a že není úplně ten nejlepší člověk. I tak ale stíhá první epizoda aspoň stručně seznámit se všemi postavami – i když se objeví byť jen na pár okamžiků. A postavy jsou také jejím nejsilnějším článkem. Jsou originální a velmi kvalitně s nimi tvůrce pracuje. Jejich dialogy jsou skvěle napsány a scénář celkově je černým koněm celého seriálu.

Během celých 40 minut seriál nezpomalí a tempo neúprosně jede kupředu. Samotný hlavní případ ale tolik nevyniká. Jasně, je poměrně zajímavý, lékařům se při něm dá fandit a komplikované postupy, zakončené v rámci mezí triviálním řešením jsou divácky dost atraktivní, ale přece jen – nijak nevyniká. Na fakt, že jde o pilotní epizodu, je zoufale špatně zapamatovatelný. Podobně přeci vypadá téměř každá jiná epizoda nejen z House, ale i ostatních lékařských seriálů. A mezi nimi samotný pilot prostě příliš nevyčnívá.

Díky vydařené práci s postavami a vysoce kvalitním hereckým výkonům ale jasně ukazuje svůj potenciál do budoucna. A ten seriál rozhodně využije. Pilot je ale spíš průměrný a žádné nadšení se z něj nedostavilo.

+ postavy
+ herci
+ scénář
+ grafika

- nijak nevyniká, ne natolik originální epizodní příběh
- jako pilot snadno přehlédnutelný mezi ostatními podobnými seriály

Moje hodnocení pilotu: 60 %

Další díly seriálu

S lupou do historie: Scrubs (1. 1. 2017)
S lupou do historie: Buffy the Vampire Slayer (4. 1. 2017)
S lupou do historie: M.A.S.H. (8. 1. 2017)

... odkryj další díly seriálu

S lupou do historie: House M.D. (právě čteš)
S lupou do historie: Friends (15. 1. 2017)
S lupou do historie: Firefly (18. 1. 2017)
S lupou do historie: The Nanny (22. 1. 2017)
S lupou do historie: Lost (25. 1. 2017)
S lupou do historie: Mr. Bean (29. 1. 2017)
S lupou do historie: Parenthood (1. 2. 2017)
S lupou do historie: Army Wives (5. 2. 2017)
S lupou do historie: Crossing Lines (12. 2. 2017)
S lupou do historie: Nurse Jackie (15. 2. 2017)
S lupou do historie: Penny Dreadful (19. 2. 2017)
S lupou do historie: Mad Men (22. 2. 2017)
S lupou do historie: Friday Night Lights (26. 2. 2017)
S lupou do historie: The L Word (1. 3. 2017)
S lupou do historie: Transparent (5. 3. 2017)
S lupu do historie: One Tree Hill (8. 3. 2017)
S lupou do historie: Sons of Anarchy (12. 3. 2017)
S lupou do historie: The Pillars of the Earth (15. 3. 2017)
S lupou do historie: Prison Break (19. 3. 2017)
S lupou do historie: Franklin & Bash (22. 3. 2017)
S lupou do historie: Spin City (26. 3. 2017)
S lupou do historie: The Lying Game (29. 3. 2017)
S lupou do historie: Las Vegas (2. 4. 2017)
S lupou do historie: Vikings (5. 4. 2017)
S lupou do historie: The Walking Dead (9. 4. 2017)
S lupou do historie: The Professionals (12. 4. 2017)
S lupou do historie: King & Maxwell (16. 4. 2017)
S lupou do historie: Switched at Birth (19. 4. 2017)
S lupou do historie: The Americans (23. 4. 2017)
S lupou do historie: Flashpoint (26. 4. 2017)
S lupou do historie: ER (30. 4. 2017)
S lupou do historie: Step by Step (3. 5. 2017)
S lupou do historie: Gilmore Girls (7. 5. 2017)
S lupou do historie: Murder, She Wrote (10. 5. 2017)
S lupou do historie: Magic City (14. 5. 2017)
S lupou do historie: Twin Peaks (21. 5. 2017)
S lupou do historie: Big Love (24. 5. 2017)
S lupou do historie: Hart of Dixie (28. 5. 2017)
S lupou do historie: Web Therapy (31. 5. 2017)
S lupou do historie: Reaper (4. 6. 2017)
S lupou do historie: Desperate Housewives (7. 6. 2017)
S lupou do historie: Star Trek: Voyager (11. 6. 2017)
S lupou do historie: Hotel Babylon (14. 6. 2017)
S lupou do historie: Life on Mars (18. 6. 2017)
S lupou do historie: Spartacus: Blood and Sand (21. 6. 2017)
S lupou do historie: Miranda (25. 6. 2017)
S lupou do historie: Torchwood (28. 6. 2017)
S lupou do historie: The Good Guys (2. 7. 2017)
S lupou do historie: Peaky Blinders (5. 7. 2017)
S lupou do historie: Undateable (9. 7. 2017)
S lupou do historie: Beauty and the Beast (12. 7. 2017)
S lupou do historie: Red Dwarf (16. 7. 2017)
S lupou do historie: Rome (19. 7. 2017)
S lupou do historie: Vyšehrad (24. 7. 2017)
S lupou do historie: You're the Worst (26. 7. 2017)
S lupou do historie: Camelot (30. 7. 2017)
S lupou do historie: My Mad Fat Diary (2. 8. 2017)
S lupou do historie: That '70s Show (6. 8. 2017)
S lupou do historie: Blood Ties (9. 8. 2017)
S lupou do historie: Stargate SG-1 (13. 8. 2017)
S lupou do historie: Poldark (16. 8. 2017)
S lupou do historie: Shameless (20. 8. 2017)
S lupou do historie: Revolution (23. 8. 2017)
S lupou do historie: Andromeda (27. 8. 2017)
S lupou do historie: Mistresses (30. 8. 2017)
S lupou do historie: How I Met Your Mother (3. 9. 2017)
S lupou do historie: The Fall (6. 9. 2017)
S lupou do historie: Joey (10. 9. 2017)
S lupou do historie: CSI Miami (13. 9. 2017)
S lupou do historie: Dallas (17. 9. 2017)
S lupou do historie: Hellcats (20. 9. 2017)
S lupou do historie: Crossing Jordan (24. 9. 2017)
S lupou do historie: Will & Grace (27. 9. 2017)
S lupou do historie: Nikita (1. 10. 2017)
S lupou do historie: Battlestar Galactica (4. 10. 2017)
S lupou do historie: Modern Family (8. 10. 2017)
S lupou do historie: Revenge (11. 10. 2017)
S lupou do historie: Kings (15. 10. 2017)
S lupou do historie: Bates Motel (18. 10. 2017)
S lupou do historie: Merlin (22. 10. 2017)
S lupou do historie: Chuck (25. 10. 2017)
S lupou do historie: The Carrie Diaries (29. 10. 2017)
S lupou do historie: Saving Hope (1. 11. 2017)
S lupou do historie: Orphan Black (5. 11. 2017)
S lupou do historie: Baywatch (8. 11. 2017)
S lupou do historie: Charmed (12. 11. 2017)
S lupou do historie: Life Unexpected (15. 11. 2017)
S lupou do historie: Monk (19. 11. 2017)
S lupou do historie: Rizzoli & Isles (22. 11. 2017)
S lupou do historie: Blackadder (26. 11. 2017)
S lupou do historie: Profiler (3. 12. 2017)
S lupou do historie: Murdoch Mysteries (6. 12. 2017)
S lupou do historie: South Park (10. 12. 2017)
S lupou do historie: Underbelly (13. 12. 2017)
S lupou do historie: Melissa & Joey (17. 12. 2017)
S lupou do historie: 4teens (20. 12. 2017)
S lupou do historie: ALF (24. 12. 2017)
S lupou do historie: Parks and Recreation (27. 12. 2017)
S lupou do historie: Hawthorne (31. 12. 2017)
S lupou do historie: The Dead Zone (3. 1. 2018)
S lupou do historie: Ugly Betty (7. 1. 2018)
S lupou do historie: Moonlight (10. 1. 2018)
S lupou do historie: NCIS (14. 1. 2018)
S lupou do historie: Frasier (17. 1. 2018)
S lupou do historie: Rectify (21. 1. 2018)
S lupou do historie: Okresní přebor (24. 1. 2018)
S lupou do historie: Kriminálka Anděl (28. 1. 2018)
S lupou do historie: Continuum (31. 1. 2018)
S lupou do historie: The West Wing (4. 2. 2018)
S lupou do historie: Dirty Sexy Money (7. 2. 2018)
S lupou do historie: Roseanne (11. 2. 2018)
S lupou do historie: Vyprávěj (14. 2. 2018)
S lupou do historie: Lost Girl (18. 2. 2018)
S lupou do historie: New Girl (21. 2. 2018)
S lupou do historie: Eureka (25. 2. 2018)
S lupou do historie: Eli Stone (ABC) (28. 2. 2018)
S lupou do historie: Southland (4. 3. 2018)
S lupou do historie: Drop Dead Diva (7. 3. 2018)
S lupou do historie: Finding Carter (11. 3. 2018)
S lupou do historie: American Horror Story (14. 3. 2018)
S lupou do historie: The Leftovers (18. 3. 2018)
S lupou do historie: Baby Daddy (21. 3. 2018)
S lupou do historie: Návštěvníci (25. 3. 2018)
S lupou do historie: Make It or Break It (28. 3. 2018)
S lupou do historie: The Killing (1. 4. 2018)
S lupou do historie: My Name Is Earl (4. 4. 2018)
S lupou do historie: Suburgatory (8. 4. 2018)
S lupou do historie: Third Watch (11. 4. 2018)
S lupou do historie: Judging Amy (15. 4. 2018)
S lupou do historie: Chasing Life (18. 4. 2018)
S lupou do historie: Ray Donovan (22. 4. 2018)
S lupou do historie: Breakout Kings (25. 4. 2018)
S lupou do historie: V (29. 4. 2018)
S lupou do historie: Grimm (2. 5. 2018)
S lupou do historie: Without a Trace (6. 5. 2018)
S lupou do historie: Family Guy (23. 5. 2018)
S lupou do historie: The Bridge (27. 5. 2018)
S lupou do historie: Sanctuary (30. 5. 2018)
S lupou do historie: Dynasty (3. 6. 2018)
S lupou do historie: Californication (6. 6. 2018)
S lupou do historie: Breaking In (10. 6. 2018)
S lupou do historie: Wallander (13. 6. 2018)
S lupou do historie: Little Britain (17. 6. 2018)
S lupou do historie: Ringer (20. 6. 2018)
S lupou do historie: BoJack Horseman (24. 6. 2018)
S lupou do historie: Nemocnice na kraji města (27. 6. 2018)
S lupou do historie: The Event (4. 7. 2018)
S lupou do historie: The Strain (8. 7. 2018)
S lupou do historie: Fargo (11. 7. 2018)
S lupou do historie: Suddenly Susan (15. 7. 2018)
S lupou do historie: Tru Calling (18. 7. 2018)
S lupou do historie: Chalupáři (22. 7. 2018)
S lupou do historie: Being Erica (25. 7. 2018)
S lupou do historie: The Knick (29. 7. 2018)
S lupou do historie: Jericho (1. 8. 2018)
S lupou do historie: What I Like About You (5. 8. 2018)
S lupou do historie: Whitney (8. 8. 2018)
S lupou do historie: Cirkus Bukowsky (12. 8. 2018)
S lupou do historie: Haven (15. 8. 2018)
S lupou do historie: The Fosters (19. 8. 2018)
S lupou do historie: Looking (22. 8. 2018)
S lupou do historie: Midsomer Murders (26. 8. 2018)
S lupou do historie: The Simpsons (29. 8. 2018)
S lupou do historie: The Middle (2. 9. 2018)
S lupou do historie: Billy & Billie (5. 9. 2018)
S lupou do historie: Star Trek (9. 9. 2018)
S lupou do historie: Angel (12. 9. 2018)
S lupou do historie: Arrested Development (16. 9. 2018)
S lupou do historie: Star Trek Enterprise (19. 9. 2018)
S lupou do historie: Sex and the City (23. 9. 2018)
S lupou do historie: Ripper Street (26. 9. 2018)
S lupou do historie: The New Adventures of Superman (30. 9. 2018)
S lupou do historie: The Cleveland Show (3. 10. 2018)
S lupou do historie: Falling Skies (7. 10. 2018)
S lupou do historie: Two and a Half Men (10. 10. 2018)
S lupou do historie: Devious Maids (14. 10. 2018)
S lupou do historie: Monty Python's Flying Circus (17. 10. 2018)
S lupou do historie: Major Crimes (22. 10. 2018)
S lupou do historie: Archer (24. 10. 2018)
S lupou do historie: True Blood (28. 10. 2018)
S lupou do historie: Legend of the Seeker (1. 11. 2018)
S lupou do historie: Lilyhammer (4. 11. 2018)
S lupou do historie: Freaks and Geeks (1. 9. 2019)
S lupou do historie: Ashes to Ashes (4. 9. 2019)
S lupou do historie: Instant Star (8. 9. 2019)
S lupou do historie: Zdivočelá země (11. 9. 2019)
S lupou do historie: Hit the Floor (15. 9. 2019)
S lupou do historie: Human Target (18. 9. 2019)
S lupou do historie: Diagnosis Murder (22. 9. 2019)
S lupou do historie: The Affair (25. 9. 2019)
S lupou do historie: Hospoda (29. 9. 2019)
S lupou do historie: Game of Thrones (3. 10. 2019)
S lupou do historie: Terminator: The Sarah Connor Chronicles (6. 10. 2019)
S lupou do historie: Getting On (9. 10. 2019)
S lupou do historie: F. L. Věk (13. 10. 2019)
S lupou do historie: Ground Floor (16. 10. 2019)

S lupou do historie: Rescue Me (20. 10. 2019)
S lupou do historie: Married... with Children (23. 10. 2019)
S lupou do historie: Warehouse 13 (27. 10. 2019)
S lupou do historie: Angels in America (30. 10. 2019)
S lupou do historie: Stargate Universe (3. 11. 2019)
S lupou do historie: Legends (6. 11. 2019)
S lupou do historie: Knight Rider (10. 11. 2019)

Líbilo se? Za každej like dostane autor bonbón!
Gabik.029
Autorka je zapálenou fanynkou amerických seriálů jakéhokoliv žánru. Kromě závislosti na seriálech se u ní projevuje také závislost na SerialZone, Twitteru, angličtině a čokoládě.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

andromache
před 147 týdny
Tak tohle jsem ještě neviděla (u Simpsonů jako u jednoho z mála...
Koldik
před 146 týdny
Par casti som videl v TV a bolo to celkom fajn, ale do zhliadnuti celeho...
ragelly
před 135 týdny
Tak, a je po všem. Konečně i já jsem sjela celý seriál, právě jsem...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY